Barbet

Barbet

Dobrosrdečný, bystrý a vždy pripravený na spoločné dobrodružstvá: Barbet v sebe spája mnoho pozitívnych povahových vlastností, ktoré z neho robia ideálneho spoločníka. Milovníci psov by však nemali podceňovať, že na to, aby bol vyrovnaný, potrebuje veľa rozličných aktivít. 

Vzhľad 

Chlpatý pútač pozornosti 

S výškou v kohútiku do 65 cm u samcov – u sučiek je to 53 až 61 cm – a s majestátnou huňatou hlavou je barbet podľa štandardu stredne veľký pes s kompaktnou stavbou tela. Má nízko posadené visiace uši, rovnako ako spustený chvost. Jeho dlhá srsť je kučeravá a niekedy tvorí šnúry – v lete sa zvyčajne strihá. Pes má pod bradou malú chlpatú bradu a nad nosom “fúzy”, odtiaľ pochádza názov “barbet”, čo znamená “bradatý”. Srsť môže byť čierna, sivá, plavá, hnedá, piesková alebo biela, hoci väčšina barbetov je jednofarebná, no vyskytujú sa aj jedince so škvrnitou srsťou. 

História 

Farmársky pes francúzskeho pobrežia 

Korene tohto vodného psa siahajú až do Afriky: odtiaľ sa pravdepodobne dostal s Arabmi do Francúzska, kde boli od stredoveku psy podobné dnešnému barbetovi spoločníkmi roľníkov na francúzskom pobreží. Tu strážili dom a dvor a boli spoľahlivými poľovnými spoločníkmi “obyčajných ľudí”, zatiaľ čo iné poľovné psy boli vyhradené pre šľachtu. Najmä tento “vodný pes” – ako sa od 16. storočia nazývali aj početné podobné psy – lovil kačice a labute. Postupne sa pre tento typ psa v celej Európe ustálil výraz “barbet”, ktorý bol istý čas všeobecným označením pre všetkých vodných poľovných pomocníkov s vlnitou srsťou. Koncom 19. storočia sa francúzski predkovia dnešného barbeta považovali za takmer vyhubené, chovalo ich už len niekoľko farmárov alebo poľovníkov. Vďaka jeho priateľskej povahe bol však chov barbeta od 70. rokov 20. storočia opäť na vzostupe, takže dnes existuje stabilná populácia. Dnes sa tento francúzsky vodný pes stále chová ako pomocník pri love vodného vtáctva aj ako rodinný pes. Aj keď sa barbet vyskytuje pomerne vzácne, jeho vplyv na svet psov je veľký: plemeno stojí za vznikom plemien poľovných psov, ako sú írsky vodný španiel alebo pudel pointer. Briard je tiež považovaný za kríženca barbeta a pikarda. Či je pudel potomkom barbeta, nie je jednoznačne preukázané. 

Charakter 

Sympatický člen rodiny 

Ak budete s týmto šikovným chlpáčom správne pracovať, bude z neho príjemný a všestranný štvornohý spoločník. Barbet je všestranne priateľský, vyrovnaný pes, ktorý je spoločenský a vie sa skvele začleniť do aktívnej rodiny. Tu je vždy pripravený na nové dobrodružstvá, ale zároveň sa nenechá vyviesť z rovnováhy. Svojej rodine je vždy verný, voči cudzím ľuďom je zvyčajne skôr zdržanlivý. Keď sa mu niečo nepozdáva, naznačí to, ale bez prehnaného štekotu. 

Výchova barbeta 

Toto plemeno je zvedavé a rado sa učí, čo sú najlepšie predpoklady pre nekomplikovaný výcvik. Keďže je však barbet aj veľmi citlivý a bystrý, rýchlo rozpozná aj to najmenšie poľavenie v podobe nedôslednosti. Preto buďte vždy dôslední, aj keď vás psík hypnotizuje svojím pohľadom – “nie” by malo zostať “nie”. Pochvala a pestrý výcvik sú najlepšími spôsobmi, ako s týmto citlivým psom uspieť. Vezmite svojho barbeta na socializačné kurzy pre šteniatka, aby sa zoznámil s inými psami rôznych veľkostí a povahy. Často sa tu dajú nájsť kamaráti na celý život. Návšteva psej školy pomôže nielen začiatočníkom pri výcviku psov, aby si hravou formou osvojili základy poslušnosti, ale z kurzu budú mať prospech aj skúsení majitelia psov, ktorým kurz pomôže pri socializácii psíka. 

