„Pomoc, môj pes všetko ničí!“

pes-nici-dvere134798768-768×542

Topánky, káble, telefón, fixky, pohovky, koberce alebo odpadkové koše – nič nie je v bezpečí pred deštruktívnymi záchvatmi niektorých psov. Divokí miláčikovia dokážu nábytok aj celý byt otočiť hore nohami počas chvíľky. Prečo sa ale niektoré psy takto správajú a ako tomu zabrániť?

Majitelia psov sú vydesení, keď po prvýkrát prídu domov a obývačka vyzerá ako bojisko. Keď sa upokojíte a upracete byt, napadne Vás otázka: Bola to len jednorázová záležitosť? Čo mám robiť, ak by sa to opakovalo? Jedna vec je istá: Po takejto skúsenosti nebudete odchádzať z domu s kľudným svedomím. Ak rozhrýzol pes cenné veci alebo musíte utekať k veterinárovi, pretože zhltol veľký tvrdý predmet, je jasné, že musíte konať. Čo však s takýmto deštruktívnym správaním robiť?

Prvotné opatrenia

Predstavte si, že sa vrátite domov z náročnej porady, otvoríte dvere a uvidíte, ako sa toaletný papier váľa po celej chodbe, Vaše obľúbené kreslo je obhryzené a celý obsah koša leží na drahom koberci. V takejto situácii je pre väčšinu ľudí pochopiteľne ťažké zachovať si chladnú hlavu a nerozčúliť sa. Ak budete na psa kričať a sami s hnevom rozbijete vázu, rýchlo si uvedomíte, že to nie je riešenie a situáciu len zhoršujete.

Aj keď je to ťažké a možno to znie aj trochu hlúpo: Najprv na chvíľku zavrite oči, počítajte do 10 a zhlboka sa nadýchnite. Uvidíte, že sa upokojíte a premôžete prvotný hnev. Než sa pustíte do práce, pozbierate odpadky, vyčistíte koberec a naviniete toaletný papier, vezmite svojho psíka a bežte s ním na prechádzku. Uvoľníte sa nielen Vy, ale aj Váš pes, ktorý je po takomto ničení pravdepodobne tiež rozrušený. Na čerstvom vzduchu sa pripravíte na chaos, ktorý Vás čaká doma, a v kľude si premyslíte ďalšie kroky ku zlepšeniu situácie.

Ako zabezpečiť byt?

V následujúcich dňoch sa môžete pokúsiť upraviť byt, aby bol pre psa „bezpečný“ tak, že odstraníte všetky cenné alebo nebezpečné predmety alebo ich postriekate špeciálnym sprejom, ktorý ho od hryzenia odradí. Tieto opatrenia však pomôžu len v krátkodobom horizonte. Na mnohých fórach môžete nájsť rôzne takzvané „anonymné tresty“, ktoré však situáciu skôr zhoršujú. Radšej upusťte od „striekacích prístrojov“, ktoré pomocou diaľkového ovládania striekajú na psa vodu, akonáhle sa priblíži k predmetu alebo od „plechoviek“, ktoré spadnú na zem a psa vyplašia, akonáhle sa predmetu dotkne.

Avšak nemali by ste nechávať v dosahu cenné predmety alebo veci, ktoré sa môžu ľahko rozbiť. Topánky uložte do skrine, špinavé prádlo nenechávajte ležať na zemi a telefónne káble umiestnite bezpečne za skrine. Obmedzíte tak prípadné škody, ktoré môže Váš miláčik vo Vašej prítomnosti napáchať.

Zistete príčiny

Vyššie uvedené “prvotné opatrenia” však vedú len k potlačeniu príznakov, ale nie k analýze príčin správania Vášho psa. Trvalé riešenie, ako sa vysporiadať s „deštruktívnym správaním“ Vášho miláčika, môže začať konkrétnym hľadaním príčin. Jednou vecou si ale môžete byť istí: Žiadny pes neničí len proto, aby Vás rozhneval. Za týmto nežiadúcim správaním sa skôr skrývajú vážne psychické alebo fyzické problémy, ktoré Vášho psa veľmi trápia.

pes ničí všetko © boryanam / stock.adobe.com

Kedy sa pes púšťa do ničenia?

Prvým možným krokom ku zisteniu príčiny je položiť si otázku: “Kedy sa pes púšťa do ničenia?” Vyvádza len vtedy, keď nie ste doma? Začína ničiť hneď potom, čo opustíte dom alebo potom, čo ste na chvíľu odišli? Ak to chcete zistiť, môžete napríklad v byte nainštalovať malú kameru, ktorá bude vo Vašej neprítomnosti psa sledovať.

