Basenji

Basenji

Basenji (basendži) upúta pozornosť nielen svojím ušľachtilým vzhľadom, ale aj jeho veselá povaha vo vás zanechá trvalý dojem. Je to pes pre skúsených majiteľov, ktorí majú radi spoločníka s vlastnou hlavou.

Vzhľad

Vďaka útlej stavbe tela v kombinácii s veľkými vzpriamenými ušami a hrdým pohľadom pôsobí basenji veľmi vznešene. Výrazné vrásky na čele ešte viac podtrhujú jeho výnimočný vzhľad. Jeho krk je mierne zahnutý a chvost je nesený nad chrbtom a stočený. Má elegantnú, hranatú postavu, maximálnu výšku v kohútiku 43 cm a váži od 9 do 12 kg. Basenjiho zdobí jemná, hustá a lesklá srsť. Toto plemeno sa vyskytuje v čierno-bielej, červeno-bielej, čiernej, svetlohnedej, bielej so svetlohnedými odznakmi alebo žíhané s čiernymi pruhmi na červenom podklade.

História

Africké korene, britská záštita

O existencii tohto druhu psa, ktorý prežil celé tisícročia, svedčia už obrázky z doby kamennej, ako aj staroegyptské hrobky. Basenji tak patrí medzi veľmi staré a pôvodné plemená psov. Predpokladá sa, že je priamym potomkom egyptského tesema – tak odborníci nazývajú druh psa, o ktorom vieme vďaka egyptským ilustráciám zo štvrtého tisícročia pred naším letopočtom. Basenji pochádza zo strednej Afriky, kde žil s dedinskými komunitami, ale nebol v nich cielene chovaný a ani si na ľudí nevytváral príliš úzke väzby. Skôr sa len tak živil ako lovec potkanov. Ľudia často nasledovali basenjiov na love, aby mohli z ich koristi ťažiť sami. Počas hladomorov boli tieto psy dokonca zabíjané.

Mimochodom, „basenji“ znamená v preklade „malé divoké zviera z húštiny“. Už koncom 19. storočia sa dostalo niekoľko basenjiov do Európy s objaviteľmi Afriky. So selektívnym chovom sa však začalo až okolo roku 1935 vo Veľkej Británii. Hoci pochádza basenji z Afriky, v súčasnosti má nad ním patronát Veľká Británia. Odtiaľ sa toto plemeno postupne rozšírilo po celej Európe. Napríklad v Nemecku sa tešilo väčšej popularite od 70. rokov 20. storočia.

Charakter 

Škriatok s povahou mačky

Vďaka tisíckam rokov života po boku človeka je basenji v srdci stále tým pôvodným psom, ktorý sa vyznačuje veľkou nezávislosťou. K svojim dôverníkom je priateľský, správa sa múdro a je podnikavý, hoci nie submisívny. S trochou trpezlivosti môžete svojho basenjiho naučiť základy vzťahu medzi pánom a psom, ale zvyčajne nemá potrebu zavďačiť sa. Je to spôsobené tým, že v priebehu tisícročí boli jeho vzťahy s ľudmi skôr voľné ako blízke. Basenji šteká predovšetkým jednoslabične a bez melódie, ale okrem štekania vydáva aj typické zvuky pripomínajúce jódlovanie. Vo voľnej prírode je veľmi ostražitý, niekedy až s určitými sklonmi k úzkostlivosti. Má veľmi silný lovecký inštinkt. Ak sa váš basenji stretne na ceste s inými zástupcami plemena alebo dominantnými psami, môže to byť dosť nepríjemné. Inak sa rád hrá s inými psami a vie sa rýchlo spriateliť, ak bol správne socializovaný.

Bielo-hnedý basenji © PaulShlykov / stock.adobe.com

Výchova psa, ktorý má svoju hlavu

Ak chcete vycvičiť basenjiho, je potrebné mať veľa znalostí a trpezlivosti v kombinácii s humorom. Tento štvornohý priateľ si totiž v podstate robí, čo chce – ale so silným putom, dostatočným množstvom času a pozitívnym posilnením ho môžete priviesť k stabilnej základnej poslušnosti.

