Lhasa Apso

Čierne lhasa apso

Tento hrdý pes sa už po stáročia chová v tibetských kláštoroch. Medzičasom ho oceňujú milovníci psov na celom svete. Nie je to len vďaka jeho výnimočnému vzhľadu, ale aj vďaka jeho silnej povahe – pretože v každom malom lhasa apso sa skrýva veľká osobnosť. 

História

Za týmto plemenom sa skrýva tisícročná tradícia tibetských palácových psíkov: lhasa apso vraj vizuálne pripomína Budhovho leva a bol chovaný v tibetských kláštoroch, ako aj šľachtou. Lhasa je hlavným mestom Tibetu, ale korene tohto plemena nemožno hľadať výlučne tu. V kláštoroch v horských oblastiach a v palácoch bol lhasa apso nielen exkluzívnym spoločníkom, ale mohol plniť aj úlohy strážneho psa.

Tento malý pes sa vie veľmi dobre prejaviť hlasným štekotom. V starovekom Tibete sa lhasa apso nikdy nepredával, ale daroval sa len dobrým priateľom a na znak veľkej úcty ako talizman pre šťastie. V jeho vlasti niektorí verili, že mnísi, ktorí presne nedodržiavajú kláštorné pravidlá, sa znovu narodia v podobe tohto psa.

Približne od roku 1920 prichádzali prví zástupcovia tohto výnimočného plemena do Európy a rýchlo si tu našli množstvo priaznivcov. Cielené šľachtenie sa začalo až v 50. rokoch 20. storočia vo Veľkej Británii a v USA, kde sa nielen stanovil štandard, ale aj – na rozdiel od pestrých psov v Tibete – cielenejšie šľachtenie v konkrétnych farbách. Dnes je patrónom plemena Veľká Británia. 

Povaha

Malý, ale mocný: v tele tohto psa bije srdce leva, pretože lhasa apso je veľmi inteligentný, hrdý a nezávislý pes. Nevýhodou tejto povahovej črty – ktorá je pre fanúšikov tohto plemena málo podstatná – je, že pes je veľmi tvrdohlavý a podriaďuje sa len svojmu majiteľovi. A to len vtedy, ak sa majiteľ preukáže toho hodný. Tento pes sa sám rozhoduje, s kým sa spriatelí. Voči cudzím ľuďom je skôr rezervovaný a odťažitý až nedôverčivý – rozsiahla socializácia je v období šteniatka žiaduca.

Vďaka stáročiam úzkeho puta s ľuďmi sa však toto plemeno vyznačuje veľkou empatiou – často dokáže veľmi presne odhadnúť emocionálne pocity vo svojej svorke a podľa toho reagovať. Tí, ktorí majú vo svojom živote psa s tak pôsobivou osobnosťou, majú po svojom boku neochvejne verného spoločníka. Dôležitá je dôsledná a láskyplná výchova, pretože rešpekt od lhasa apso si človek musí zaslúžiť. 

Výchova

Psy so srdcom leva sa vyznačujú nadpriemernou zvieracou inteligenciou. Zvyčajne rýchlo pochopia, čo od nich ich majiteľ chce – či sa to však odhodlajú vykonať, závisí od toho, ako dôsledne sa človek doteraz správal. Lhasa apso si pamätá výnimky z pravidla a bude na nich v budúcnosti trvať. Spomeňte si na to skôr, ako mu prvýkrát dáte sústo zo svojho taniera s myšlienkou “len raz”. Bude na tom trvať znova a znova! Presvedčte ho o svojich výcvikových cieľoch – s týmto hrdým plemenom nikdy nezažijete otrockú poslušnosť.

Základom výchovytohto tvrdohlavého štvornohého priateľa je však vzájomný rešpekt – potom bude rád spolupracovať. Najlepší spôsob, ako motivovať tohto psa, je pochváliť ho. Keďže lhasa apso môže byť trochu samotársky, je najlepšie ho pravidelne vodiť dopsej školy. To podporuje dobrúsocializáciua umožňuje nadväzovanie potenciálnych priateľstiev s inými psami.

Lhasa apso šteniatko

Zdravie

Toto plemeno formovali drsné tibetské hory: napriek svojej veľkosti je lhasa apso veľmi odolný a silný pes. Jeho srsť ho chráni pred ľadovými zimami aj horúcimi letami. Samozrejme, v lete by ste mali svojho štvornohého priateľa aj tak chrániť pred prehriatím. Kvôli krátkemu nosu môže byť lhasa apso obmedzený brachycefalickým syndrómom. Zvyčajne sa to týka len psov, ktoré boli vyšľachtené tak, aby mali veľmi krátky nos. Extrémy bohužiaľ zvyčajne vedú k chorobám. Krátky nos môže viesť k zúženým nosným dierkam, malému priemeru priedušnice alebo predĺženému mäkkému podnebiu.

