Írsky seter

Írsky seter stojí na skale

Krásny Ír 

Írsky seter, známy aj ako červený seter, sa vďaka svojej ladnej kráse stal skutočným udávačom trendov. No táto veľká popularita pre elegantného lovca nebola vždy prínosom: ​​Bohužiaľ, mnohí milovníci psov, ktorí si toto plemeno zaobstarali, nemysleli na to, že chov tohto psa si vyžaduje nielen skúsenosti so psami, ale tiež veľa času, pokiaľ s ním človek netrávi čas pri love v lesoch či na poliach. 

Pôvabný lovec 

Pri pohľade do krásnych očí setra sa roztápa srdce nejednému milovníkovi zvierat. Írsky seter je nepochybne jedným z najelegantnejších poľovníckych psov. Môže za to nielen dlhá hodvábna kožušina v teplej gaštanovo červenej farbe a jeho tmavé oči, ale aj ladná stavba tela: dlhá a štíhla hlava je posadená na svalnatom krku, s hodvábnymi ušami, a tiež s definovaným obočím a zreteľne vyjadreným stopom (čelový sklon), ktoré podčiarkujú elegantný vzhľad. Končatiny sú šľachovité (svalnaté), chvost stredne dlhý a nasadený trochu nižšie. Nohy a brucho sú viac osrstené. Írsky seter váži okolo 30 kg a má dobré proporcie. Výška v kohútiku môže dosiahnuť až 70 cm. 

Lovecký pes z 19. storočia 

Rovnako ako ostatné plemená setrov – gordonský seter, írsky červenobiely seter a anglický seter – patrí írsky seter k stavačom (poľovným psom). Poľovné psy sa vyznačujú tým, že keď vycítia korisť zastavia, aby ju lovec mohol zamieriť. Stavače sa navyše nielen zastavia, ale dokonca si aj sadnú, aby naznačili, kde je korisť – to nazývame aj „vystavovanie zveri“. Írske setre boli vždy obzvlášť obľúbené pri love slúk a kačíc. Toto plemeno vzniklo v Írsku na začiatku 19. storočia, kde boli pravdepodobne domáce setre krížené s francúzskymi španielmi a anglickými pointermi.

Na začiatku chovu boli červené a červenobiele setre spoločným novým plemenom: v roku 1874 boli obidve varianty prvýkrát predstavené na výstave v Dubline a aj o dva roky neskôr Ulster Irish Red Setter Club ešte stále označoval obe farebné varianty pojmom „írsky seter“. Od roku 1882 však boli uznané výhradne len červené stavače, čo bolo v roku 1886 Klubom írskych červených setrov (Irish Red Setter Club) stanovené ako prvý štandard plemena. Okrem čisto pracovných línií, ktoré sú vhodné len pre veľmi ambicióznych majiteľov psov alebo poľovníkov, existujú aj výstavné línie, ktoré vyžadujú trochu menšie pracovné zaťaženie, a často majú viac kožušiny – no týmto psom musíte tiež venovať dostatok času. 

Mnohostranný charakter 

Írsky seter je doma zvyčajne nenápadný, skôr zdržanlivý, priateľský a poslušný pes. Avšak hneď ako vyjde von, pocíti volanie prírody: Za elegantným vzhľadom stojí vynikajúci lovec, ktorý sa chce svojej loveckej vášni venovať pravidelne. Bohužiaľ, keď tento pes zavetrí stopu zajaca na okraji lesa, často zabudne na svoju dobrú výchovu a beží za korisťou. Voči cudzím ľuďom býva ostražitý, ale je skôr otvorený. Zvyčajne si tiež dobre vychádza s ostatnými psami. Po aktivitách írsky seter miluje hladkanie – potom sa z neho môže stať skutočný maznáčik. Napriek tomu si tento krásny spoločnk vždy zachováva určitú mieru nezávislosti – kto to rešpektuje a dokáže psa primerane vyťažiť aktivitami, nájde v tomto nezávislom inteligentnom psovi priateľa na celý život. 

