Sloughi

sloughi v tráve

Kedysi bol veľmi ceneným loveckým spoločníkom beduínov, dnes je sloughi skvelým spoločníkom aj pre športovo založené rodiny. Ale pozor: “arabský chrt” (ďalší zaužívaný názov) – potrebuje veľa pohybu. 

Výzor

Štíhly športovec

Sloughi je elegantný chrt s výškou v kohútiku u psov do 72 cm, u sučiek do 68 cm. Jeho veľmi štíhla, vypracovaná postava vyžaruje pôvab, ktorý ešte viac zdôrazňuje ušľachtilá hlava na dlhom krku. Chvost sloughiho je v pokoji ohnutý. Tieto chrty s visiacimi ušami vyjadrujú svoju náladu veľmi výrazne prostredníctvom mimiky tváre – skúsení majitelia dokážu z výrazu tváre svojho štvornohého priateľa vyčítať jeho náladu. Na prvý pohľad pôsobia zástupcovia tohto plemena často trochu melancholicky. Štandard FCI to popisuje takto: “Ich výraz je jemný, trochu smutný, pohľad ako pri smútku za domovom”. Krátka, hustá srsť môže byť svetlej až červenopiesočnatej farby, s maskou alebo bez nej – podľa štandardu je povolená aj žíhaná srsť. 

História 

Pýcha beduínov severnej Afriky 

Sloughi sú „synmi a dcérami“ púšte: Plemeno pochádza z oblasti Maghrebu, t. j. z Maroka, Tuniska a Alžírska. Ako spoločníci beduínov v severnej Afrike im verne slúžia už celé stáročia. Predkovia dnešných sloughi sú vyobrazení na nástenných reliéfoch starých viac ako 3 000 rokov. Tieto vytrvalé psy sa používali najmä na lov na koni so sokolom. Jazdec, kôň (alebo dromedár), sokol a pes tvorili tím: sokol vystavil zver, pes, ktorý sa prepravoval v sede na sedle pred jazdcom, ju potom uštval. Sloughi bol dlho oceňovaný kvôli jeho využitiu pri love, a teda pre stravu beduínov, takže patril k najcennejšiemu majetku beduínov spolu s dromedárom a jazdeckým koňom. Sloughi má v severnej Afrike dodnes osobitné postavenie a na rozdiel od iných psov sa považuje za “čistokrvného”. Jeho arabské meno “el hor” znamená “vznešený”. Pôvodný spôsob lovu sa však uskutočňuje už len v niekoľkých vidieckych oblastiach.

V súčasnosti žije veľa sloughi najmä v Maroku, ktoré je tiež uvedené ako krajina pôvodu a je zodpovedné za štandard plemena.

Citlivá povaha

Tento štvornohý priateľ je citlivým spoločníkom, ktorý potrebuje blízky kontakt so svojou dvojnohou svorkou. Svojim majiteľom rád ukazuje svoju nežnú a prítulnú stránku. Ak je sloughi chovaný v rodinnom dome, a teda má dostatok pohybu, je nenáročný na starostlivosť. Keď má sloughi dostatok pohybu, je pokojný a vhodný aj ako rodinný pes. Jeho ďalšou vlastnosťou je ostražitosť a ak si to situácia vyžaduje, je pripravený brániť svojich blízkych. Sloughi síce štekotom reaguje na nezvyčajné situácie, ale nemá sklon k vyštekávaniu.

Voči cudzím ľuďom je zvyčajne odmeraný, ale keď vidí, že ich majitelia priateľsky privítajú, začne byť prístupnejší. Toto plemeno dobre vychádza s inými psami a rado spolunažíva s inými sloughi. Keď však dospelí sloughi zahliadnu zver, nie vždy reagujú na privolanievoľne by sa mali nechať behať len na miestach, kde sa nevyskytuje divá zver. Behanie na voľno je však u  plemena s takou veľkou túžbou po pohybe žiaduce.

Jemná výchova 

Kto sa rozhodne pre sloughi, mal by oceniť jeho nezávislý charakter: Tento pes nebude konať z čistej poslušnosti, ale z náklonnosti a na základe hlbokého puta so svojou dvojnohou svorkou. 

