Francúzsky buldoček

Francúzsky buldoček

Hravý, múdry a niekedy trochu tvrdohlavý – to je francúzsky buldoček.

Francúzsky buldoček, ktorého jeho fanúšikovia láskyplne nazývajú aj bully alebo frenchie, je sympatický malý psík s veľkou potrebou maznať sa. Jeho šarmu podľahli dokonca aj hollywoodske hviezdy a divy. Tu sa dozviete, pre koho je navyše ideálnym sprievodným psom.

Výzor: Malý silák s veľkými ušami

Svojou krátkou, zavalitou stavbou tela pôsobí francúzsky buldoček na prvý pohľad kompaktne a svalnato. Pozoruhodné sú tiež veľké, vzpriamené netopierie uši nad hranatou hlavou.

Keďže jedným z predkov tohto psieho plemena je pravdepodobne anglický buldog, sú papuľa a chvost malých Francúzov charakteristicky krátke.

Lesklá srsť bez podsady sa vyskytuje takmer v každej farbe: od bežných odtieňov, ako sú čierna alebo biela, až po plavé, krémové alebo tmavo žíhané sú prípustné všetky odstupňovania a farby srsti.

Akú veľkosť a hmotnosť dosahuje francúzsky buldoček?

Na výšku v kohútiku približne 30 centimetrov pripadá približne 8 až 14 kilogramov hmotnosti. Frenchie tak patrí k malým psím plemenám.

Kedy je francúzsky buldoček dospelý?

Šteniatko Frenchie dosiahne svoju konečnú veľkosť približne vo veku jedného roka. Tým sa však rast ešte nekončí: Do dosiahnutia veku približne troch rokov vyrastie francúzsky buldoček do šírky a pritom získa nejakú svalovú hmotu.

Dospelý francúzsky buldoček © otsphoto / stock.adobe.com
Pre frenchie sú typické kompaktná stavba tela a netopierie uši.

Francúzsky buldoček: Správanie a povaha

Hoci francúzsky buldoček niekedy vyzerá zúrivo, má nekomplikovanú a veselú povahu. Tieto zvieratá sú múdre, priateľské, milujú maznanie a ľahko sa vychovávajú. Okrem toho sú hravé a pozorné, považujú sa za milovníkov detí a takmer neštekajú.

Výchova učenlivých tvrdohlavcov

Ako všetky dogy, aj francúzsky buldoček potrebuje suverénne vedenie – potom je však výchova jednoduchá. Zhrnuli sme pre vás najdôležitejšie tipy, ktoré vám pomôžu mať doma poslušného frenchieho:

  • Pozitívnou motiváciou svoje šteniatko rýchlo naučíte najdôležitejšie základné povely.
  • Zostaňte dôslední a nepodľahnite šarmu tohto malého psa. Ak sa vám to podarí, budete mať po svojom boku štvornohého kamaráta, ktorý síce má vlastnú hlavu, ale rád preukazuje požadovanú základnú poslušnosť.
  • Trénujte zavčasu: Ak napríklad Váš bully spí v noci radšej vo vlastnom pelechu, netolerujte žiadne výnimky už pri malom šteniatku. V opačnom prípade mu bude neskôr ťažké vysvetliť zákaz chodenia do postele.
  • Pri výchove uprednostnite radšej veľa malých tréningových jednotiek v trvaní niekoľko minút, pretože rozsah pozornosti mladého francúzskeho buldočeka nie je príliš vysoký.
  • Neostýchajte sa vyhľadať podporu. Psia škola môže byť pri výchove a socializácii vášho šteniatka dôležitým partnerom.

Sú francúzske buldočeky bojové psy?

Francúzsky buldoček pravdepodobne pochádza z anglického buldoga, ktorý sa často používal na takzvaný „bullbaiting“. Pritom sa niekoľko psov štvalo proti zviazanému býkovi.

Po zákaze týchto krutých zápasov nabral vývoj buldočekov nový smer. Dnes preto nie sú považované za bojové psy, ale sú milými spoločenskými psami.

Chov a starostlivosť: Frenchies sú nenáročné

Buldočeky majú krátku srsť, a preto sa o ne stará ľahko. Psíka by ste mali umývať len pri silnom zašpinení – použite na tento účel jemný šampón zo špecializovaného obchodu.

Niektoré psy majú na tvári vrásky, ktoré by ste mali pravidelne čistiť vlhkou handričkou. Tým sa predchádza zápalom.

Denne by ste mali kontrolovať na nečistoty aj uši a v prípade potreby ich vyčistiť. Na tento účel existujú špeciálne čistiace prostriedky na uši pre zvieratá, ktoré takisto dostanete v špecializovaných predajniach.

Ku komu sa hodí francúzsky buldoček?

Jeho jednoduchá starostlivosť, priateľská povaha a kompaktná veľkosť robia z charizmatického francúzskeho buldočeka obľúbeného mestského psa nenáročného na chov. Tieto zvieratá milujúce deti sú vhodné ako sprievodné psy pre ľudí žijúcich bez partnera, ako rodinný pes alebo ako psy pre začiatočníkov.

