Chorvátsky ovčiak

chorvátsky ovčiak v tráve

Stredne veľký, čierny chorvátsky ovčiak, je skutočne všestranným psom, ktorého talent spočíva nielen v pasení astrážení oviec, ale aj v oblasti psích športov. Okrem toho sa tento prispôsobivý štvornohý priateľ výborne uplatní aj ako rodinný pes.

Vlastnosti 

Chorvátsky ovčiak, ktorý je za hranicami Balkánu ešte stále veľmi neznámy, je vo svojej domovine už dlho obľúbeným pracovným a spoločenským psom. Niet divu, veď toto plemeno má všetky vlastnosti, ktoré ľudia od svojich štvornohých priateľov a pomocníkov očakávajú. Pôvodne bol vyšľachtený ako pastiersky pes, ktorý bol spokojný, len keď bolo jeho stádo pohromade, dnes je to mimoriadne spoločenský a na ľudí orientovaný rodinný pes, ktorý sa rád hrá s deťmi a naplno si užíva život vo veľkej rodine. Okrem toho je veľmi inteligentný a má rýchly postreh. Povely a pokyny svojho pána vie rýchlo pochopiť a nasledovať.

Univerzálny spoločník

Jeho vôľa urobiť všetko správne a ochota prispôsobiť sa rôznym situáciám z neho robia ľahko cvičiteľného a spoľahlivého partnera. Na rozdiel od mnohých iných ovčiakov nemá tendenciu spochybňovať zmysel úlohy, ale zvyčajne bezvýhradne poslúcha svojho majiteľa. Dokonca nemá problém ani so zdanlivo nezmyselnými úlohami, ako je napríklad preskakovanie obruče, ktoré mnohé iné pastierske psy hrdo odmietajú. Chorvátsky ovčiak je univerzálny spoločník, ktorý verne, energicky a ochranársky stojí pri svojom majiteľovi v každej situácii.

Dôveruj, ale preveruj

Chorvátsky ovčiak má k svojmu pánovi blízky vzťah, ale k cudzím ľuďom je zdržanlivý. Koniec koncov, pastiersky pes má od prírody silný ochranársky inštinkt. Podľa hesla “dôveruj, ale preveruj” je spočiatku voči cudzím ľuďom nedôverčivý a napriek svojmu živému temperamentu si ich veľmi pozorne všíma. Preto si ľudia musia najprv získať jeho dôveru a vernosť. Keď sa však v jeho rodine narodia deti alebo do domácnosti pribudne ďalšie zviera, pomerne skoro ich prijme ako nových členov svojho “stáda”, ktoré musí chrániť a držať pohromade.

Tipy na výchovu 

Jeho výrazný pastiersky inštinkt, ktorý ho neopúšťa ani v roli rodinného psa, by sa mal dôsledným výcvikom usmerniť do rozumných koľají. V opačnom prípade hrozí, že sa bude správať príliš ochranársky a nadmerným štekaním v domnelo nebezpečných situáciách vystraší nielen cudzích ľudí, ale aj vlastnú rodinu. Dobrá socializácia a majiteľ, ktorý od začiatku preukazuje svoje vodcovské postavenie kompetentnosťou a spoľahlivosťou, sú pre chorvátskeho ovčiaka rovnako dôležité ako pre takmer všetky plemená psov. Okrem toho tento temperamentný pes workoholik bezpodmienečne potrebuje byť aj súčasťou rodiny. Ovčiarske psy, ktoré nie sú dostatočne fyzicky a psychicky vyťažené, si často z nudy vypestujú zlozvyky, ktorých sa len ťažko zbavujú. Pri dostatku pohybu a aktivity sa však chorvátsky ovčiak rýchlo osvedčí ako veľmi vďačný a bezpodmienečne verný psí partner, ktorý svoje nadanie preukazuje nielen v každodennom živote, ale aj v oblasti psích športov.

Vzhľad

Chorvátsky ovčiak zaujme nielen svojou priateľskou a vernou povahou, ale aj atraktívnym vzhľadom. Hustá čierna a stredne dlhá srsť, svalnaté telo a špicatý tvar hlavy pripomínajúci líšku mu dodávajú ušľachtilý vzhľad. S výškou v kohútiku približne 50 cm a hmotnosťou, ktorá sa v závislosti od pohlavia pohybuje od 13 do 20 kg, sa tento pes strednej veľkosti nezdá byť ani príliš malý, ani príliš veľký.