Neklaďte si príliš ambiciózne ciele a klaďte veľký dôraz na stabilný vzťah medzi človekom a psom, pretože ten je základom akejkoľvek výchovy tohto malého tvrdohlavca. Potrebuje jasnú štruktúru v podobe dôsledných pravidiel a pevné miesto v hierarchii. Nikdy na basenjiho nevyvíjajte nátlak, pretože potom sa zvyčajne úplne „zasekne“ a výcvik sa preruší.

Ak basenjiho chováte ako rodinného psa, je dôležité, aby všetci dôsledne dodržiavali pravidlá a aby neexistovali žiadne výnimky. Cielene naplánujte počas tréningu mnoho fáz odpočinku. Privolať basenjiho vo voľnej prírode môže byť problematické, pretože keď sa raz dá do pohybu, potom ho takmer nič nezastaví, najmä nie vtedy, keď vidí potenciálnu korisť. V každom prípade je užitočné dať psa do školy pre psov, ale vyberte si trénera, ktorý má skúsenosti s tvrdohlavými psami, akceptuje nezávislosť tohto plemena a používa pozitívne posilnenie, aby ho nasmeroval správnym smerom. Od útleho veku je u basenjiho obzvlášť dôležitá dôkladná socializácia a imprinting, aby dobre vychádzal s inými psami, ako aj s ľuďmi.

Zdravie

Plemeno basenji je v zásade odolné, ale v niektorých líniách sa môžu vyskytovať genetické predispozície k určitým chorobám. Ak chcete mať zdravého psa, potom pre vás bude alfou a omegou vybrať si šteňa od chovateľa, ktorý psy chová so srdcom a rozumom. Basenjiovia môžu mať sklony k ochoreniu obličiek, takzvanému Fanconiho syndrómu, k očným problémom vo forme atrofie sietnice a k herniám. Tento štvornohý priateľ z Afriky neznáša dobre chlad, dajte preto v zime pozor, aby nebol podchladený. Užitočným doplnkom pre zástupcov tohto plemena môže byť kabát pre psov. Samice prichádzajú do ruje len raz ročne. Basenjiovia zvyčajne zostávajú hraví a aktívni až do vysokého veku, ak dostávajú vhodnú stravu a majú dostatok pohybu. Tieto čulé psy sa môžu dožiť až 15 rokov či viac.

Výživa basenjiho

Dajte si pozor na štíhlu líniu

Správna výživa je súčasťou optimálnej zdravotnej starostlivosti. Preto sa uistite, že váš basenji nájde v miske vysokokvalitné krmivo, ktoré má vysoký obsah mäsa a neobsahuje obilniny. To platí pre mokré aj suché krmivo. Tieto psy s jemnou stavbou tela rýchlo priberajú na váhe, ak je ich príjem kalórií príliš vysoký, takže im stačí len trocha jedla. Nezabudnite sledovať obvod pása svojho spoločníka alebo ho raz za mesiac postavte na váhu, aby ste tak zmysluplne bojovali proti hroziacej nadváhe.

Ak má váš pes nadváhu, zmenšite mu porcie a prestaňte mu dávať pochúťky, pokiaľ však nie sú súčasťou dennej dávky krmiva. Ako odmenu môžete použiť napríklad vysokokvalitné suché krmivo, ktoré si však basenji musí nejakým spôsobom zaslúžiť. Mali by ste ho však už od šteniatka privyknúť na iné odmeny ako pochúťky – čo tak napríklad krátka hra alebo hladkanie? Oboje sú zábavné, ale nepriberá sa z nich. Sušené hryzadlá, ako sú hovädzie uši alebo žuvacie kosti, uspokoja potrebu vášho spoločníka žuť. Uistite sa, že váš štvornohý priateľ má vždy voľne k dispozícii čerstvú pitnú vodu.