Kompaktný Francúz je vhodný aj ako spoločník pre starších ľudí: Nie je to žiadny vrcholový športovec a hodí sa pre všetkých milovníkov psov, ktorí nechcú so svojím štvornohým kamarátom podávať žiadne vrcholové výkony v športe.

Tohto šarmantného drobca možno bez problémov chovať v byte vo veľkomeste. Je však dôležité, aby nemusel so svojimi krátkymi nohami neustále vychádzať po schodoch. Francúzskeho buldočeka môžete krátky čas nechať osamote. Potrebuje však veľa pozornosti a v spoločnosti sa cíti oveľa komfortnejšie.

Ak sa majú vaše deti s francúzskym buldočekom spriateliť, vopred si vyjasnite pravidlá zaobchádzania so zvieraťom. Keď sa drobci naučia vzájomnému rešpektu a doprajú svojmu štvornohému miláčikovi prestávky na odpočinok, rýchlo sa rozvinie priateľstvo na celý život.

Bully spravidla dobre vychádza aj s inými psami. Nemá takmer žiadny lovecký inštinkt – preto sa konfliktov nemusia báť ani mačky žijúce v domácnosti či mačky od susedov.

Čo potrebuje francúzsky buldoček?

K základnej výbave pre vášho buldočeka patria:

Pamätajte si: K týmto základom patria aj priebežné náklady na kvalitné krmivo, pravidelné návštevy zverolekára, daň za psa a prípadne poistenie zodpovednosti za psa.

Pred kúpou si tiež premyslite, ako chcete s novým zvieracím spolubývajúcim tráviť dovolenku: Cestujete so psom? Potom si už v predstihu vyhľadajte vhodné destinácie a hotely. V opačnom prípade si zabezpečte ubytovanie u milovníkov psov alebo v penzióne pre psy.

Francúzsky buldoček šteniatko © kwiatek7 / stock.adobe.com
Neštandardné uši malých štvornohých miláčikov z Francúzska by mali byť stále čisté.

Šport a aktivity: Byť s ním je všetko

Prechádzky si francúzsky buldoček užíva veľmi – na rozdiel od príliš veľkej horúčavy. Krátke trasy v pohodlnom tempe sú ideálne pre krátkonohých chlpáčov. Pretože u mnohých buldočekov spôsobuje tvar krátkej hlavy latentnú dýchavičnosť, a preto začnú funieť rýchlejšie, než je im milé.

Aj keď majú rady pohodlné prechádzky, títo malí siláci sa radujú z aktivity. Hlava môže byť pritom pokojne namáhaná viac ako telo. Pravidelne nacvičujte napríklad jednoduché triky.

Spoločenský francúzsky buldoček sa rád hrá aj s inými psami. Okrem toho ocení intenzívne maznanie a je absolútne spokojný s pokojným popoludním vo vašej spoločnosti – za predpokladu, že mu bude venovaná dostatočná pozornosť.

Zdravie a výživa: Problémy módneho psa

Hoci je povaha buldoga z Francúzska nekomplikovaná, zdravie je náročnou témou. Nižšie sme zhrnuli niektoré dedičné choroby typické pre toto plemeno a zvláštnosti pri zaobchádzaní so psom:

  • Vďaka svojmu tvaru krátkej hlavy (brachycefália) majú zástupcovia tohto plemena sklony k dýchacím problémom a chrápaniu. Malé chrápanie je u šteniat ešte stále očarujúce, no u dospelého buldočeka sa z toho môže z dlhodobého hľadiska stať problém.
  • Už vo veku mladého psa môže mať francúzsky buldoček ochorenia, ako sú napríklad zápaly žmurkových žliaz – v prípade potreby sa to dá chirurgicky napraviť.
  • Francúzske buldočeky zvyčajne netolerujú horúčavu. Dlhšie prechádzky v horúcich letných mesiacoch by ste preto mali presunúť na skoro ráno a neskoro večer.
  • V lete dbajte bezpodmienečne na to, aby mal Váš buldoček nejaké chladné miesto v tieni.
  • Chráňte psa pred prievanom, pretože oči môžu reagovať citlivo.

Dĺžka života: Koľko rokov sa dožíva francúzsky buldoček?

Príchod malých Francúzov na svet nie je ľahký: kvôli anatómii sú prirodzené pôrody u buldočekov takmer nemožné. Hlava je v pomere k panve jednoducho príliš veľká. Keď francúzsky buldoček rodí šteniatka, nie je preto cisársky rez ničím neobvyklým.

Keď to však zvládnu, francúzske buldočeky sa dožívajú v priemere deväť až jedenásť rokov.

Čo žerie francúzsky buldoček?

Malé chlpáče rady jedia, a preto majú sklon k nadváhe. Mnohí zástupcovia tohto plemena majú zároveň citlivý žalúdok alebo plynatosť. Preto je pre frenchieho mimoriadne dôležitý výber správneho krmiva.

