Bedlingtonský teriér

Bedlingtonský teriér

Vizuálne pripomína ovcu, avšak pod strapatým vzhľadom bedlingtonského teriéra sa skrýva šikovný lovec, ktorý sa v lesoch a na lúkach cíti ako doma. Majitelia bedlingtonského teriéra sa môžu tešiť z jemného a trpezlivého psa. Bedlingtonský teriér je pes pre ľudí, ktorí majú radi temperamentnú povahu psa.

Výzor

Bedlingtonský teriér je vraj pôvabný a svalnatý zároveň. Charakteristickým znakom tohto plemena je hustá a mierne kučeravá srsť, ktorá odstáva od kože. Srsť je buď modrošedá s tmavými očami a čiernym nosom, alebo pečeňovohnedá či piesková. V tomto prípade sú oči svetlé a nos hnedý. Telo je atletické, nízko nasadený chvost by nemal byť nosený cez chrbát. Dospelý bedlingtonský teriér je v kohútiku vysoký asi 40 cm a váži 8 až 10 kg. 

História

V dávnych dobách bol tento kučeravý pes spoločníkom najmä chudobných vrstiev: Bol považovaný za spoľahlivého lovca potkanov a zajacov chudobných pytliakov v baníckych oblastiach severného Anglicka, kde ho využívali aj v baniach. Často sprevádzal aj drotárov, brúsičov nožníc alebo obchodníkov ako “bojovník proti škodcom na štyroch nohách”: Zatiaľ čo ľudia obchodovali, psy zbavovali miesta potkanov a mohli zarobiť nejaké mince navyše pre svojich pánov. 

Bohužiaľ, tento teriér sa často používal aj na zvieracie zápasy. To a s tým spojená neznášanlivosť s inými psami pravdepodobne viedli aj k pomenovaniu “vlk v ovčom rúchu”. Istý čas bol tento teriér známy aj ako Rothbury teriér. Medzi jeho predkov patria škótske teriéry, vipety avydrie psy. V roku 1820 sa začal plánovaný chov tohto plemena, pomenovaného podľa mesta severne od Newcastlu. Práve v tomto meste Bedlington sa v roku 1870 konala prvá výstava nového plemena. 

V roku 1877 bolo založené prvé chovateľské združenie. Neskôr sa chlpaté teriéry rozšírili po celej Európe: v Nemecku priaznivci tohto plemena v roku 1932 vytvorili združenieFachschaft für Bedlington Terrier“. Bedlingtonský teriér sa však nikdy nestal populárnym psom – stále sa považuje za pomerne vzácne sa vyskytujúce plemeno. Niektorí fanúšikovia však kritizujú, že toto plemeno sa už sotva dá využiť ako pracovný pes, pretože chov sa stále viac rozvíja smerom k spoločenským psom. Hovorí sa aj o krížení pudlov v niektorých líniách, čo má prispieť k jednoduchšej starostlivosti o srsť.Ak máte záujem o bedlingtonského teriéra ako rodinného spoločníka, mali by ste sa vopred informovať, ktorý chovateľ je najvhodnejší alebo aká je história už staršieho psa. 

Biely bedlingtonský teriér © Dogs / stock.adobe.com

Povaha

Doma je tento teriér v ovčom rúchu skutočne ako baránok: je veľmi láskavý a fixovaný na svojho majiteľa, ale nie je dotieravý ani náročný. Je pokojný, priateľský a jemný. Dokonca aj k deťom, s ktorými sa rád hrá. Vonku sa prejaví “vlk” sveľkým loveckým inštinktom: Najmä samce nemajú radi cudzie psy – najmä nie na svojom území. Ak je pes rozrušený, niekedy je ťažké ho znovu upokojiť. Cudzích ľudí zvyčajne toleruje. Bedlingtonský teriér je temperamentný, pripravený brániť a je veľmi ostražitý, hoci nemá tendenciu vyštekávať. Hneď ako jeho majiteľ začne so spoločnou aktivitou, pes sa s nadšením zapojí . 

Výchova

Bedlingtonského teriéra môže úspešne vycvičiť aj začiatočník, ak si podrobne naštuduje výcvik teriéra. Šteňatá tohto plemena však môžu byť niekedy veľmi náročné, pretože sú nielen veľmi aktívne, ale aj rady neustále skúšajú vaše hranice. Ak sa chcete dlhodobo presadiť ako vodca svorky, je potrebná trpezlivosť a dôslednosť. A to by ste rozhodne mali, pretože netrénovaný bedlingtonský teriér sa môže rýchlo začať správať nežiaduco – najmä pokiaľ ide o lovecký inštinkt asociálne správanie. Plusové body pre ľahký výcvik bedlingtonského teriéra sú jeho veľká vôľa učiť sa, ako aj úzka väzba na svojho majiteľa. Pamätajte si: len pes, ktorý bol správne cvičený, môže byť aj dobre vychovaný. V každom prípade, aby ste pozitívne ovplyvnili sociálne správanie psa, oplatí sa navštevovať školu pre psov. 

