Chausie

Mačka chausie

Ako kríženec mačky domácej a mačky močiarnej patrí plemeno chausie medzi hybridné plemená. Hovorí sa, že v sebe spája hrdý vzhľad divej mačky s vernou a na ľudí orientovanou povahou mačky domácej. Vzácna mačka chausie s výraznými lícnymi kosťami si však dodnes zachovala túžbu po pohybe a slobode svojich divokých predkov.

Vzhľad chausie 

Divoké gény chausie zanechali stopy v spôsobe stravovania a správaní tejto exotickejmačky.Najvýraznejšie sa však prejavujú pri pohľade na jej vonkajší vzhľad. Rovnako ako jej priamy predok, egyptská močiarna mačka, má aj chausie mimoriadne atletickú postavu. Jej dlhé nohy zadné sú o niečo dlhšie ako predné prezrádzajú, že táto mačka je dobrý bežec a vynikajúci skokan do výšky. Exoticky pôsobí aj jej klinovito tvarovaná hlava s výraznými lícnymi kosťami a široko posadenými očami. Jej silná brada a zaoblené uši s výraznými chumáčmi srsti pripomínajú rysa.

Srsť a farebné varianty 

Na rozdiel od rysa, a tiež na rozdiel od iných hybridných mačiek, ako je napríklad savanová mačkaalebo karakal, nemá chausie žiadne nápadné znaky. Jej krátka až stredne dlhá srsť je žíhaná a zvyčajne hnedá alebo čierna, ale môže byť aj strieborná. Farebné varianty možno rozdeliť na tieto tri typy:

  • čierna 
  • hnedá ticked tabby 
  • grizzled ticked tabby (strieborná)

Brucho a výrazná brada chausie sú zvyčajne oveľa svetlejšie než zvyšok srsti. Jej oči v tvare vlašského orecha majú zvyčajne zlatý alebo žltý odtieň, ale môžu byť aj orieškovo hnedé alebo svetlozelené. 

História

Divá mačka na gauči v obývačke 

Túžba skrotiť dravé mačky zamestnávala ľudí už oddávna. Jedným z dôsledkov bolo šľachtenie tzv. hybridných mačiek, ktoré sa, najmä vUSA, začalo v 60. rokoch 20. storočia. Vedci dúfali, že krížením divých a domácich mačiek sa podarí spojiť exotický vzhľad divej mačky s povahou mačky domácej. Odvtedy sa neustále zvyšoval dopyt po stále viac exotických mačkách, ktoré mali do obývačky priniesť kúsok divočiny.

Chausie, ktorá má spolovice krv divej mačky a od roku 1995 je organizáciou TICA (The International Cat Association) oficiálne uznaná ako čistokrvná mačka, sa tiež preslávila v rámci tohto trendu. Mimo svojej chovateľskej domoviny, USA, sa chausie vyskytuje stále len zriedka.

Luxusná mačka, ktorá má svoju cenu

Najskôr treba spomenúť: Každý, kto má záujem o chausi ako o domáce zvieratko, si musí uvedomiť, že hybridné mačky kvôli náročnému a vzácnemu chovu vyjdu draho. Plemeno chausie od renomovaného a zodpovedného chovateľa stojí od 7 500 do 10 000 eur v závislosti od generácie a podielu krvi divej mačky. Ten, kto siahne tak hlboko do vrecka, by mal byť samozrejme presvedčený, že táto mačka je preňho tá pravá. Ale aká je vlastne chausie? Koľko divokosti je v nej naozaj, a aké nároky kladie domáca mačka na svojho budúceho majiteľa?

Charakter

Oddaná povaha s veľkou túžbou po slobode 

Napriek svojmu divokému vzhľadu je chausie mimoriadne láskyplná aprítulná a rada sa zdržiava v blízkosti svojich ľudí. Z času na čas ju však prepadne lovecká horúčka. Potom sa vydáva na rozsiahle prieskumné výpravy za myšami a vtákmi. Nezriedka prinesie svojim ľuďom domov “darček” v podobe koristi. V tejto priateľskej a otvorenej domácej mačke je stále kus divej mačky, čo by si budúci majitelia mali uvedomiť. Temperamentnej a zvedavej mačke nič neprekáža viac ako nuda a samota. Aby ste túto divú mačku „skrotili“, je nevyhnutné ju dostatočnezamestnaťsmačacími hračkami, škrabadloma samozrejme jej zabezpečiť dostatok pohybu. Chov viacerých mačiek tiež veľmi podporuje jej túžbu po rozmanitosti a zábave.

