Bordeauxská doga

Bordeauxská doga

Bordeauxská doga, ktorá pochádza z Francúzska, je jedným z najstarších psích plemien. Na rozdiel od toho, čo by sa mohlo zdať z jej mohutného vzhľadu a vráskavého čela, je vľúdna, pokojná a maznavá. Vďaka tomu je tento pôvodne poľovný, strážny a ochranný pes pri správnej výchove vhodný aj ako rodinný pes.

Povaha

Tohto psa nevyvedie len tak niečo z miery. Bordeaux doga, nazývaná aj francúzsky mastif, je v pravom slova zmysle „nežným obrom“. Je pokojná, dobromyseľná a prítulná. Čas so svojou rodinou si užíva naplno a je poslušnou a pokojnou spoločníčkou. Má vysoký prah tolerancie a dráždivosti a zvyčajne ju nerozhodia ani hlučné deti v dome. Miluje všetkých členov rodiny, malých aj veľkých, a je šťastná, keď sú všetci pokope.

Vľúdny tvrdohlavec

Hoci na to silná bordeauxská doga s mohutnou stavbou tela možno na prvý pohľad nevyzerá, vďaka svojej pokojnej a vľúdnej povahe je to láskyplný a maznavý rodinný pes, ktorý dobre vychádza s deťmi a vždy verne stojí po boku svojej rodiny. Aj keď je jej veľká hlava skutočne „tvrdou hlavou“ a povely tak často vykonáva až po dôkladnom zvážení ich zmyslu a prínosu, bordeauxská doga je v zásade pes, ktorý sa rád zavďačí a ktorý svojmu pánovi spôsobuje len málo problémov – ale len za predpokladu, že dostala láskyplný a dôsledný výcvik.

Je bordeauxská doga vhodná pre začiatočníkov?

Majitelia bordeauxských dôg by mali mať už trochu znalosti v oblasti výchovy psov a správať sa suverénne. Koniec koncov, okrem mnohých pozitívnych povahových vlastností má toto plemeno aj vrodený ochranársky a strážny inštinkt, ktorý treba správnym výcvikom nasmerovať želaným smerom.  So vzájomnou dôverou, dôslednosťou a veľkým množstvom pozitívneho posilňovania prebiehajú výcvik a spolunažívanie s bordeauxskou dogou zvyčajne hladko a harmonicky. Tento francúzsky mastif si prirodzene zachová potrebu strážiť svoj „majetok“ a chrániť svoju rodinu.

Odvážny, ale umiernený strážny pes

Bordeauxská doga k cudzím ľuďom zvyčajne pristupuje s nedôverou. Udržiava si odstup a sama sa rozhoduje, či a kedy sa chce priblížiť. Nemusíte sa však pri nej báť úzkostlivej nervozity ani nekontrolovanej agresivity. Bordeauxské dogy sa správajú pokojne a ovládajú sa. Keď na to príde, svoju rodinu samozrejme chránia statočne a nebojácne, ale nikdy pri tom nestrácajú kontrolu. Nekontrolovateľne tento pes pôsobí vlastne len počas svojej „divokej päťminútovky“, ktorú pozná takmer každý majiteľ bordeauxskej dogy. Počas nej sa zrazu začne búrlivo točiť a skákať, váľať sa po zemi a behať ako šialenec, až kým sa vyčerpaná nevráti k svojmu pánovi, aby sa nechala poriadne pohladkať.

Vzhľad

Jej prítulná a vľúdna povaha sa zdá byť v úplnom kontraste s jej silným a rešpekt vzbudzujúcim vzhľadom. Jej široká hlava s hlbokými vráskami a nezameniteľnou mimikou sa hodí k jej zavalitému a svalnatému telu. Pohybuje sa sebavedomo a atleticky, aj keď jej impozantná hmotnosť bráni špičkovým atletickým výkonom.

Červenohnedá s maskou

Srsť dogy je krátka, hladká a veľmi jemná, vďaka čomu sa aj ľahko udržiava. Má jednotnú červenohnedú farbu, ktorá môže siahať od mahagónovej až po hnedožltú. Škvrny sú povolené len ako malá biela škvrna na hrudi alebo na koncoch končatín. Bordeauxská doga má hnedú alebo čiernu masku, ktorá by však nemala siahať až po lebku. U bordeauxskej dogy s čiernou maskou sa môžu objavovať čierne chĺpky na lebke, ušiach, krku a hornej časti tela v podobe jemných prúžkov.

