Waleský špringeršpaniel

tri psy plemena Welsh Springer Spaniel

Ak majú waleské špringeršpaniele dostatok pohybu, sú skvelými rodinnými psami!

Waleský špringeršpaniel je jedným z najstarších poľovných psov vo Veľkej Británii a dodnes sa využíva ako aportovací a stopársky pes. Tento malý víchor s červeno-bielou srsťou je zároveň oddaným a priateľským rodinným psom, ktorý svojím temperamentom prináša do všedného dňa veľa radosti.

Vzhľad: Jedinečná farba srsti 

Najcharakteristickejšou črtou waleského špringeršpaniela je nepochybne jeho farba srsti. Sýtočervená farba na hodvábne lesklej bielej srsti sa nevyskytuje u žiadneho iného plemena španielov. Srsť je stredne dlhá, hustá a rovná a spoľahlivo odpudzuje nečistoty. Uši, hruď, brucho a nohy sú obzvlášť husto osrstené.

Ako veľký vyrastie waleský špringeršpaniel?

Waleský špringeršpaniel dosahuje maximálnu výšku v kohútiku 48 cm a patrí tak k stredne veľkým plemenám psov. Je teda o niečo menší ako anglický špringeršpaniel, s ktorým je úzko príbuzný. 

Telo waleského psa je tiež o niečo pevnejšie a kompaktnejšie než telo jeho anglického brata. No aj napriek svojej mohutnosti waleský špringeršpaniel nikdy nepôsobí ťažkopádne. Jeho maximálna hmotnosť je približne 15 kg, pričom sučky sú zvyčajne o niečo menšie a ľahšie. 

Typický španiel

Rovnako ako ostatné plemená španielov má typické visiace uši. Sú nasadené pomerne nízko a podobne ako tvar listu viniča sa na konci zužujú do špičky. Sú stredne dlhé a o niečo širšie ako u anglického kokeršpaniela. 

Pre španielov typický je aj jeho jemný pohľad orieškovohnedých až tmavohnedých očí mandľového tvaru.

Hrajúce sa šteniatko waleského špringršpaniela © Frank Gärtner / stock.adobe.com
Jeho oči mandľového tvaru s milučkým pohľadom ho robia jednoducho neodolateľným.

Charakter: Veselý, bystrý a milujúci zábavu

Zdá sa, že zlá nálada je psíkovi tohto plemena cudzia. Waleský špringeršpaniel je veselý, bystrý psík s nezvyčajným červeno-bielym sfarbením srsti a radosťou zo života.

Vždy má chuť sa hrať, rád aportuje, pláva za každého počasia a miluje dlhé a pestré prechádzky so svojou rodinou.

Spoločnosť svojich ľudí si užíva plnými dúškami a najradšej by ich všade sprevádzal. Dlhý pobyt osamote by z malého milovníka zábavy pravdepodobne rýchlo spravil malú kôpku nešťastia.

Ak by ste si chceli zadovážiť waleského špringeršpaniela, mali by ste mať po prvé čas a po druhé chuť venovať sa psovi intenzívne. 

Kôpka energie s veľkou chuťou do práce

Ako pes, ktorý bol pôvodne vyšľachtený výlučne ako pracovný pes na poľovačky, potrebuje waleský špringeršpaniel stále zmysluplné zamestnanie a dostatok pohybu. 

Jeho nadšenie a vytrvalosť, s akou plní svoje úlohy, sú pozoruhodné. Či už ide o lov, psie športy alebo len o pobyt v lese, na poli či pri vode: waleský špringeršpaniel je všade vo svojom živle. Hlavné je, že sa môže skutočne vyšantiť a zároveň si ponamáhať svoju hlavičku.

Najlepšie podmienky pre harmonické spolužitie

Fyzické a duševné zamestnanie je dôležité nielen pre kondíciuwaleského špringeršpaniela, ale je aj základným predpokladom harmonického spolužitia. 

Mnohé pozitívne vlastnosti tohto psa sa prejavia len vtedy, ak sa mu umožní rozvíjať jeho temperamentnú povahu a jeho túžbu po hre a pohybe. Iba španiel, ktorý je primerane zamestnaný, bude potom doma spokojný.

