Zápal močových ciest u mačky (cystitída) This article is verified by a vet

Zápal močových ciest u mačky

Zápaly močových ciest u mačky nie sú ničím zriedkavým.

Cystitída je lekársky termín pre zápal močového mechúra. Zápal močových ciest u mačky sa vyskytuje pomerne často. Hlavnými príčinami sú felinná idiopatická cystitída (FIC) a bakteriálne infekcie močových ciest, ako aj močové kryštály a kamene. 

Je zápal močového mechúra u mačiek nebezpečný? 

Neliečené bakteriálne infekcie močového mechúra sa môžu cez močovody dostať do obličiek a viesť k ich poškodeniu. Okrem toho je zápal močového mechúra pre mačku veľmi bolestivý a stresujúci. 

Ďalším problémom je zápal močového mechúra, ktorý môže v závislosti od príčiny a závažnosti viesť k čiastočnej alebo úplnej obštrukcii močovej trubice. Vtedy môžu mačky len sotva močiť alebo vôbec. V takom prípade sú v ohrození života a musia byť okamžite ošetrené veterinárom! 

Príznaky: Ako rozpoznám zápal močových ciest u mačky? 

Močový mechúr mačky sa zaraďuje medzi orgány dolných močových ciest. Zápaly v tejto oblasti často vedú k nasledujúcim príznakom: 

 • Problémy a bolesť pri močení (dyzúria) 
 • Kŕčovité bolesti v oblasti močovej trubice a / alebo močového mechúra (strangúria) 
 • Krv v moči (hematúria) 
 • Časté močenie (polakizúria) 
 • Zvýšené olizovanie pohlavných orgánov 
 • Močenie na neobvyklých miestach (periúria, napr. na miestach, kde mačka spí alebo žerie) 

Akútny stav: Ak sa mačka neúspešne pokúša močiť, môže byť príčinou úplné upchatie močovej trubice. V takom prípade sa môže celkový stav mačky náhle zhoršiť a môže byť v ohrození života. Preto okamžite vyhľadajte veterinára. 

jarne_dobrodruzstva_macka

Diagnostika: Ako sa diagnostikuje zápal močového mechúra? 

Najprv veterinár vykoná dôkladný rozhovor s majiteľom mačky (anamnéza). Cieľom je získať od majiteľa dôležité informácie o chorobe. Opýta sa napríklad, či mačka nemá nejaké sprievodné príznaky pri močení, ako je napr. časté močenie len v malých množstvách. Bude sa Vás tiež pýtať na možné zranenia a zaujímať sa, ako mačku kŕmite a chováte. 

Tip: Ak je to možné, prineste so sebou k veterinárovi vzorku moču mačky! 

Hoci zápal močových ciest u mačky zvyčajne nepredstavuje akútny stav, odporúča sa vykonať všeobecné klinické vyšetrenie. V krátkom čase môže veterinár posúdiť aktuálny stav mačky pomocou dôležitých životných funkcií. Patrí k nim celkový zdravotný stav mačky, frekvencia dýchania a srdcová frekvencia, stav slizníc v ústach a vnútorná rektálna telesná teplota. 

Vyšetrenie močových ciest 

Ak sú všetky životné funkcie v norme, môže veterinár začať so špeciálnym vyšetrením močových ciest. Existujú tri diagnostické opatrenia. 

Moč možno získať buď spontánnym močením (moč vylúčený samovoľne), alebo odberom z močového mechúra (napr. punkciou cez brušnú stenu za pomoci ultrazvuku). Veterinár môže potom pomocou testovacích prúžkov vyšetriť hodnoty moču, ako je napr. pH moču, alebo ho poslať do laboratória na bakteriologické vyšetrenie. Pod mikroskopom sa dajú rozpoznať kryštáliky moču alebo baktérie. 

Na základe krvných hodnôt môže veterinárny lekár na jednej strane rozpoznať existujúci zápal a na druhej strane skontrolovať funkciu obličiek. 

Ak sa v močovom mechúre nachádzajú štrukturálne zmeny alebo močové kryštáliky, veterinár ich môže vidieť pomocou ultrazvuku alebo röntgenu. 

Terapia: Ako sa dá cystitída liečiť? 

Liečba cystitídy pozostáva z dvoch častí. Veterinár na jednej strane lieči príčiny infekcie močového mechúra, na druhej strane sa snaží u mačky zmierniť príznaky. 

Bez ohľadu na príčinu sú potrebné lieky proti bolesti a kŕčom. V prípade bakteriálnej cystitídy je potrebné aj cielené podávanie antibiotík – stanovené pomocou testu rezistencie. 

