American bully

American bully

V tvrdej škrupine býva mäkké jadro. Táto fráza veľmi výstižne opisuje plemeno American bully. Predstavujeme Vám štvornožca, ktorý sa v Európe vyskytuje len málokedy.

Výzor: typický vzhľad buldoga

Slovo „bully“ v názve plemena je samozrejme odvodené od slova „buldog“, a preto má American bully typický buldočí vzhľad – impozantnú postavu s mohutnou hlavou. Má široký hrudník a vyzerá oveľa mohutnejšie ako napríklad americký buldog – avšak pozor, aj tak hrozí, že si ich pomýlite. American bully môžu mať štyri rôzne výšky v kohútiku:

  • Pocket: až 43 centimetrov
  • Standard: 43 až 51 centimetrov
  • Classic: 43 až 51 centimetrov, ale s ľahšou stavbou tela
  • XL: 51 až 57 centimetrov

Mnohí chovatelia plemena American bully v USA, žiaľ, nechávajú svojim psom skracovať (kupírovať) uši. Zvyšky pôvodne visiacich uší tak stoja vzpriamene a majú psovi dodať nebezpečnejší vzhľad. Vo väčšine európskych krajín je táto prax našťastie zakázaná.

Toto plemeno má krátku srsť a sú povolené všetky farby. Aj pri chove plemena bully je však najlepšie vyhýbať sa farbám blue alebo merle, pretože môžu súvisieť s genetickými chybami.

Povaha: priateľský k ľuďom a zvieratám

Na rozdiel od svojich predkov, klasických „bojových buldogov“, majú dnešní American bully jednu hlavnú úlohu – byť v rodinách, ktoré milujú psy. V tých sa títo štvornohí priatelia budú cítiť ako v bavlnke.

Dobre socializovaný American bully je priateľský k ľuďom a zvieratám. Zvyčajne sa vie rýchlo skamarátiť aj s cudzími ľuďmi.

Prívrženci tohto plemena ho opisujú ako psa, ktorý sa veľmi chce zavďačiť. Chce teda patriť svojmu pánovi, a to zjednodušuje jeho výchovu. Tu a tam sa však môže prejaviť povestná buldočia tvrdohlavosť.

Najlepším liekom je v takom prípade láskyplná dôslednosť. Hneď na začiatku dajte svojmu maznáčikovi jasne najavo, čo nesmie robiť, a držte sa toho. Aj malá omrvinka chleba pod stolom môže bullyho rýchlo zmeniť na „žobráka“.

American bully charakteristika © zoohit

Na socializáciu jedincov z plemena American bully je výborná účasť v škôlke pre šteňatá a v psej škole. Vzhľadom na svoju zvláštnu stavbu tela pôsobia na ostatné psy často hrozivo. Tréner psov Vám môže dať dobré tipy do života, ktoré možno využiť v rôznych situáciách s Vaším psom.

Chov: American bully je vždy rád súčasťou zábavy

Dobre socializovaný American bully je vhodný pre rodiny s deťmi, ako aj pre páry alebo jednotlivcov. American bully je vždy rád súčasťou zábavy, avšak nevyžaduje byť stredobodom pozornosti.

Hodí sa na vidiek aj do mestského bytu, ak ho dostatočne zabavíte. Ak však bývate v horúcom podkrovnom byte na piatom poschodí bez výťahu, potom toto kompaktné plemeno nie je dobrou voľbou.

American bully sa skvele hodí aj k začiatočníkom. Tento priateľský pes však sklame všetkých, ktorí chcú urobiť dojem jeho impozantným vzhľadom.

Chov len za určitých podmienok

Keďže American bully odráža veľmi nedávny vývoj v chove psov, na väčšine zoznamov plemien sa nenachádza. Napriek tomu môžu jeho vzrast a pôvod, ako aj hlava podobná pitbulovi, viesť miestne úrady k tomu, aby stanovili určité podmienky pre jeho chov. Preto sa vopred informujte na príslušnom správnom orgáne, či môžete takéhoto psa chovať.

Hravý American bully © ake/ stock.adobe.com
American bully je mimoriadne hravý pes.

Šport a hry: hravý s miernou túžbou po pohybe

American bully sa považujú za hravé psy, ktoré majú stredne veľkú potrebu pohybu. Majú radi dlhšie prechádzky, ale nepotrebujú každodenné niekoľkokilometrové behy po lese.

Začnite s pohybom pomaly a nepreťažujte svojho bullyho, najmä keď je vo veku šteňaťa a mladého psa. Je dôležité trénovať nielen telo, ale aj silnú hlavu bullyov.

Hry na schovávačku, triky alebo aportovanie – zistite, čo Vášho bullyho baví najviac. Spoločný výcvik podporuje budovanie vzťahu a posilňuje tak aj základnú poslušnosť.

Kúpa: ako nájsť toho správneho bullyho

V Európe sú American bully vzácne. Niektorí „vynaliezaví“ chovatelia však toto plemeno využívajú k tomu, aby v niektorých regiónoch obišli predpisy o bojových psoch, pretože v niektorých predpisoch nájdete amerického pitbulteriéra alebo amerického stafordšírskeho teriéra, ale nie American bullyho.

Je otázkou, či je vlastne American bully samostatným plemenom, pretože mnohí pseudochovatelia ich chovajú bez dokladov. Často to potom nie sú „skutoční“ bully, ale takmer akíkoľvek kríženci buldoga a stafordšírskeho teriéra.

