Americký stafordšírsky teriér

Hnedý americký staford

Americký stafordšírsky teriér má stále povesť bojového psa. Ale pozorný štvornohý priateľ je v skutočnosti milujúci rodinný pes.

Na amerického stafordšírskeho teriéra, skrátene nazývaného tiežstafford“, panujú veľmi rozdielne názory: V niektorých európskych krajinách je považovaný zanebezpečného bojového psa“, ktorého chov je zakázaný alebo podlieha určitým podmienkam, vo Veľkej Británii je však cenený akoopatrovateľka“ – rodinný pes vhodný k deťom. To opäť ukazuje, že dôvod agresivityostrýchpsov možno vždy nájsť na druhom konci vodítka. Toto plemeno si zaslúži nezaujatý pohľad, pretože za mnohými predsudkami sa skrýva chytrý, dynamický a vždy verný spoločník. 

História

Americký stafordšírsky teriér bol primárne chovaný na psie zápasy: Jeho predkovia pravdepodobne prišli do Spojených štátov z Veľkej Británie s britskými imigrantami okolo roku 1860. V druhej polovici 19. storočia sa tu konali komerčné psie zápasy, v ktorých bolo toto svalnaté plemeno využívané.

Chovateľským cieľom boli statočné, ostré a vytrvalé bojové psy. Našťastie sa v histórii plemena objavujú okrem bojových psov tiež slávni americkí stafordšírski teriéry: Napríklad pes Petey bol zástupcom plemena v populárnej detskej sérii Malí tuláci“.

Dnes žijú stafordi hlavne ako rodinné a strážne psy. Vo Veľkej Británii americkí stafordšírski teriéry cenenými rodinnými psami. Okrem toho často využívaní v rolisociálnych psov“ v domovoch s ošetrovateľskou službou, kde navodzujú príjemnú  atmosféru svojou hravosťou a uvoľnenosťou. Ich suverenita a vytrvalosť z nich robí vynikajúce záchranárske psy. 

Chov potomkov britských bojových psov 

Korene plemena siahajú k bullom a teriérom, ktorí boli rozšírení v Británii v 19. storočí a chovaní hlavne pre psie zápasy. V názve plemena “americký stafordšírsky teriér” tiež môžeme nájsť miesto pôvodu – britský Stafford.

Potom, čo boli kruté psie zápasy vo Veľkej  Británii v roku 1835 zakázané, dostali sa niektorí potomkovia plemena s anglickými osadníkmi do Spojených štátov, kde boli znova využívaní v zápasoch. Psy, ktoré boli používané ako strážne psy na farmách, boli chované s cieľom mohutnejšej postavy, aby sa zvýšila ich šanca v boji s kojotmi a vlkmi.

Na konci 19. storočia sa milovníci amerických stafordšírskych teriérov stále viac zaujímali o prezentáciu svojich zvierat na výstavách psov než na psích zápasoch. Aby sa odlíšilo od anglického stafordšírskeho bulteriéra, bolo toto plemeno v roku 1969 premenované na amerického stafordšírskeho teriéra a v roku 1971 bolo uznané FCI, čím sa zabránilo zmätkom ohľadne paralelných názvov „pitbulteriér“, „americký bulteriér“ aleboStafordský teriér”. 

Protichodné názory: Bojový pes vs. rodinný pes

Väčšina ľudí pri stretnutí s americkým stafordšírskym teriérom reaguje skepticky alebo odmerane. „Nie je to bojový pes?“, „Nechoďte k nemu tak blízko!“ Takéto reakcie patria ešte medzi tie umiernené. K negatívnemu image bývalého bojového psa iste tiež prispelo to, že dlhú dobu bolo v určitej klientele módou predvádzať sa s „ostrým“ psom po boku. Opačný postoj k tomuto plemenu vo Veľkej Británii a USA ukazuje, že nebezpečnosť psa je ovládaná na druhom konci vodítka: Stafford je v Británii známy pre svoje vlastnosti jako „opatrovateľka“, tj. ako ideálny rodinný pes. 

