Pomsky

Pomsky Husky s 2 farebnými očami sa pozerá do lesa

Pomsky – hybridné plemeno

Pomsky je (takmer) neodolateľnou kombináciou dvoch plemien: pomeraniana – trpasličieho špica a sibírskeho huskyho. Cieľom tohto hybridného plemena je spojiť krásu huskyho s prítulnou povahou trpasličieho špica a jeho malou veľkosťou. Ako všetky “dizajnérske psy” má aj pomsky v zásobe mnoho prekvapení.

Výzor

Mini-Husky s hustou srsťou 

V ideálnom prípade vyzerá pomsky ako dlhosrstý husky v mini formáte. Najmä šteniatka týmto vzhľadom očaria. Pri zmiešaných plemenách sa však nedá predvídať, na ktoré z dvoch plemien sa psík bude viac podobať a ako bude vyzerať. Dospelí pomsky sa teda od seba niekedy výrazne líšia – neexistuje žiadny štandard. Štvornohí priatelia majú často výšku ramien okolo 30 cm, ale môžu byť podstatne vyšší. Psy huskyho môžu dorásť až do 60 cm, zatiaľ čo trpasličie špice majú výšku okolo 20 cm. Existujú teda malé alebo stredne veľké psy plemena pomsky. Hmotnosť sa môže pohybovať od 4 do 14 kilogramov. Srsť je veľmi hustá a rôznej dĺžky. Môže byť biela, hnedá, čierna alebo sivá. Jasne modré oči huskyho v kombinácii so zatočeným chvostom pomeraniana sú obzvlášť obľúbené. 

História „Mini-Husky“

Pomeranian aj sibírsky husky patria do skupiny 5 FCI, t. j. do skupiny “špice a pôvodné plemená”. Trpasličí špic je minivariant nemeckého špica, ktorý pôvodne pochádza z oblasti Pomoranska. Až v 70. rokoch 20. storočia sa čoraz viac chovateľov v Nemecku začalo opäť sústreďovať na mini špica. Plemeno sa vždy tešilo väčšej popularite v USA a Veľkej Británii. Tam je známe aj pod názvom “King of Toys”, čo v preklade znamená “kráľ trpasličích psov”. Spolu s väčším aljašským malamutom patrí sibírsky husky medzi typické saňové psy severu.

Až v posledných rokoch milovníci psov zámerne skrížili tieto dve plemená, aby vyšľachtili pomsky. Od roku 2016 sa popularita tohto kríženca rapídne zvýšila. Príčina spočíva najmä v severských predkoch: husky fascinuje mnohých ľudí, ale ich chov je veľmi náročný. Títo psi majú svoju vlastnú myseľ a potrebujú veľa pohybu, aby sa unavili. Dokonca aj športovo založení majitelia psov rýchlo dosiahnu svoje limity.

Kombinácia s trpasličím špicom má spojiť krásu huskyho s prispôsobivou povahou malého psa. V prvej generácii však nie sú vlastnosti psov predvídateľné. Až od druhej a tretej generácie sa môže vykryštalizovať povaha a vzhľad plemena vďaka starostlivej selekcii s veľkým množstvom poznatkov. Žiaľ, len veľmi málo chovateľov si dá tú námahu. Pomsky tak naďalej zostáva krížencom, na ktorého chov sú potrební dvaja – v ideálnom prípade – čistokrvní rodičia rôznych plemien. To je v rozpore s definíciou samostatného plemena. V Európe je hybridný chov takmer neznámy, ale v USA je už populárny. Niektorí milovníci psov nazývajú pomsky aj “huskarian“.

Pomsky šteňa na tráve
Pomsky s krištáľovo modrými očami.

Charakter & výchova pomsky

Zatiaľ čo trpasličí špic si vytvára úzke puto so svojím majiteľom, v prípade huskyho to tak nie je. Husky ako saňové psy sú zvyknuté na kontakt s rôznymi ľuďmi. Nedá sa predvídať, aké vlastnosti bude mať pomsky. Takisto sa nedá predpovedať, do akej miery bude mať vyvinutý lovecký inštinkt alebo túžbu po slobode svojich veľkých predkov zo severu. Obľúbenci pomsky opisujú svojich štvornohých priateľov ako prispôsobivých a orientovaných na ľudí. Kombinácia dvoch rôznych plemien však automaticky nevedie k najlepšiemu možnému výsledku. Preto je pomsky často prekvapením. Pomsky spravidla dobre vychádzajú s inými psami, pretože sibírsky husky aj pomeranian druhé psy rešpektujú. Môžu však mať vyvinutý lovecký inštinkt, sklon k štekaniu a byť nedôverčivé voči malým deťom. Aby ste podporili socializáciu psíka, navštívte kurzy základnej poslušnosti pre šteniatka.

