Shikoku

Shikoku pes

Japonský milovník prírody

Shikoku, ktorý je menej tvrdohlavý než ostatné plemená špicov a mimo svojej domoviny len málo známy, má svoju typickú povahu. Predstavujeme vám plemeno psa z krajiny vychádzajúceho slnka.

Špic sezamovej farby

Shikoku charakterizuje typická silueta špica: má pomerne malé, vzpriamené uši a kompaktné telo. Chvost vysoko nasadený a nosí ho stočený na chrbte. S výškou v kohútiku približne 53 cm sa toto plemeno strednej veľkosti nachádza medzi mohutnejším akita inu a menším shiba inu v rámci rodiny japonských špicov. Mnohým laikom v Európe pripomína aj psa, ktorý je tu oveľa bežnejší, a to sibírskeho huskyho. Srsť shikoku môže byť čierno-sezamová alebo bielo-sezamová. Hustú srsť tvorí – tak ako je to typické pre plemená špicov – drsná, dlhšia krycia srsť s mäkkou, hustou podsadou.

Poľovný pes s tradíciou

Keramické figúrky z Japonska pochádzajúce zo staroveku zobrazujú psy, ktoré vyzerajú podobne ako toto plemeno. Dnešné plemeno je výsledkom kríženia s dnes už vyhynutým plemenom nippon inu. Pôvodnou oblasťou využitia týchto psov bol lov, presnejšie lov v prefektúre Kochi na ostrove Shikoku – preto sa plemeno niekedy nazýva “pes Kochi“. V Japonsku sa niekedy používa aj názov Tosa-Inu, ktorý je však zavádzajúci, pretože názov “Tosa” sa používa aj pre iné japonské plemeno. Okrem toho sú známe tri varianty plemena Shikoku, pomenované podľa príslušného regiónu, v ktorom žijú: Awa, Hongawa a Hata. Keďže oblasť Hongawa bola v minulosti najťažšie dostupná, táto varianta sa považuje za najmenej zmenenú inými vplyvmi a je najbližšie k ideálu shikoku. Dnes sa shikoku spolu s akitou inu považujú za národných psov Japonska. 

Povaha: Priateľský špic so svojimi nedokonalosťami

Tento obratný pes sa vyznačuje vernosťou, inteligenciou a určitou tvrdohlavosťou. Je ostražitý a voči cudzím ľuďom sa správa neutrálne až odmerane. Pri stretnutí s inými psami môže dôjsť ku konfliktom, najmä so samcami, pretože samec shikoku má tendenciu byť dominantný. Ako poľovný pes sa vyznačuje zodpovedajúcou ostrosťou. Jeho pôvodné správanie sa prejavuje aj pri kontakte s ľuďmi – svojich členov rodiny rád olizuje a vyhľadáva s nimi fyzický kontakt. Niekedy prejavuje zvláštnu záľubu v pachoch, ktoré sú z ľudského hľadiska nepríjemné. Shikoku je veľmi obratný a má rád pobyt vonku – akokoľvek divoký môže byť, čo sa týka pohybových aktivít, dobre vyťažený shikoku sa doma správa pokojne a ocení odpočinok a maznanie. Je pravda, že je to tvrdohlavý pes, avšak v menšej miere ako ostatné japonské plemená špicov. Napriek tomu nie je jeho špeciálna povaha špica vhodná pre každého milovníka psov.

tvár psa shikoku © anahtiris / stock.adobe.com

Výchova s ohľadom na psa

Ak shikoku rešpektuje svojho dvojnohého vodcu svorky ako múdreho a  spravodlivého vodcu, ochotne sa bude riadiť jeho pokynmi. Rešpekt psa si však najprv musíte získať. Buďte dôslední a majte ku psíkovi, ktorý sa nikdy úplne nepodriadi, určitú dávku tolerancie. Krik či prísnosť vás nikam neposunie a vzťah s týmto verným spoločníkom len zničí. Na to, aby ste dominantné a lovecké inštinkty shikoku dostali pod kontrolu, je potrebná dobrá znalosť o výcviku psov.

