Vodiaci pes pre zrakovo postihnutých

Vodiaci pes pomáha slepcovi

Semafory, schody alebo dvere – „vodiaci pes“ bezpečne sprevádza nevidiacich alebo ťažko zrakovo postihnutých ľudí každodenným životom. Štvornohí spoločníci umožňujú mnohým  zrakovo postihnutým ľuďom viesť samostatný život. Za všetkým je ale tvrdý výcvik. V našom článku sa dozviete, čo všetko vodiace psy dokážu a ako vyzerá ich výcvik.

Opora už v stredoveku

To, že psy odjakživa pomáhali nevidiacim, dokazuje staré svedectvo: Nariadenie zo Štrasburgu z 15. storočia stanovilo, že žobráci nesmú vlastniť psy – ak nie sú slepí a odkázaní na svojho psa. Prvé pokusy o výcvik psov ako pomocníkov pre nevidiacich boli evidované v Paríži v 18. storočí. Vznik odborného výcviku vodiacich psov sa datuje od roku 1900. Od tej doby sa udialo veľa – vodiace psy pre zrakovo postihnutých sú dnes bežnou súčasťou každodenného mestského života. Vo väčšine západných krajín môžu vodiace psy, rovnako ako ostatné asistenčné psy, sprevádzať svojho majiteľa na väčšinu miest, kam je inak psom vstup zakázaný. Napríklad v obchodoch s potravinami alebo v lekárskej ordinácii.

Ktoré psy sú vhodné ako vodiace?

Budúce vodiace psy nesmú vykazovať žiadne stopy agresivity a musia mať vyrovnanú povahu. Napokon, mali by si udržať rozvahu napriek hektickému každodennému životu v meste. Osobnosť psa sa testuje už v šteňacom veku. Zdravotné testy sú tiež dôležité, aby štvornohý spoločník mohol sprevádzať svojho majiteľa dlhú dobu. Preto je výhodou pes z renomovaného chovu s dobrým rodokmeňom. U takýchto zvierat už rodičia prešli mnohými zdravotnými testami. Zvyšuje sa tak pravdepodobnosť, že psík bude zdravý.

Jedným z najznámejších vodiacich psov pre nevidiacich je labradorský retríver. Má mnoho dobrých vlastností. Niektorí chovatelia tohto plemena sa špecializovali priamo na chov vodiacich psov pre zrakovo postihnutých. Výcvikové strediská vodiacich psov potom spolupracujú s chovateľmi, s ktorými majú pozitívne skúsenosti. V zásade je však pre výcvik vhodná rada ďalších plemien. Psy by však mali mať výšku ramien 50 až 65 cm kvôli vodiacemu postroju. Vhodnými plemenami sú tiež nemecké ovčiaky, labradorské retrívre, kráľovské pudlíky alebo kríženci.

Výcvik vodiaceho psa

Ak prejde šteňa úspešne testami osobnosti, je zvyčajne umiestnené do rodiny, kde prechádza socializáciou a počiatočným výcvikom. Jazda vlakom, stretávanie s inými psami a krik detí – štvornohý spoločník sa počas tejto doby učí zvládať s pokojom rôzne situácie. Ak sa prejaví u psa strach alebo lovecký inštinkt, výcvik končí. Napokon, ak sa nechá pes rozptýliť, môže to ohroziť ľudský život. Po roku ide pes k profesionálnemu trénerovi, ktorý s ním intenzívne pracuje zhruba šesť mesiacov. Tu mimo iné pes absolvuje skúšku pre vodiace psy. Potom nasleduje výcvik s budúcim majiteľom. Je dôležité, aby si pes a budúci majiteľ dobre rozumeli – budúci majitelia vodiacich psov preto často prechádzajú zvláštnym výberovým riadením. Duo človek-pes sa potom niekoľko týždňov zoznamuje a spoločne trénuje. Približne po 18 mesiacoch sa cvičený pes môže nasťahovať k novému majiteľovi. Spoločné učenie tým ale nekončí. Vodiaci pes potrebuje celoživotný výcvik, čo znamená, že jeho majiteľ s ním musí precvičovať a veľa opakovať.

Čo vodiaci pes dokáže

Čo všetko bude vodiaci pes vedieť, závisí na jeho individuálnom výcviku. Medzi nevyhnutné schopnosti vodiaceho psa patrí schopnosť človeka bezpečne viesť. To znamená oveľa viac, ako len bežať pred svojim pánom. Vodiaci pes rozpoznáva prekážky a upozorňuje na ne alebo ich obíde. Napríklad sa zastaví pred schodmi alebo dverami a obchádza značky a lavičky. Upozorňuje svojho pána na schody alebo veľké mláky a vedie ho okolo prekážok, ako sú kolobežky stojace na chodníku. Štvornohý spoločník tiež rozpoznáva prekážky, ktoré nie sú na zemi. Patria sem napríklad bariéry, ktoré by pes sám ľahko prekonal. Pes zostane pred prekážkou stáť, aj keď mu pán prikáže pokračovať. Túto „inteligentnú neposlušnosť“ sa psy naučia, aby chránili svojho majiteľa pred nebezpečenstvom. Hoci zodpovednosť je vždy na človeku. Určuje cestu a podľa toho inštruuje psa.