Iní zas zakladajú vlastné združenia, aby mohli vydávať príslušné „papiere“. Takéto združenia sa venujú napríklad aj plemenu exotic bully, variantu plemena American bully s väčšou pevnosťou kostí a väčším množstvom svalov na kratších nohách. Presnejšie povedané, je to: „Extrémne svalnatý bully s nevšedným a individuálnym vzhľadom.“ (zdroj: GBKC)

American bully šteniatka © Luxorpics / stock.adobe.com
Namiesto podpory „nevšedných“ chovov by sa záujemcovia mali radšej pozrieť do okolitých útulkov. Na nový domov tu čaká množstvo psov príbuzných buldogom.

Alternatívy k plemenu American bully

Zaľúbili ste sa do plemena American bully? V tom prípade Vaše srdce možno bije rýchlejšie aj pri iných plemenách tohto typu. Existuje totiž veľa buldogov, ktorí sú uznaní Medzinárodnou kynologickou federáciou. Nájsť renomovaného chovateľa týchto psov je oveľa jednoduchšie.

Napríklad anglický buldog je podobne kompaktný ako American bully, ale často trpí zdravotnými ťažkosťami. Potom existuje aj niekoľko ďalších „molossov“, čo je všeobecný pojem pre tento typ psa.

Ak hľadáte dospelého psa, tým najlepším miestom, kde hľadať, sú určite útulky. Nájdete tu pestrých krížencov bullyov, ako aj čistokrvné dogy. Výborným kontaktným miestom sú aj združenia, ktoré sa zameriavajú na umiestňovanie dôg v núdzi.

Zdravie: dysplázia bedrového kĺbu alebo klinové stavce

To, či sú American bully zdravé alebo nie, závisí najmä od výberu vhodného chovného materiálu. V Európe, žiaľ, na túto tému existuje len málo kontrolných orgánov, takže by sa záujemcovia o kúpu šteniat mali dôkladne informovať.

Opýtajte sa potenciálneho chovateľa na to, aké zdravotné vyšetrenia podstúpili rodičia šteňaťa. Požiadajte ho, či Vám môže ukázať výsledky týchto vyšetrení. Relevantné sú napríklad vyšetrenia na dyspláziu bedrového kĺbu alebo na klinové stavce. Ak sa predajca tvárí odmietavo, hľadajte ďalej.

Dávajte si tiež pozor, aby ste nepodporovali žiadne extrémy. Veľmi mohutné zvieratá majú často problémy s kĺbmi. Ale aj veľmi ploché ňufáky môžu viesť k rôznym obmedzeniam – ak tieto psy nemajú takmer žiadny nos, často trpia dýchacími ťažkosťami.

Výživa: American bully má veľký apetít

Ako každému inému štvornožcovi, aj plemenu American bully prospieva strava bohatá na bielkoviny bez obilnín. Je už len na Vás, či dáte prednosť mokrému alebo suchému krmivu. V prípade suchého krmiva sa odporúčajú veľké granule, ktoré povzbudia psa k žuvaniu.

Dbajte však na to, aby si Váš bully zachoval štíhlu líniu. Dodržiavajte pokyny výrobcu uvedené na obale krmiva pre psa a pridajte k nemu aj rôzne pochúťky a maškrtky.

Väčšina jedincov z plemena American bully má veľký apetít. Preto sa odporúča psa pravidelne vážiť. Ak v dospelosti priberá, znížte prídel krmiva. Granule suchého krmiva sú vhodné ako odmena počas spoločného tréningu. Žuvanie psa upokojuje a zabaví a zároveň mu čistí zuby.

Na tento účel sú vhodné aj rôzne predmety na žuvanie, ako napríklad bachor, volský býkovec či kúsky parožia, alebo aj pevné hračky z tvrdej gumy, ktoré možno naplniť maškrtami.

História: zmes rôznych plemien

American bully bol pravdepodobne pôvodne hybridným plemenom. „Predkami“ tohto plemena boli teda americký stafordšírsky teriér a americký pitbulteriér. Aby sa však dosiahol jednotnejší a masívnejší vzhľad, pridalo sa k nim množstvo ďalších plemien tohto typu. Patril medzi ne napríklad anglický buldog starého typu, francúzsky buldoček, anglický buldog a už spomenutý americký buldog, ktorého však neuznáva Medzinárodná kynologická federácia.

American bully je teda pestrou zmesou rôznych plemien, ktorých súčasní chovatelia sa snažia o vytvorenie jednotného štandardu. V USA je toto plemeno od roku 2013 uznané klubom United Kennel Club. Treba poznamenať, že v rámci tejto zastrešujúcej organizácie existujú najmä plemená, ktoré neuznáva väčší klub American Kennel Club.

V Európe sa jedinci z plemena American bully vyskytujú len zriedkavo. Prevažná väčšina serióznych chovateľov sa z dobrých dôvodov zameriava na plemená uznané hlavnými zastrešujúcimi organizáciami, ako je Medzinárodná kynologická federácia.

Zhrnutie: dobrosrdečný silák

Napriek svojmu typickému buldočiemu vzhľadu je American bully miernym a prítulným maznáčikom, a preto je vhodný pre rodiny. V kruhu rodiny sa American bully totiž cíti veľmi dobre. Navyše je vždy rád súčasťou diania. Toto plemeno je vhodné aj pre začiatočníkov.

Ak tohto malého siláka dostatočne zabavíte, bude veľmi spokojný aj v mestskom byte. Než si však psíka z plemena American bully nasťahujete do domu, mali by ste sa na úradoch informovať, či vo Vašej oblasti platia nejaké požiadavky na jeho chov.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.