História

Bordeauxská doga je jedným z najstarších plemien psov vo Francúzsku. Jej predkov možno nájsť medzi alanskými psami, najmä medzi tzv. ťažkými diviačiarmi, o ktorých sa písalo už v 14. storočí v „Knihe o love“. Tieto psy patria do skupiny molosov, ktoré sú zosobnením veľmi mohutného a svalnatého typu psa a ktoré sa v kynológii opisujú aj ako „psy podobné dogám“.

Bordeauxská doga šteniatka © raduga21 / stock.adobe.com
Bordeauxské dogy sú prítulné a jemné psy.

Použitie v minulosti

Až do polovice 19. storočia bola oblasť rozšírenia týchto silných dôg obmedzená na Akvitánsko v južnom Francúzsku a severné Španielsko. Boli tam cenené ako poľovné, ale aj ako strážne a ochranné psy. Používali sa na lov veľkej zveri (najmä diviakov) a slúžili ľuďom ako spoľahliví ochrancovia pozemkov. Najmä mäsiari a prepravcovia mäsa využívali tieto rešpekt vzbudzujúce zvieratá, aby ochránili svoj cenný tovar pred divými zvieratami (vrátane vlkov) počas nebezpečných diaľkových ciest. Prvé bordeauxské dogy sa kedysi zneužívali aj ako bojové psy v brutálnych psích zápasoch proti medveďom alebo iným psom.

Cesta k zjednotenému štandardu plemena

Pred zavedením štandardu plemena v roku 1896 neexistoval jednotný vzhľad. Existovalo množstvo rôznych typov zároveň, ktoré sa šľachtili a krížili s inými plemenami psov v závislosti od ich účelu. K vývoju bordeauxskej dogy, ako ju poznáme dnes, prispeli okrem iného typy z Toulouse, Paríža a Bordeaux. Dogue de Bordeaux bola prvýkrát vystavená pod svojím súčasným názvom v roku 1863, keď sa konala prvá francúzska výstava psov v Jardin d’Acclimatation v Paríži. Koncom 19. storočia, v roku 1896, vypracoval Pierre Megnin vo svojom diele „O povahe skutočných dôg“ prvý štandard plemena.

Prvé úspechy a prelom ako filmová hviezda

Po dvoch svetových vojnách toto plemeno v 20. storočí takmer vyhynulo. V 50. rokoch 20. storočia sa so zvyšnými zvieratami začal nový chov bordeauxskej dogy. A to s úspechom – v roku 1954 Medzinárodná kynologická federácia oficiálne uznala toto plemeno. Odvtedy je vedená pod štandardným číslom 116 v skupine FCI II (pinče a bradáči – molosoidné plemená – švajčiarske salašnícke psy a dogovité molosoidné plemená). V 60. rokoch 20. storočia nakoniec došlo k rozmachu plemena aj mimo Francúzska. Táto silná doga s výrazne vráskavou tvárou dosiahla vrchol svojej slávy v roku 1989, keď si zahrala hlavnú úlohu v celovečernom filme „Turner a Hooch“ po boku Toma Hanksa. Toto plemeno však bolo plne uznané organizáciou American Kennel Club až v roku 2008.

Chov a kúpa bordeauxskej dogy

Chovateľov, ktorí sa venujú tomuto svojráznemu plemenu francúzskeho mastifa, možno dnes nájsť po celom svete. Okrem toho je na internete množstvo fotografií roztomilých šteniat na predaj. No aj keď by ste najradšej chceli tohto malého vráskavého chlpáčika mať doma okamžite, určite by ste sa mali zdržať impulzívneho nákupu na internete. Nezriedka ide o ponuky pochybných súkromných chovateľov, ktorým ide viac o rýchly zisk ako o zdravie a silnú povahu psov.

Cena šteniatka u profesionálneho chovateľa je samozrejme často oveľa vyššia ako výhodné ceny v niektorých inzerátoch na internete, a to približne 1 800 eur a viac. Budú to však dobre investované peniaze – koniec koncov, kvalita má predsa svoju cenu. Okrem toho náklady ušetrené pri kúpe lacno ponúkaných šteniat, ktoré často neboli testované na dedičné choroby, ktoré predstavujú zdravotné riziko, sa tak či tak musia investovať do veterinára.