Know-how & dôslednosť: Výchova 

Výchova írskeho setra kvôli jeho silnému loveckému inštinktu nie je celkom jednoduchá, a preto nepatrí do rúk začiatočníka. Citlivý pes má navyše okrem poľovníckeho inštinktu aj svoju vlastnú hlavu, čo nijako výcvik poslušnosti neuľahčuje. Alfou a omegou výchovy írskeho setra je dôslednosť v kombinácii so správnou dávkou empatie. Ak dáte psovi najavo, že Vy velíte, bude to rešpektovať. Je dôležité mať na pamäti, najmä u poľovných psov ako je tento, že iba plne vyťažený pes môže byť dobre vychovaný. Z hľadiska výchovy teda zohráva rozhodujúcu úlohu aj aktivita vhodná pre toto plemeno. Okrem toho spoločné aktivity posilňujú puto, čo zjednodušuje výchovu. S týmto plemenom je vhodné vyhľadať takú psiu školu, ktorá má skúsenosti so stavačmi – pokiaľ ešte nemáte namierené na výcvik poľovných psov s týmto na lov predurčeným psom. 

Dôležité: Chov s dôrazom na zdravie 

Lovci gaštanovej farby môžu mať predispozíciu na dyspláziu bedrového kĺbu – predísť tomu môžete tak, že si šteniatko poriadite len od seriózneho chovateľa – takíto chovatelia používajú na chov iba zvieratá, ktoré majú bezchybné bedrové kĺby, aby sa minimalizovalo riziko chybného postavenia kĺbu. Uistite sa tiež, že Váš írsky seter nemá nadváhu, pretože by to mohlo viesť k problémom s kĺbmi. Okrem toho sa v niektorých rodových líniách vyskytuje progresívna retinálna atrofia (PRA). Ide o degeneráciu buniek sietnice, čo skôr alebo neskôr vedie k úplnej slepote zvieraťa. U tohto plemena sa vykonáva genetický test, ktorým sa dá vylúčiť geneticky podmienená PRA. Aj tu je potrebné know-how a angažovanosť chovateľov. Zdravé írske setre sa môžu dožiť 12 až 14 rokov. 

Stravovanie írskeho setra 

Váš športový poľovník potrebuje – ako každý pes – krmivo, ktoré sa skladá prevažne z mäsa, pretože žalúdok tohto psa je stavaný pre vysokokvalitné živočíšne bielkoviny. Preto bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre suché alebo mokré krmivo, dbajte na to, aby bolo mäso jeho hlavou zložkou. V najlepšom prípade by krmivo malo byť bez obilnín. Ďalší aspekt, pre ktorý by ste mali voliť bezobilninové krmivo: írske setre sú citlivé na lepok. Ak chcete krmivo zmeniť, je najlepšie postupovať pomaly, a každý deň primiešať trochu viac nového krmiva do toho starého. Dáva zmysel privyknúť svojho štvornohého priateľa na zopár druhov krmiva rovnakej kvality, aby mal na jednej strane pestrejší jedálniček, a na druhej strane nemal problémy, ak napríklad výrobca zmení receptúru.

Uistite sa, že svojmu psíkovi doprajete po jedle prestávku na trávenie potravy, napríklad v podobe krátkeho spánku, pretože inak mu hrozí nebezpečná torzia (pretočenie) žalúdka. Najmä tie setre, ktoré majú príliš málo pohybu, majú sklon k nadváhe. Všímajte si teda pás Vášho štvornohého spoločníka a v prípade, že uvidíte tukové vankúšiky, urobte príslušné opatrenia. Pes musí mať neustále k dispozícii čerstvú pitnú vodu.