Odolný pes do prírody a talentovaný športovec

Čierna srsť, ktorá má zriedkavo biele škvrny, je veľmi jemná na dotyk, na rozdiel od hrubej a robustnej srsti mnohých iných pastierskych psov. Napriek tomu je odolná voči poveternostným vplyvom a ľahko sa udržiava. Neexistujú teda žiadne obmedzenia, prečo by sa pes nemohol vonku vybehať za každých okolností. Práve naopak: so svojimi svalnatými nohami, s ktorými je nielen veľmi rýchly, ale aj veľmi obratný, tento pes jednoducho patrí do prírody, kde sa môže skutočne vyšantiť na dlhých prechádzkach, behu pri bicykli alebo dokonca pri psích športoch.

História

Napriek svojim vynikajúcim vlastnostiam a atraktívnemu vzhľadu je chorvátsky ovčiak mimo svojej vlasti stále veľmi neznámy. Dokonca ani psíčkari, ktorí si myslia, že sa vyznajú v plemenách psov, nemusia poznať názov “chorvátsky ovčiak”.

Nech už je dôvodom nízkeho výskytu tohto plemena čokoľvek – mladšia história plemena nemôže byť príčinou, pretože v domovskom Chorvátsku je chorvátsky ovčiak známy už viac ako 1000 rokov.

© eva / stock.adobe.com

Všestranný pastiersky pes

Ako pastiersky pes dobytka mal vždy na starosti kravy, ovce a kone, ale aj ošípané a hydinu. Spoľahlivo ich hnal z pasienka na pasienok, preháňal ich a dával pozor, aby celé stádo zostalo pohromade. Pozornému zraku chorvátskeho pastierskeho psa nič neuniklo a každé zatúlané zviera bolo bleskurýchle zahnané späť. V prípade veľmi veľkých stád, ktoré sa tlačili na pastvine, šikovný ovčiak dokonca preskočil cez ich chrbty, aby sa rýchlo dostal na iný koniec stáda. Okrem toho si ho chorvátski farmári cenili ako vynikajúceho strážneho psa, veľmi ostražitého a odvážneho, ale zároveň verného svojmu pánovi a jeho rodine. 

Boj o uznanie

Hoci sa chorvátsky pes prvýkrát spomína v rukopise biskupa Petra už v roku 1374, dlho sa choval výlučne pre svoje úžitkové vlastnosti. Štandard opisujúci nielen jeho temperament a výkonnosť, ale aj vzhľad bol stanovený až v roku 1951. Hoci sa niektorí chorvátski chovatelia už v tom čase snažili o oficiálne uznanie plemena, politické nepokoje v bývalej Juhoslávii a s nimi spojené spory o slovo “chorvátsky” v názve plemena dlho predstavovali neprekonateľnú prekážku. Až v roku 1968 bol chorvátsky ovčiak oficiálne uznaný vtedajším “Juhoslovanským kynologickým zväzom”. O rok neskôr nasledovala FCI a uznala plemeno chorvátsky ovčiak pod č. 277.

Kde nájdem vhodného chovateľa? 

Vo svojej vlasti je chorvátsky ovčiak v súčasnosti obľúbeným rodinným psom, ktorý sa osvedčil ako veľmi prispôsobivý a vyrovnaný spoločník a ochranca. Za hranicami Balkánu je však zväčša neznámy a aj keď ste presvedčení, že ste v chorvátskom ovčiakovi našli to pravé plemeno psa pre vás a vašu rodinu, neznamená to, že nájdete aj vhodného chovateľa týchto vzácnych psov. Preto si to vyžaduje veľa trpezlivosti, vytrvalosti a v neposlednom rade aj času a peňazí, aby ste v prípade potreby podnikli cestu do Chorvátska a splnili si tak svoje prianie získať čistokrvného chorvátskeho ovčiaka. Ak ste ochotní podstúpiť tieto kroky, chorvátsky ovčiak je určite dobrou voľbou pre rodiny s deťmi, ktoré chcú so svojím psom žiť aktívne a v spojení s prírodou.

