Írsky teriér

Írsky teriér steniatko

Sympatický odvážlivec

Zúrivý aj prítulný, smelý aj priateľský k deťom: írsky teriér v sebe spája mnoho protikladov. Toto milé plemeno je zvieracím spoločníkom pre ľudí so skúsenosťami so psami, ktorí radi trávia veľa času so svojím štvornohým priateľom v prírode.

Typický vzhľad teriéra

Írsky teriér je stredne veľký, kompaktný a elegantný pes s výškou ramien približne 45 cm, pričom samci môžu vážiť až 17 kg – sučky sú o niečo ľahšie. Celkovo sú rozdiely vo veľkosti a hmotnosti v rámci plemena pomerne veľké. Podobne vyzerajúci, ale väčší airedalský teriérje írskemu teriérovi príbuzný. Srsť írskeho teriéra sa skladá z mäkkej podsady a drsnej krycej srsti. Táto srsť poskytuje optimálnu ochranu pred poveternostnými vplyvmi a je potrebné ju pravidelne trimovať, čím írsky teriér získava svoj charakteristický vzhľad. Srsť môže byť červená alebo červenopšeničná – niektorí ju opisujú ako zlatú.

Írsky lovec potkanov

Hoci nadšenci plemena írskeho teriéra s láskou nazývajú “červený diabol” a takto je definované aj farebné spektrum tohto psa, minulosť tohto pôvodne poľovného psa je pestrá: medzi jeho predkami možno identifikovať najmä čierne anglické teriéry s  pálením a pšenično-žlté teriéry z Írska. S jeho súčasnou podobou sme sa mohli stretnúť už v 19. storočí v južnom Írsku, kde sa špeciálne chová od roku 1870. V roku 1879 bol založený Klub írskych teriérov. Pôvodne sa tento teriér využíval najmä na lov potkanov, ako aj na lov všeobecne, niekedy bohužiaľ aj na psie zápasy. Niektorí poľovníci sa ešte aj dnes s írskym teriérom pohybujú po lesoch a lúkach. Jedno z najkrajších vyznaní lásky k tomuto plemenu napísal spisovateľ Jack London vo svojej knihe Jerry, der Insulaner (Jerry z ostrovov): tu píše o írskom teriérovi menom Jerry, že je to “čisté zlato, vo vnútri i navonok”.

Pestrý charakter

Nie náhodou je írsky teriér nazývaný “červený diabol” alebo “odvážlivec”: je to veľmi temperamentný pes, ktorý svojou odvahou niekedy pohoršuje okolie. Okrem toho je teritoriálny a často sa neznesie s inými psami tieto vlastnosti vychádzajú z jeho bývalého využitia v psích zápasoch. Vďaka týmto vlastnostiam sa írsky teriér zvyčajne dobre hodí ako strážny pes. O spolunažívaní so zástupcom tohto plemena by preto mali uvažovať len fanúšikovia takejto drsnej povahy. K jeho povahe patrí tiež veľká vášeň pre poľovníctvo, ktorá sa prejavuje pri prechádzkach a výletoch. Ak však máte za priateľa írskeho teriéra, našli ste si, ako sa vraví, priateľa na celý život: svojmu majiteľovi je veľmi oddaný a miluje spoločné aktivity, ako aj pohodlný spoločný odpočinok – za predpokladu, že tomuto energickému psovi pravidelne doprajete fyzické a duševné výzvy. Voči cudzím ľuďom môže byť síce skeptický, avšak počas spoločných aktivít so svojimi blízkymi je milý a veselý.

Írsky teriér steniatko

Spoločník pre skúsených majiteľov psov 

Vzhľadom na jeho tvrdohlavosť, lovecký inštinkt, ako aj nepríjemnú vlastnosť vždy spochybňovať vedenie vodcu svorky, je írsky teriér vhodný len pre skúsených milovníkov psov. Má istú vrodenú ostrosť. Vrodenýlovecký inštinktby sa nemal podceňovať, keďže tento teriér ako bývalý lovec potkanov vie svoju potenciálnu „obeť“ veľmi dobre vypátrať. U tohto plemena je preto dôležitá dôslednávýchova, pri ktorej nebudete robiť žiadne ústupky. Ak vás írsky teriér akceptuje ako vodcu svorky, budete mať po svojom boku príjemného spoločníka. Cestu k tomuto cieľu však možno dobre zvládnuť len s množstvom skúseností. Kvôli jeho loveckému inštinktu môžete írskeho teriéra pustiť z vodítka len vo výnimočných prípadoch. Navštívte ss ním školu pre šteňatá, pretože to podporuje sociálne zručnosti tohto samotárskeho plemena. Ideálny je aj poľovnícky výcvik. Ešte pred tým, ako si psíka poriadite, sa informujte ovhodných školách pre psov, kde majú v ideálnom prípade už skúsenosti s teriérmi. 