Obmedzenia najmä v kontinentálnej Európe

Negatívna minulosť plemena vedie k určitým zvláštnostiam v Európe, pokiaľ ide o chov alebo dovoz psov: V mnohých krajinách je americký stafordšírsky teriér radený medzi „bojové psy“, ktorých chov je buď zakázaný, alebo podlieha zvláštnym podmienkam.

Napríklad je tomuto plemenu zakázaný vstup do krajín, ako je Francúzsko alebo Maďarsko, pre vstup do Holandska musí majiteľ predložiť rodokmeň psa, v Španielsku je potrebná registrácia u miestnych komunít.

Tieto podmienky a zákazy viedli k tomu, že v niektorých krajinách, vrátane Francúzska, Švédska a Holandska, na stafforda takmer nenarazíte. Tiež v Nemecku je v mnohých spolkových krajinách chov tohto plemena spojený s určitými požiadavkami a vyžaduje tak vyššie náklady. 

Vzhľad: Kompaktná stavba tela 

Mohutná hlava na svalnatom a kompaktnom teleamerický stafordšírsky teriér je impozantným stvorením. Výška jeho ramien dosahuje 43 a 48 cm, hmotnosť je až 23 kg. Na širokej hlave sú posadené tmavé oči, uši zvyčajne napol vztýčenévisiace uši sú nežiadúce. Našťastie je dnes v mnohých európskych krajinách predtým populárne kupírovanie uší zakázané. 

Srsť a sfarbenie 

Krátku, lesklú srsť tohto plemena možno obdivovať takmer vo všetkých farebných odtieňoch. Nežiadúce je však nedostatok nazálnej pigmentácie, sfarbenieblack tan“, ktoré sa vyskytuje u dobermanov, a vysoký podiel bielej, čo býva spojené s genetickou predispozíciou ku hluchote. 

Hnedobielý americký staford
"Amstaff" má kompaktné, svalnaté telo a širokú hlavu.

Americký staford: Povaha

Aký je dnešný typický americký stafordšírsky teriér? Aj napriek svojej minulosti je toto plemeno veľmi rodinné. Psy sa vyznačujú vysokou väzbou na „svoju“ rodinu a milujú hlavne deti.

Pri kontakte s inými psami, hlavne s neistými, môže dochádzať ku konfliktom, pretože americký staford býva (vzhľadom ku svojej minulosti) dominantný. Práve táto minulosť určuje tiež veľkú lojalitu k „svojej“ rodine, pretože pes musel byť kedykoľvek počas boja odvolateľný bez toho, aby majiteľa pohrýzol. Táto lojalita umožnila využívať amerického stafordšírskeho teriéra v krutých zápasoch.

Inak je to dynamický, živý štvornohý spoločník s veľkou potrebou pohybu. Pozoruhodná je tiež jeho bystrá a hravá povaha. Dobre vychovaný americký staford, ktorý dostatočné vyžitie, je optimálnym rodinným psom, ktorý málo šteká. Mimochodom, štúdie a štatistiky zaoberajúce sa uhryznutím psom ukazujú, že americkí stafordšírski teriéry sú rovnako kľudní ako obľúbení zlatí retríverytieto štatistiky však zrejme ešte do mnohýc európskych úradov neprenikli. 

Zdravie a starostlivosť 

Toto plemeno je zvyčajne veľmi robustné a dobré zdravie. V niektorých prípadoch sa môžu objaviť kožné problémy vo forme alergií, ale často ich možno zvládnuť zmenou stravy. Niektoré línie môžu byť náchylné k dysplázii bedrového kĺbu alebo srdcovému zlyhaniu. Pri správnej starostlivosti sa americký stafordšírsky teriér dožíva cca 12 rokov. 
Starostlivosť o amerického stafordšírskeho teriéra nie je náročná: Stačí ho raz týždenne kefovať. š štvornohý spoločník ocení tiež kefovanie gumovým hrablom. Ďalšia výhoda pravidelnej starostlivosti o srsť: chlpy skončia na hrable, nie v byte.

