Borderská kólia

Borderská kólia

Inteligentná a náročná borderská kólia s pomerne dlhou alebo krátkou srsťou je pastierskym psom v pravom slova zmysle – takže ako rodinný pes je vhodná iba v obmedzenej miere.

Povaha

Pastiersku činnosť má borderská kólia (alebo border collie) v krvi. Vďaka svojej neuveriteľnej chuti do práce a pozoruhodne vysokej inteligencii bez námahy udrží stádo mnohých zvierat na uzde. Jej špecializáciou je pasenie oviec. Ľahko ich poháňa ľubovoľným smerom, vedie ich bránou alebo izoluje jednotlivé zvieratá od stáda. Aj keď je veľmi nezávislým psom, s pastierom úzko a ochotne spolupracuje. Pod kompetentným a vhodným vedením, ktoré vie oceniť a podporovať vlohy borderskej kólie, je ľahko ovládateľná a ochotná sa podriadiť. Borderská kólia je veľmi citlivé plemeno a svojich ľudí chce potešiť za každú cenu.

V kombinácii s jej enormným nadšením pre prácu táto „vôľa potešiť“ znamená, že borderská kólia by pracovala až do posledných síl, pokiaľ by jej pán „neprikázal“ trochu odpočinku. Okrem fyzickej a (ešte dôležitejšej) psychickej činnosti, ktorú tento temperamentný a vytrvalý čistokrvný pes nevyhnutne potrebuje, by sa mal od kompetentného a skúseného majiteľa naučiť aj to, kedy relaxovať, a v ktorých situáciách sa nevyžaduje jeho pastiersky inštinkt. Nezriedka sa stáva, že zle vychované a nedostatočne zamestnané borderské kólie naháňajú deti, autá alebo iné predmety – niekedy so smrteľnými následkami.

Výchova

Plemeno nevhodné pre začiatočníkov

Včasná socializácia a dôsledná výchova sú pre tohto fascinujúceho pastierskeho psa rovnako dôležité ako primeraný chov s dostatočným fyzickým a psychickým vyťažením. Vďaka jej rýchlej schopnosti chápania, radosti učiť sa, a lojalite k „vodcovi svorky“ sa na jednej strane trénuje celkom ľahko, ale na druhej strane sa rýchlo naučí aj nesprávne veci. Inteligentný pes okamžite rozpozná chyby a slabé miesta vo výchove a vie, ako ich pre seba využiť. Majitelia borderskej kólie by mali mať potrebné skúsenosti, aby dokázali chyby vo výcviku psov rýchlo vyžehliť alebo sa im v lepšom prípade úplne vyhnúť.

Vzhľad

Pozorný, pomerne lojálny vzhľad borderskej kólie, ktorý sa môže náhle zmeniť, keď je fyzicky zamestnaná, už veľa prezrádza o povahe tohto citlivého, ​​ale príliš horlivého psa. Pokiaľ sa ju snaží niekto dostať pod kontrolu, jej výraz je stuhnutý a prísny. Tento „pohľad hlboko do očí“ vyjadruje autoritu, ktorú by ani majiteľ psa nemal podceňovať. Ďalšou zvláštnosťou, ktorá úzko súvisí s jej prácou ako pastierskeho psa a zaháňača dobytka, je jej typicky prikrčený postoj pri práci, ktorý odráža jej vysokú koncentráciu. Hlava je spustená dole a chvost je často stiahnutý medzi nohami.

šteniatko border kólie © JLSnader / stock.adobe.com

Atletický bežec na dlhé trate

Ale aj keď tieto dve špeciálne vlastnosti ignorujete, borderská kólia nemôže zaprieť svoje poslanie pastierskeho a pracovného psa. Jej svalnaté, atletické a proporcionálne telo, ako aj svižné plynulé pohyby znamenajú rýchlosť, obratnosť a vytrvalosť. Iba trochu zdvíha labky zo zeme a pohybuje sa vysokou rýchlosťou. Harmonické telo, ktoré je viac dlhé ako vysoké, dosahuje u samcov maximálnu kohútikovú výšku 55 cm. Sučky sú zvyčajne o niečo menšie, s výškou od 45 cm. Hmotnosť, ktorá musí byť primeraná telu, sa pohybuje medzi 13 a 22 kg.