Starostlivosť o krásu a pocit pohody 

Udržiavanie krásy hodvábnej kožušiny setra si vyžaduje pravidelné úsilie. Srsť psa kefujte každý deň, aby ste zabránili plstnateniu. Keďže srsť setra nemá žiadnu podsadu, a preto takmer nepĺzne, nie je tento rituál nijako zvlášť časovo náročný. Dôležitá je tiež pravidelná starostlivosť o uši, pretože visiace uši sú dosť citlivé na zápal alebo napadnutie parazitmi, nakoľko je v ušiach teplé a vlhké prostredie. Ak je to potrebné, vyčistite uši špeciálnym prostriedkom na čistenie uší od špecializovaného predajcu. Pravidelne tiež kontrolujte pazúry Vášho psa: najmä staršie psy alebo psy, ktoré málo chodia po asfaltových cestách, svoje pazúry dostatočne nebrúsia, čo predstavuje riziko poranenia. Ak si nie ste istí, požiadajte veterinára, aby Vám ukázal, ako pazúry správne zastrihávať – ​​potom v prípade potreby ich môžete skrátiť pomocou kliešťov na pazúriky pre psy.

Mnoho majiteľov psov privyklo svojich štvornohých priateľov na každodenné umývanie zubov – dobrá metóda na prevenciu zubného kameňa a mnohých s tým súvisiacich sekundárnych chorôb. Ak chcete Vášmu psovi čistiť zuby, je najlepšie psa už od šteniatka na tento rituál privykať pomocou špeciálnej zubnej pasty a zubnej kefky pre psov. 

Zamestnanie hlavy aj tela 

Ako už tušíte: obľúbenou zábavou írskeho setra je lov! Je však úplne možné urobiť ho šťastným aj bez lovu. V každom prípade potrebuje írsky seter veľa pohybu pod holým nebom – a to za každého počasia. V dospelosti je napríklad skvelým spoločníkom na jogging alebo na výlety na bicykli, ktoré sú psovi prispôsobené. Okrem fyzického vyťaženia by ste psa mali zamestnať aj aktivitami, ktoré podporujú jeho „múdru hlavičku“ a pachové práce. K tomu sú vhodné najmä psie športy, ako napríklad mantrailing (metóda stopovania osoby na základe jej individuálneho pachu) alebo hry s vyhľadávaním, ktoré sú spojené s čuchom – doma i vonku. Aportovanie je pre toto plemeno tiež veľmi vhodnou aktivitou.

Ďalej je veľmi vhodný výcvik agility alebo flyball – takže existuje veľa spôsobov, ako tohto psíka zamestnať rozmanitými činnosťami. Inteligenčné hračky sú skvelým spôsobom, ako psíka zabaviť v interiéri. Vyskúšajte, čo Vás a Vášho psa baví najviac! Po práci alebo hraní tento pes ocení chvíľky relaxu a leňošenia so svojím majiteľom – samozrejme vrátane škrabkania. 

Hodí sa ku mne írsky seter? 

Mnohí sa do pekných psov zamilujú, ale len máloktorí dokážu tomuto energickému lovcovi zabezpečiť pre neho vhodné podmienky. Je vhodný pre ľudí, ktorí majú so psami dostatok skúseností, sú športovo založení alebo aktívni ako lovci v lesoch a na poliach. Za týchto podmienok môžu byť citliví štvornohí priatelia chovaní aj v rodine – sú však vhodnejší ku deťom, ktoré sú už o niečo staršie, a už rozumejú základným pravidlám zaobchádzania s domácim miláčikom. S nimi si seter zvyčajne skvele vychádza – deti v ňom nájdu úžasného štvornohého kamaráta.