Citlivý chrt potrebujecitlivú výchovu. Neprimeraná prísnosť by natrvalo zničila vzťah dôvery a spôsobila by, že citlivý pes by sa uzavrel do seba. Pes ocení pokojného pána, ktorý ho však dôsledne vedie. Jedným zo zameraní výcviku by mal byť tréning privolania, pretože je veľkou výhodou, ak svojho športového sloughi môžete neskôr nechať behať bez vodítka. Dobrým miestom na začatie výcviku sú kurzy základnej poslušnosti pre šteniatka a psia škola – tu sa váš sloughi zoznámi s inými šteniatkami, s ktorými sa môže spriateliť. Vopred si vyhľadajte školu pre psov, ktorá kladie dôraz na jemný výcvik – ideálne je, ak sa vo vašom okolí nachádza aj klub, kde sa uskutočňujú preteky psov. Pretože: Len dobre fyzicky vyťažený sloughi dokáže byť aj poslušný.

sloughi tvár

Šport

Sloughi potrebuje veľa pohybu

Sloughi potrebuje druhovo vhodné zamestnanie, čo v jeho prípade znamená: veľa pohybu! Miluje rýchly beh, ktorý by ste mu mali pravidelne dopriať. Najlepšie sa to dá dosiahnuť na pretekoch chrtov alebo na coursingu. Dobre vycvičený sloughi však môže voľne behať aj vo voľnej prírode – aspoň vo väčšine prípadov. Občas sa totiž vyskytnú zástupcovia tohto plemena, ktorí vonku na privolanie nereagujú. Túto otázku má zmysel riešiť s chovateľom, pretože existujú línie chovu sloughi s väčším alebo menším loveckým inštinktom. Okrem toho je sloughi – dospelý a primerane vycvičený – vynikajúcim spoločníkom na behanie alebo bicyklovaniea miluje dlhé niekoľkohodinové prechádzky. Tip: Informujte sa o špeciálnych postrojoch pre chrty, pretože mnohé chrty sa dokážu zbežných postrojovaleboobojkov vyvliecť. Sloughi si po fyzickej námahe rád užíva pohodlie domova a maznanie.

Zdravie 

Citlivý na chlad, ale odolný

Sloughi ako pôvodný pes má zvyčajne stabilné zdravie. Existuje však predispozícia na očné ochorenie progresívnu atrofiu sietnice, ktoré však možno vylúčiť jednoduchým krvným testom. Ohľadom starostlivosti o jeho zdravie sa poraďte s chovateľom. Toto plemeno môže citlivo reagovať na anestetiká a niektoré lieky, čo je pre chrtov typické – poraďte sa o tom so svojím veterinárom. Ak majú tieto chrty pochádzajúce z teplej Afriky dostatok pohybu, môžu sa vonku pohodlne cítiť aj v zime, avšak nikdy by nemali zotrvávať na mieste v snehu či ľade, inak rýchlo prechladnú. V chladnom období sa odporúča psí kabátik, najmä pre staršie zvieratá. Psy chované druhovo vhodným spôsobom môžu zostať fit a v dobrej kondícii až do veku 14 rokov.

Výživa sloughi

Správna výživa je jedným zo základných kameňov dlhého a aktívneho života sloughi. Dávajte pozor na jeho hmotnosť: Najmä ak je sloughi váš prvý chrt, je rozumné ho pravidelne vážiť a kontrolovať, či ako šteniatko primerane priberá na váhe a vdospelosti zas, či si udržiava správnu hmotnosť. Mladému chrtovi sloughi môžete podávať krmivo pre stredne veľké až veľké šteňatá, pretože živiny sú špeciálne prispôsobené vývoju psov väčších plemien.

Mladé psy by totiž nemali rásť príliš rýchlo, aby sa im správne vyvíjala kostra a svaly. Šteňatá potrebujú až štyri jedlá denne, dospelé sloughi stačí kŕmiť dvakrát za deň. Dôležité: Po jedle sa žiada siesta, pretože odpočinok zabraňuje riziku torzie (pretočenia žalúdka). Podávajte kvalitné mokré alebo suché krmivos vysokým obsahom mäsa bez obilnín a cukru. Tiež usnackovby ste mali dbať na kvalitu: Sušené mäsové snacky pre psov, pochúťky na starostlivosť o chrup alebo špeciálne žuvacie kosti či sušené hovädzie uši poskytnú vášmu spoločníkovi zdravé chvíle radosti. Samozrejme, vždy by ste mali dbať aj na to, aby mal váš pes čerstvú vodu. 

Objavte našu ponukukrmív pre psovv online obchode zoohit!

Starostlivosť 

Starostlivosť o srsť psa plemena sloughi je veľmi jednoduchá – krátku srsť stačí pravidelne prečesať pomocou rukavice na starostlivosť o srsť. Odstránite tak uvoľnené chlpy a zároveň posilníte puto s vaším štvornohým priateľom, pre ktorého sa malý rituál starostlivosti o srsť rýchlo zmení na príjemnú masáž. Sloughi sa považujú za veľmi čistotné, niektoré jedince sa dokonca čistia ako mačky. Znečistenú srsť zvyčajne stačí vyčistiť vlhkou handričkou – chrta by ste mali kúpať len ak je srsť veľmi znečistená a aj to len jemným šampónom pre psov.

