Hovawart

Hovawart pes

Už samotný názov tohto nemeckého plemena pracovných psov prezrádza, že hovawart pôvodne slúžil ako strážca dvora. V staronemčine znamená „hova“ dvor a „wart“ znamená „strážca“. Hovawart dodnes svoje schopnosti z minulosti nestratil, aj keď je dnes obľúbený aj ako rodinný pes.

Výzor: Pravá krása

Ako všestranne využiteľný pracovný pes je hovawart veľmi silný a aktívny pes, ktorý sa pohybuje pomerne veľkými krokmi.

Jeho stredne veľké telo je mierne pretiahnuté a pokryté dlhou mierne zvlnenou srsťou. Silná hlava so širokým klenutým čelom a veľmi rovným nosom je u sučiek výrazne štíhlejšia než u psov. Z hľadiska výšky a hmotnosti tela sa sučky od samcov tiež výrazne líšia.

S kohútikovou výškou od 58 do 65 cm sú sučky asi o 5 cm nižšie než samce s výškou 63 až 70 cm. Zatiaľ čo samce vážia okolo 40 kg, sučky vážia iba okolo 30 kg. Obe pohlavia majú spoločné tmavé hnedé oči s dôveryhodným pohľadom a pekné trojuholníkové ušká.

Farby hovawarta

Pútavý kožuch Hovawarta sa vyskytuje v troch odtieňoch: čiernej so znakmi, čiernej a plavej:

  • Čierna so znakmi: Základná srsť je čierna a lesklá so znakmi stredne plavej farby, ktoré sú zreteľne ohraničené vo všetkých oblastiach. Znak začína na hlave pod nosom a siaha okolo gámb až po krk. Charakteristické sú okrúhle znaky nad očami. Ostatné znaky stredne plavej farby sa objavujú na predných aj zadných končatinách (až po úroveň brucha) a pod chvostom. 
  • Čierna: U čiernych hovawartov je celá srsť čierna a lesklá. Povolené sú malé biele škvrny na hrudníku, prstoch a špičke chvosta. 
  • Plavá: Srsť plavých variantov je plavá a lesklá, na bruchu a na nohách je svetlejšie plavá. Ako u ďalších dvoch farebných odtieňoch, sú povolené jednotlivé biele škvrny na hrudi a biela srsť na prstoch a chvoste.
Psy hovawart v troch farbách © Dogs / stock.adobe.com
Či už blond alebo čierny – hovawartov nikdy nie je dosť.

Povaha hovawarta: Silné sebavedomie

Ako bývalý strážca domu a dvora má hovawart, prirodzene, závideniahodné sebavedomie a silný ochranársky inštinkt.

Je hovawart nebezpečný?

To však neznamená, že sa vrhne na každého, kto sa priblíži k jeho revíru. Práve naopak, cez všetku svoju ostražitosť je hovawart považovaný za veľmi vyrovnaného psa s pevnými nervami, ktorý má aj svoju citlivú stránku potrebujúcu blízkosť človeka.

Napriek svojej silnej osobnosti potrebuje úzke puto so svojou rodinou. Tento veľký oddaný pes si naplno užíva spoločnosť svojich ľudí a hladkanie. Jeho ochota učiť sa a jeho inteligencia umožňujú nasmerovať jeho vrodené ochranné vlastnosti tým požadovaným smerom.

Výchova a výcvik

Je ťažké vycvičiť hovawarta?

Správnou výchovou a chovom z hovawarta vyrastie mimoriadne mierumilovný rodinný pes, ktorý si dobre vychádza aj s deťmi. Majitelia hovawartov si na dobre vychovaného a poslušného psa určite vypočujú viac chvály, než sťažností na jeho nevhodné správanie.

