Norvičský teriér

Norvičský teriér

Ak hľadáte inteligentného spoločníka so srdcom teriéra, norwský teriér by mohol byť pre vás tým ideálnym spoločníkom.

Rozdiel robia uši

Norvičský teriér je jeden z najmenších teriérov vôbec: s výškou ramien do 26 cm a maximálnou hmotnosťou 7 kg je to kompaktný, svalnatý a pomerne silný pes s krátkym chrbtom a krátkymi nohami. Pre toto plemeno sú typické vzpriamené, špicaté uši, ktoré sú na temene hlavy široko posadené, čím sa odlišuje od príbuzného norfolkského teriéra. Srsť má drsnú a rovnú s hustou podsadou. Farba sa vyskytuje od červenej a pšeničnej až po čiernu s pálením.

Pôvod: Umelecký motív a lovec potkanov

Ak vás zaujíma história norvičského teriéra, stojí za to pozrieť si obraz z 15. storočia: Na obraze “Arnolfiniho svadba” (1434) od flámskeho maliara Jana van Eycka je vyobrazený pes, ktorý sa dnešnému norvičskému teriérovi veľmi podobá. Existencia tohto plemena je však doložená až približne od 19. storočia no vtedy bolo ešte plemeno spájané s dnešným norfolkským teriérom. V tom čase sa obe plemená považovali za varianty jedného a toho istého plemena.

Názvy tiež označujú úzko súvisiace korene: Norwich je hlavné mesto východoanglického grófstva Norfolk. Predkovia norvičských a norfolských teriérov boli v 19. storočí obľúbenými lovcami potkanov v tomto regióne, kde ich často chovali študenti a farmári. Až v 60. rokoch 20. storočia sa norfolkský teriér vyčlenil ako samostatné plemeno. Dôležitým rozlišovacím znakom sú uši, ale v súčasnosti sa tieto dve plemená líšia aj povahou, pričom norvičský teriér je údajne prítulnejší a menej rád loví. 

Jemný teriér

Orientovaný na ľudí, bystrý a veselý: Norvičský teriér je skvelým rodinným psom. Tieto radostné psy sú prítulné a vytvárajú si úzke puto so svojím majiteľom – je jasné, že takýto prítulný pes by nemal zostať dlho sám. Norvičskí teriéri sú živí, radi sa hrajú a majú radi deti. Okrem toho sú dobrými strážnymi psami, pretože hlásia každý podozrivý zvuk bez toho, aby mali sklon k vyštekávaniu. Zvyčajne znášajú iných psov a otvorené novým ľuďom. Pôvodný lovec potkanov sa však stále rád vydáva na lov – v tomto ohľade môže byť v ohrození aj susedova mačka. Ak máte vlastnú mačku, najlepšie je vybrať si takého norvičského teriéra, ktorý už má s mačkami skúsenosti, napr. s nimi vyrastal u chovateľa.

Norvičský teriér v tráve

Ľahká výchova

Norvičské teriéry vo všeobecnosti nemajú tendenciu neustále spochybňovať hierarchiu, čo z nich robí bezproblémových psov aj pre začínajúcich majiteľov psov. Samozrejme, kľúčom k tomu, aby sa z divokého šteňaťa stal dobre vychovaný dospelý norvičský teriér, je dôslednosť. Dobrým začiatkom výchovy sú hravé stretnutia so šteňatami, na ktorých sa šteniatko môže zoznámiť s mnohými inými psami rozličných plemien. To má pozitívny vplyv na jeho sociálnu kompatibilitu. Okrem toho po prvých takýchto stretnutiach má zmysel učiť sa s ním základy výcviku v škole pre psov – obzvlášť dôležité je u tohto bývalého lovca potkanov venovať pozornosť povelu privolania. Výhodou môžu byť psie školy,kde majú tréneri psov skúsenosti s teriérmi.

Zdravie: Prevencia pre zdravý život psa

Hoci sa tieto malé psy považujú za odolné, niektoré línie môžu mať sklon k epileptickým záchvatom. V posledných rokoch sa frekvencia výskytu epilepsie v rámci plemena vďaka intenzívnemu šľachtiteľskému úsiliu našťastie znížila. V každom prípade sa na to radšej spýtajte svojho chovateľa: Seriózny chovateľ, ktorému záleží na zdraví svojich psíkov, vám rád poskytne informácie o tom, ako vhodnou selekciou chovných psov minimalizuje riziko tohto ochorenia.