Ničenie z nudy a nedostatku pohybu

Ak začne pes ničit až po určitej dobe potom, čo ste odišli z domu, pravdepodobne to robí len z nudy. V skutočnosti je nuda najčastejší spúšťač deštruktívneho správania u psov. Málo zamestnané psy, ktoré majú málo fyzickej a duševnej aktivity, majú sklon hľadať si svoju vlastnú “zábavu”. Vyťahovaním káblov, skúmaním odpadkov alebo žuvaním vankúšov sa snažia utíšiť potlačenú zvedavosť a vybiť prebytočnú energiu.

Zaistite psovi dostatok fyzického a mentálneho vyžitia

Či už veľký ovčiarsky pes alebo malý domácí miláčik: Každý pes miluje pohyb a potrebuje tiež mentálne vyžitie. Túžba po zamestnaní je samozrejme rozdielna v závislosti na plemene, veku a pohlaví, ale žiadny pes nie je prispôsobený na celodenné ležanie doma a čakanie na svojho majiteľa. Ak ste zaznamenali, že sa Váš miláčik nudí a ničí veci z nudy, mali by ste mu určite zaistiť viac každodennej zábavy a vyžitia. Krátka prechádzka okolo bloku rozhodne nestačí k uspokojeniu znudeného psa. Vydajte sa so svojim štvornožcom na výlety do prírody, nechajte ho bežať vedľa bicykla, zabehajte si s ním alebo mu doprajte plávanie v rybníku. Vy poznáte svojho psa najlepšie a viete, ktorý typ pohybu ho bude baviť najviac.

Psie športy pre znudených miláčikov

Okrem fyzickej aktivity milujú psy tiež mentálne vyžitie. Inteligentné hračky, skrývačka, aportovanie alebo učenie sa rôznych trikov sú vhodné spôsoby, ako psa mentálne zabaviť a nasmerovať jeho energiu požadovaným spôsobom. Odporúčame tiež návštevu psej škôlky.

Zaregistrujte svojho psa na vhodný psí šport, ktorý s ním môžete pravidelne navštevovať. Bez ohľadu na to, či sa jedná o agility, obedience, dogdance alebo mantrailing: ponuka športov pre psy je dnes tak rozmanitá, že si každý pes vyberie. U niektorých psov, ktoré boli pôvodne chované ako pracovné psy, je tiež možný výcvik na služobného alebo záchranárskeho psa.

Čo ešte urobiť

Psy, ktoré sú fyzicky a duševne zamestnané, sú doma oveľa viac vyrovnanejšie a kľudnejšie. Aj tí najaktívnejší neposedovia po takomto úsilí ocenia pokojný odpočinok v pelechu alebo na gauči. Predtým, než odídete z domu, vydajte sa so psom na dlhú prechádzku s rôznymi aportovacími aktivitami – pes sa unaví a potom ocení doma kľud. Ak ste preč dlhšie a máte strach, že sa pes začne zasa nudiť, dajte mu niečo, čím sa vo Vašej neprítomnosti zabaví a nechá tak nábytok na pokoji. Hračky, stará deka alebo loptička plnená granulami alebo maškrtami vzbudia u psa záujem a odradia ho od deštruktívneho správania.

Ničenie zo stresu a strachu z odlúčenia

Okrem nudy môžu byť možnými príčinami deštruktívneho správania tiež stres a strach. Ak ste počas malého testu s kamerou zistili, že pes začne ihneď po Vašom odchode vyvádzať a ničiť nábytok, môže to byť z dôvodu separačnej úzkosti. Strachu z odlúčenia a osamoteniu často predchádza veľmi nepokojné správanie. Psy trpiace touto úzkostnou poruchou štekajú, kňučia, nepokojne pobiehajú alebo dokonca močia, akonáhle si uvedomia, že chce majiteľ odísť z domu bez nich.

Wolf of Wilderness Snack – Wild Bites “The Taste Of” 180 g

  • Veľké množstvo mäsa a ďalších častí koristi
  • Bezobilninová receptúra

Vyhľadajte profesionálnu pomoc

Ničenie z dôvodu separačnej úzkosti nevyriešite bez profesionálnej pomoci. Ak sa obávate, že príčinou ničenia môžu byť úzkosť a stres, odporúčame sa obrátiť na veterinára, trénera psov alebo priamo na zvieracieho psychológa. Na základe odborných znalostí a skúseností môžu klasifikovať správanie Vášho psa a odporučiť vhodný odborný výcvik. Určite to bude nejakú  dobu trvať, než pes úzkostnú poruchu prekoná a Vy ho budete môcť nechať na krátku dobu bez obáv doma samého. Buďte trpezliví a psa nepreťažujte. Odborníci Vám ochotne pomôžu a poradia, ako spoločne zvládnuť túto dlhšiu terapeutickú fázu.