Basenji šteniatko © © zanna_ / stock.adobe.com

Starostlivosť

Nielen povaha tohto psa, ale aj jeho čistotnosť niektorým majiteľom pripomína mačku. Títo štvornohí priatelia sa považujú za mimoriadne čistotných, pravidelne sa umývajú a vo väčšine prípadov sa neváľajú v blate. Takmer nešíria typický „psí zápach“ a ich krátka srsť si nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť. Napriek tomu by ste ju mali každých pár dní kefovať alebo česať masážnou rukavicou – posilňujete tým puto so psom a zároveň tým odstránite uvoľnené chlpy.

Výhodou je, že ich basenji vo vašej domácnosti bude strácať aj tak pomerne málo. Skontrolujte mu pri tejto príležitosti uši a v prípade potreby ich vyčistite špeciálnym prípravkom na čistenie uší psov. Venujte pozornosť aj jeho pazúrikom a v prípade potreby ich zastrihnite nožnicami na psie pazúriky.

Niektorí majitelia svojich psov privykajú na zubnú pastu a zubné kefky pre psov už od šteniatka, čo je stále trochu nezvyčajný, ale zato veľmi účinný spôsob prevencie zubného kameňa. Ak je pravidelné čistenie zubov možnosťou aj pre vás a vášho štvornohého priateľa, informujte sa včas o tomto rituáli starostlivosti a trpezlivo a v skrátenej verzii si ho nacvičujte už so šteniatkom.

Šport

Toto plemeno zbožňuje veľa pohybu, ale vo väčšine prípadov musí zostať na vôdzke, pretože väčšinu basenjiov je ťažké privolať späť. Existujú však samozrejme aj výnimky, najmä ak sa ich predkovia už nechali privolávať späť a ak ako majiteľ kladiete dôraz na adekvátny výcvik už od šteniatka. Veľa toho však môžete spoločne objaviť aj na vôdzke – ideálne na flexi vôdzke alebo stopovacej vôdzke. Vždy majte na pamäti, že jedna krátka desaťminútová vychádzka basenjimu nestačí – denne by ste s ním mali stráviť vonku približne dve hodiny.

V niektorých dňoch budete možno potrebovať alternatívny program vnútri, pretože dážď je pre niektorých zástupcov tohto plemena veľmi odpudzujúci a mnoho z nich sa potom radšej vráti domov do sucha. To sa môže týkať aj psov, ktorí sa inak radi kúpu. Ak totiž chladná voda prichádza zhora, prestáva byť voda zábavou.

Okrem toho sú basenjiovia výbornými spoločníkmi na behanie alebo inline korčuľovanie, ak sú teda dospelí a správne vycvičení. Triky, hry na schovávačku alebo hry s loptičkami sú pre mnohých z nich tiež zábavou. Veľmi sa odporúčajú aj simulácie lovu, ako je coursing alebo beh na závodných dráhach, kde váš chlpatý športovec honí imitáciu koristi, napríklad umelého zajaca. Skúšky poslušnosti taktiež nie sú nič pre nezávislých basenjiov.

Je pre mňa basenji vhodný?

Basenji je pes, ktorý nevyhovuje každému, pretože má vysoké nároky na svoje okolie. Ak chcete mať za spolubývajúceho veselého psa so slobodným duchom, basenji by pre vás mohol byť tou správnou voľbou.

Toto prastaré plemeno však potrebuje skúsených majiteľov so zmyslom pre humor, ktorí ho dokážu naučiť základnej poslušnosti, ale na správnych miestach vedia prižmúriť oko, aby si basenji mohol zachovať svoju charakteristickú tvrdohlavosť.