Okrem toho môžu byť norvičské teriéry náchylné na “syndróm horných dýchacích ciest”. To je zasa dôsledok snahy o chov psov s čo najkratšou papuľou, ktorá bráni prúdeniu vzduchu. Zatiaľ čo mierne formy zostávajú bez príznakov, ťažké formy môžu viesť k nenapraviteľnému poškodeniu hrtana a priedušnice. Mnohí chovatelia tohto plemena vykonávajú príslušné vyšetrenia (laryngoskopiu) ako preventívne opatrenie, pri ktorom sa pred využitím psov na chov musí zistiť, či rodičovské zvieratá nie sú takto postihnuté. Najlepšie je kupovať len od chovateľov, ktorí vám môžu poskytnúť príslušný písomný dôkaz vo forme správy o vyšetrení rodičovských psov od veterinára. To je nielen dôkazom toho, že váš štvornohý priateľ je v poriadku, ale aj toho, že kupujete od chovateľa, ktorý dbá na zdravie plemena – čo je určite jedno z najdôležitejších kritérií kvality dobrého chovu! Zdravé norvičské teriéry dosahujú vek 12 až 14 rokov.

Výživa norvičského teriéra: Najlepšiakorisťpre malých lovcov

Mäso je nielen súčasťou druhovo vhodnej stravy psov, ale malo by byť jej hlavnou zložkou. Preto sa uistite, že mäso je v zozname zložiek krmiva na prvom mieste. Vyvážené krmivo pre zvieratá nemusí obsahovať obilniny uprednostnite druhy bez obilnín. Samozrejme, že potreba kalórií sa u jednotlivých zvierat líši a súvisí nielen s veľkosťou psa, ale aj s úrovňou jeho aktivity. Dbajte preto na to, aby váš norvičský teriér nepribral, a všímajte si jeho pás.

Dospelého teriéra je vhodné raz za mesiac odvážiť, aby ste pri zmene hmotnosti mohli včas prijať opatrenia. Zatiaľ čo mladý pes by mal byť kŕmený trikrát štyrikrát denne, dospelému norvičskému teriérovi stačia dve porcie denne. Najlepšie je kŕmiť ho krmivom, ktoré pozná ak chcete prejsť na nové krmivo, mali by ste to robiť pomaly, aby váš pes nereagoval hnačkou alebo zvracaním. Je dôležité, aby mal váš malý spoločník vždy k dispozícii čerstvú pitnú vodu.

Starostlivosť o prirodzený vzhľad norvičského teriéra

Norvičské teriéry majú hustú srsť s mäkkou podsadou. Nad ňou je vrchná vrstva drsnej a tvrdej srsti, ktorá tesne prilieha k telu. Napriek tejto bujnej srsti je srsť tohto plemena nenáročná na starostlivosť. Jednoducho pravidelne odstraňujte odumreté chĺpky – aj vďaka tomu bude vaša domácnosť z veľkej časti bez chlpov. Ideálom plemena je prirodzený vzhľad, ktorý zodpovedá pôvodnému pracovnému teriérovi a nemal by pôsobiť príliš upravene. Najlepšie je venovať sa intenzívnej starostlivosti o srsť každé dva týždne. Najprv srsť dôkladne vykefujte. Potom príde na rad trimovanie srsti: Vytrhávajte uvoľnenú vrchnú kryciu srsť v smere rastu pramienok po pramienku. Tip: Najprv si trimovanie nechajte ukázať od chovateľa psa. Keď si trimovanie osvojíte, rýchlo sa stane rutinou.

Psíkovi tiež pravidelne kontrolujte pazúry, pretože sa často dostatočne neopotrebujú. Najmä u malých psov je potrebné pazúriky strihať nožničkami na pazúriky. V prípade potreby požiadajte svojho veterinára, aby vám strihanie pazúrikov ukázal.

Malý, ale aktívny: Ako psíka zamestnať

Čulé teriéry milujú pohyb na čerstvom vzduchu a akúkoľvek aktivitu so svojím majiteľom. Aj vďaka svojmu malému vzrastu nepotrebujú hodinové prechádzky, ale vystačia si s krátkymi prechádzkami – vrátane mnohých príležitostí na očuchávanie. Samozrejme, že dospelý norvičský teriér má rád aj dlhé prechádzky. So svojimi krátkymi nohami však nie je vhodným spoločníkom pre ľudí, ktorí potrebujú spoločníka pri behaní či bicyklovaní. V prírode, najmä v blízkosti lesa alebo poľa, by ste mali mať vždy na pamäti, že váš spoločník je malý lovec, ktorý môže striehnuť na veveričky a potkany. V prípade prechádzok bez vodítka je preto nevyhnutný dobrý výcvik. Pre tieto malé psy je vhodný aj výcvik obedience alebo agility pre malé psy. Mnohé norvičské teriéry sa rady učia aj malé triky – skúste, čo vás spolu baví.