Kvôli visiacim ušiam sa mu môžu ľahšie tvoriť zápaly v ušiach – predchádzajte tomu pravidelnou kontrolou uší a v prípade potreby ich ošetrite čistiacim prípravkom na uši pre psov. Občas svojmu psovi skontrolujte aj pazúry: Ak sú príliš dlhé, hrozí riziko bolestivého zachytenia. Preto by ste mali mať ako pomôcky na starostlivosť o pazúry pripravené nožnice na pazúry pre psov – ako aj pinzetu na kliešte a jemný šampón pre psov.

Hodí sa ku mne sloughi?

Predtým, než sa rozhodnete pre psa tohto plemena, zamyslite sa nad tým, prečo máte záujem o toto plemeno. Tí, ktorí obdivujú sloughi predovšetkým pre jeho ušľachtilý a elegantný vzhľad, nemusia byť vhodnými majiteľmi. Tento pes si vyžaduje empatiu a sebaistých majiteľov, ktorí ocenia jeho slobodného ducha. Sloughi sa hodí do rodín, ktoré majú radi pohyb a ktoré s ním budú tráviť veľa času v prírode. Najlepšie je zabezpečiť mu dobre oplotenú záhradu, kde sa môže voľne pohybovať. Mestský byt nie je vhodný pre psa, ktorého predkovia mali ako predzáhradku rozľahlú púšť. Ak uvažujete o tom, že by ste v budúcnosti spolunažívali so sloughi, skúsenosti sú určite výhodou, pretože jeho výchova si vyžaduje nielen empatiu, ale aj know-how.

Avšak oddaní milovníci psov môžu byť vhodní na chov psa sloughi po prečítaní si odbornej literatúry, ako aj po absolvovaní výcviku psov a rozhovoroch s inými majiteľmi chrtov. Sloughi potrebuje veľa kontaktu so svojou dvojnohou svorkou a miluje spoločné maznanie aj behanie. Ak sa teda rozhodnete pre sloughi, naplánujte si dostatok času – jedno kolo okolo bloku mu stačiť nebude. Dobre vychádza s ostatnými druhmi a miluje spolunažívanie so psami rovnakého plemena. Sloughi miluje aj deti, ale mali by ste zabezpečiť, aby mal váš štvornohý spoločník vždy k dispozícii miesto, kam sa môže stiahnuť – hluk a zhon by citlivého psa mohli rýchlo vystresovať. S menšími domácimi zvieratami, ako sú napríklad králiky, by ste ho nikdy nemali nechávať bez dozoru. S mačkami dokáže sloughi spolunžívať len vtedy, ak bol už ako šteniatko s mačkami socializovaný a akceptuje ich ako členov svorky.

Kúpu psa si dobre premyslite, nakoľko zaobstaranie si psa znamená veľkú zodpovednosť na veľa nasledujúcich rokov – treba zabezpečiť aj starostlivosť o psa v prípade dovolenky či choroby. Okrem časovej náročnosti si chov psa vyžaduje aj nemalé náklady: základné vybavenie, obstarávacia cena psa, cestovné náklady a napokon pravidelné výdavky na kvalitné krmivo, daň za psa, ako aj poplatky za kontroly a ošetrenia u veterinára.

Kde nájdem svojho sloughi?

Šteňa sloughi nájdete u chovateľa plemena sloughi. To, čo znie jednoducho, môže byť v praxi trochu zložitejšie, pretože toto plemeno je pomerne vzácne. Napríklad v Nemecku bolo v roku 2017 zaregistrovaných len 36 psov. Napriek tomu sa vyhýbajte predajcom, ktorí nepatria do žiadneho klubu a chovajú psov bez dokladov – ide o pochybné ponuky, ktoré by ste nemali podporovať ani zo súcitu so zvieratami, pretože dopyt reguluje ponuku. Každý priaznivec sloughi, ktorému záleží na zdraví, temperamente a type plemena, si kupuje šteniatko len od zodpovedného chovateľa, pretože tí do svojich potomkov investujú veľa času, peňazí a know-how, čo následne plemenu prospieva. Za to sa oplatí vynaložiť väčšie úsilie. Ak si chcete adoptovať šteňa plemena sloughi zo zahraničia, dodržiavajte príslušné právne predpisy týkajúce sa prekročenia hraníc krajiny. Kluby chovateľov chrtov vám môžu poskytnúť kontakty na chovateľov.

V kluboch sa môžete tiež informovať o podobných plemenách a môžu vám pomôcť aj pri hľadaní už dospelého sloughi, ak by ste mali záujem skôr o dospelého psa. V tomto prípade môžete skúsiť šťastie pri hľadaní aj v útulkoch. Ďalším vhodným miestom môžu byť aj dobrovoľné združenia, ktoré sa špecializujú na chrty. Nájdite si čas na hľadanie na internete a buďte otvorení aj iným plemenám chrtov alebo krížencom, pretože aj medzi nimi sa môže nájsť pes, ktorý si vás v okamihu omotá okolo labky.

Prajeme vám veľa radosti s vaším vznešeným spoločníkom! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.