No napriek tomu, hovawart nie je pes pre začiatočníkov bez skúseností. Tento sebavedomý pes potrebuje sebaistého a spoľahlivého psovoda, ktorého úsudku dôveruje. Pravý hovawart najskôr dôkladne otestuje, či je jeho majiteľ vôbec vhodný ako „hlava svorky“. Ak je majiteľ neistý, hovawart so svojim silným charakterom sa radšej ujíma velenia sám – čo určite nie je v záujme jeho ľudí.

Môže sa stať, že nešikovné správanie majiteľa si nesprávne vyloží ako ustráchanosť, ktorou mu naznačuje existenciu nebezpečenstva, a vyžaduje od neho agresívne a zastrašujúce správanie. Ak si majiteľ naopak získa rešpekt ako „hlava svorky“ a raz si získa dôveru psa, s hovawartom bude mať po svojom boku verného a ostražitého psa, ktorý použije svoj ochranársky inštinkt iba vtedy, keď to jeho majiteľ považuje za potrebné.

Mimoriadne úzky vzťah, ktorý si hovawart so svojou ľudskou rodinou buduje, a ktorá preňho predstavuje akúsi „náhradu svorky“, je pozoruhodný, a je dokonca uvedený v štandarde plemena FCI. Toto „špeciálne puto k svojej rodine“ v kombinácii s priateľským charakterom, vysokou odolnosťou a dobrým čuchom, robí z hovawarta nielen vynikajúceho strážneho a ochranárskeho psa, ale aj vynikajúceho stopovacieho, záchranného psa a spoločníka. 

Oneskorený vývoj

Navyše fyzicky a psychicky vyťažení hovawarti budú určite poslúchať na Vaše povely viac ako tí, ktorí si z nudy musia hľadať vlastnú zábavu. V zásade je pri výchove hovawartov – rovnako ako u všetkých psov – potrebná dôslednosť. Neistotou, rovnako ako neprimeranou prísnosťou, určite pri výchove tejto silnej psej osobnosti úspechy nedosiahnete. Upozorňujeme však, že hovawarti majú takzvaný „oneskorený vývoj“, čo znamená, že ich charakter a správanie sa upevní až od troch rokov života. Pre harmonické spolužitie s hovawartom je dôležitá trpezlivosť a pochopenie, že Váš pes nebude hneď vedieť všetky Vaše pokusy o výcvik pochopiť a implementovať. 

Šport a aktivity

Na chov hovawarta je nevyhnutného veľa pohybu a aktivít. Toto psie plemeno, ktoré bolo uznané ako pracovný pes, si vyžaduje majiteľa, ktorý má veľa času a chuti sa svojmu psovi aktívne venovať.  

Športový štvornohý priateľ

Okrem dlhých prechádzok, výletov do prírody, joggingu a jazdy na bicykli, sú psie športy ideálnymi na využitie a podporu fyzickej zdatnosti, ako aj pre vrodenú radosť z práce a inteligenciu hovawartov

Bez ohľadu na to, či sa venujete populárnym športom alebo špeciálnym výcvikom, aby sa z Vášho psa stal ochranársky, stopovací alebo záchranný pes: vďaka tejto cielenej činnosti sa Vy a Váš hovawart určite ako „rodina“ zblížite, a budete mať ešte väčšie pochopenie pre povahu a potreby Vášho psa.

Je dobré vedieť: Hovawarty, ktoré sú fyzicky a psychicky aktívne, budú častejšie počúvať povely ako psy, ktoré si z nudy hľadajú vlastné “úlohy”.

Ako urobiť vášho hovawarta šťastným

Ako každý štvornohý kamarát, aj hovawart sa poteší hračkám pre psov, ako sú povrazy či kruhy. Výdatné hodiny hier nie sú určené čisto len na zamestnanie psa, ale zabezpečujú tiež silné puto medzi psom a majiteľom. Pre šikovných hovawartov sa hodia aj inteligenčné hračky, pretože zabraňujú nude, a zároveň trénujú šikovnosť psov.

Čierny hovawart © hemlep / stock.adobe.com
Športový hovawart potrebuje veľa pohybu.