Výcvik: Napriek loveckému inštinktu sa ľahko trénuje

Dobre zamestnaný waleský špringeršpaniel je učenlivým a poslušným „žiakom“. Vďaka svojej inteligencii a túžbe vyhovieť svojmu pánovi sa osvedčil ako spolupracujúci partner.

Rýchlo si zapamätá povely a triky, takže ani jeho výrazný lovecký inštinkt zvyčajne nie je problémom. Ako u všetkých psov, aj jeho výcvik by mal byť vykonávaný s láskyplnou dôslednosťou. V prípade nedôslednej výchovy alebo prehnanej prísnosti inteligentný waleský pes tiež rád prejavuje svoju tvrdohlavosť. 

Ak je pre vás waleský špringeršpaniel prvým psom, určite by ste sa mali vopred oboznámiť so základnými pravidlami výchovy psov.

Starostlivosť

Starostlivosť: Trimovanie, kefovanie, čistenie

Aby ste návštevy veterinára obmedzili na minimum, je dôležitá dobrá starostlivosť o psa. Tak ako všetky ostatné plemená španielov, aj srsť waleského špringeršpaniela by sa mala pravidelne trimovať. Každé dva mesiace by ste mali srsť najmä na labkách, ušiach, chvoste a krku zastrihávať. Na udržanie lesku a štruktúry by sa srsť mala raz alebo dvakrát týždenne aj intenzívne vykefovať. 

Je tiež dôležité, aby ste psovi pravidelne kontrolovali oči, labky, uši a zuby a v prípade potreby ich čistili. Ak spozorujete akékoľvek zmeny alebo prvé príznaky zápalu, mali by ste ísť so psom k veterinárovi. 

Výživa waleského špringeršpaniela

Rovnako dôležitá ako dobrá starostlivosť je aj kvalitná a vyvážená strava. Waleský špringeršpaniel v podstate nemá žiadne špeciálne nároky na stravu, mal by však dostávať krmivo, ktoré mu poskytne dostatočné množstvo živín a vitamínov. 

Niektorí španieli majú tendenciu k nadváhe, a preto by sa im nikdy nemalo podávať viac ako odporúčané denné množstvo krmiva. Do denného množstva krmiva sa musia započítať aj maškrty. Pes by mal mať vždy k dispozícii čerstvú pitnú vodu. 

Chov

Chov: Aj pre začiatočníkov

Waleské špringeršpaniele sa vo všeobecnosti považujú za veľmi nenáročné a odolné psy. Výživa, starostlivosť a výchova tohto plemena zvyčajne nepredstavujú žiadne problémy. Preto sú tieto psy vhodné aj pre začiatočníkov. 

Napriek tomu by ste ako majiteľ mali mať vždy na pamäti, že waleský špringeršpaniel ako pôvodný lovecký, aportovací a stopovací pes má špeciálne potreby. Pravidelná a rozmanitá činnosť, ktorá je pre psa fyzickou aj psychickou výzvou, je pre jeho spokojnosť nevyhnutná. 

Preto si na aktivity svojho psa naplánujte aspoň dve hodiny denne – najmä ak psa nevyužívate na lov, ale chováte ho výlučne ako rodinného psa. 

Dom so záhradou je pre aktívneho psa ideálnym domovom. Ak mu však doprajete dostatok pohybu, bude sa cítiť dobre aj v nie príliš malom byte. 

Ak je toto plemeno už odmalička zvyknuté na mačky, dokáže s nimi spolunažívať. Naopak, spolužitie s malými zvieratami, by mohlo byť kvôli jeho silnému loveckému inštinktu náročné. 

Šport a aktivity

Šport a aktivity: Dostatok aktivít posilňuje vzťah

Waleský španiel má rád dlhé a rozmanité prechádzky, na ktorých objavuje nové trasy. Okrem toho miluje, keď má možnosť skočiť do chladnej vody. 