Zdravie

Plemeno má mierny sklon k toxikóze meďou. Jedná sa o nadmerné ukladanie medi v pečeni, ktoré sa však dá do značnej miery vylúčiť vhodnými zdravotnými vyšetreniami pomocou DNA testov krvi alebo koreňov chlpov u chovných zvierat. Okrem toho môžu byť niektoré línie viac postihnuté očnými chorobami ako iné. V každom prípade sa pri kúpe šteňaťa odporúča obrátiť sa na renomovaného chovateľa, ktorý kladie dôraz na adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Zdraví predkovia sú predsa najlepšou investíciou do zdravia vášho štvornohého priateľa. Okrem týchto dvoch spomínaných dispozícií je bedlingtonský teriér veľmi odolné plemeno, ktoré sa pri dobrej starostlivosti môže dožiť približne 14 rokov. 

Výživa 

Hlavnou zložkou potravy bedlingtonského teriéra by malo byť kvalitné mäso, a preto by malo byť v zozname zložiek na vonkajšom obale krmiva uvedené na prvom mieste. Vysokokvalitné krmivo tiež neobsahuje žiadne obilniny – bez ohľadu na to, či sa rozhodnete premokré alebo suché krmivo. Energetické potreby psa závisia najmä od množstva pohybu, preto je odporúčanie dávkovania uvedené výrobcom len orientačné. Dospelého bedlingtonského teriéra raz za mesiac odvážte a v prípade, že pes pribral alebo schudol, dávkovanie krmiva upravte.

Ak chcete zmeniť druh krmiva, mali by ste to robiť pomaly, aby pes na krmivo nereagoval intoleranciou, ako napr.hnačkouči zvracaním. Odporúča sa každý deň primiešavať trochu viac nového krmiva do toho starého. Snackymôžu byť aj zdravé: doprajte svojmu psovi mrazom sušené mäsové pochúťky alebo snacky na starostlivosť o zuby. Sušené žuvacie maškrty, ako sú napríklad hovädzie uši, uspokoja potreby vášho psa pri žuvaní. Dbajte na to, aby mal váš pes neustále k dispozícii čerstvú pitnú vodu. 

Starostlivosť

Dobrou správou je, že tento pes nepĺzne a takmer vôbec z neho nie je cítiť typický “psí pach”. Úprava srsti tohto malého psa si však vyžaduje trochu práce. V ideálnom prípade by ste mali bedingtonského teriéra česať alebo kefovať raz alebo dvakrát denne. Pravidelné strihanie a trimovanie by ste mali prenechať profesionálnemu psiemu kaderníkovi, ktorý sa postará o typický ovčí vzhľad psa aspoň raz ročne.

Ovisnuté uši psovi pravidelne kontrolujte a v prípade potreby ich ošetrite špeciálnym čistiacim prostriedkom na uši pre psov. Dôležité je venovať pozornosť aj pazúrom vášho spoločníka: Najmä u ľahkých a starších psov sa pazúry dostatočne neopotrebujú, takže hrozí riziko poranenia. Pazúry zastrihnite na bezpečnú dĺžku pomocou špeciálnych klieští na pazúry. Ak si nie ste istí, váš veterinár vám rád pomôže. Niektorí majitelia psov už svoje šteňatá privykli na pravidelné čistenie zubov špeciálnou kefkou a pastou pre psov: je to dobrý spôsob, ako zabrániť vzniku zubného kameňa až do vysokého veku. 

Bedlingtonský teriér na trávniku © Vtls / stock.adobe.com

Hra & zábava 

S bedlingtonským teriérom môžete zažiť veľa zábavy: tento športovo založený pes strednej veľkosti je ideálny na psie športy, ako je napr.tréning agility.Ak udržíte pod kontrolou jeho veľký lovecký inštinkt, po vhodnom výcviku je z neho aj dobrý spoločník na behanie. Bedlingtonský teriér je neúnavný milovník prechádzok a je pripravený na akúkoľvek zábavu aj doma. Tento šikovný psík sa napríklad rád učí nové triky. Mnohé bedlingtonské teriéry milujú vodu a plávanie. Sú to výborní a rýchli plavci. Uistite sa, že váš domáci miláčik po kúpaní sa v chladnej vode neprechladne. Výcvik poslušnosti, mantrailing alebo dogdancing(tanec so psom) vyskúšajte si spolu, čo vás najviac baví. Samozrejme, váš bedlingtonský teriér si užíva aj rovnako dôležitý čas odpočinku – najlepšie spolu s vami. Relaxácia patrí k vyrovnanému životu psa. 