Chov a zdravie

V 50. rokoch minulého storočia sa o nemeckom plemene psov dozvedeli aj chovatelia z iných európskych krajín. Najmä vo Švajčiarsku a Holandsku sa niekoľko chovateľov hovawartov stretlo v národných združeniach. V 70. a 80. rokoch boli založené ďalšie združenia hovawartov v Rakúsku, Anglicku, Francúzsku, Taliansku a v USA.

V 90. rokoch pribudli kluby v Belgicku, Českej republike, Maďarsku a na Slovensku. Za účelom výmeny údajov týkajúcich sa chovu a poznatkov o hovawartoch medzi rôznymi krajinami bola v rámci FCI založená „Medzinárodná hovawartská federácia“ (IHF). Aktuálnymi členskými krajinami IHF sú Holandsko, Dánsko, Rakúsko, Švédsko, Fínsko, Dánsko, Nórsko a Nemecko. 

Vďaka prísnym predpisom a pravidlám, ktorým sa chovatelia a združenia v jednotlivých krajinách podriaďujú, sa podaril chov veľmi zdravého plemena psa so stabilným charakterom. V porovnaní s inými plemenami psov tejto veľkosti je výskyt ťažkej a stredne ťažkej dysplázie bedrového kĺbu (DBK) u hovawartov veľmi zriedkavý.

Koľko rokov sa dožíva hovawart?

Psy, ktoré majú dispozíciu alebo miernu formu HD, alebo iných dedičných chorôb, sú z chovu dôsledne vylúčené.  

Vďaka týmto prísnym požiadavkám na zdravie chovných zvierat sú dnes čistokrvné hovawarty zo zdravotného hľadiska veľmi odolnými psami. Priemerná dĺžka života 12 rokov je u hovawartov vyššia ako u mnohých iných plemien psov.

Čo je súčasťou druhovo vhodnej stravy pre hovawarta?

Pokiaľ ide o výživu, hovawart nie je veľmi náročný. Napriek tomu ako každý iný pes potrebuje vyváženú druhovo primeranú stravu, ktorá mu v kombinácii s dostatkom pohybu umožní dlhý a šťastný psí život. Každý pes má vo veciach výživy svoje vlastné potreby. Kritériá ako sú vek, veľkosť a zdravotný stav, zohrávajú pritom veľmi dôležitú úlohu, a musia sa pri výžive psa brať do úvahy.

Všeobecne platí, že psy potrebujú krmivo s vysokým obsahom mäsa a nízkym obsahom obilnín. Vždy by ste mali venovať pozornosť vysokej kvalite. Okrem mokrého a suchého krmiva môžete použiť aj metódu kŕmenia BARF (biologicky vhodná surová strava). Ako už názov napovedá, surové mäso je hlavnou zložkou tejto stravy. Porcie sú doplnené vnútornosťami, ovocím, zeleninou, ako aj vitamínovými a minerálnymi doplnkami. Množstvo prísad závisí od individuálnych výživových potrieb Vášho štvornohého priateľa, čo by ste v prípade neistoty mali prekonzultovať s dôveryhodným veterinárnym lekárom, nakoľko nesprávna výživa môže viesť k výživovým nedostatkom. Okrem toho nezabudnite, že Váš pes by mal mať neustále k dispozícii dostatok čerstvej vody.

Starostlivosť o srsť

Napriek svojej dlhej srsti, je hovawart v podstate pomerne nenáročný pes. Kvôli nízkemu podielu podsady nemá srsť sklon k plstnateniu. Okrem obdobia výmeny srsti nie je potrebné srsť denne kefovať

História

Označenie „hovawart“ alebo „hovewart“ pre psy, ktoré boli určené na stráženie domu a dvora, možno nájsť už v Saských a Švábskych spisoch zo stredoveku. Do 19. storočia boli takto však vo všeobecnosti označované strážne a sedliacke psy – bez ohľadu na ich vzhľad. Až na konci 19. storočia sa názov „hovawarth“ obmedzil na strážne a sedliacke psy, ktoré vyzerali podobne ako dnes známe čistokrvné psy tohto plemena s dlhou huňatou srsťou a visiacimi ušami.

