Slepá mačka: Na čo treba brať ohľad?

Mačka slepá na pravé oko

Mačka slepá na pravé oko.

Mačky môžu oslepnúť nielen v dôsledku očných ochorení. Niekedy sa im zrak zhoršuje aj prirodzene, v staršom veku. To však neznamená, že sa slepá mačka už nemôže tešiť zo života. Tu sa dozviete, ako môžete svoju nevidiacu mačku v každodennom živote podporiť a aké možnosti liečby sú k dispozícii.

Príznaky: Ako rozpoznám slepú mačku?

Vo všeobecnosti klinický obraz závisí od toho, čo je príčinou slepoty a aké percento ostrosti zraku mačka stratila. Medzi najčastejšie príznaky u slepých mačiek však patria tieto príznaky:

 • Mačka niekedy naráža do predmetov.
 • Nevidí schody a potkýna sa.
 • Keď odrazu počuje hlasné zvuky, zľakne sa.
 • Mačka už nie je taká aktívna ako kedysi a už takmer nelezie.
 • Stojí zmätene pred stenou a nedokáže nájsť cestu von z miestnosti (dezorientácia).
 • Ak sa jej dotknete, zľakne sa a môže reagovať agresívne alebo placho.
 • Jedno alebo obe oči sú zakalené.
 • Zreničky môžu byť veľmi rozšírené.
 • Mačka môže mať hnisavý, číry alebo žltý výtok z očí (epifora).
 • Ak bola mačka zranená alebo sa objavia iné štrukturálne zmeny, jedno oko môže byť väčšie alebo menšie ako druhé.

Príčiny: Aké sú príčiny slepoty u mačiek?

V starobe je prirodzené, že sa jadro šošovky trochu zakalí. Prečo však oslepnú aj mladšie mačky? Tu sa dozviete o najčastejších očných ochoreniach mačiek, ktoré môžu viesť k slepote:

Sivý zákal (katarakta)

Niektoré ochorenia spôsobujú zakalenie šošovky a zabraňujú slnečnému svetlu preniknúť do zadnej časti oka. U mačiek môže byť katarakta vrodená alebo získaná. Sivý zákal môže mačka dostať napr. vtedy, ak si poraní oko alebo trpí metabolickou poruchou. Ak má mačka diabetes mellitus (cukrovku), koncentrácia cukru v krvi je zvýšená a cukor sa usadzuje vo vnútri šošovky, čo môže spôsobiť oslepnutie.

Mačka so zapáleným okom
Očné infekcie často sprevádza výtok z očí.

Zelený zákal (glaukóm)

Oko prirodzene produkuje komorovú vodu, ktorá zvlhčuje jeho povrch. Ak jej produkuje príliš veľa alebo ju už nedokáže odvádzať, vnútroočný tlak stúpa. Výsledkom je zelený zákal (glaukóm). V pokročilých štádiách je toto očné ochorenie pre mačky veľmi bolestivé.

Odlúpenie sietnice

Sietnica obsahuje bunky, ktoré premieňajú svetlo na zmyslové podnety. Ak sa sietnica odlúpi, mačka oslepne. Najčastejšou príčinou odlúpenia sietnice u mačiek je vysoký krvný tlak.

Často sa tak deje v prípade, ak má zviera poškodené obličky (obličková nedostatočnosť) alebo ak mačka trpí hypertrofickou kardiomyopatiou (HCM). Tá spôsobuje abnormálne zhrubnutie srdcového svalu.

Liečba: Aké sú možnosti liečby slepej mačky?

V závislosti od základného ochorenia existujú rôzne možnosti liečby:

Očný špecialista môže byť schopný liečiť kataraktu u mačky chirurgicky. Mačka však musí spĺňať niekoľko podmienok, aby bola operácia katarakty možná. Pre tento účel nechajte mačku vyšetriť veterinárom.

Liečba glaukómu si čo najskôr vyžaduje očné kvapky znižujúce tlak a infúznu liečbu. Niektoré lieky by mali tiež trvalo znížiť vnútroočný tlak, aby sa zabránilo ďalšiemu nezvratnému poškodeniu. Ak lieky nepostačujú, veterinár môže odporučiť operáciu.