Dve varianty srsti, veľa farebných možností

Podľa štandardu existujú dve varianty srsti, a to pomerne dlhá srsť a krátka srsť. U kólií so stredne dlhou srsťou je zreteľne viditeľná hriva, nohavice a zástavy. Na tvári, ušiach, ako aj na predných a zadných končatinách od členkového kĺbu nadol, je však srsť aj u dlhosrstých psov krátka a hladká. Obidve varianty srsti sú veľmi husté s hustou podsadou, čo poskytuje kólii spoľahlivú ochranu za každého počasia.

Aj keď je border kólia známa predovšetkým pre svoje čiernobiele sfarbenie srsti, jej sfarbenie srsti vykazuje veľkú rozmanitosť. Povolené sú takmer všetky farby, aj keď biela by nikdy nemala prevládať. Okrem čierno-bielej sú možné napríklad tieto sfarbenia: červená, modrá, modrá merle, červená merle, sable, lila. Znaky s pálením sa môžu objaviť vo všetkých farebných variantoch.

Podľa farby srsti je nos borderskej kólie čierny, hnedý alebo bridlicový. Pes má širokú hlavu s výrazným stopom, stredne krátku papuľu a silný a úplný nožnicový zhryz. Oválne, stredne veľké oči sú zvyčajne hnedé – iba u psov s modrým merle sfarbením môžu byť čiastočne alebo úplne modré. Uši strednej veľkosti sú nosené vo vzpriamenej alebo polovzpriamenej polohe. Primerane dlhý visiaci chvost je nasadený nízko, a nikdy nie je nesený nad líniou chrbta.

História

Odkaz na geografický pôvod tohto plemena psa je uvedený už v jeho mene. Anglické slovo „border“ sa v tomto prípade vzťahuje na pohraničný región medzi Anglickom a Škótskom. Po celé storočia miestni poľnohospodári chovali pastierskych psov, ktorí spoľahlivo a poslušne pásli ich ovce, a veľmi dobre zvládali drsné klimatické podmienky v tejto oblasti. Prvú zmienku o týchto mimoriadne odolných a pracovitých pastierskych psoch, ktorí mali stáda oviec pod kontrolou ako žiadne iné plemeno, možno nájsť v knihe „De Cannibus Britannicus“ (angl.„Of Englishe Dogges“) od Johna Caiusa z roku 1576. Aj keď v tom čase psy neboli známe pod menom „borderská kólia“, Caiusov popis sa veľmi blíži popisu tohto dnes známeho plemena.

Predok Old Hemp

Cielený chov borderskej kólie ako pastierskeho psa sa začal až na konci 19. storočia. Samec Old Hemp je považovaný za predka plemena, ktorý sa narodil v roku 1893, a ktorý už vo veku 12 mesiacov zaujal svojimi mimoriadnymi pastierskymi vlastnosťami. V takzvaných „Sheepdogtrails“ organizovaných pastierskych súťažiach, v ktorých proti sebe súťažili najlepšie pastierske psy, preukázal Old Hemp znovu a znovu svoje mimoriadne nadanie, a čoskoro sa stal jedným z najvyhľadávanejších chovných samcov. Old Hemp splodil viac ako 200 potomkov, ktorí následne svojim šteňatám odovzdávali vynikajúce pastierske vlastnosti svojho otca. Mnoho dnešných border kólií pochádza z rodovej línie Old Hempa.

Názov plemena „borderská kólia“, ktorý sa používa dnes, a ktorý plemeno odlišuje od ostatných druhov kólií, prvýkrát použil James Reid v roku 1915. Reid bol prvým obchodným riaditeľom Medzinárodnej asociácie ovčiarskych psov (ISDS, International Sheep Dog Society), ktorá podporuje chov ovčiarskych psov od roku 1906. Vlastnosti pracovných ovčiarskych psov sú stále dôležitým kritériom, pokiaľ ide o hodnotenie pastierskych kvalít borderskej kólie. Samotná pastierska kvalita je tiež to, čo určuje vhodnosť psov na chov podľa ISDS. Až Medzinárodná kynologická federácia (FCI, Fédération Cynoloqique Internationale), ktorá oficiálne uznala borderskú kóliu ako plemeno v roku 1976, stanovila štandard plemena, ktorý po prvý raz zahŕňal aj vzhľad psov.