Prvé pokusy o chov na začiatku 20. storočia

Kurt Friedrich König spolu so svojím otcom Bertram Königom uskutočnili prvý pokus o chov týchto psov v roku 1922. Cieľom bolo vyšľachtiť psy, ktoré už od prírody mali požadované vlastnosti strážneho a ochranárskeho psa. Otec so synom nesúhlasili s výcvikom psov ako ochranárskych psov prostredníctvom drezúry, ktorý sa objavil po prvej svetovej vojne.

Hovawart mal od narodenia silný ochranársky inštinkt, bol inteligentný, a mal schopnosť nezávisle a vhodne reagovať na rôzne situácie. Na rozvoj týchto vlastností s ním König skrížil nemeckého ovčiaka, novofunlandského psa, leonbergera a kuvasa.  

Ako hovawart dobyl svet

Inštinktívne schopné strážne psy, ktoré mali okrem ochranárskeho inštinktu aj vyrovnanú povahu, boli v roku 1937 uznané ako samostatné plemeno „hovawart“. 

V priebehu nadchádzajúcej druhej svetovej vojny počet chovných zvierat spočiatku prudko poklesol. Po skončení vojny boli zostávajúci chovatelia odkázaní sami na seba, a tak v závislosti od regiónu vznikali rôzne typy hovawartov. V roku 1948 bol v Nemecku založený chovateľský spolok plemena hovawartov (Rassezuchtverein für Hovawart-hunde e.V.), ktorý stanovil komplexný štandard plemena. 

Hovawart šteniatka © Dogs / stock.adobe.com
Zodpovedne odchované šteniatka majú dobré predpoklady pre dlhý a šťastný život.

Kúpa: Koľko stojí hovawart?

Je zrejmé, že veľkú námahu, ktorú zodpovední chovatelia na chov zdravých a robustných psov vynakladajú, nemožno dosiahnuť za „výhodnú cenu“.

Takže pri kúpe zdanlivo lacných hovawartov, ktoré stoja menej než 1000 eur, buďte opatrní. Úsporu pri kúpe môžu veľmi rýchlo prevýšiť náklady na liečbu, ak musíte so svojím psom neustále chodiť k veterinárnemu lekárovi.

Samozrejme, ani pri „drahých“ hovawartoch neexistuje záruka, že tieto zvieratá zostanú zdravé po celý život. Ale zodpovedne vychované šteniatka od preukázateľne zdravých rodičov majú jednoducho tie najlepšie predpoklady na dlhý a šťastný psí život. Pri správnej starostlivosti a chove môžete tiež prispieť k tomu, že náklady na veterinára sa budú pohybovať v únosnej miere.

Záver: Ukázkový rodinný pes

Úzke spolužitie psa a rodiny určite zaručuje spokojnosť na oboch stranách. To samozrejme neznamená priestorovo stiesnený život, ale častú blízkosť s Vaším štvornohým kamarátom. Hovawarti sú veľmi rodinné psy, ktoré si ku svojej „svorke“ vytvoria mimoriadne silné puto, a preto by mali byť od začiatku úzko integrované do rodinného života. Neustále držanie psa v ohrade mimo rodiny určite pre toto oddané plemeno nie je vhodné. Priestorovo sa tomuto bývalému strážcovi dvora odporúča dom so záhradou (alebo ešte lepšie s celým dvorom), kde môže aj voľne behať. 

Vďaka týmto predpokladom je hovawart psom, ktorý sa ideálne hodí pre rodiny so skúsenosťami so psami a pre športových nadšencov, a ktorý bude vďaka svojej láskavej povahe a pevnému zdraviu určite mnoho rokov verným a hodnotným spoločníkom. 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.