Samozrejme, skôr než si psíka prinesiete domov, je dôležité, aby ste si boli istí, že nikto z rodiny netrpí alergiami, a všetci členovia rodiny s poriadením psíka súhlasia, pričom vedia tiež o časovej náročnosti, ktorú si toto plemeno vyžaduje. Plemeno írskeho setra miluje prírodu, a nie je teda vhodné do mestského bytu. Potrebuje okolo seba veľa zelene a v ideálnom prípade dobre zabezpečenú záhradu, v ktorej môže voľne behať a oňuchávať okolie domu bez rizika, že sa rozbehne za susedovou mačkou. 

Írsky seter nerád býva sám – to zvážte predtým, než si ho prinesiete do svojho domova. Potrebuje rodinné spojenie a v prípade Vašej choroby či dovolenky niekoho, kto sa o neho primerane postará. Ak idete na turistiku, ideálne je vziať si svojho írskeho setra so sebou, a zažiť tak spoločné dobrodružstvá. Pred nasťahovaním si psíka by ste mali zvážiť nielen časovú náročnosť, ale aj náklady, ktoré Vám vzniknú: Okrem jednorazových nákladov, ako je kúpa psa od seriózneho chovateľa, musíte myslieť na výdavky spojené so základnou výbavou pre psa od pelechu až po háčik alebo pinzetu na kliešte, a ďalej pravidelné výdavky na kvalitné krmivo s vysokým podielom mäsa, veterinárne kontroly a tiež daň za psa. 

Kde nájdem svojho írskeho setra? 

Toto ušľachtilé plemeno by ste mali kupovať iba od chovateľov, ktorí sú členmi klubu chovateľov a dodržiavajú jeho pokyny. Nenechajte sa nahovoriť na kúpu psa od chovateľov, ktorí nie sú registrovanými chovateľmi. Argumenty sú väčšinou pochybné: „Papiere sú len vyhodené peniaze“ alebo „vystačíte si aj bez chovateľskej stanice“ – registrovaný chov je však minimálnou požiadavkou pri kúpe šteniatka. Seriózni chovatelia môžu tiež predložiť výsledky zdravotných prehliadok rodičovských zvierat týkajúce sa vyšetrení bedrových kĺbov, čo minimalizuje riziko dysplázie bedrového kĺbu u šteniat.

Potenciálny chovateľ by Vás mal prijať vo svojom domove, kde môžete nezáväzne spoznať šteniatka a ich rodičov. Rodičovské zvieratá by mali pôsobiť vyrovnaným a priateľským dojmom. Seriózneho chovateľa tiež poteší, keď ho v prípade otázok ohľadom starostlivosti o psíka kontaktujete – taktiež ho bude zaujímať, aké sú Vaše očakávania a doterajšie skúsenosti so psami. To je dobré znamenie, pretože dokazuje, že mu záleží na tom, aby sa jeho malí chránenci mali dobre. Šteňa býva oddelené od svojej matky najskôr po ôsmich týždňoch, pričom musí byť niekoľkokrát odčervené, zaočkované a tiež začipované, než si ho vezmete domov. Šteniatko je novému majiteľovi odovzdávané spolu s očkovacím preukazom a zvyčajne aj so zopár porciami jeho obľúbeného krmiva. Niekedy mu chovateľ pribalí aj jeho obľúbenú deku, či plyšového kamaráta, aby bol preňho odchod zo starého domova jednoduchší. 

Ak chcete dať domov už dospelému írskemu setrovi, oplatí sa popozerať po internete, pretože pravdepodobnosť, že čistokrvného írskeho setra nájdete v útulku, je pomerne nízka. Napriek tomu môže návšteva útulku dopadnúť úspešne: Možno natrafíte na krásneho kríženca setra, ktorý si Vás hneď „omotá okolo labky“. Existujú tiež kluby s označením ako „Setri v núdzi“, ktoré sa venujú umiestňovaniu týchto poľovníckych psov. Kontaktujte ich a zistite, či nebudú vedieť o psíkovi „z druhej ruky“, ktorý by Vám vyhovoval! 

Prajeme Vám veľa zábavy s Vaším elegantným írskym setrom! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.