Tibetský teriér

Tibetský teriér

Charakteristickým znakom tibetského teriéra je huňatá, dlhá srsť.

Napriek svojmu názvu, tento dlhosrstý tibetský teriér nie je teriérom, ale tibetským pastierskym psom. Jeho úlohou bolo strážiť stáda dobytka v nadmorských výškach okolo 5000 metrov. Dnes je z neho rodinný pes, ktorý si zachoval svoje pevné zdravie, ohromné skokanské a lezecké schopnosti, ako aj pozornú a očarujúcu povahu. 

Výzor: Aký veľký môže byť tibetský teriér?

Nielen priateľská povaha, ale aj stredná veľkosť z neho robia obľúbené plemeno psa. Tibetské teriéry dosahujú výšku 35 až 41 cm a vážia 11 až 15 kg v závislosti od veľkosti a pohlavia. Sučky sú zvyčajne o niečo menšie a ľahšie ako samce. 

Bohatý „ochranný kabát“ v rôznych farebných odtieňoch 

Najcharakteristickejším znakom tibetského teriéra je jeho huňatá, dlhá srsť, ktorá mu už v drsnom podnebí Tibetu poskytovala spoľahlivú ochranu. Tomuto psovi neublížia ani snehové búrky a teploty mínus 40 stupňov Celzia. V lete mu dlhá srsť zas poskytuje ochranu pred horúčavou.  

Jemná a dlhá krycia srsť, ktorá je hladká aj vlnitá, je pokrytá jemnou a hustou podsadou. Čo sa týka farieb, plemeno sa vyskytuje v rôznych farebných odtieňoch. Povolené sú takmer všetky farby a kombinácie okrem čokoládovej alebo pečeňovo hnedej. Farebná paleta siaha od bielej cez krémovú, zlatú a šedú až po čiernu. 

Okrem jednofarebných psov sa uznávajú aj dvojfarebné a trojfarebné kombinácie. Všetky psy – bez ohľadu na farbu – majú charakteristický čierny nos a tmavé kruhy okolo očí. 

Aktívny, silný psík s kvadratickou stavbou tela 

Pod dlhou, rôznofarebnou srsťou sa skrýva silné, svalnaté a kvadraticky stavané telo, ktoré umožňuje tibetskému apso (=dlhosrstý pes) dosahovať pozoruhodné atletické výkony. Na rozdiel odlhasa apsoalebomaltézskeho psíkaby preto srsť nikdy nemala siahať až po zem a obmedzovať pohyb psa. 

Tibetský teriér má v súlade so svojou prezývkou “snehový lev”, ako ho s úctou nazývajú Tibeťania, veľmi široké, okrúhle a ploché labky. V takomto tvare sa nevyskytujú u žiadneho iného plemena psov. Umožňujú tibetskému teriérovi ľahkú chôdzu v snehu – ako na snežniciach.  

Tibetský teriér šteniatko © zanna_ / stock.adobe.com
Tieto psy si vedia svojich majiteľov omotať okolo „labky“.

Povaha: Klaun s vlastnou hlavou

Pre aktívnych ľudí so zmyslom pre humor je tento očarujúci pes s dlhou srsťou ideálnym partnerom. Tibetský teriér je totiž skutočný klaun, ktorý si vie získať ľudí svojou hravou povahou. Miluje pobyt v prírode so svojou rodinou a veľmi rád skáče a behá. 

Mali by ste si však dávať pozor, aby si vás tento priateľský temperamentný psík príliš neomotal okolo labky. Tibetský teriér má totiž svoju vlastnú hlavu a keď mu jeho pán alebo panička dáva povely, nemusí vždy poslúchnuť. 

Tvrdohlavý pes s návykmi 

Tibetský teriér sa našťastie napriek svojej tvrdohlavosti dá ľahko vycvičiť. Jeho vzťah k ľuďom, priateľská povaha, rýchle chápanie a inteligencia z neho robia žiaka, ktorý sa chce učiť. Dôslednosť a trpezlivosť sú najdôležitejšími kritériami podarenej výchovy. Povely, ktoré vyslovíte s nátlakom alebo prísnosťou, bude však zámerne ignorovať. 

Podobné vzdorovité správanie prejavuje aj pri veľkých zmenách. Zmenu času kŕmenia alebo vychádzok, nové miesto na spanie či iné krmivo tibetský teriér prijme až po určitom čase. S pevným režimom a trochou trpezlivosti však môžete tibetského teriéra dostať pod kontrolu. 

Sú tibetské teriéry rodinnými psami? 