Človek a pes tvoria spoločne tím. Človek udržuje kontakt so psom prostredníctvom stabilného vodiča. Týmto spôsobom rozpozná zmeny smeru v rannej fáze a okamžite zaregistruje, keď sa pes zastaví. Psy reagujú na hlasové povely, ako je „hľadaj semafor“, „domov“ alebo „do obchodu“. Zodpovedajúce ciele a povely je nutné vopred cvičiť s trénerom. Vodiaci pes zvyčajne ovláda viac ako 70 povelov. Je však dôležité ich pravidelne trénovať. Pretože po dvoch rokoch pes pravdepodobne cestu „k lekárovi“ zabudne.

Pre názornosť uvádzame niekoľko povelov, ktoré väčšina vodiacich psov vie (okrem bežných povelov, ako je „sadni“ apod.):

  • bežať pomalšie a rýchlejšie
  • ísť po pravej alebo ľavej strane cesty
  • ukázať, kde si možno sadnúť
  • indikovať dvere
  • vyhľadať semafor – neukáže však, kedy je na semafore „zelená“
  • indikovať poštovú schránku alebo zastávku autobusu

Náklady a požiadavky na vodiaceho psa

Profesionálne vycvičený vodiaci pes môže stáť ako nové malé auto. Cena psích pomocníkov sa pohybuje okolo 9 000 Eur. Dobrou správou je, že vodiaci pes je v Slovenskej republike uznanou kompenzačnou pomôckou, ktorá je hradená zo štátnych prostriedkov.

Vodiaci pes však nie je vhodný pre každého zrakovo postihnutého človeka. Spoločný výcvik vyžaduje veľa času, ochotu učiť sa a dôslednosť z oboch strán. Majiteľ vodiaceho psa by mal byť schopný umožniť svojmu štvornohému spoločníkovi stýkať sa s ostanými psami. Ak pes nemá postroj, môže sa mu v hlave napríklad zrodiť bláznivý nápad ukradnúť jedlo zo stola. Nie každý zrakovo postihnutý sa s tým vyrovná. Hlavne začiatočníci, ktorí žijú sami, môžu čeliť niektorým nepredvídateľným výzvam. Okrem toho chov psa vyžaduje základnú úroveň kondície a mobility.

Oddeľovanie práce a zábavy

Vodiaci pes je naozaj obdivuhodný a veľmi dobre vychovaný! Ak takého psíka stretnete, nehladkajte ho, bez toho aby ste o to najprv požiadali jeho pána. Pretože keď pes nosí postroj, je v službe. Potom by sa nemali rozptyľovať inými ľuďmi ani zvieratami a mali by sa plne sústrediť  na svoju úlohu. Pretože je to ťažká práca, je veľmi dôležité vyvážiť prácu so zábavou. Štvornohý pomocník si užíva vyvádzať s inými psami alebo bezstarostné hry rovnako ako každý pes. Vodiace psy by mali používať postroj počas dňa len obmedzenú dobu, aby sa medzitým mohli uvoľniť a odreagovať.

Hľadáte vodiaceho psa?

Každý, kto hľadá vodiaceho psa z dôvodu zrakového postihnutia, by sa mal obrátiť na centrá výcviku pre postihnutých. Otázky ohľadne žiadosti alebo spolužitia s vodiacim psom môžu zodpovedať tiež asociácie zrakovo postihnutých alebo zdravotné poisťovne.

Niektorí ľudia bez postihnutia zraku majú tiež záujem o dokonale vycvičené zvieratá. S trochou šťastia sa im môže podariť ich nájsť. Niektoré mladé zvieratá výcvik nedokončia a preto hľadajú nový domov. Pre priemerného majiteľa psa to však nie je nevýhoda, pretože psy sú zvyčajne dobre vycvičené. Spoľahlivo sa nedajú vykonávať len veľmi zložité úlohy vodiaceho psa pre nevidomých. Vodiace psy, ktoré odchádzajú zo „služby“ z dôvodu veku, hľadajú nový domov len zriedka. Pretože od ôsmich rokov reagujú niektoré zvieratá na každodenné výzvy vystresovane alebo vyčerpane. Väčšina z nich však nájde domov u svojho majiteľa alebo v bezprostrednej blízkosti. Ak to nie je možné, pomôžu so sprostredkovaním asociácie vodiacich psov. Pretože sú však títo štvornohí spoločníci veľmi obľúbení, môže byť hľadanie takéhoto seniora spojené s dlhou čakacou dobou.

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.
3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.
10 min

Dominancia u psov: ako dostať pod kontrolu „alfasamca“

Ak pes neposlúcha, chová sa agresívne voči svojim súrodencom, vykazuje prehnanú potrebu chrániť si „to svoje“ alebo ak nepustí nikoho do blízkosti svojej misky s krmivom, potom je toto správanie vysvetľované ako dominantné a je nutné ho podchytiť. Sú dominantní len alfasamci a máte problém s dominanciou aj v prípade, že pes proste „len“ neposlúcha?