V prípade výskytu močových kryštálov alebo dokonca močových kameňov sú potrebné ďalšie opatrenia. Mačka v tomto prípade stále potrebuje lieky, ktoré znižujú pH moču, a vhodnú stravu. Nižšia hodnota pH v moči vedie k rozpúšťaniu kryštálov – a za určitých okolností aj močových kameňov. 

Ak sa jedná o veľký močový kameň a nie je možné ho rozpustiť liekmi, je nevyhnutná operácia. 

Akútny stav: Ak už došlo k upchatiu močových ciest, môže byť potrebný chirurgický zákrok! 

Podporné opatrenia na doma 

Okrem liekov a diét môžete svojej mačke pomôcť aj vy. Vyhnite sa stresu a pomôžte mačke trochu schudnúť. Samozrejme, vždy by ste mali dbať na diétu, ktorú Vám nariadil veterinár.

Dbajte tiež na to, aby Vaša mačka prijímala dostatok tekutín. Najmä mačky kŕmené suchým krmivom majú tendenciu piť príliš málo. Na dosiahnutie vyváženej rovnováhy vody a elektrolytov sa preto odporúča ponúknuť mačke aj mokré krmivo. 

V ideálnom prípade by ste mali misku na vodu každý deň umývať a v domácnosti rozmiestniť niekoľko misiek. Môžete vyskúšať aj fontánky s vodou. Tie povzbudzujú niektoré mačky k tomu, aby viac pili. 

Mačka s fontánkou na vodu
Fontánka povzbudzuje mačku, aby pila viac vody.

Prognóza: Aké sú šance na vyliečenie cystitídy? 

V závislosti od príčiny sa líši potrebná liečba aj prognóza. Hoci sa zápal močového mechúra u mačiek dá zvyčajne pomerne dobre liečiť, ak sú močové cesty upchaté, je ohrozený život zvieraťa.   

Čím dlhšie tento stav pretrváva, tým horšie sú šance mačky na uzdravenie a často aj na prežitie. Zato felinná idiopatická cystitída (FIC) sa dá často rýchlo vyliečiť. 

Príčiny: Ako vzniká zápal močových ciest u mačky? 

Mačky často trpia zápalom močového mechúra, pričom príčiny môžu byť rôzne. Zvlášť často sú postihnuté mačky žijúce v interiéri a kocúri. Pre lepšie pochopenie delíme príčiny na infekčné a neinfekčné. 

Infekčné príčiny 

Najmä staršie mačky často trpia infekčnou cystitídou spôsobenou rôznymi baktériami. Zvieratá so základným ochorením (napr. diabetes mellitus) ochorenie postihuje častejšie. Infekčná cystitída u mačiek sa zvyčajne vyskytuje týmito dvoma spôsobmi. 

Cez močové cesty:Bakteriálne infekcie sa zvyčajne dostávajú do močového mechúra cez močovú trubicu alebo vznikajú podráždením močového mechúra. Najčastejším dôvodom je tvorba močových kryštálov. Tie sa môžu postupne hromadiť a vytvárať močové kamene. 

U mačiek sa najčastejšie vyskytujú struvitové alebo oxalátové kamene. Vznikajú pri zmene hodnoty pH z kyslého na zásadité. Tu zohráva dôležitú úlohu stravovanie mačky. 

Cez krv:Baktérie sa môžu dostať do močového mechúra pri otrave krvi (sepse). Miestom vstupu baktérií môže byť pooperačná rana nachádzajúca sa v blízkosti mechúra alebo menšia rana vo vzdialenejšej časti tela. 

Neinfekčné príčiny 

Často nie je možné zistiť príčinu cystitídy u mačiek ani rozsiahlou diagnostikou. V takom prípade hovoríme o felinnej idiopatickej cystitíde (FIC). Pri tomto ochorení ide o sterilný zápal močového mechúra, ktorý vzniká z dosiaľ neznámych dôvodov. 

Predpokladá sa, že ho spôsobuje mnoho faktorov, napríklad stres alebo iné neurologické či hormonálne zmeny. V dôsledku toho je imunitný systém oslabený, čo podporuje zápalové reakcie u mačky. 

Prevencia: Dá sa cystitíde predísť? 

Ak chcete cystitíde predísť, môžete zvážiť niekoľko dôležitých bodov. Dbajte na: 

 • dobrú telesnú kondíciu 
 • dostatok pohybu 
 • prostredie bez stresu 
 • dostatočný príjem pitnej vody 
 • nízke množstvo horčíka a fosfátov v krmive 

Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.