Zdravie

Treba poznamenať, že príroda chov “pomsky” zvyčajne neumožňuje. Dokonca aj chov trpasličieho špica je náročný a toto plemeno sa ani nepovažuje za veľmi odolné. Okrem toho sú rozdiely vo veľkosti medzi plemenami také veľké, že sa párenie podarí len zriedka. Pomsky preto vznikajú umelým oplodnením. Chovatelia používajú spermie trpasličích špicov, pričom sučka je vždy sibírsky husky. V opačnom prípade by trpasličí špic musel donosiť šteniatka, ktoré by boli príliš veľké na jeho malé telo.

Obe rodičovské plemená majú predispozíciu na očné choroby. Často sa môžu vyskytnúť aj alergie a problémy so srsťou. Sibírsky husky by sa mal pripúšťať k chovu len ak má zdravé bedrové kĺby. Okrem toho by mali byť oba psy vyšetrené na luxáciu pately, aby sa vylúčilo toto ochorenie kĺbov u šteniatok. Husky ani trpasličí špic neobľubujú letné horúčavy. Pod hustou srsťou pomsky sa môže rýchlo nahromadiť veľa tepla. Odložte preto letné výlety na chladné ranné alebo večerné hodiny a uistite sa, že váš štvornohý priateľ má k dispozícii tienisté miesto. Tieto psy nie sú vhodné na život v južných krajinách alebo v prehriatych podkrovných bytoch. Pri dobrej starostlivosti sa môžu dožiť až 14 rokov.

Výživa

Správne krmivo pre vášho pomsky

Či už ide o malého alebo veľkého psa: každý pes ocení krmivo s vysokým obsahom mäsa. To prospieva aj jeho zdraviu. Preto dbajte na to, aby bolo mäso v zložení krmiva uvedené na prvom mieste – bez ohľadu na to, či kŕmite mokrým alebo suchým krmivom. Šteňatá malých plemien, ku ktorým s veľkou pravdepodobnosťou patrí aj mladý pomsky – potrebujú krmivo pre šteňatá s malými granulami. Na vhodnú veľkosť granúl by ste mali dbať aj neskôr.

Dodržiavajte odporúčania výrobcu na kŕmenie a do dennej kŕmnej dávky započítajte aj snacky. Najmä ak svojho psa často trénujete a používate krmivo ako motiváciu, odporúča sa ako odmenu používať, granuly suchého krmiva. Takto si váš štvornohý priateľ pochutí bez toho, aby prijal veľké množstvo kalórií. Ako žuvacie pochúťky možno použiť malé kosti z hovädzej kože alebo sušené kúsky bachora, mali by ste ich však podávať len pod dohľadom. Dbajte na to, aby mal váš pomsky vždy prístup k čerstvej pitnej vode. V lete, keď idete na dlhšie výlety, noste fľašu na pitie spolu s cestovnou miskou pre psíka vždy so sebou.

Starostlivosť

Aj keď je pomsky malého vzrastu, má hustú srsť. Je to preto, že kombinuje hustú srsť severského psa s rovnako hustou srsťou špica. Tieto psy môžu veľa pĺznuť, najmä počas výmeny srsti. Majitelia by mali svojich štvornohých priateľov aspoň každý druhý deň dôkladne vykefovať. Pomsky zvyčajne viac pĺznu počas teplého ročného obdobia. Majitelia tohto plemena odporúčajú psov v tomto období kefovať dvakrát denne, inak bude byt rýchlo plný psích chlpov.

Psa by ste mali kúpať len vtedy, ak je veľmi špinavý. Zvyčajne stačí vykefovať zaschnutú špinu zo srsti. Ak psa predsa len potrebujete okúpať, použite jemný šampón pre psov, ktorý je šetrný pre jeho pokožku. Pazúry skracujte nožnicami na pazúry hneď, ako ich začnete pri chôdzi počuť. Ak si na to netrúfate, môže vám s pedikúrou pomôcť veterinár. 

Hravé šteniatko pomsky v kvetinovom záhone.

Hodí sa ku mne pomsky?