Pes s pevným zdravím

Toto plemeno sa považuje za veľmi odolné a priemerná dĺžka života týchto psov je 13 až 14 rokov. Skutočnosť, že írsky teriér nikdy nebol skutočným módnym psom ani nebol šľachtený do extrémov, bola dobrá pre jeho zdravie zostal statným psom s pevným zdravým. Pred niekoľkými desaťročiami sa u tohto plemena bežne vyskytovali prípady hyperkeratózy. Toto ochorenie spôsobuje bolestivé rohovatenie kože. Vďaka cielenej selekcii však možno genetickú predispozíciu k tomuto problému do značnej miery eliminovať. Dôležité: psa kupujte len od renomovaného chovateľa! Niektoré írske teriéry majú sklonk zníženej funkcii štítnej žľazy (hypotyreóze), kožným problémom alebo deformáciám labiek aj v tomto prípade renomovaný chovateľ prijme preventívne opatrenia. Hoci sa dysplázia bedrového kĺbu môže vyvinúť aj u írskeho teriéra, riziko je vzhľadom na jeho nízku telesnú hmotnosť v porovnaní s inými psami pomerne nízke. Aj napriek tomu je však vhodné zabezpečiť zdravú stravu v správnom pomere, ako aj dbať na druhovo vhodný pohyb. Starostlivosť o chrup môže mať pozitívny vplyv na zdravie vášho štvornohého priateľa až do vysokého veku. Niektorí majitelia psov preto už svoje šteňatázvykli na starostlivosť o chruppomocou zubnej kefky a špeciálnej zubnej pasty pre psov týmto spôsobom môžete účinne predchádzať vzniku zubného kameňa a z neho vyplývajúcich ďalších ochorení.

Trimovanie do krásy

Írsky teriér by mal byť už od útleho veku zvyknutý na pravidelnú starostlivosť. V ideálnom prípade by šteňa malo prísť k vám domov už vytrimované, čo znamená, že chovateľ by mal šteniatkam srsť upraviť. Je dôležité, aby si psík na trimovací stôl zvykol ešte v šteniatkovskom veku. Samotné trimovanie sa potom vykonáva najmenej dvakrát ročne. Konkrétne to znamená, že odumreté chlpy sa odstránia ich vytrhávaním v smere rastu srsti – najlepšie je, ak to urobí profesionál, t. j. psí kaderník, pretože na dosiahnutie pekne upraveného celkového vzhľadu potrebujete nielen zručnosť, ale aj skúsenosti a dobré trimovacie nástroje. Najlepšie je niekoľkokrát sa prizerať, než sa o trimovanie psa pokúsite sami – v prípade potreby pod dohľadom. Veľkou výhodou trimovania je, že pes v domácnosti púšťa menej chlpov, keďže väčšinu chlpov odstráni trimovací nôž. Nepoužívajte nožnice na strihanie srsti psa, pretože to ovplyvní štruktúru aj farbu srsti, čím írsky teriér príde o svoj charakteristický vzhľad. Pravidelne tiež kontrolujte pazúry svojho psa a v prípade potreby ich zastrihávajte klieštikmi na pazúry. Každých pár dní tiež skontrolujte psíkovi uši a ak je to potrebné, vyčistite ich špeciálnym prostriedkom na čistenie uší.

Kvalitná výživa pre írske teriéry

Írsky teriér, ako každý pes, potrebuje krmivo, ktoré ho udrží v dobrej kondícii a zdravého vďaka kvalitným bielkovinám. Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete premokré alebo suché krmivo, mali by ste si vybrať také krmivo, ktorého hlavnou zložkou je mäso: mäso by sa malo v zozname ingrediencií nachádzať na prvom mieste. Energetické nároky írskeho teriéra veľmi závisia od toho, koľko pohybupreto hmotnosť svojho dospelého spoločníka pravidelne kontrolujte a v prípade potreby upravte príjem kalórií. Snacky môžu byť zdravé a chutné zároveň: k dispozícii sú napríklad snacky na starostlivosť o chrups prospešnými účinkami pre zdravie, suché žuvacie snacky, ako sú hovädzie uši, aby ste uspokojili jeho potrebu žuvania, alebo na vzduchu sušené pochúťky z čistého mäsa. Ak chcete svojmu írskemu teriérovi zmeniť stravu, v prípade, že je novým členom vašej rodiny, nerobte to, kým sa u vás nezabýva. Vždy postupujte pomaly a najprv primiešajte malé množstvo nového krmiva do toho starého, aby ste predišli reakciám z precitlivenosti vpodobe hnačkyalebo zvracania. Každý deň potom zvyšujte množstvo nového krmiva. Dbajte na to, aby mal váš pes neustále dostatok pitnej vody.

Írsky teriér v zime

Spoločné aktivity

Tento tvrdohlavý energický psík miluje pobyt v prírode. To však neznamená, že mu stačí miesto na záhrade, zatiaľ čo vy študujete noviny na lehátku chce niečo robiť spolu s vami! Potrebuje nielen fyzickú, ale aj duševnú aktivitu, pretože je inteligentný a zvedavý. Preto existuje veľa možností spoločných aktivít zistite, čo vás oboch baví! Napríklad dospelý írsky teriér je dobrým spoločníkom na behanie, ale zvyčajne musí zostať pripnutý na vodítku. Írske teriéry rady pracujú okrem toho, že sú cvičené ako poľovné psy, niektorí zástupcovia tohto plemena úspešne absolvujú výcvik na záchranárske psy. Agility, obedience, stopovanie, ochrana a dokoncadog dancing – írsky teriér sa môže zapojiť do všetkých týchto aktivít. 