Ani hry by sa nemali zanedbávať: Nechajte ho aportovať psie hračky alebo s ním precvičte niekoľko trikov. Vhodné sú aj psie športy, napríklad agility alebo dog dancing. Stopovanie alebo poľovnícke skúšky sú tiež dobrým spôsobom, ako psa zamestnať. 

Intenzívna aktivita so psom zároveň pozitívne ovplyvní váš vzťah a vzájomnú dôveru – dôležité predpoklady pre harmonické spolužitie s vaším waleským špringeršpanielom. 

Waleské špringeršpaniele milujú pohyb vonku.

Zdravie

Zdravie: Waleské špringeršpaniele sú odolné psy

Waleské špringeršpaniele sa považujú za veľmi zdravé a odolné psy. Dedičné ochorenia očí, dysplázia bedrového kĺbu, ale aj typické choroby španielov, akými familiárna nefropatia (FN) a fukosidóza, sa u tohto plemena vyskytujú len zriedka.

Chov a kúpa

Chov: Oficiálne kontaktné miesta

Dnes je waleský pes, oficiálne uznaný Kennel Clubom v roku 1902 ako samostatné plemeno anglického špringeršpaniela, chovaný predovšetkým ako aportovací a stopovací pes.

Máte záujem o plemeno waleského špringeršpaniela?

Napriek svojim vynikajúcim vlastnostiam a peknému vzhľadu sa waleský špringeršpaniel vyskytuje v porovnaní s inými plemenami španielov len zriedkavo. Nájsť chovateľa v okolí môže byť pre záujemcov pomerne ťažké.

Oficiálne uznané kluby španielov sú zvyčajne dobrým miestom, kam sa môžete obrátiť, aby ste získali prehľad o renomovaných chovateľoch a aktuálnom počte šteniat. Aj keď by sa mal chovateľ s najbližším očakávaným vrhom nachádzať ďaleko, pred kúpou šteniatka sa odporúča uskutočniť osobné stretnutie.

Navštívte chovateľa u neho doma a získajte predstavu o chove, chovných psoch a spôsobe ich chovu. Ani osobný rozhovor s chovateľom o vlastnostiach a správaní plemena nemôže nahradiť opis plemena v knihe alebo na internete.

Dbajte na seriózne doklady o chove

Šteniatko kupujte len od chovateľa, ktorý vám je sympatický a ste presvedčení o jeho serióznosti. Požiadajte ho, aby vám ukázal doklady o zdravotných testoch psov a uistite sa, že chovateľ bol skontrolovaný a ocenený chovateľským združením.

Dobrým znakom uznávanej a renomovanej chovateľskej stanice je logo FCI (Fédération Cynologique Internationale) v dokladoch psa.

Koľko stojí waleský špringeršpaniel?

Ak kupujete waleského špringeršpaniela od renomovaného chovateľa, cena sa pohybuje okolo 1 500 eur.

História: Waleské špringeršpaniele sú známe už takmer 400 rokov

Aj keď nikdy nedosiahol takú popularitu ako kokeršpaniel, waleský špringeršpaniel existuje už takmer 400 rokov. Jeho povaha, lovecký inštinkt a ani jeho výzor sa za ten čas takmer nezmenili. Dnes sa považuje nielen za jedného z najstarších poľovných psov vo Veľkej Británii, ale aj za jedno z pôvodných plemien.

Kynológovia považujú špringeršpaniela za predka všetkých variant španielov. Vyobrazenia zo 17. storočia ukazujú, že takýto typ psa existoval už v tom čase na Britských ostrovoch, najmä v oblasti Walesu. 

Rôzne varianty španielov

Dlhý čas boli všetky varianty španielov vo Veľkej Británii združené pod pojmom “Field Spaniels”. Od roku 1803 sa delili na “Springing Spaniels” a “Cocking Spaniels” v závislosti od spôsobu lovu.

Názov “Springer”, ktorý sa dodnes objavuje v názve plemena, je odvodený od anglického opisu jeho loveckej úlohy. “To spring game into open” znamenalo, že zver vystopoval a vyhnal ju z úkrytu. To malo lovcom umožniť usmrtiť ju na otvorenom priestranstve alebo v nastražených sieťach.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.