border kólia mladý merle © AnnuO / stock.adobe.com

Chov

Border kólia bola dlho chovaná výlučne ako ovčiarsky pes. Chovatelia pri chove plemena kládli dôraz na pracovný inštinkt, vytrvalosť a poslušnosť vo vzťahu k pastierskym schopnostiam. Až v posledných rokoch chovatelia čoraz viac predávajú borderskú kóliu ako rodinného psa. S rastúcou popularitou agility športu v Anglicku, a to nielen vďaka filmom ako „Prasiatko Babe“, sa o toto plemeno začali zaujímať aj „nepastieri“. Ale ani pokus niektorých chovateľov vyšľachtiť pokojnejšiu variantu borderskej kólie, ktorá je vhodnejšia ako rodinný a spoločenský pes, nemôže jednoducho neutralizovať vplyv po stáročia vedeného vysokovýkonného chovu. Eliminácia pastierskeho nadania psov, robí z mnohých vysoko špecializovaných psov mentálnych mrzákov.

Pre koho je borderská kólia vhodná?

Z hľadiska jej duševného zdravia by ste si pred kúpou border kólie mali určite položiť otázku, či skutočne spĺňate požiadavky tohto plemena. Ani niekoľkohodinové prechádzky, jazda na bicykli alebo vysoko výkonné športy, ako napríklad tréning agility, nestačia na uspokojenie jej vrodenej potreby pracovať. Nezriedka sa stáva, že nedostatočné zamestnanie psa môže viesť k problematickým činom, ako je naháňanie detí alebo predmetov, alebo k agresívnemu správaniu, ktoré je v rozpore s povahou priateľských borderských kólií.

Borderská kólia patrí skutočne iba do rúk pastiera alebo profesionála, ktorý ocení vlastnosti a správanie typické pre toto plemeno, a vie ich nasmerovať tým správnym smerom. Ľudia so skúsenosťami so psami, ktorí väčšinu času dňa investujú do duchovného rozvoja svojho psa, a ktorí mu okrem fyzického a psychického vyťaženia môžu ponúknuť aj dostatok bezpečia, pokoja a stability, si v borderskej kólii určite nájdu mimoriadne lojálneho a spoľahlivého spoločníka, ktorého je za takýchto okolností možné chovať aj v rámci rodiny.

Zdravie

Zatiaľ čo udržiavanie duševnej rovnováhy psa je pre mnohých majiteľov veľkou výzvou, všeobecné zdravie plemena je zvyčajne celkom dobré. Border kólie sú odolné psy, ktoré nie sú veľmi náchylné na choroby. No napriek tomu existujú ochorenia, ktoré sú typické pre ich plemeno. U border kólie, rovnako ako u iných kólií, sa častejšie vyskytuje MDR1 defekt, čo znamená precitlivenosť voči určitým liekom. Ďalšími dedičnými chorobami, ktoré sa môžu u border kólií vyskytnúť, sú očné ochorenia, ako je progresívna retinálna atrofia (PRA) alebo anomália očí u kólií (CEA), metabolické ochorenie ceroidná lipofuscinóza (CL) alebo ochorenie kostnej drene TNS (syndróm uväznených neutrofilov). Rovnako ako u mnoho iných čistokrvných psov, aj u border kólie sa môžu vyvinúť problémy s kĺbmi, ako je DBK (dysplázia bedrového kĺbu) alebo tiež epilepsia.

Starostlivosť

Starostlivosť o border kóliu trvá málo času v porovnaní s fyzickými a psychickými požiadavkami na chov týchto psov. Napriek tomu si tento pes musí tiež zvyknúť na určitú rutinu v starostlivosti o srsť. Pre udržanie krásnej a zdravej srsti je dôležité ju pravidelne kefovať. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k nepríjemnému plstnateniu srsti, najmä u border kólií so stredne dlhou srsťou. Majitelia by navyše mali psovi pravidelne kontrolovať uši, zuby a oči, a v prípade potreby ich vyčistiť. Potenciálne infekcie je tak možné nielen skôr odhaliť a liečiť, ale v najlepšom prípade sa im priamo vyhnúť.