Prečo je lepšie kúpiť šteňa od renomovaného chovateľa

Najväčšou výhodou kúpy šteňaťa z profesionálneho chovu je určite zdravie zvieraťa. Samozrejme, žiadny chovateľ na svete nemôže zaručiť stopercentnú istotu zdravého psa na celý život, ale riziko, že vaša bordeauxská doga neskôr onemocnie dedičnou chorobou typickou pre toto plemeno, ako je napríklad DBK alebo DLK, je u zvierat z renomovaných chovných zariadení výrazne nižšie. Chovatelia, ktorí patria do registrovaného klubu pre určité čistokrvné plemeno, ktorý je oficiálne uznaný Medzinárodnou kynologickou federáciou, podliehajú prísnym požiadavkám na chov. Pravidelne ich kontrolujú nezávislí inšpektori chovu a pomocou početných zdravotných testov musia preukázať, že na chov sa používajú len zdravé psy so silným charakterom, ktoré spĺňajú špecifikácie štandardu plemena.

Ďalšie výhody kúpy u chovateľa

Ďalšou výhodou je nepochybne to, že skúsený chovateľ vám môže poskytnúť množstvo rád a tipov, ako chovať jeho bordeauxské dogy. Táto komunikácia (ktorá by ideálne mala pokračovať aj po kúpe psa) môže byť veľmi užitočná najmä pre kupcov, ktorí sa o toto konkrétne plemeno zaujímajú po prvý raz. Okrem toho renomovaní chovatelia dbajú na to, aby boli šteňatá od narodenia začlenené do rodinného života a aby boli vo formujúcich prvých dňoch života adekvátne socializované. Okrem toho má bordeauxská doga od registrovaného chovateľa už všetky požadované očkovania a zvyčajne je už začipovaná.

Zdravie a choroby typické pre plemeno

Napriek úsiliu chovateľov nie je plemeno samozrejme úplne ušetrené dedičných chorôb a iných zdravotných problémov. Medzi najčastejšie ochorenia patria:

 • Problémy s kĺbmi, napríklad dysplázia bedrového kĺbu (DBK) alebo dysplázia lakťového kĺbu (DLK)
 • Problémy so srdcom
 • Ektropium (klesajúce viečko)
 • Potravinová intolerancia a alergie
 • Zvýšené riziko komplikácií pri narkóze v dôsledku veľmi krátkeho nosa
 • Torzia žalúdka

Čím lepšie ste informovaní o možných ochoreniach, tým lepšie môžete svoju bordeauxskú dogu pred nimi chrániť. Ako už bolo uvedené, správnym začiatkom je zdravé šteňa z renomovaného chovu. Ale aj pomocou správnej stravy, starostlivosti a chovu však môžete urobiť veľa pre to, aby sa váš pes cítil dobre po celý život.

Bordeaux doga v parku © Ricant Images / stock.adobe.com
Bordeauxské dogy majú impozantnú postavu s výškou v kohútiku až 68 centimetrov.

Správna výživa pre vašu bordeauxskú dogu

Pred výberom krmiva pre vašu bordeauxskú dogu by ste mali najprv zvážiť niekoľko zvláštností tohto plemena. Táto doga, ktorá má zvyčajne veľký apetít, má napríklad tendenciu pomerne rýchlo priberať. Okrem toho sa u tohto plemena vyskytujú problémy s kĺbmi, často spôsobené príliš rýchlym rastom mladých psov, ktorý je nezriedka spôsobený nesprávnym krmivom pre šteňatá. Ďalším obávaným problémom spojeným so stravovacími návykmi tejto francúzskej dogy je torzia žalúdka. Z toho vyplývajú nasledujúce podmienky pre kŕmenie a výživu tohto plemena:

 • Krmivo pre šteňatá by malo obsahovať málo bielkovín, aby bordeauxská doga nerástla príliš rýchlo.
 • Aby sa predišlo problémom s kĺbmi, množstvo vápnika a fosforu v krmive musí byť v správnom pomere.
 • Treba sa vyhnúť výkrmným plnivám v krmive, napríklad sladidlám, ingredienciám obsahujúcim cukor, ale aj prílišnému množstvu obilia.
 • Aby sa znížilo riziko obezity, treba dbať na to, aby bolo krmivo kvalitné. Ak svojho psa kŕmite vyváženou stravou, ktorá je prispôsobená jeho potrebám, môžete ho potešiť aj malým množstvom krmiva. Tu platí, že menej je často viac.
 • Aj životunebezpečnej torzii žalúdka sa dá predísť menším množstvom krmiva. Odborníci odporúčajú dve jedlá denne.

