Cavapoo

Hnedý cavapoo pes stojí na ceste

Cavapoo je kríženec trpasličieho pudla a Cavalier King Charles španiela.

Cavapoo nazývaný aj cavoodle patrí medzi takzvané hybridné plemená psov. Vznikol skrížením Cavalier King Charles španiela (známy tiež ako Gavalieršpaniel Kráľ Karol) s trpasličím pudlom, a zaujme nielen svojím mimoriadne roztomilým vzhľadom, ale aj svojou čulou a láskyplnou povahou.

Vzhľad: Plyšový medvedík? Nie, cavapoo!

Okrúhla hlava, veľké tmavé oči a nadýchaná hebká kučeravá srsť: hotový medvedík – alebo cavoodle. Veľké, husto chlpaté uši dokonale dotvárajú jeho rozkošnú hlavičku. 

Pre cavapoo je typická mimoriadne jemná, mierne zvlnená až kučeravá srsť, ktorá sa môže vyskytovať takmer vo všetkých farebných odtieňoch a kombináciách. Závisí to od toho, či prevládajú gény trpasličieho pudla alebo Cavalier King Charles španiela. Podľa toho majú psy hnedú, červenú, bielu, krémovú, strieborno-béžovú, marhuľovú alebo čiernu farbu. Aj v rámci jedného vrhu sa môžu objaviť rôzne farebné kombinácie až po trojfarebné šteniatka. 

Nielen srsť, ale aj veľkosť tela sa môžu výrazne líšiť v závislosti od rodičov. Dospelý cavapoo dosahuje v priemere výšku 30 až 35 centimetrov.

Hmotnosť sa pohybuje okolo päť až deväť kilogramov, pričom sučky sú zvyčajne o niečo ľahšie a útlejšie. Napriek svojej pomerne malej veľkosti má cavoodle celkovo robustnú a pevnú stavbu tela.

Nekomplikovaná povaha 

Pri vzhľade roztomilého plyšového medvedíka by sa nemalo zabúdať na skutočnosť, že cavapoo je skutočný pes s reálnymi potrebami. Pokiaľ budete dbať na jeho potreby, získate v ňom priateľa na celý život.

Spoločenský pes: hlavné je byť súčasťou svorky 

Tento malý až stredne veľký štvornohý priateľ je ako klbko energie, ktoré je nadšené z pohybu a hier všetkého druhu. Svojou veselou povahou sa postará o dobrú náladu v každom dome. Je tiež odvážny a ostražitý, čo z neho robí spoločníka, ktorý vie, ako v núdzovej situácii brániť svoju rodinu. 

Šantenie s inými psami alebo deťmi je pre hravého cavoodle to najlepšie. Napriek tomu si vie užívať aj pokojné popoludnie so svojou rodinou, schúlený na príjemnej psej deke. Pre neho je dôležité len to, aby bol blízko svojich ľudí. 

Cavapoo je veľmi orientovaný na ľudí a vždy vyhľadáva blízkosť svojej rodiny. Preto mu samota veľmi nevyhovuje. Ak ho aj napriek tomu musíte občas nechať doma na niekoľko hodín samého, mali by ste ho na to opatrne privykať ak je to možné, už od šteniatka. Našťastie, vďaka jeho priateľskej a spoločenskej povahe môžete cavoodla bez obáv vziať so sebou na väčšinu stretnutí a príležitostí. 

Jednoduchá výchova 

Vďaka svojej inteligencii a rýchlemu chápaniu, za ktoré cavapoo vďačí svojmu rodičovskému plemenu, pudlovi, z neho robí ľahko trénovateľného spoločenského psa. 

Dokonca aj jeho lovecký inštinkt, ktorý zdedil po Cavalier King Charles španielovi, ako aj po pudlovi, sa dá s láskyplnou dôslednosťou ľahko ovládať. Ale pozor: tento pes má lov myší v krvi! 

Cavapoo je preto vhodný pre začiatočníkov, ako aj pre skúsených majiteľov. Pre ľudí, ktorí však nemajú žiadne skúsenosti so psami, sa odporúča návšteva psej školy.

Chov a starostlivosť o cavapoo 

Aké nároky kladie cavapoo na milovníkov psov? To najdôležitejšie je dostatok času na spoločné aktivity a starostlivosť. 

Časovo náročná starostlivosť o srsť 

Starostlivosť o srsť a telo zohrávajú u cavapoo dôležitú úlohu. Mimoriadne citlivé sú najmä husto osrstené uši psa, ktoré musíte pravidelne čistiť, aby ste predišli zápalom. 

Starostlivosť o srsť je tiež o niečo náročnejšia. Dôvodom je, že jemná, hodvábna srsť má tendenciu plstnatieť, a preto sa musí pravidelne (niekoľkokrát týždenne) starostlivo kefovať. Našťastie, čas, ktorý musíte venovať starostlivosti o cavapoo, ušetríte pri upratovaní bytu, pretože tieto psy pĺznu pomerne málo. 

Preto sa často odporúčajú ako psy pre alergikov. Neexistuje tu však žiadna záruka. Pred kúpou cavapoo sa uistite, že žiadny člen rodiny nie je alergický na zvieratá. 

Čierno-hnedé šteniatko cavapoo © Robert / stock.adobe.com
Pravidelná starostlivosť o srsť je u cavapoo obzvlášť dôležitá. Jeho hodvábna srsť má inak sklon k plstnateniu.

Spolunaživanie s deťmi, mačkami a psami 

Cavapoo sa považuje za psa, ktorý má veľmi rád deti. Niet divu, veď malí dvojnohí kamaráti sú rovnako hraví a energickí ako on. Ale aj s inými domácimi zvieratami si tento priateľský a vyrovnaný pes zvyčajne dobre rozumie. 