barbet pes

Zdravotné riziká 

Zvyšujúci sa dopyt v posledných rokoch viedol k tomu, že čoraz viac ponúk barbetov pochádzalo od pochybných “chovateľov”. Myslite na to, že výber zodpovedného chovateľa je optimálnym základom pre dlhý a zdravý život psa. Chovatelia by mali chovať len zvieratá, ktoré boli preukázateľne testované na dyspláziu bedrového kĺbu a dyspláziu lakťového kĺbu – neváhajte si vyžiadať výsledky týchto testov. Samozrejme, k zdravým kĺbom prispieva aj zdravá telesná hmotnosť a prispôsobený pohyb. V niektorých líniách sa u barbetov vyskytuje genetická predispozícia pre epilepsiu, ako aj pre chybné postavenie očného viečka (entropium). Seriózni chovatelia sledujú rodokmene niekoľko generácií dozadu a vyberajú si chovné zvieratá nielen podľa typu a povahy, ale aj podľa zdravých predkov. Tak ako u mnohých vodných psov, aj u barbeta je zvýšené riziko infekcie uší – tomu však môžete čeliť správnou pozornosťou a starostlivosťou. Zdravý barbet je veľmi odolný a silný – či už v chladnej vode alebo na súši. Neznáša však dobre horúčavy, preto je lepšie ho v lete strihať. Plemeno sa dožíva priemerne 13 až 15 rokov. 

Výživa barbeta

Podávajte svojmu barbetovi druhovo vhodnú stravu – to znamená predovšetkým veľa mäsa! Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre suché alebo mokré krmivo, mäso by malo byť hlavnou zložkou krmiva. Najlepšie je kŕmiť šteňa krmivom, na ktoré je zvyknuté od chovateľa, aj keď chcete neskôr prejsť na iné krmivo. Keď sa šteňa udomácni, môžete k známemu krmivu postupne každý deň pridávať trochu viac nového krmiva. Takto sa môžete vyhnúť reakciám z precitlivenosti. Táto metóda sa osvedčila aj u mnohých dospelých psov. Pri podávaní pochúťok uprednostnite rozumné odmeny, ako sú sušené mäsové pochúťky alebo špeciálne pochúťky pre psov na starostlivosť o chrup. Rovnako ako pri hlavnom krmive, to isté platí aj pre doplnkové krmivo: vyhnite sa obilninám a cukru, pretože oboje nemá vo vysokokvalitnom krmive pre psov čo hľadať. Občas svojmu štvornohému priateľovi doprajte žuvacie kostičky alebo suché žuvacie snacky, ako je napríklad bachor, pretože tie sú preňho skutočnou pochúťkou na žuvanie. Stredne veľkého psa, akým je barbet, je dôležité nechať po jedle odpočívať, aby sa predišlo život ohrozujúcemu pretočeniu žalúdka. Psa je najlepšie kŕmiť po výletoch a pred odpočinkom. Všímajte si objem pásu vášho barbeta aj napriek jeho bujnej srsti – ak si nie ste istí, vážte ho každých niekoľko týždňov, aby ste mohli včas zakročiť proti nadváhe. To sa zvyčajne dá dosiahnuť aj bez diétneho krmiva – namiesto toho sa spoľahnite na upravené dávky a viac pohybu. Nezabudnite, že váš barbet by mal mať vždy k dispozícii pitnú vodu. 

Objavte našu ponuku krmív a príslušenstva pre psov! 

Starostlivosť  

Vlnitá srsť barbeta má prirodzený vzhľad a ľahko sa upravuje. Ak má váš barbet dlhšiu srsť, mali by ste ju aspoň raz týždenne dôkladne vykefovať, aby ste predišli jej splstnateniu. Dlhosrstého barbeta je najlepšie denne kontrolovať, či si z vonku v srsti nepriniesol malé listy alebo vetvičky, ktoré sa ľahko zachytia. Všímajte si tiež uši svojho štvornohého spoločníka, pretože barbet je náchylný na zápaly uší. Môžete im predchádzať tým, že budete udržiavať jeho uši bez chlpov a v prípade ich znečistenia použijete jemný čistiaci prípravok na uši pre psov. Pri prvých príznakoch zápalu je najlepšie vyhľadať veterinára. Ak sa srsť barbeta nadmerne zašpinila, môžete svojho spoločníka vykúpať jemným šampónom pre psov. Hoci barbet ako “vodný pes” zvyčajne veľmi oceňuje osviežujúcu vlhkosť, mali by ste psíka na kúpanie privykať už od šteniatka. V lete mnohí majitelia psov nechávajú svojho štvornohého priateľa ostrihať – je to veľká úľava počas horúcich dní, ktorú by ste mali svojmu psíkovi dopriať. Častejšie strihanie aj štyrikrát do roka nie je na škodu – požiadajte svojho chovateľa o radu. Mnohí majitelia strihanie s trochou cviku zvládnu aj sami v pohodlí domova. V prípade, že má pes dlhé pazúry, skráťte ich, inak by sa nimi mohol bolestivo zachytiť. 

Aktivity pre univerzálneho barbeta 

Barbet je v zásade aj dnes vhodný na lov – napríklad ako aportér pri vodných poľovačkách, ale aj ako talentovaný pes na poľovačku. Ak budete barbeta vedieť dostatočne zamestnať, môžete ho bez problémov chovať aj ako čisto spoločenského psa. Tento všestranný štvornohý priateľ sa výborne hodí na akúkoľvek formu „práce s nosom“, ako sú vyhľadávacie hry alebo mantrailing, na psie športy, napríklad agility, a samozrejme ako spoločník na dlhé prechádzky alebo behanie. Dbajte na to, aby ste športové aktivity vždy prispôsobili úrovni výcviku vášho psa – najmä pri mladých psoch by ste mali trénovať len opatrne. Inteligentný a citlivý štvornohý priateľ nie je zanietený len pre lov a šport: osvedčil sa aj ako vodiaci alebo terapeutický pes. 

barbet robí agility

Je pre mňa barbet vhodným psom? 