Koľko krmiva bordeaux doga potrebuje?

Potrebné množstvo krmiva sa môže líšiť v závislosti od veľkosti, hmotnosti, veku a úrovne aktivity psa. Druh krmiva, to znamená či je pes kŕmený suchým, mokrým, surovým alebo vareným krmivom, má tiež vplyv na potrebnú dennú dávku.

Je veľmi dôležité, aby bolo krmivo prispôsobené individuálnym potrebám vašej bordeauxskej dogy a aby z neho dostávala všetky dôležité živiny a vitamíny v závislosti od svojho veku, úrovne pohybu, zdravotného stavu a fyzických predpokladov. Ak sa rozhodnete pre BARFovanie, bude nevyhnutné, aby ste sa vopred oboznámili s jednotlivými krmivami, ich zložením a individuálnymi nutričnými potrebami vášho psa. Ale aj pri kúpe hotového krmiva v obchode by ste sa mali dôkladne pozrieť na zloženie. Hlavnou zložkou krmiva by malo byť vždy kvalitné mäso, doplnené zeleninou alebo ovocím a trochou ryže alebo rezancov. Obilniny by sa mali podávať len s mierou. U mnohých obilnín totiž existuje podozrenie, že spôsobujú alergie, na ktoré sú bordeauxské dogy často náchylné.

Koľko starostlivosti potrebuje bordeauxská doga?

Napriek svojej impozantnej veľkosti tieto až 70 cm vysoké čistokrvné psy vyžadujú pomerne málo starostlivosti. Srsť bordeauxských dôg je krátka a hladká, vďaka čomu je veľmi nenáročná na starostlivosť. Odporúča sa však, aby ste dogu raz denne rýchlo vykefovali. Znížite tým aj množstvo odumretých vlasov, ktoré by sa inak dostali na koberec alebo gauč. Majitelia bordeauxských dôg by však nemali byť príliš puntičkárski, pokiaľ ide o čistotu, pretože toto plemeno veľa slintá a zvyšky slín často uviaznu na oblečení, nábytku, kobercoch a prikrývkach.

Raz týždenne by ste sa mali venovať starostlivosti o zuby svojho psa. Tiež by ste mali pravidelne kontrolovať oči, uši, labky a pazúriky a v prípade potreby ich očistiť. Nielenže sa váš pes bude cítiť lepšie, ale budete taktiež môcť včas odhaliť prípadné ochorenia alebo zápaly a zahájiť liečbu. Mimochodom, súčasťou správnej starostlivosti je aj pravidelná kontrola hmotnosti. Váha alebo známy úchop okolo pása vám ukážu, koľko váš pes pribral a či je potrebné bojovať proti prípadnej nadváhe.

Ako pri chove zohľadniť potreby bordeauxskej dogy

Bordeauxské dogy sú mimoriadne pokojné psy, ktorým stačí málo pohybu. Ľudia, ktorí hľadajú športové výzvy, ktoré by mohli zvládnuť spolu so svojím psom, by sa preto mali radšej poobzerať po športovejšom plemene. Kvôli svojej objemnej postave nie je bordeauxská doga vhodným spoločníkom na behanie alebo bicyklovanie. Vytrvalostné športy by príliš zaťažovali jej kĺby. Dospelým psom sú však nielen povolené, ale dokonca aj odporúčané dlhšie prechádzky v prírode. Koniec koncov, váš francúzsky mastif by nemal zlenivieť.

Bordeauxská doga nepotrebuje neustále zábavu alebo aktivity. Ku šťastiu jej stačí, keď môže byť blízko svojej rodiny. To však neznamená, že by to bol pes do malého mestského bytu. Už len jej impozantná veľkosť bráni chovu v stiesnených podmienkach. Tento pôvodne strážny pes by mal mať domov s vlastnou záhradou, kde sa môže voľne pohybovať a kde môže strážiť svoju rodinu podľa svojich inštinktov. Susedia sa na pokojnú bordeauxskú dogu, ktorá len zriedkakedy šteká, nebudú musieť sťažovať. Pre harmonický vzťah medzi psom a človekom je však samozrejme dôležitý dôsledný a láskyplný výcvik. Pred tým, než si do svojho domu nasťahujete bordeauxskú dogu, by ste si taktiež mali zistiť, či sa vo vašej obci vyžaduje špeciálne povolenie na chov tohto plemena. V niektorých krajinách a regiónoch je bordeauxská doga na zozname potenciálne nebezpečných plemien.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.