Je bedlingtonský teriér pre mňa vhodným plemenom? 

Teriér v ovčom rúchu sa k vám hodí, ak máte radi typický tvrdohlavý teriérsky šarm a dokážete ho zvládnuť. Na chov bedlingtonského teriéra nemusíte mať nevyhnutne veľa skúseností so psami, ale mali by ste si aspoň naštudovať, ako psa cvičiť, a v ideálnom prípade vyhľadať školu pre psov. Ak má bedlingtonský teriér dostatok pohybu, môže sa cítiť úplne spokojne aj v byte. Samozrejme, ako každému psovi by mu najlepšie vyhovovalo mať výbeh v oplotenej záhrade. Je dôležité, aby mohol tráviť veľa času so svojou ľudskou rodinou a aby ho títo ľudia psychicky a fyzicky stimulovali a napĺňali. Nie je to teda pes pre pohodlných ľudí. 

Je vhodný pre rodiny, ale aj pre jednotlivcov, ktorí radi trávia čas so psom. Má tendenciu vytvoriť si puto len s jedným človekom, ale zvyčajne dobre vychádza aj s ostatnými členmi rodiny. Ak bedlingtonský teriér spolunažívať s mačkami,mal by s nimi už vyrastať. Vzhľadom na jeho veľký lovecký inštinkt by nikdy nemal zostať v miestnosti s malými zvieratami bez dozoru. Vo všeobecnosti sa neodporúča v jednej domácnosti chovať týchto bývalých lovcov potkanov s malými zvieratami, akými sú morčatá alebo dokonca potkany. 

Pred poriadením si psa 

Predtým, než sa definitívne rozhodnete zaobstarať si bedlingtonského teriéra, mali by ste myslieť na to, že na seba beriete zodpovednosť na najbližších niekoľko rokov. Tento pes si vyžaduje veľa času na každodennú starostlivosť a aktivity.

Mali by ste si tiež vopred vypočítať, aké pravidelné náklady vám vzniknú: Patria sem výdavky na kvalitné krmivo, návštevy veterinára a skúseného psieho kaderníka, ako aj na daň za psa. Zvážte tiež, kto sa o psa postará počas vašej neprítomnosti, ak ochoriete alebo budete na dovolenke. Tip: Dobre vychovaného bedlingtonského teriéra môžete bez problémov vziať so sebou na dovolenku v prírode. V súčasnosti čoraz viac hotelov umožňuje hosťom ubytovanie aj so zvieratami. Pred zaobstaraním si psíka sa tiež uistite, že nikto z vašej domácnosti netrpí alergiou – najmä pokiaľ ide o vášho prvého psa. 

Kde nájdem svojho bedlingtonského teriéra? 

Vo väčšine krajín mimo Veľkej Británie sa toto plemeno vyskytuje pomerne zriedkavo. Napríklad v Nemecku sa v posledných rokoch narodili vždy len asi dve desiatky šteniat tohto plemena. Ak teda hľadáte mladého bedlingtonského teriéra, možno budete musieť precestovať niekoľko kilometrov a dlho si počkať, kým budete môcť držať svojho vysnívaného psíka v náručí. Čakanie sa však vyplatí: renomovaní chovatelia kladú veľký dôraz na zdravotné vyšetrenia chovných zvierat, ktoré sú povinné, ak sú členmi klubu teriérov. Chov plemena s pomerne malým počtom jedincov si vyžaduje veľa know-how. Zodpovední chovatelia dbajú aj na typovo a sociálne kompatibilné potomstvo. To dosiahnu nielen vhodným výberom, ale aj rozsiahlou socializáciou v prvých týždňoch života. Šteniatko si môžete vziať k sebe domov najskôr vo veku ôsmich týždňov. 

Hľadáte už dospelého psa? Nájsť dospelého čistokrvného bedlingtonského teriéra môže byť otázkou šťastia, pretože toto plemeno je pomerne vzácne. Šťastie však pravdepodobne nájdete pri hľadaní na internete tu môžete kontaktovať aj kluby  chovateľov teriérov, ktoré vám môžu dať tipy pri hľadaní psíka tohto plemena. Možno pre vás pripadajú do úvahy aj kríženci.ktorí hľadajú nový domov. 

Prajeme vám veľa radosti s vaším malým teriérom v ovčom rúchu! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.