Ako dobre vychádza chausie s deťmi?

Na rozdiel od niektorých iných domácich mačiek, ktoré, ak je doma príliš rušno sa rady stiahnu do tichého kúta, je chausie rada stredobodom pozornosti. Preto si dobre rozumie s deťmi veď táto čistokrvná mačka je rovnako hravá ako ony. Jej láska k deťom by sa však nemala preceňovať, pretože ak sa chausie niečo nepáči, môže táto sebavedomá a temperamentná mačka niekedy ukázať aj svoje pazúry. Deti by mali aktívnej divej mačke nechať voľnosť a rešpektovať jej túžbu ísť von za jej najväčšou vášňou, lovom. Inteligentná chausie predsa najlepšie vie, čo chce. Akonáhle uspokojí svoju potrebu pohybu, s radosťou si opäť ľahne v obývačke na gauč a ukáže svoju milujúcu a prítulnú stránku.

Chausie

Chov chausie

Takáto temperamentná a aktívna mačka by nikdy nemala byť “zavretá” v byte. Z lásky k svojmu domácemu miláčikovi a s ohľadom na jeho prirodzené inštinkty by mali majitelia svojej chausi umožniť pravidelne behať na voľno. Klapka pre mačky vo dverách, cez ktorú môže mačka samostatne vchádzať a vychádzať, je určite najlepším riešením. Chov mačky chausie len vo vnútri neprichádza do úvahy iba ak by ste jej zriadili veľký vonkajší výbeh, kde by mohla liezť, skákať a behať, ako sa jej zachce. Ak však chcete zabrániť, aby mačka z výbehu ušla, musí byť dobre zabezpečený, pretože chausie dokáže zo stojacej polohy ľahko vyskočiť dva metre a viac. Pred budovaním takýchto dômyselných bezpečnostných opatrení by ste si však mali premyslieť, či je chausie pre vás naozaj tou správnou mačkou. Koniec koncov, táto hybridná, sčasti divá mačka má lovenie vkrvi, a nemalo by byť potláčané.

Zdravie a odporúčané očkovania

Ak chausi chováte akovoľne sa pohybujúce zviera, mali by ste dbať na tomu zodpovedajúceočkovania (proti besnote a leukóze), ako aj na preventívne opatrenia proti napadnutiu parazitmi. Existujú špeciálne obojky alebo prostriedky, ktoré účinne bojujú proti napadnutiuparazitmi. Poraďte sa sosvojim veterinárom a zúčastnite sa aj na každoročných preventívnych prehliadkach. Mačky majú tendenciu choroby a ťažkosti nedávať najavo. Pravidelné prehliadky u odborníka môžu pomôcť včas odhaliť a liečiť prípadné ochorenia. Hoci choroby typické pre plemeno sú u chausie sotva známe, ani toto plemeno nie je imúnne voči bežným chorobám mačiek, ako sú ochorenia horných dýchacích ciest alebo infekcie tráviaceho traktu. Svoju mačku by ste mali dať zaočkovať protimačacej nádchea panleukopénii. 

Koľko starostlivosti chausie potrebuje?

Okrem nevyhnutných návštev veterinára kvôli preventívnej prehliadke alebo obnoveniu očkovacej ochrany je starostlivosťo chausie veľmi jednoduchá. Tak ako všetky krátkosrsté mačky, aj táto mačka sa stará o svoju srsťviac-menej sama. Preto je týždenné česanie na odstránenie odumretých chĺpkov úplne postačujúce. Aby ste včas odhalili prípadné abnormality, mali by ste pravidelne kontrolovať aj labky, pazúry, chrup a kožu vašej chausie. Pri dobrej starostlivosti a druhovo vhodnom chove sa môžu tieto odolné mačky dožiť až do 16 rokov. 

Správna výživa hybridných mačiek

K udržaniu zdravia a druhovo vhodnému chovu vašej mačky patrí tiež správna strava. U hybridného plemena, akým je chausie, ktorej priamymi predkami sú divé mačky, sú požiadavky na stravu o niečo náročnejšie, než u bežných domácich mačiek. Mnohí majitelia hybridných plemien uvádzajú, že ich mačka neznáša priemyselne vyrábané krmivo pre mačky, a preto prechádzajú na surové kŕmenie (BARF).Metóda surového kŕmenia BARF si však vyžaduje dobré odborné znalosti, aby krmivo skutočne optimálne pokrylo nutričné potreby zvieraťa.