Výživa

Správna výživa je nevyhnutná pre dlhý a šťastný život psa. Strava by mala byť vždy prispôsobená individuálnym potrebám psa. Napríklad faktory ako zdravotný stav, vek alebo úroveň aktivity hrajú kľúčovú rolu a pri výbere krmiva by mali byť brané do úvahy.

Psy ako potomkovia vlkov sú mäsožravce a mali by byť tiež kŕmené mäsom. eobecne sa odporúča, aby obsah mäsa bol 70%, obsah zeleniny 20% a obsah obilnín maximálne 10%.

Okrem kŕmenia konvenčnými suchými a mokrými krmivami je ďalším spôsobom BARF („organické surové kŕmenie“). Pes je kŕmený čerstvým mäsom, vnútornosťami, zeleninou a vitamínovými a minerálnymi doplnkami. BARF vyžaduje vysokú úroveň odborných znalostí. V prípade pochybností sa vždy radšej poraďte s veterinárnym lekárom, aby ste predišli nebezpečným symptómom nedostatočností. Nezabudnite tiež podávať svojmu štvornohému miláčikovi dostatok čerstvej vody.

Americký staford šteniatka
Inteligentný americký stafordšírsky teriér potrebuje láskyplnú a dôslednú výchovu od mladého veku.

Výchova a výcvik

Americký stafordšírsky teriér potrebuje dôslednú, ale láskyplnú výchovu. Tieto psy sú veľmi  inteligentné a okamžite využívajú slabostí pri výchove. Majiteľ by sa nikdy nemal svojho psa báť alebo napríklad v období puberty psa, prejavovať dominantné správanie. Pes sa musí naučiť, že človek je vodcom svorky. Dôsledná výchova a bezpečné vedenie alfou a omegou. Plemeno „will to please“ je výhodou pre výchovu – pes chce potešiť majiteľa. Často je tiež zmieňovaná zvláštna mimika týchto psov: Chytrí staffordi vedia robiť príslovečnépsie oči“ a tento pohľad používajú na dosiahnutie svojho cieľa. Od majiteľa sa tak vyžaduje zvýšená odolnosť. 

Zábava pre silákov 

Americkí stafordšírski teriéry potrebujú dostatočne zamestnať. Vhodné sú takmer všetky druhy psích športov od agility cez flyball alebo obedience až po výcvik pre využitie ako terapeutický pes. Neodporúča sa využitie ako strážny pes, ktoré by mohlo posilniť geneticky zakorenenú ostrosť plemena.

Zástupcovia tohto plemena ocenia dlhé výlety, dospelé psy tiež radi behajú popri bicykli. Vhodné sú tiež hry s loptičkou a aportovanie. Zaneprázdnený americký staford si potom zaslúži príjemný odpočinok v útulnom pelechu alebo maznanie sa so svojim človečím obľúbencom.

Wolf of Wilderness "The Taste Of Canada" krmivo pre psov

Wolf of Wilderness “The Taste Of Canada”

  • S čerstvým hovädzím, treskou, moriakom a brusnicami
  • 100 % bezobilninová receptúra
  • S hrachom, bôbom obyčajným a cícerom ako zdrojom rastlinných bielkovín

Chov amerického staforda

Americký stafordšírsky teriér nie je pes pre začiatočníkov, pretože chytrý štvornožec okamžite typické začiatočnícke chyby využije. Problémy s dominanciou, ktoré môžu tieto chyby napáchať, se ťažko napravujú a bohužiaľ môžu mať nebezpečné následky. Ale ak ste dôslední a dáte svojmu psovi pocit, že ho vediete bezpečnou rukou, nájdete v staffordovi verného priateľa na celý život. 

Zástupcom tohto plemena milujúceho pohyb by ste mali byť schopní ponúknuť optimálne prostredie: Vzhľadom ku svojej veľkosti a sileamerický stafordšírsky teriér rád vyvádza – a kvôli jeho túžbe neustále sa hýbať, nie je toto plemeno vhodné pre život v mestskom byte.