Bez ohľadu na to, či chcete kŕmiť vlhkým alebo suchým krmivom, pre francúzskeho buldočeka je najvhodnejšie zvieracie krmivo s vysokým podielom mäsa.

Tip: Vhodné druhy rozpoznáte podľa toho, že mäso je uvedené na prvom mieste. Naopak, obilniny by sa pokiaľ možno nemali vyskytovať vôbec.

Ak ste našli vhodný druh krmiva, nemali by ste už riskovať žiadne ďalšie experimenty. To platí aj pre druhy maškŕt.

Dospievajúci buldoček dostáva až štyri porcie krmiva denne, pričom dospelému psovi stačia dve jedlá. Po jedle by mal mať francúzsky buldoček možnosť trochu si odpočinúť. Dobrý čas na kŕmenie je po prechádzke.

Na starostlivosť o zuby sa hodia špeciálne maškrty na starostlivosť o zuby zo špecializovaných predajní. Pre týchto drobcov sú vhodné aj sušené hovädzie uši alebo pravidelné žuvanie kúskov surového hovädzieho mäsa. Bravčové mäso je však tabu. Váš francúzsky buldoček by mal mať samozrejme prístup k čerstvej pitnej vode po celý deň.

Prečítajte si aj náš článok o výžive francúzskeho buldočeka a v internetovom obchode zoohit objavíte veľký výber krmiva pre francúzskych buldočekov!

História: Mladé plemeno so starými koreňmi

Francúzsky buldoček sa uvádza aj pod názvom Bouledogue français a podobne ako mopsy, bordeauxské dogy a mastify patrí do čeľade Molossus (molosy).

Aj keď majú tieto psy podobné dogám spoločných starodávnych predkov, francúzsky buldoček je ešte stále pomerne mladým plemenom. Cielene sa šľachtí až od druhej polovice 19. storočia.

Odborníci na psy sa nezhodujú v tom, ktoré plemená patria do tohto francúzskeho plemena. Prvými francúzskymi buldočekmi boli pôvodne pravdepodobne jednoducho anglické buldogy malého vzrastu z Veľkej Británie, ktoré si so sebou privážali anglickí tkáči, keď sa usídľovali v Normandii.

V roku 1880 bol vo Francúzsku založený prvý klub pre plemeno. V roku 1888 dostal francúzsky buldoček konečne svoj vlastný štandard. Praotcom plemena bol slávny samec Loupi. V Paríži sa tieto malé psy rýchlo stali obľúbenými domácimi zvieratami, najmä u chudobnejších psíčkarov.

Neskôr si frenchie svojím výnimočným vzhľadom a sympatickou povahou získali európsku šľachtu a USA. Tam sa kvôli svojmu mimoriadnemu vzhľadu nazývajú s prižmúrením Batpigs, teda netopierie prasiatka.

Kúpa: Ako si nájsť buldočeka

Skôr ako si francúzskeho buldočeka kúpite, máme pre vás ešte niekoľko cenných tipov. Je dôležité nájsť správneho chovateľa a vyhnúť sa predajcom, ktorí podporujú extrémne krátke hlavy tohto plemena.

Francúzsky buldoček sa stal medzičasom skutočnou hviezdou vo svete psov. Jeho obľúbenosť, žiaľ, vyvoláva záujem čiernych oviec, ktoré chovajú len za účelom zisku. Pri kúpe šteniatka buldočeka preto dbajte na to, aby ste si našli seriózneho chovateľa.

Ako rozoznáte seriózneho chovateľa a aké otázky by ste mu mali položiť, sa dočítate v článku Dôležité otázky pre chovateľov psov.

Šteniatko francúzskeho buldočka © rich / stock.adobe.com
Frenchie sú už v šteňacom veku na zožranie.

Stojí za zváženie: Francúzsky buldoček z útulku

Chcete ponúknuť domov staršiemu buldočekovi? Super! Mnohé francúzske buldočeky čakajú na nového pána alebo paničku v útulkoch či ošetrovniach. Na škodu nemusí byť ani prieskum špeciálnych organizácií pre „buldočekov v núdzi“ na internete.

Zamestnanci zvieracích útulkov alebo ošetrovní s vami spoločne zistia, či vám povaha Vášho vysnívaného psa vyhovuje – v ideálnom prípade môžete obaja absolvovať niekoľko prechádzok a navzájom sa oňuchať predtým, než sa k vám malý Francúz nasťahuje.

Zhrnutie: Hviezda medzi hviezdami a milovníkmi psov

Herec Hugh Jackman sa na fotografiách rád ukazuje so svojimi dvoma francúzskymi buldočekmi. Speváčka Madonna takisto podľahla pôvabu Francúzov a Lady Gaga musela po únose svojich dvoch francúzskych buldočekov dokonca zaplatiť výkupné.

To ukazuje: Francúzsky buldoček je veľmi žiadaný. Malý Francúz obohatí každodenný život – bez ohľadu na to, či si pokojne drieme v pelechu alebo sa od vás učí nové triky. Prajeme vám skvelé chvíle so svojím francúzskym buldočekom!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.