Ďalšie príčiny ničenia

Deštruktívne správanie u psa je niekedy len obdobím, ktoré samo odznie. Napríklad pri prezubení u mladých psov, ku ktorému zvyčajne dochádza medzi tretím a siedmym mesiacom života, majú psy sklon „hrýzť“ všetko, čo im príde do cesty. Rovnako ako batoľatá, ktoré vkladajú všetko do úst, niektoré šteňatá jednoducho skúmajú svet týmto spôsobom. Kreslá, vankúše, koberce – nič nie je v bezpečí. Aj keď táto fáza zvyčajne sama o sobe odznie a šteňa pomaly dospieva, mali by ste mu čo najskôr nastaviť hranice. Vďaka láskyplnej dôslednosti sa šteňatá môžu naučiť, čo sa od nich očakáva a čo je pre nich tabu.

Testovanie hraníc v období puberty

Ak vykazuje Váš pes deštruktívne správanie len v období dospievania, je dôležitá láskyplná a dôsledná výchova. Rovnako ako ľudia aj psy prichádzajú do puberty. V závislosti na plemene psy pohlavne dospievajú okolo veku šiestich mesiacov alebo až vo veku jedného roku. V tomto období hormonálnych zmien a tvorby nových nervových buniek je pes zmätený a divoký. Zatiaľ čo niektoré psy jednoducho tvrdohlavo ignorujú príkazy, iné dospievajúce psy extrémne testujú hranice. Pri hľadaní odpovedi na otázku „Ako ďaleko môžem zájsť, než sa môj pán rozhnevá?“, niektoré psy dokonca rozhryzú pohovku, obľúbené topánky alebo celý šatník.

Buďte dôslední

Je dôležité, aby ste boli dôslední a ukázali psovi, že takéto divoké správanie netolerujete. Dodržujte svoje príkazy a odmeňte psa napríklad maškrtou, ak sa mu podarilo ovládnuť sa. Týmto spôsobom sa pes naučí, že to nie je jeho divoké, vzpurné správanie, ale skôr poslušnosť a ovládanie, ktoré vedú k cieli. Ak sa Váš pes ukáže ako veľmi tvrdý oriešok, ktorý sa nedá „podplatiť“ pozitívnou motiváciou, nebojte sa v rannej fáze vyhľadať pomoc odborníka. Úzkostné poruchy a agresívne tendencie často začínajú v puberte. Čím skôr sú rozpoznané, tým lepšie sú šance na zdravý psychický vývoj Vášho psa.

Nejedná sa o žiadnu z vyššie uvedených príčin?

Existujú tiež psy, ktoré rozžujú všetko, aj keď sa na nich žiadna z uvedených príčin nevzťahuje. Aj keď je to v tejto zemi pomerne vzácne, niektoré psy majú proste hlad, keď sa pustia do paplónov, topánok alebo vankúšov. Nič nie je v bezpečí pred psami, ktoré musia dodržiavať prísnu diétu: Kvôli neznesiteľnému hladu prehľadávajú kuchynské skrinke a odpadkové koše a pustia sa do všetkého, čo nájdu v byte. Nielen z tohto dôvodu je „nulová diéta“ zlým spôsobom, ako znižovať hmotnosť, nielen pre človeka, ale aj pre psy. Psy s nadváhou potrebujú krmivo s nízkym obsahom kalórií, ale s dostatkom všetkých dôležitých živín nevyhnutných pre zdravý život.

Buďte úprimní

Príčiny deštruktívneho správania Vášho psa môžu byť rôzne: Pri skúmaní príčin a následných možných riešení buďte vždy uprímní. Väčšina majiteľov psov chce pre svojho psa to najlepšie, ale nie sme všetci dokonalí. Chybu vo výchove môže urobiť každý, či už kvôli nedostatku času, nevedomosti alebo nadmerným požiadavkám. Dôležité je, aby ste si chyby uvedomili a boli pripravení ich napraviť. Nikdy nie je príliš neskoro priviesť psy (aj pánov) k „rozumu“!

Prajeme Vám a Vášmu psíkovi veľa úspechov na Vašej spoločnej ceste!

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.

3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.

10 min

Dominancia u psov: ako dostať pod kontrolu „alfasamca“

Ak pes neposlúcha, chová sa agresívne voči svojim súrodencom, vykazuje prehnanú potrebu chrániť si „to svoje“ alebo ak nepustí nikoho do blízkosti svojej misky s krmivom, potom je toto správanie vysvetľované ako dominantné a je nutné ho podchytiť. Sú dominantní len alfasamci a máte problém s dominanciou aj v prípade, že pes proste „len“ neposlúcha?