Chrápanie, ktoré je u postihnutých psov niekedy zosmiešňované, môže byť príznakom komplexnej príčiny, ktorá trvalo obmedzuje kvalitu života psa. Preto je mimoriadne dôležité porozprávať sa o tomto probléme s chovateľom a kupovlhasa apso len od chovateľa, ktorý vyslovene dbá na zdravý tvar hlavy, ktorý štvornohému priateľovi poskytuje dostatok priestoru na dýchanie.

Zdravé psy plemena lhasa apso sa dožívajú veľmi vysokého veku a môžu sa dožiť až 18 rokov. 

Výživa

Okrem výberu správneho chovateľa je najlepšou zdravotnou starostlivosťou aj zdravá strava Vášho zvieracieho spoločníka: psy sú mäsožravce, preto by malo byť mäso hlavnou zložkou ich potravy. Bez ohľadu na to, či psa kŕmitesuchým alebo mokrým krmivom, mäso by malo byť v zozname zložiek krmiva uvedené na prvom mieste.

Šteňaťu podávajte tri až štyri porcie krmiva denne. Dospelému lhasa apso postačia dve kŕmenia denne. Hmotnosť svojho psa kontrolujte každých niekoľko týždňov, aby ste mohli pri prípadnom náraste alebo poklese hmotnosti včas prijať opatrenia. Informácie na obale krmív týkajúce sa dennej dávky krmiva sú len orientačné a môžu sa líšiť vvislosti od stavby tela a aktivity psa. Zdravé snacky neobsahujú cukor, ale zato majú vysoký obsah mäsa. Vhodnou odmenou sú mrazom sušené pochúťky, snacky na starostlivosť o zubyalebo suché žuvacie pochúťky pre psov. Voda by mala byť Vášmu spoločníkovi samozrejme neustále k dispozícii.  

Starostlivosť

Tip vopred: Keď si kupujete lhasa apso, dbajte na to, aby srsť rodičovských zvierat  zodpovedala štandardu plemena: mala by byť skôr tvrdá na dotyk a v žiadnom prípade nie hodvábna. Tradičná srsť plemena lhasa apso sa potom ľahko upravuje: stačí dôkladné kefovanie dvakrát týždenne. Najlepšie je začať od podsady a česať psa keď leží na boku. Kefovanie môže uľahčiť ošetrujúci sprej, ktorý srsť hydratuje a ošetruje – inak hrozí, že sa bude veľmi rýchlo lámať.

Pokiaľ ide o kúpanie: tak často, ako je potrebné, tak málo, ako je možné. Psa by ste mali kúpať len vtedy, keď to inak nejde. Väčšinu nečistôt možno zo srsti ľahko vyčesať keď zaschnú. V prípade silného znečistenia majte po ruke jemný šampón pre psov.

Pri starostlivostio svojho štvornohého priateľa skontrolujte aj jeho oči a uši: do očí by nemala ísť srsť a visiace uši sú náchylnejšie na zápal alebo napadnutie parazitmi. Pravidelne si všímajte aj pazúry psa: tie môžu narásť pomerne dlhé, najmä u ľahkých a starších psov, pretože sa dostatočne neopotrebujú. Aby ste predišli poraneniam, mali by ste v tomto prípade pravidelne pazúry zastriháv. Ak chcete podporiť starostlivosť o zuby, môžete už šteniatko začať zvykať na každodenné čistenie zubov pomocou psej zubnej kefky a špeciálnej zubnej pasty.

Pohyb

Tento odolný štvornohý priateľ v žiadnom prípade nie je gaučový pes a vyžaduje dlhé prechádzky za každého počasia. Dostatok pohybu je to, čo toto plemeno psa potrebuje každý deň. Títo štvornohí priatelia sú veľmi živí, radi chodia na prechádzky a radi Vás potešia svojou prítomnosťou pri práci na záhrade alebo podobných činnostiach, ale nepovažujú sa za zvlášť hravých. Takisto nie sú nevyhnutne najlepšími kandidátmi napsie športy,ako súdogdancečiagilitypre malých psov. Výnimky však potvrdzujú pravidlo – samozrejme, že takéto aktivity môžete so svojím psom vyskúšať. 

Hodí sa ku mne lhasa apso? 

Tento hrdý štvornohý priateľ sa hodí k ľuďom, ktorí vedia oceniť skvelú psiu osobnosť. Je vhodný aj pre začiatočníkov, ktorí by si mali však vopred naštudovať výcvik psov a zvláštnosti tohto plemena a v ideálnom prípade navštíviť so svojím psíkom školu pre psov. Lhasa apso ocení oboje, či už život s rodinou či s jednotlivcom. Všetky prítomné deti by však mali byť staršie, pretože Tibeťan sa k malým deťom nevie správať. Je tiež skvelým spoločníkom pre starších ľudí, ktorí s ním môžu tráviť veľa času a užívať si pobyt v prírode.