Zdravie a starostlivosť

Ak ste jedným z mála ľudí, ktorí môžu chorvátskeho ovčiaka nazývať svojím psom, určite s ním budete tráviť veľa času vonku na čerstvom vzduchu – na druhej strane, k veterinárovi budete musieť chodiť len zriedka, a ak áno, tak len na odporúčané preventívne prehliadky a očkovania. Aktívny chorvátsky pes je veľmi odolný bez chorôb typických pre toto plemeno. Aby ste však podporili jeho zdravý vývoj, mali by ste dbať na to, aby mal váš domáci miláčik dostatok pohybu a dostával vhodnú starostlivosť a vyváženú stravu. Okrem strihania pazúrov a čistenia uší je dôležité najmä pravidelné kefovanie srsti na odstránenie nečistôt a aby sa zabránilo plstnateniu srsti.

Výživa

Vo všeobecnosti sa chorvátsky ovčiak považuje za veľmi skromného. Špeciálna strava vzhľadom na jeho dobrú telesnú kondíciu zvyčajne nie je potrebná. Napriek tomu by ste mali zabezpečiť, aby váš pes dostával prostredníctvom krmiva všetky potrebné živiny. Bielkoviny, vitamíny a minerálne látky, sacharidy a vláknina zabezpečujú, aby pes zostal zdravý a aktívny. Keďže psy potrebujú rôzne množstvá a zloženie v závislosti od ich veku, pohlavia, hmotnosti a úrovne aktivity, môže byť vhodné pozrieť si podrobne výživové tabuľky alebo sa poradiť so svojím veterinárom. 

Čo by krmivo malo a nemalo obsahovať 

Bez ohľadu na to, či dávate prednosť mokrému alebo suchému krmivu, doma pripravenému krmivu alebo metóde BARF, mali by ste sa uistiť, že krmivo pozostáva aspoň zo 70 až 90 % z kvalitného mäsa. Odporúča sa tiež obsah zeleniny približne 20 až 30 %, aby ste svojmu psovi dodali potrebné vitamíny a sacharidy. Na druhej strane naši štvornohí priatelia potrebujú len málo obilnín alebo žiadne. V krmive pre psov by ste sa mali vyhnúť aj cukru, konzervačným látkam alebo umelým zvýrazňovačom chuti.

Okrem správneho zloženia krmiva je pre zdravie vášho psa nesmierne dôležitá aj hydratácia. Aj keď je najlepšie psa kŕmiť len dvakrát denne, čerstvá pitná voda by mu mala byť k dispozícii vždy. Najmä pri kŕmení suchým krmivom je dôležité, aby pes veľa pil.

Chov

Ešte dôležitejšie než výživa a starostlivosť o chorvátskeho ovčiaka, je dostatočne ho zamestnať. Hoci sa zástupcovia tohto plemena považujú za veľmi skromných, pokiaľ ide o pohyb, tieto psy nepoznajú žiadne hranice. Majitelia chorvátskeho ovčiaka by mali mať veľký pozemok a byť ochotní tráviť každý deň veľa času vonku. Hoci ide o pomerne malé ovčiaky s maximálnou výškou ramien približne 50 cm, potrebujú o to viac priestoru, aby sa mohli voľne pohybovať a vybehať sa. Chorvátsky ovčiak sa teda pochopiteľne najlepšie cíti na vidieku a v blízkosti prírody. V meste alebo v malom byte tento voľnosť a prírodu milujúci pes určite nebude spokojný.

Perfektný partner na šport

Chorvátsky ovčiak nie je “gaučový” a už vôbec nie “izbový pes: Ako bývalý pastiersky a pracovný pes chce pracovať. Psie športy, ako sú agility, turnaje psích pretekov alebo mantrailing, sa preto výborne hodia na to, aby ho fyzicky a psychicky dostatočne zamestnali, a to aj v prípade, že ide o rodinného psa. Vďaka svojej rýchlosti, obratnosti a rýchlemu vnímaniu dosahujú chorvátski ovčiaci pravidelne veľmi dobré výsledky v skúškach agility alebo na špeciálnych podujatiach pre ovčiakov. Ak hľadáte psa na psie športy, toto plemeno psa bude po vašom boku určite ideálnym športovým partnerom.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.