Mačka dostáva očné kvapky od veterinára
Na liečbu niektorých očných ochorení sa môžu používať očné kvapky.

Aby veterinár mohol liečiť odlúpenie sietnice, musí najprv znížiť vysoký krvný tlak. Na tento účel používa určité lieky, ktoré odľahčujú cievy a srdce. Okrem toho môže mačke naordinovať špeciálne krmivo na ochranu obličiek na dlhodobé užívanie.

Poznámka: Výber vhodného diétneho krmiva môže podporiť prirodzené telesné funkcie vašej mačky. Upozorňujeme však, že diétne krmivá nemôžu liečiť choroby ani im predchádzať. O vhodnej diéte pre vašu mačku by ste sa mali vždy poradiť aj s veterinárnym lekárom. Špeciálne diétne krmivá nájdete v internetovom obchode zoohit.

Tipy pre každodenný život so slepou mačkou

Zaobchádzanie so slepými mačkami sa líši od zaobchádzania so zdravými jedincami. Stačí však niekoľko trikov, ktoré život vašej slepej mačke uľahčia:

 1. Rozmiestnite po dome niekoľko misiek

Ak je to možné, umiestnite do každej miestnosti jednu misku na pitie a jednu na krmivo. Takto sa môže slepá mačka kedykoľvek napiť a nažrať. Keďže je pre ňu ťažšie zanechať miesto na kŕmenie čisté, môžete použiť podložky pod misky.

 1. Zabezpečte, aby boli miesta pre mačku ľahko prístupné

Mačky sú zvyčajne dosť obratné a rady lozia. Aby ste však predišli tomu, že sa vaša slepá mačka zraní, odporúča sa, aby bolo miesto na toaletu a miesto na spanie ľahko prístupné. Môžete to urobiť tak, že postavíte malé zábrany.

 1. Zabezpečte prekážky

Niektoré druhy nábytku, ako sú stoly, komody alebo stoličky, môžu mať pomerne ostré hrany. V ideálnom prípade na rohy hrán upevnite chrániče (zvyčajne kvôli ochrane detí). Mriežky alebo iné prekážky môžu tiež pomôcť ochrániť mačku pred schodmi alebo inými nebezpečenstvami.

 1. Zabezpečte mačke dostatok možností na úkryt

Slepé mačky sú úplne závislé od sluchu, hmatu a čuchu. Ak máte návštevu alebo hlasno sledujete televíziu, mačke pomôže, ak bude mať v každej miestnosti miestečko, kde sa môže ukryť.

 1. Vyhýbajte sa hluku

Pred vstupom do miestnosti vždy ohláste svoju prítomnosť. Je to dôležité, pretože inak sa mačka môže vyľakať. Ak plánujete doma veľkú oslavu, môžete po konzultácii s veterinárom použiť látky na zmiernenie stresu (napr. feromóny).

Viac k tejto téme v článku: Feromóny pre mačky

 1. Zatvorte okná aj dvere

Bohužiaľ, stáva sa, že mačky (slepé aj vidiace) sa zachytia o sklopené okná. Ak je vaša mačka slepá, je ešte dôležitejšie, aby ste pri odchode z miestnosti zatvorili okná a dvere alebo ich zablokovali pomocou mriežok alebo ochrannej mriežky na vyklápacie okná.

 1. Obmedzenie prístupu von

Ak mačka stratila väčšinu zraku, môže sa mimo domova zraniť alebo stratiť. Preto by ste mali zvážiť (aspoň čiastočný) chov mačky vo vnútri, aby ste ju ochránili. Ponúknite preto svojej slepej mačke možnosti (napr. hračky alebo škrabadlo), aby sa mohla v interiéri zabaviť.

Ak jej aj napriek tomu chcete dovoliť chodiť von, mali by ste ju podľa možnosti sprevádzať alebo ju vziať na určitý čas do záhrady. Okrem toho by ste mali zabezpečiť záhradu, ako aj balkón, aby mačka nemohla ujsť.

Pre prípad, že mačka opustí pozemok a nájde sa dezorientovaná, označte jej obojok adresou.

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.