Mačky a cavoodle harmonizujú najlepšie vtedy, keď oba druhy majú už od útleho veku dobré vzájomné skúsenosti. 

Mesto alebo vidiek?

Pre tak živého a aktívneho psa, ako je cavapoo, je samozrejme ideálny dom so záhradou a dostatkom priestoru na výbeh. Avšak tohto malého prispôsobivého štvornohého priateľa je možné bez problémov chovať aj ako mestského psa. Hlavné je, že je s ním jeho rodina, a že sa občas môže poriadne vyblázniť. 

Šport a aktivity: Cavapoo potrebuje zamestnať 

V aktívnej rodine, ktorá rada trávi čas vonku a veľa sa hýbe, sa tento pes v každom prípade cíti výborne. Napriek každodennému a rodinnému zhonu je dôležité, aby bol inteligentný cavapoo dostatočne zamestnaný. 

Psie športy, ako napríklad agility pre malé psy, sú pre tohto učenlivého športového psíka ideálne. Pretože je dôležité, aby ste zamestnali aj jeho múdru hlavičku, môžete ho zabaviť aj čuchacími a inteligenčnými hrami, ako aj učením trikov. Cavapoo Vás bude tiež rád sprevádzať na túrach! 

Zdravie a ochorenia typické pre toto plemeno 

Zdraví cavapoo, ktorí pochádzajú zo zodpovedného chovu, sú zvyčajne veľmi odolné psy. Podľa genetickej výbavy, ktorá pozostáva z plemien pudla a  Cavalier King Charles španiela, sa však u cavapoo môžu vyskytnúť aj nasledujúce choroby typické pre tieto plemená: 

  • Progresívna retinálna atrofia (ochorenie očí) 
  • Srdcové ochorenia ako je mitrálna endokardióza (MVD) 
  • Problémy s kolenným kĺbom 
  • Syringomyélia (SM), závažné neurologické ochorenie Cavalier King Charles španiela 
  • Suché oči 

Okrem hore uvedených sa môžu vyskytnúť problémy so srsťou a kožou v dôsledku odlišnej štruktúry srsti rodičovských plemien. To sa však stáva skôr zriedkavo.

Výzvou je však nájsť seriózny chov, ktorý kladie dôraz na zdravie. Mnohí chovatelia jednoducho spária akéhokoľvek gavalieršpaniela s akýmkoľvek pudlom bez toho, aby zvieratá vopred dôkladne otestovali. 

Zdravý cavoodle zo zodpovedného chovu sa môže dožiť približne 15 rokov a viac. 

História a šľachtenie: Ako vznikol cavapoo? 

Počujete o cavapoo poprvýkrát? To nie je nič prekvapivé. Koniec koncov, tento dizajnový pes je pomerne novým krížencom. 

Jeho príbeh je podobný príbehu labradoodle. Austrálski chovatelia prvýkrát skrížili pudla s Cavalier King Charles španielom v 90. rokoch. Potomkovia na austrálskom kontinente sa čoskoro tešili veľkej obľube vďaka svojmu roztomilému vzhľadu a priateľskej povahe. 

V súčasnosti patria cavapoo v Austrálii k najobľúbenejším dizajnovým psom. Ale aj v USA už nájdete niekoľko chovateľov. V Nemecku je však cavapoo stále pomerne vzácnym plemenom. Najviac chovateľov na európskej pôde je v súčasnosti vo Veľkej Británii. 

Ako hybridný pes nie je cavapoo uznaný Medzinárodnou kynologickou organizáciou FCI (Fédération Cynologique Internationale) ako nezávislé plemeno. Veľmi podobne bez uznania FCI na tom aj iné dizajnové psy, ako napríklad cockapoo alebo golden doodle. 

Kde kúpim cavapoo? 

Ak chcete kúpiť cavapoo v Nemecku, musíte niekedy dlho hľadať vhodných chovateľov. Pretože sa nejedná o uznané plemeno psov, neexistuje oficiálny adresár serióznych chovateľov. 

Aby ste získali zdravého cavapoo zo zodpovedných rúk, musíte si starostlivo vybrať chovateľa. Nenechajte sa teda oslniť roztomilými obrázkami šteniat a nikdy nekupujte mladé šteniatka len tak z kufra auta na nejakom parkovisku. 

Cavoodle je a zostane krížencom. Takže, prosím, nepristupujte na závratné ceny nad 1 500 eur. Požiadajte o nahliadnutie do preukazu pôvodu oboch rodičovských zvierat a informujte sa o ich zdravotných kontrolách. 

Mimochodom, dobrou alternatívou cavoodla môžu byť malé varianty pudlov. Ak to nemusí byť nevyhnutne šteniatko, v útulkoch pre zvieratá čaká na nový domov množstvo roztomilých krížencov všetkých veľkostí. 

Záver: cavapoo – očarujúci kríženec 

Priateľský, pozorný, prítulný, hravý a navyše s mimoriadne roztomilým vzhľadom – to všetko je cavapoo. Napriek tomu by sa milovníci psov mali na chov módnych dizajnových psov pozerať kritickými očami. Pretože existuje mnoho plemien psov, ktoré tiež majú tieto vlastnosti, ale možno ich získať od renomovaných a skúsených chovateľov. 

Ak sa rozhodnete zaobstarať si dizajnového psa, vždy by ste mali hľadať zodpovedného chovateľa. Pomôcť Vám pri tom môžu nasledujúce otázky: 12 otázok pre chovateľov psov pri kúpe šteniatka.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.