Ak je pre vás tento typ kŕmenia príliš zložitý, mali by ste sa poobzerať pokvalitnom krmives vysokým obsahom mäsa (bohatého na bielkoviny), čerstvom ovocí, zelenine a prírodných olejoch. Z dôvodu možnej intolerancie u chausie by obsah obilnín v krmive mal byť minimálny alebo žiadny. Mnohé hybridné plemená, ktoré môžu loviť vo voľnom výbehu, si potravu dopĺňajú samy myšami alebo malými vtákmi. Pri určovaní správneho množstva krmiva by ste mali zohľadniť aj tieto faktory. 

Objavte náš výberkrmív pre mačky! 

Problematika chovu hybridných mačiek

Atraktívny vzhľad divokej mačky chausie má však svoju cenu. Bohužiaľ, párenie domácich mačiek s divými mačkami nie je bezproblémové a je veľmi kontroverzné, najmä medzi ochrancami zvierat.

Dôvodom kritiky a otázka, či je kríženie morálne obhájiteľné, je predovšetkým skutočnosť, že obdobie gravidity domácich a divých mačiek sa výrazne líši. Zatiaľ čo u domácich mačiek trvá gravidita 63 až 65 dní, divé mačky sú zvyčajne gravidné oveľa dlhšie, približne 76 až 78 dní. Dôsledkom tohto nesúladu je veľa predčasných pôrodov, potratov a mŕtvonarodených mačiatok, najmä v prvej generácii (F1).

Okrem toho je väčšina kocúrov prvej generácie kríženia neplodná. Aj v nasledujúcich generáciách (F2 a F3) sa opakujú prípady ťažkých pôrodov a cisárskych rezov. Chov takýchto hybridných plemien je teda mimoriadne náročný, a preto by mal byť vykonávaný len odborníkmi. V niektorých krajinách, ako napríklad vo Švajčiarsku, je párenie divých a domácich mačiek podľa platného nariadenia o ochrane zvierat dokonca zakázané. V iných krajinách sa vyžaduje povolenie na chov krížencov mačky divej až do štvrtej generácie (F4) vrátane.  

Je chausie tou správnou mačkou pre vás?

Každý, kto uvažuje o kúpe mačky plemena chausie, by sa mal vopred dôkladne informovať o požiadavkách na chov tohto exotického plemena mačiek. Určité odborné znalosti o hybridných plemenách a s tým spojenú zodpovednosť musí prevziať každý majiteľ.

Nedostatok vedomostí alebo kúpa zavýhodnú cenu” od pochybného chovateľa má pri tejto mačke, žiaľ, často smutné následky. Najmä v USA, kde trend exotických mačiek trvá už dlho, možno v posledných rokoch pozorovať výrazný nárast mačiek hybridných plemien v útulkoch pre zvieratá. Nesprávny chov chausie môže nezriedka viesť k nápadným poruchám správania a nadmernému zaťaženiu majiteľov.

Predtým, než si chausie zaobstaráte, mali by ste sa uistiť, že mačka môže naplniť svoje prirodzené potreby voľnosti a pohybu. Mali by ste tiež zabezpečiť, aby sa chausie nenudila. Pre harmonický spoločný život je dôležitý dostatok príležitostí na hru, prípadne ďalší mačací spoločník na hranie, a predovšetkým spoločný čas s človekom. Pretože rovnako ako pohyb, miluje chausie aj svoju rodinu. Ak sa vám podarí chovať toto mimoriadne plemeno druhovo vhodným spôsobom, určite sa vám odmení celoživotnou vernosťou a prítulnosťou.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.
2 min

Siamské mačky

Siamská mačka patrí spolu s perzskou mačkou k jednému z najstarších a najznámejších plemien. Táto mačka má svoj pôvod v Siame, dnešnom Thajsku, kde vznikla na základe vtedajšieho veľmi rozšíreného kríženia, ku ktorému dochádzalo pred viac ako 500 rokmi. Siamské mačky si však našli cestu na Západ až v neskoršom 19. storočí a boli chované na kráľovských dvoroch ako statutárny symbol vplyvu.
7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...