Norvičský teriér tri mladé

Hodí sa ku mne norvičský teriér?

Máte záujem o priateľského a odolného psíka? Potom by pre vás mohol byť ideálny norvičský teriér! Hodí sa rovnako dobre do rodiny ako k jednej osobe – hlavné je, že má spoločnosť! Norvičský teriér môže byť milujúcim spoločníkom aj pre starších ľudí, ak s ním trávia veľa času a radi sa pohybujú v prírode. Tohto malého psika možno bez problémov chovať v mestskom byte a nepotrebuje ani športovo založeného majiteľa, pretože pre svoje krátke nohy aj tak nie je moc vhodný na spoločné behanie. Mali by ste však mať radi dlhé prechádzky!

Norvičský teriér je vhodný aj pre ľudí, ktoré nemajú so psíkmi skúsenosti. Mali by si však – samozrejme, to platí pre každé plemeno – dôkladne prečítať o výcviku psov a v ideálnom prípade so svojím šteniatkom chodiť na socializačné kurzy pre šteniatka. Ak máte záhradu, je to pre norvičského teriéra dobrá príležitosť na oňuchávanie a skúmanie, ale záhrada by mala byť bezpečne oplotená, aby potenciálny lov myší prebiehal len na vašom pozemku.

Najlepšie je mať tohto štvornohého priateľa na dovolenke so sebou, pretože miluje vašu spoločnosť! Okrem toho už len vďaka svojej veľkosti je nenáročným spoločníkom, ktorého si môžete do mnohých hotelov vziať so sebou. Okrem nákladov na základné vybavenie a kúpnej ceny psa zvážte aj trvalé výdavky na kvalitné krmivo pre psov, ako aj na daň za psa. Samozrejme, pravidelné návštevy veterinára tiež znamenajú výdavky. Preto je vždy vhodné mať finančnú rezervu pre prípad, že váš štvornohý priateľ nečakane ochorie.

Kde nájdem svojho norvičského teriéra?

Svoje vysnívané šteniatko môžete nájsť u chovateľa norvičských teriérov. Chovateľ by mal byť určite členom chovateľského klubu a mal by vás privítať vo svojom dome, aby ste mohli spoznať šteniatka a ich rodičov. Rád sa s vami porozpráva o starostlivosti o zdravie, ako aj o svojich chovateľských cieľoch, pokiaľ ide o plemeno a povahu. Samozrejme, že dobrý chovateľ položí zopár otázok aj vám, čo je dobré znamenie, pretože to svedčí o tom, že mu záleží na budúcnosti jeho zverencov.

Určite sa vyhýbajte údajným chovateľom, ktorí chovajú bez rodokmeňa a nie sú členmi žiadneho klubu – zvyčajne kladú väčší dôraz na osobný prospech, čo ide na úkor socializácie a zdravia šteniat. Od takýchto chovateľov nekupujte ani z ľútosti, pretože platí, že dopyt reguluje ponuku. Mimochodom: Keďže norvičské teriéry majú zvyčajne pomerne malé vrhy, maximálne dve šteniatka, a nie sú rozšírené, možno budete musieť nejaký čas počkať, kým budete môcť držať svoje vytúžené šteniatko v náručí.

Máte záujem o už dospelého norvičského teriéra? Skvelé, pretože niektoré staršie zvieratá hľadajú nový domov. Najprv sa obráťte na miestny útulok – občas sa tu ocitne čistokrvný norvičský teriér, ktorý z rôznych dôvodov prišiel o svoj domov. V opačnom prípade sa môžete obrátiť na kluby teriérov, ktoré často pomáhajú umiestňovať staršie norvičské teriéry. Tip: Buďte otvorení. Je možné, že si vaše srdce získa norfolkský teriér alebo jemu podobný kríženec. Mali by ste si však zistiť čo najviac informácií o pôvode psa, aby ste si ujasnili, či požiadavky na chov zodpovedajú vašim životným podmienkam a vášmu know-how, pretože staršie psy môžu mať často ťažšiu povahu, čo môže byť pre niektorých začínajúcich majiteľov psov problém.

Prajeme vám veľa radosti s vaším bystrým norvičským teriérom! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.