Možno ho chovať v mestskom byte, ale potom bude potrebovať veľa pohybu a aktivít pre svoju múdru hlavičku, čo znamená, že vám zaberie veľa času. Ak má váš basenji k dispozícii oplotenú záhradu, užije si veľa zábavy pri jej skúmaní a strážení. Dbajte však na to, aby nemohol preskočiť plot, a pravidelne kontrolujte, či v blízkosti plotu nevyhrabáva diery a nepokúša sa utiecť.

Basenji sa dá dobre chovať vo svorke, predsa len nerád býva sám. Tento priateľský pes si zvyčajne rozumie s deťmi školského veku a staršími deťmi, ktoré sa už naučili základné pravidlá zaobchádzania so zvieratami a pohybujú sa koordinovanejšie ako mladšie deti. Spolužitie basenjiho s mladšími deťmi je tiež možné, ale nemali by ste ich v takom prípade nechávať bez dozoru. Nezabudnite tiež skontrolovať, či v rodine nie sú alergie.

Už pred nasťahovaním basenjiho sa dohodnite, kto sa oňho postará v prípade choroby alebo dovolenky. Niektoré dovolenkové destinácie sú vhodné aj na to, aby ste si basenjiho vzali so sebou, napríklad ak plánujete turistiku. Mnohé hotely v dnešnej dobe s radosťou prijímajú dobre vychovaných maznáčikov ako sprievod hostí.

V opačnom prípade by ste mali opatrovateľa oboznámiť so svojím zvieraťom ešte pred odchodom na dovolenku. Ešte lepšie je, ak sa o neho môže postarať známy člen rodiny v známom prostredí. Chov basenjiho znamená veľkú zodpovednosť na približne 15 rokov, preto je celkom rozumné si vopred približne vypočítať aj pravidelné náklady.

Čierno-biele basenji psy © Sally Wallis / stock.adobe.com
Basenji nemajú radi samotu a potrebujú veľa pohybu.

Kde nájdem svojho vysneného basenjiho?

Basenji určite nepatrí medzi najrozšírenejšie plemená, avšak v Európe existuje niekoľko chovateľov, ktorí sa upísali chovu mladých basenjiov. – S trochou šťastia možno chovateľa nájdete aj vo svojej oblasti – pozrite si na internete informácie o chovateľoch basenjiov a ich aktuálnych vrhoch. Je dôležité, aby ste si šteniatko kúpili od chovateľa len vtedy, ak je tento chovateľ členom nejakého kynologického klubu. To je minimálna požiadavka na seriózny chov, ktorý sa bude ďalej vyznačovať veľkým know-how a tým, že psy podstupujú príslušné zdravotné vyšetrenia.

Navštívte svojho potenciálneho nového maznáčika v jeho rodisku, kde si môžete urobiť predstavu aj o jeho rodičoch. Chovateľ vás rád informuje o cieli jeho chovu, pokiaľ ide o povahu, typ a zdravie psov, pretože zodpovedný chov znamená oveľa viac ako len spojenie dvoch psov rovnakého plemena. Váš štvornohý priateľ sa môže presťahovať najskôr vo veku ôsmich týždňov.

Ak by ste radšej chovali staršieho basenjiho, možno budete mať šťastie a po dlhšom hľadaní nájdete čistokrvného basenjiho. Nevzdávajte sa hneď, ak váš miestny útulok nemá vášho vysneného psa, a neváhajte ho najprv navštíviť – môže sa totiž stať, že tu na nový domov čaká iný, podobne zaujímavý maznáčik, ktorý si vás spontánne omotá okolo prsta. V opačnom prípade pátrajte v hlbinách internetu a dôverujte predovšetkým organizáciám na ochranu zvierat.

V dostatočnom predstihu si zistite informácie o doterajšom živote vášho potenciálneho nového spoločníka, pretože v závislosti od toho, čo zažil v minulosti, môže byť jeho výchova veľmi náročná.

Želáme vám veľa radosti s vaším veselým basenjim!

Prečítajte si aj naše články o tom, ako navyknúť šteňa na nový domov: základné vybavenie a tipy!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.