Výživa borderskej kólie

Strava má rozhodujúci vplyv na zdravie psa. Ale rovnako ako u všetkých plemien psov neexistuje pre border kóliu iba jedno dokonalé krmivo. Nakoniec to, čo je pre psa dobré, závisí menej od jeho plemena než od mnohých individuálnych faktorov. Vek, pohlavie, hmotnosť a zdravotný stav hrajú rovnako dôležitú úlohu ako podmienky chovu a úroveň aktivity. Šteňatá potrebujú inú stravu ako dospelé psy a seniori tiež inú stravu než dospelé psy. Psy s alergiou alebo s nadváhou musia byť kŕmené inak ako psy, ktoré sú úplne zdravé. Samozrejme, borderské kólie, ktoré stále vykonávajú pastiersku činnosť, majú inú potrebu energie ako ich príbuzní, ktorí ako rodinné psy vedú oveľa pokojnejší život.

border kólia v tráve © Elayne / stock.adobe.com

Mäsožravá borderská kólia

Všeobecne by mäso malo byť na prvom mieste v zozname ingrediencií ako pre pracovné, tak aj pre rodinné borderské kólie. Psy sú mäsožravce, celá ich tráviaca sústava, ako aj ich chrup sú prispôsobené na príjem mäsa. Bielkoviny obsiahnuté v mäse sú najdôležitejším zdrojom energie pre psa. Ak sa, podobne ako v súčasnosti populárnej metóde stravovania BARF, psom podáva surové mäso, je potrebné sa vyhnúť bravčovému mäsu, pretože by mohlo – hoci zriedka – obsahovať parazity, baktérie alebo červy. Všetky ostatné druhy mäsa sa dajú bez obáv podávať v surovom stave. Ak si však chcete byť istí, môžete dať mäso na týždeň do mrazničky, čím sa zničia možné patogény.

Čo by ešte mal jedálniček obsahovať

Jedálniček borderskej kólie by mal okrem mäsa obsahovať aj zeleninu a ovocie. Pre optimálnu starostlivosť o psa je tiež vhodné podávať mu oleje, ktoré obsahujú omega-3 mastné kyseliny, napríklad lososový olej. Surové vajíčko prispieva k lesklej srsti kólie. Z času na čas jej môžete dať aj kosti, pretože tie podporujú zdravie zubov psa. Povolené sú však iba plné kosti – rúrovité kosti, ktoré sa štiepia, môžu viesť k životu ohrozujúcim poraneniam pažeráka alebo gastrointestinálneho traktu.

Chov: Čo borderská kólia potrebuje?

Vyvážená a zdravá strava, primeraná a pravidelná starostlivosť, ako aj druhovo vhodný chov, sú základnými piliermi zdravého života psa. Pravdepodobne najväčšou výzvou je chov, ktorý zodpovedá povahe typickej pre borderskú kóliu. Stiesnené životné podmienky, majiteľ, ktorý sa psovi venuje príliš málo, a zanedbáva jeho fyzické a psychické potreby, môžu viesť k problémom. Border kólia nie je pes, s ktorým stačí si trochu zašportovať, a ktorý sa prispôsobí každej situácii. Pastiersky pes potrebuje zamestnať – ​​aj keď je chovaný ako rodinný pes.

Ak si chcete zaobstarať borderskú kóliu, mali by ste si určite ujasniť, či dokážete splniť vysoké nároky, ktoré toto fascinujúce plemeno vyžaduje. Ten, kto je pripravený, a kto má dostatok času sa psovi venovať, a má dostatok kreativity na to, aby stále čelil novým výzvam, a tiež dostatok skúseností a znalostí v oblasti výcviku psov, bude s týmto lojálnym a priateľským energickým psom určite nielen fit, ale aj veľmi šťastný.

Prečítajte si tiež náš článok: Navykanie šteňaťa na nový domov: Základné vybavenie & tipy!

Súvisiace články
Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.