Svoju rodinu a najmä deti nadovšetko miluje a včas oznamuje príchod návštev. K cudzím ľuďom je zdržanlivý, ale nikdy nie nervózny alebo agresívny. Takže nielen jeho pekný vzhľad, ale aj dobrá sociálna znášanlivosť z neho robia vítaného hosťa, ktorého možno bez problémov vziať všade so sebou. Ak je to možné, mali by ste psíka vziať so sebou, pretože toto oddané plemeno neznesie byť dlho samé. 

Tibetský teriér s loptičkou © Dusan Kostic / stock.adobe.com
Tibetského teriéra je potrebné zamestnať – a to najlepšie vonku!

Chov: Čo tibetský teriér potrebuje? 

S tibetským teriérom doma určite nebude nuda! Pre aktívnych ľudí, ktorí milujú pohyb a majú veľa času, je tibetský teriér ideálnym spoločníkom pri ich aktivitách. Tento pes miluje dlhé prechádzky a nezľakne sa ani namáhavýchtúrv strmom teréne. 

Ak nežijete v horách, môžete svojho tibetského teriéra zamestnať aj psími športami. Či už ide o agility, dogdance, súťažné psie športy alebovýcvik poslušnosti – tibetský teriér preukáže nadšenie pri mnohých psích športov. 

Po pohybových aktivitách bude zo psa pokojný a dobrácky spoločník, ktorý sa bude cítiť ako doma aj v mestskom byte – aspoň pokiaľ ho nenecháte samého. 

Výživa: Žiadne špeciálne požiadavky 

Keďže tibetský teriér nie je náchylný na alergie typické pre toto plemeno a len zriedkavo má tendenciu k nadváhe, jeho strava sa nelíši od stravy iných plemien psov. Ako všetky psy, aj tibetský teriér je potomkom vlka, a teda je mäsožravec. Mäso je pre psa tým najdôležitejším zdrojom bielkovín, preto by malo byť súčasťou jeho jedálnička kvalitné mäso. Na úplné pokrytie nutričných potrieb by sa malo doplniť zeleninou, varenou ryžou alebo cestovinami. 

Objavte našu ponuku krmív pre psovv online obchodezoohit! 

Starostlivosť

Starostlivosť o srsť: Ako silno tibetský teriér pĺzne?  

To, ako sa tibetskému teriérovi darí, sa zvyčajne dá zistiť podľa stavu jeho srsti. Nie je ničím výnimočným, že ochorenia sprevádzajú zmeny v štruktúre srsti alebo strata lesku. Dobrástarostlivosť o srsťje preto nevyhnutná a je jasné, že pri takejto huňatej a dlhej srsti to nie je jednoduché. 

Ale nebojte sa, s trochou cviku, správnymi pomôckami a potrebným know-how zvládnu starostlivosť o srsť aj začiatočníci. V zásade je potrebné srsť česať niekoľkokrát týždenne. Najmä podsada musí byť zbavená odumretých chlpov. Pri vyčesávaní srsti by ste mali postupovať veľmi opatrne a vždy zdola nahor. Psa budete musieť aj kvôli jeho dlhej srsti pravidelnekúpať, lebo táto je po prechádzke v lese často pokrytá špinou. 

Prosím, nestrihať! 

V žiadnom prípade by ste svojho tibetského teriéra nemali strihať, a to ani v prípade zúfalstva nad časovo náročnou úpravou srsti! Dĺžka srsti je pre toto plemeno prirodzenou ochranou proti všetkým poveternostným podmienkam. V zime je to teplý ochranný „kabátik“, v lete zas chladiaca “klimatizácia”, a preto sa nesmie vôbec skracovať. 

Ak si so starostlivosťou o srsť tibetského teriéra neviete dať rady, obráťte sa na chovateľa alebo na klub chovateľov plemena. Skúsení majitelia tibetských teriérov vám poskytnú užitočné rady a ukážu vám, ako sa o srsť tibetského teriéra správne starať. 

Zdravie

Zdravie: odolný s pevným zdravím 

Vďaka úsiliu mnohých chovateľov si tibetský teriér dodnes zachoval svoju originalitu. Aj zo zdravotného hľadiska nepochybne patrí k tým odolnejším plemenám psov. 

Typické choroby plemena sa u tibetského teriéra takmer nevyskytujú. Ani tomuto plemenu sa však nevyhýbajú typické ochorenia psov, ako sú dysplázia bedrového kĺbu (DBK), luxácia pately alebo ochorenia očí (napr. progresívna atrofia sietnice (PRA), luxácia šošovky). 