Zvedavý pes tiež ocení svojuvlastnúzáhraduale buďte opatrní, pretože jeho túžba objavovať sa ľahko môže vymknúť z rúk. Bezpečná bude záhrada obklopená plotom vo výške 1,60 m – pes sa často ukáže ako nečakaný talent v skoku do výšky. Americký stafordšírsky teriér bude viesť spokojný život so športovo založenými ľuďmi, ktorí milujú vonkajšie aktivity, podnikajú dlhé prechádzky a budú ochotní jazdiť na bicykli so svojim (dospelým) psom po boku. 

Úvahy pred nasťahovaním

Predtým ako si domov nasťahujete amerického staffordšírského teriéra, informujte sapredpisoch vo Vašej obci týkajúcich sa chovubojových psovalebo nebezpečnýchplemien.

Informujte sa detailne, aké sú vo Vašom regióne požiadavky (nosenie náhubku, doklad o odbornej spôsobilosti, osvedčenie o výcviku a pod.) alebo či vôbec smiete stafforda chovať.

Hnedý a čierny stafford
Americký stafordšírsky teriér je veľmi aktívny a potrebuje dostatok pohybu.

Kúpu amerického stafordšírskeho teriéra si dobre premyslite 

Než sa rozhodnete nasťahovať si do rodiny nového štvornohého člena, je treba zvážiť niekoľko vecínapríklad náklady na základné vybavenie (vodítko, pelech alebo kôš, deku, hrablo) a pravidelné náklady na vhodné krmivo, tiež očkovania a zdravotné prehliadky. V prípade ochorenia zvieraťa vznikajú ďalšie nemalé náklady.

Uvedomte si tiež, že kúpou tohto plemena sa môže okresať okruh Vašich známych alebo sa môžete stretnúť s nepochopením. Môže to však byť tiež príjemná skúsenosť pomaly, ale iste odstraňovať predsudky a zovšeobecňovanie o tomto plemene! Premýšľajte tiež o tom, kto sa o psa postará počas dovolenky alebo v prípade choroby.

Hoci mnoho hotelov v celej Európe nemá v súčasnosti problémy s ubytovaním psov, môžu sa vyskytnúť obmedzenia týkajúce sa vstupných požiadavkov a ubytovania pre amerických stafordšírskych teriérov. Uistite sa tiež, že nikto z rodiny nemá alergiu na psiu srsť. Pri nákupe šteňaťa je najlepšie nájsť vhodnú škôlku pre psov, ktorá ponúka lekcie pre šteňatá, pretože pre socializáciu amerických stafordšírskych teriérov je to veľké plus.

Ako nájsť amerického stafordšírskeho teriéra

Vrelo odporúčame nájsť seriózneho chovateľa amerických stafordšírskych teriérov. Ten venuje pozornosť vyrovnanosti povahy psov, vďaka ktorej milovanými rodinnými psami. Než si šteňa odnesiete domov, navštívte chovateľa, ktorý by mal byť členom chovateľského klubu, aby ste získali predstavu o chove, rodičoch a súrodencoch. Dobrí chovatelia sú zvedaví a potenciálnych kupcov sa pýtajú na prostredie, kde bude pes žiť a na skúsenosti so psami. Dobré znamenie, pretože sa naozaj obávajú o budúcnosť svojich zverencov! S chovateľom by ste mali tiež prediskutovať otázky týkajúce sa zdravia.

Ak nehľadáte šteňa, odporúčame poobhliadnuť sa po staffordovi v útulkoch. Niektoré z nich sa dokonca špecializujú na sprostredkovanie takzvaných „bojových psov“ a môžu Vám poradiť, ktorý pes je pre Vás najvhodnejší. Starší pes z útulku môže byť veľkým prínosom, ale mali by ste byť dobre informovaní o jeho charaktere a ak možno aj o jeho histórii. Americký stafordšírsky teriér bez dostatočnej výchovy patrí len do veľmi skúsených rúk! Ak ste dobre informovaní a poskytnete americkému stafordšírskemu teriérovi nový domov, iste si užijete život s chytrým parťákom – a pritom môžete sledovať, ako Váš štvornohý priateľ svojou priateľskou povahou šťastne odstraňuje predsudky vrtením chvosta. 

Prajeme Vám krásny život s Vaším verným americkým stafordšírskym teriérom! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.