Hodí sa ku mne írsky teriér?

Írskeho teriéra by si mali poriadiť len skúsení majitelia psov, ktorí nielenže milujú jeho tvrdohlavú povahu, ale dokážu ho aj usmerniť tým správnym smerom. To si vyžaduje veľa času na výchovu, ako aj na spoločné aktivity v prírode. Írsky teriér miluje výlety do prírody, a preto je ako mestský pes vhodný len vo veľmi obmedzenej miere. Veľmi dobre sa cíti v byte alebo v dome so záhradou, kde môže voľne behať a strážiť ju. Dbajte však na to, aby bol pozemok dobre oplotený, aby sa tento malý lovec nevydal na lov mimo záhrady! 

Dobre vycvičený írsky teriér sa hodí do rodiny, zvyčajne si skvele rozumie s deťmi –  najmä ak sú deti už trochu staršie, môže medzi nimi zvyknúť skvelé priateľstvo. Spolunažívanie s mačkami môže byť náročné a malo by prísť do úvahy len vtedy, ak bol psík už od šteniatka s mačkami socializovaný. V opačnom prípade hrozí nebezpečenstvo, že teriér bude mačky pokladať za korisť – ešte viac to platí pre susedné mačky. Svojho írskeho teriéra nikdy nenechávajte samého s malými zvieratami – stále má v krvi gény svojich predkov, ktorí radi lovili potkany. 

Čo treba zvážiť pred kúpou

Aj keď vaše srdce túži po psíkovi plemena írsky teriér, mali by ste si kúpu šteniatka vopred veľmi dobre zvážiť. Psík vás bude sprevádzať približne 14 rokov, a to bude ovplyvňovať váš každodenný život. Všetci členovia rodiny by preto mali s novým prírastkom súhlasiť najmä preto, že toto plemeno má ťažšiu povahu, ktorú charakterizujú niektoré typické teriérske povahové vlastnosti. Máte každý deň dostatok času na vonkajšie aktivity a dlhé prechádzky? Pokiaľ ide o náklady, mali by ste zohľadniť nielen obstarávacie náklady a náklady na základnú výbavu, ale aj pravidelné výdavky. Patria sem výdavky na kvalitné krmivo, ako aj nanávštevy veterinára – nižšie poplatky za bežné kontroly sa môžu rýchlo vyšplhať na vysoké sumy, ak váš štvornohý priateľ nečakane ochorie. Možno budete musieť platiť aj za školu pre psov a psieho kaderníka a v každom prípade za daň za psa. Odporúča sa vopred približne odhadnúť možné výdavky. Dôkladne si tiež premyslite, ako zorganizujete starostlivosť o psíka počas vašej dovolenky, prípadne či ho vezmete na dovolenku so sebou. Írsky teriér je skvelým spoločníkom na turistiku v miernom podnebí. 

Kde nájdem svojho írskeho teriéra?

Toto plemeno so silnou povahou nie je módnym psom, ale nadšencov a chovateľov má po celej Európe. Ak teda uvažujete o írskom teriérovi, mali by ste si vybrať šteniatko od renomovaného chovateľa alebo dať šancu na lepší život írskemu teriérovi z útulku. Dajte si veľký pozor na údajných “chovateľov”, ktorí nie sú členmi chovateľského klubu – zvyčajne im ide len o rýchly zisk a len málo sa starajú o zdravie a socializáciu tohto nie úplne bezproblémového plemena. Určite využite možnosť navštíviť chovateľa doma, aby ste videli rodičov šteniat a mohli sa spýtať na všetko, čo vás zaujíma ohľadom chovu a starostlivosti o šteniatko. Šteniatko si môžete k sebe vziať najskôr vo veku ôsmich týždňov. V tom čase už bude mať za sebou niekoľko očkovaní, bude začipované a dostanete k nemu pas spoločenského zvieraťa. Nezabudnite dať šteniatko včas preočkovať. 

Ak by ste chceli dať domov už staršiemu írskemu teriérovi, informujte sa v miestnom útulku alebo v špeciálnych teriérskych kluboch, ktoré mávajú v starostlivosti staršie psy, ktoré z rôznych dôvodov hľadajú nový domov. V ideálnom prípade má takýto pes už za sebou solídnu základnú výchovu, no môže sa tiež stať, že bol u neho výcvik zanedbaný. V takom prípade je nevyhnutné mať dostatok know-how a trpezlivosti. Spýtajte sa opatrovateľa psíka na všetky jeho zvláštnosti a premyslite si, či je psík vzhľadom k vašim skúsenostiam a životným podmienkam pre vás vhodný. Predtým, než sa rozhodnete, strávte so psíkom nejaký čas, aby ste sa mohli navzájom spoznať. 

S vaším írskym teriérom vám prajeme veľa radosti! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.