Tento šikovný spoločník potrebuje aktívnu domácnosť a členov rodiny, s ktorými môže toho veľa podniknúť. Je jasné, že nie je psom povaľujúcim sa na gauči! Na aktivity so svojím barbetom si preto naplánujte niekoľko hodín denne. Toto priateľské plemeno sa hodí do rodiny a môže byť skvelým spoločníkom aj ku deťom, pokiaľ sa tieto vedia správať k zvieratám s rešpektom. Barbet dokáže vychádzať aj s mačkami – ak bol s nimi už od šteniatka socializovaný. 

Napriek jeho bujnej srsti ju doma takmer nenájdete, pretože barbet nepĺzne, alebo mierne pĺzne len podsada srsti. Aby ste ju nenachádzali po zemi, môžete ju zo srsti uvoľniť pravidelným kefovaním. V žiadnom prípade to však nie je pes vhodný pre alergikov: ak existuje možnosť alergie na zvieraciu srsť, vždy sa vopred poraďte so svojím lekárom, či ide o alergiu na psy, a ak máte pochybnosti, nechajte sa otestovať. Keďže u niektorých alergikov sa alergia pri barbetovi neprejaví, odporúča sa vopred stráviť dlhší čas so psíkom tohto plemena. 

Barbeta dokážu bez problémov chovať aj začiatočníci, avšak mali by spolu so svojím štvornohým priateľom absolvovať výcvik psov. Hoci sa barbet už len kvôli svojej veľkosti nehodí do malého bytu, vo vhodnom obytnom priestore môže byť chovaný aj v meste. V takom prípade chodievajte čo najčastejšie na prechádzky do parkov alebo mimo mesta, aby ste svojmu spoločníkovi dopriali pobyt v prírode. Vo všeobecnosti by ste tohto na ľudí orientovaného a spoločenského štvornohého priateľa nemali nechávať príliš dlho samého. Tip: Predtým, než si psíka poriadite, porozmýšľajte, kto sa o neho postará počas vašej dovolenky – možno by ste ho mohli vziať so sebou? Vďaka mnohým hotelom, ktoré umožňujú ubytovanie spolu so psom, vám nič nebráni v tom, vziať psíka na turistickú dovolenku v miernom podnebnom pásme, ak je psík dobre vychovaný. 

Kde nájdem svojho Barbeta? 

Barbet sa v posledných rokoch teší miernemu nárastu popularity aj mimo Francúzska, ale celkovo je stále pomerne vzácny. Napríklad v Nemecku je každoročne hlásených niekoľko desiatok šteniat. Nenechajte sa však zlákať na kúpu údajného barbeta bez dokladov – dôverujte know-how renomovaných chovateľov, ktorí svojím chovom cenne prispievajú k zachovaniu tohto sympatického plemena. Takýmto znalcom psov ide v prvom rade o to, aby pomohli zdravým šteniatkam s dobrými charakterovými vlastnosťami k optimálnemu štartu do života. Navštívte chovateľa doma, aby ste si mohli urobiť dojem o rodičoch šteniatka a presvedčili sa na vlastné oči, že šteniatka sú vychovávané s láskou. Ak vám chovateľ položí aj niekoľko otázok, je to pozitívne znamenie, pretože to svedčí o tom, že mu záleží na budúcnosti jeho zverencov. Možno sa budete musieť zmieriť s čakacími lehotami alebo dlhším cestovaním, aby ste sa dostali k barbetovi s tými najlepšími predpokladmi, ale váš budúci spoločník by mal stáť za to! 

Chceli by ste si zaobstarať už dospelého psa? Potom budete potrebovať trochu šťastia, aby ste našli barbeta bez domova, veď toto plemeno je stále pomerne vzácne, najmä mimo Francúzska. Najlepšie je obrátiť sa na špecializované kluby chovateľov – ak sa vo vašej krajine nenachádza klub pre barbetov, môžu vám pomôcť kluby pre vodné psy – niekedy je barbet zapísaný aj v kluboch pre francúzskych poľovných psov. Možno by pripadalo do úvahy aj iné plemeno vodného psa alebo kríženec s podobnými vlastnosťami? Psa s úžasnými vlastnosťami by ste mohli nájsť aj v miestnom útulku, kde si vás môže svojím šarmom „omotať okolo labky“. Pri hľadaní dospelého zvieracieho člena rodiny si teda zachovajte otvorenú myseľ a radšej sa čo najobšírnejšie informujte o príslušnej predchádzajúcej histórii zvieraťa, aby ste zistili, či sa k vám a vašim životným podmienkam bude hodiť. 

Prajeme vám krásne chvíle s vaším všestranným vodným psom! 

Prečítajte si tiež o téme Navykanie šteňaťa na nový domov: Základné vybavenie a tipy! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.