Ak si chcete zadovážiť lhasa apso, mali by ste myslieť na to, že u tohto plemena je potrebná každodenná starostlivosť o srsť. Pred poriadením si psíka sa uistite, že viete, kto sa bude oňho starať počas Vej dovolenky alebo choroby. Psík by ani vtedy nemal zostať dlhší čas sám. Našťastie, v dnešnej dobe si môžete vziať svojho štvornohého priateľa so sebou do mnohých dovolenkových destinácií – napríklad na peknú turistickú dovolenku.

Pred konečným rozhodnutím zaobstarať si psíka by ste mali zvážiť aj dlhodobé náklady, ktoré Vám vzniknú v nasledujúcich rokoch: kvalitné krmivo, pravidelné návštevy veterinára,ako ajdaň za psasú pravidelné výdavky, na ktoré treba myslieť. 

Kde nájdem svojho lhasa apso? 

Dnes už nemusíte cestovať do tibetského kláštora, aby ste tam našli lhasa apso ako spoločníka. No napriek tomu je toto plemeno pomerne vzácne. Je celkom možné, že najbližší chovateľ žije stovky kilometrov od Vášho bydliska a Vy sa dokonca môžete ocitnúť na čakacej listine, pretože dopyt po šteniatkach je vyšší ako ponuka. Ale námaha a čas čakania na psíka od seriózneho chovateľa sa v každom prípade vyplatí!

Chovateľom, ktorí Vám chcú psa predať bez dokladu o pôvode a ktorí nevedia poskytnúť doklad o zdravotnej starostlivosti, sa radšej vyhýbajte. Nielenže je rodokmeň a zdravie takýchto psíkov pochybné, ale často trpí aj ich socializácia, čo môže mať vážne následky, najmä u dosť tvrdohlavých psov, akými sú lhasa apso. Informácie o chovateľoch a termínoch vrhov nájdete vkluboch chovateľov tibetských psov. Možno Vás zaujme aj iný psík podobných plemien: shih-tzu a tibetský španiel sú tiež “levie psy” v širšom zmysle. Trochu väčší tibetský teriér sa odporúča len pre veľmi športovo založených milovníkov psov. 

Ak hľadáte staršieho psa plemena lhasa apso, môžete sa obrátiť aj na organizácie, ktoré sa špecializujú na tibetské plemená psov. Že by v miestnom útulku čakal na nový domov psík plemena lhasa apso, je veľmi nepravdepodobné – toto plemeno je jednoducho príliš vzácne. Skúste pohľadať svojho vysnívaného psíka na internete. Pravdepodobne tu nájdete mnoho krížencov alebo predstaviteľov iných plemien „levích psov.

Keďže však môžu mať mnoho spoločných znakov, je lepšie mať otvorenú myseľ: aj iný psík hľadajúci domov Vás môže zaujať svojím vlastným šarmom – hlavné je, aby Vám vyhovovala jeho povaha. Pred tým, než sa rozhodnete, sa dôkladne informujte o minulosti a vlastnostiach psíka, o ktorom uvažujete. 

Adoptujte si lhasa apso 

Čoskoro príde ten čas a Vy si prinesiete domov svojho nového spolubývajúceho! Využite čas čakania na prípravu na svojho psíka lhasa apso: informujte sa o vlastnostiach lhasa apso a o vhodnej a zdravej strave pre toto plemeno. Pred tým, než si psíka prinesiete domov, si so všetkými členmi rodiny presne vyjasnite, čo sa môže alebo nemôže šteniatku dovoliť, pretože pri výchove je dôležitá najmä dôslednosť.

Zaobstarajte sizákladné vybaveniev podobemisiek,vodítka či postroja a obojku, diek a pelechov, hračieka samozrejmepomôcok na starostlivosť o psíka, ako sú hrebene, kefy, hrebeň na blchy a pinzetu na kliešte,ako aj jemný šampón pre psov. Chovateľ Vám pravdepodobne poskytne zásoby známeho krmiva – uistite sa, že v prvých dňoch budete pokračovať v kŕmení známym krmivom a zaobstaráte si príslušné zásoby krmiva – nezabudnite, že zmena krmiva by sa mala uskutočňovať len veľmi pomaly. Keď bude všetko pripravené, dúfajme, že čoskoro príde ten čas, aby ste si psíka mohli priniesť domov! Venujte dostatok času vzájomnému spoznávaniu, najmä na začiatku. 

Prajeme Vám krásne chvíle s Vím hrdým lhasa apso! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.