Saňový alebo gaučový pes – pri plemene pomsky je ťažké predpovedať, ako sa vyvinie. Budúci majiteľ pomsky by preto mal mať blízko k prírode a mať rád pohyb na čerstvom vzduchu. Dlhé prechádzky kvôli malej veľkosti pomsky nie sú možné, ale vzhľadom na pôvod saňového psa nie je toto plemeno vhodné do mesta. V každom prípade tento malý psík nie je psom, ktorý by trávil čas leňošením na gauči. V ideálnom prípade máte už nejaké skúsenosti so psami, aby ste si dokázali poradiť s náročnejšími kombináciami povahy huskyho a pomeraniana.

Ideálny je dom so záhradou. Ale pozor: Ak necháte psa na záhrade samého, môže začať štekať na okoloidúcich. Najmä husky sú skutoční špecialisti pokiaľ ide o útek – preto záhradu dobre zabezpečte! Ak si zaobstaráte pomsky do rodiny, deti by mali byť aspoň vo veku základnej školy. Mnohé psy sú voči malým dvojnohým kamarátom pomerne nedôverčivé. Spolunažívanie s mačkami zvyčajne nie je problémom, ak bol s nimi pomsky už od šteniatka socializovaný. S malými hlodavcami v jednej domácnosti by ste však mali byť opatrní, pretože tento pes môže mať vyvinutý lovecký inštinkt.

Ak chcete pomsky hlavne kvôli jeho vzhľadu, mali by ste sa najprv oboznámiť s charakteristikou huskyho a trpasličieho špica. O pomsky by ste mali uvažovať len vtedy, ak sú pre vás obe plemená zaujímavé a ak sa nebojíte potrebnej starostlivosti.

Aktivity

Trpasličie špice sa rady hrajú so svojím majiteľom – husky sa rady zabavia samy. Ak svojho pomsky od útleho veku zvyknete na spoločnú hru, máte veľkú šancu, že si spoločné hry zamiluje. Pokúste sa nájsťčinnosť, ktorá vás oboch bude baviť. Môže to byť napr. výcvikagility pre malé psyalebo trénovanie rôznychtrikov. Je však dosť možné, že bude dominovať nezávislá povaha huskyho a štvornohý priateľ bude chcieť trénovať len vtedy, keď sa jemu bude chcieť. Pomsky môžete urobiť veľkú radosť vonkajšími aktivitami ainteligenčnými hračkami. Po vhodnom výcviku sú dospelé, stredne veľké psy vhodnými spoločníkmi pri krátkych behoch. Dávajte však pozor, aby ste pomsky príliš nepreťažili, aby ho aktivita neprestala baviť.

Kde nájdem svojho pomsky?

Pomsky patrí k takzvaným “dizajnérskym psom”, t. j. cielenému kríženiu dvoch plemien. Preto ho nie je možné kúpiť od chovateľa, ktorý patrí do chovateľského klubu psov schváleného FCI. Mnohí chovatelia dizajnérskych psov profitujú zo súčasného veľkého záujmu o krížencov. To im umožňuje predávať štvornohých priateľov bez členstva v klube, zdravotných a povahových testov za veľké peniaze – veď miešanci sú v móde. Predtým, ako sa rozhodnete pre dizajnérske plemeno psa, odporúčame vám pozrieť si už uznané plemená. Napríklad stredný alebo malý špic je vynikajúcou alternatívou pre tých, ktorí podľahli šarmu trpasličieho špica, ale chcú o niečo väčšieho psa. Veľkosť nórskeho lundehunda, ako aj shiba inu sa nachádza v rozmedzí medzi veľkosťou sibírskeho huskyho a miniatúrneho špica a tieto plemená majú svojský pôvab pôvodných plemien. 

Ak sa zaujímate len o plemeno pomsky, uistite sa, že chovatelia na chov využívajú len psov, ktorí majú rodokmeň. Mali by tiež úspešne absolvovať zdravotné testy, ktoré sa vyžadujú v závislosti od plemena. Šteniatka spoznajte u chovateľa doma a získajte dojem z rodičov a prostredia. Imprinting a socializácia v prvých týždňoch života sú rozhodujúce pre ďalší život psa. Nikdy si nekupujte psa od pochybných predávajúcich, ktorí predávajú „z kufra auta“.

Ak hľadáte dospelého pomsky, môžete sa poobzerať po krížencoch z útulkov pre zvieratá. Je málo pravdepodobné, že tam nájdete práve kríženca špica a huskyho – nie je to však nemožné. Častejšie sa vyskytujú iné kombinácie huskyho alebo špica, ktoré však môžu byť rovnako očarujúce ako čistokrvné psy. 

Či už ide o dizajnérskeho psa, kríženca z útulku alebo špica z uznaného chovu: S vaším štvornohým priateľom vám prajeme veľa radosti! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.