Chovatelia, ktorí majú registrovaný chov psov, musia preto svoje zvieratá pred ich využitím na chov testovať na genetické choroby. 

Koľko sa dožíva tibetský teriér? 

Priemerná dĺžka života sa pohybuje v rozmedzí 13 až 15 rokov. 

Chov a kúpa

Chov a kúpa tibetského teriéra 

Dnes sa združenia chovateľov tibetského teriéra nachádzajú v mnohých európskych a severoamerických krajinách. Oficiálne združenia, ktoré sú spravidla členmi Medzinárodnej kynologickej federácie FCI (Fédération Cynologique Internationale), sa starajú o zachovanie tibetského plemena, jeho zdravia a povahových vlastností. Kontrolujú chov svojich členov, či spĺňajú predpísané požiadavky na chov. Preto sú tieto združenia dobrým riešením pre každého, kto sa zaujíma o plemeno tibetský teriér. 

Cez oficiálne združenie sa oplatí nielen podrobne informovať o plemene, ale aj nadviazať kontakt so serióznymi chovateľmi. 

Prečo by ste si mali psa zakúpiť u renomovaného chovateľa? 

Chovatelia, ktorí inzerujú svoje šteniatkapriamo v inzerátoch na internete alebo v novinách, zvyčajne nie sú členmi chovateľského združenia a nie sú veľmi dôveryhodní. Ich chov nie je kontrolovaný, a tak sa pri ich „výhodných ponukách“ často jedná o zvieratá, ktoré sú choré alebo majú poruchy správania.  

Ak vám záleží na blahu vášho tibetského teriéra a snívate o zdravom a silnom šteniatku, mali by ste ho kupovať len od renomovaného chovateľa, ktorý je členom registrovaného združenia. 

Ani u renomovaných chovateľov by ste však nemali “slepo” kupovať prvé šteňa, ktoré sa vám naskytne. Kúpu psa treba vždy dobre zvážiť. Koniec koncov, bude to dôležitý člen rodiny na mnoho rokov, ktorý potrebuje byť dobre vychovaný, opatrený, nakŕmený a zabávaný. 

Dobrý chovateľ vám poskytne podporu a množstvo tipov na starostlivosť o psíka. Takýto vzťah s chovateľom, ktorý vám je sympatický a môžete ho vždy požiadať o radu, môže byť neoceniteľný. 

Prečítajte si tiež náš článokNavykanie šteňaťa na nový domov: Základné vybavenie & tipy! 

Koľko stojí tibetský teriér? 

Ak sa nakoniec rozhodnete kúpiť si tibetského teriéra od renomovaného chovateľa, mali by ste počítať s cenou od 1 000 eur vyššie. 

História: Pôvod je neznámy 

Presný pôvod “snežného leva” je neznámy. Predpokladá sa, že psy tohto typu sa chovali už pred viac ako 2000 rokmi ako posvätné chrámové psy v tibetskom kláštore. V priebehu storočí sa psy dokonale prispôsobili drsným podmienkam svojej domoviny. 

Ich bohatá hustá srsť, široké, ploché labky a ohybné pazúry z nich robili odolných a zdatných šplhačov. A tak sa stali cennými pomocníkmi v nehostinných oblastiach himalájskych hôr. Ich hlavnou úlohou bolo strážiť dobytok a v prípade potreby zahnať odbehnuté kusy dobytka späť do stáda. Zvyčajne pracoval vo svorke a po boku svojho “staršieho brata”, tibetskej dogy (Do-Khyi).

Z Tibetu do Anglicka 

Medzi Tibeťanmi je tibetský teriér stále považovaný za nositeľa šťastia a mieru. Len viera v reinkarnáciu (znovuzrodenie) im zakazovala obchodovať s posvätnými psami. 

Do Anglicka sa dostali až v roku 1922, keď britský lekár Dr. Greig operoval v Indii bohatú tibetskú dámu a ako poďakovanie za liečbu dostal zlatobiele šteniatko. Dr. Greig začal v Anglicku chovať tibetských teriérov pod názvom “of Lamleh”. 

V roku 1930 Britský kynologický klub oficiálne uznal toto plemeno ako “tibetský teriér”. Prečo sa nepoužil skutočný názov plemena “Tibet Apso” (tibetský dlhosrstý pes), sa dodnes nepodarilo objasniť. Pokusy o odstránenie zavádzajúceho slova “teriér” z názvu boli zatiaľ neúspešné. 

V polovici 20. storočia vznikli v Európe ďalšie chovateľské stanice, väčšinou založené na anglických tibetských teriéroch. Anglicko má dodnes dohľad nad dodržiavaním štandardu plemena. 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.