Mali by ste tiež myslieť na to, že len dobre vyťažený pes môže byť poslušným, pretože inak si bude hľadať inú činnosť. Vo všeobecnosti navštevovanie kurzov pre šteňatá, ako aj školy pre psov, môže byť pre shikoku so sklonom k dominancii veľkým prínosom na posilnenie sociálneho správania a môže sa tu naučiť vychádzať s inými psami. Najmä psy môžu predstavovať výzvu, ktorej je potrebné čeliť už od šteniatka. Nepodceňujte preto významfázy socializácie,pretože prípadné zanedbanie sa dá len ťažko napraviť.  

Veľa času stráveného vonku

Ak uvažujete o tom, že si poriadite shikoku, mali by ste si byť vedomí toho, že shikoku potrebuje každodenné dlhšie vychádzky. Tak ako sú zástupcovia tohto plemena energickí na čerstvom vzduchu, tak si potom užívajú aj oddych doma – tam sa pôvodne lovecký pes môže zmeniť na skutočne prítulného psa. Najlepšie je vedome si naplánovať takýto čas, ktorý strávite spolu so svojím psom. Keď už hovoríme o love: Vzhľadom na silný lovecký inštinktzvyčajne nie je možné nechať shikoku behať bez vodítka, pretože nie je zaručené, že sa hneď vráti na zavolanie. Preto sa pripravte na to, že ho budete mať na vodítku aj pri behaní. Spoločne nájdite psí šport, ktorý vám a vášmu štvornohému priateľovi prinesie radosť: Aportovanie zvyčajne shikoku čoskoro omrzí, stopovanie alebo agility by ho mohlo baviť dlhodobo. Keďže shikoku vedia byť aj dosť hraví, váš spoločník sa pravdepodobne poteší hračkám pre psov.

Ako kŕmiť shikoku: Fit vďaka optimálnej výžive

Vhodná výživa má rozhodujúci vplyv na život psa. Uistite sa, že váš shikoku má v miske krmivo s vysokým obsahom mäsa. Ukazovateľom kvality krmiva pre psov je uvedenie mäsa na prvom mieste v zložení na obale krmiva. Krmivo by nemalo obsahovať žiadne obilniny. To platí premokré aj pre suché krmivo. Myslite na to, že váš pes by mal v prípade kŕmeniasuchým krmivompiť viac vody než pri miešanom kŕmení či kŕmení mokrým krmivom.

Množstvo krmiva by malo závisieť od kondície a dennej spotreby energie vášho psa – denná dávka udávaná výrobcom môže byť len orientačná. Ak váš pes priberá okolo pása, primerane znížte množstvo krmiva. Do dennej dávky krmiva nezabudnite zahrnúť aj všetky maškrty. Ako odmenu je najlepšie podávať zdravé pochúťky, ako sú mrazom sušené mäsové pochúťky pre psov alebo maškrty nastarostlivosť o chrup. Suché krmivo môže byť tiež vhodnou odmenou, najmä ak nie je v miske, ale psík sa k nemu musí dopracovať. Suché žuvacie snacky, ako napríklad prasacie uši, uspokojujú potrebu psa žuť. Nezabudnite mu vždy poskytnúť dostatok čerstvej pitnej vody. 

Zdravie & starostlivosť

Tieto odolné psy sa považujú za húževnaté a vytrvalé. Pri zodpovednom chove majú len malé genetické predispozície k chorobám. Je samozrejmé, že šteňatá by ste mali kupovať len od seriózneho chovateľa, ktorý je členom združenia. Chovateľ vám poskytne kompetentné informácie o svojej zdravotnej starostlivosti o zvieratá a predloží vám príslušné certifikáty. V dobrom zdravotnom stave dosahuje shikoku priemerný vek približne 13 rokov.

Srsť tohto japonského poľovného psa je hrubá a ľahko sa udržiava, ale mala by sa pravidelne česať, najmä počas výmeny srsti, ku ktorej dochádza dvakrát ročne. Tip: Ak budete psa v tomto období každý deň česať, výrazne znížite vypadávanie chlpov v domácnosti a o niekoľko dní skrátite “fázu pĺznutia”. Mimo týchto niekoľkých týždňov v roku postačí kefovať srsť každých pár dní. Pri tejto príležitosti by ste mali skontrolovať aj uši a v prípade potreby ich vyčistiť čistiacim prostriedkom na uši pre psov. Svojho spoločníka by ste mali kúpať len veľmi zriedka, maximálne raz za niekoľko mesiacov – na kúpanie používajte jemný šampón pre psov. Je však rozumné, aby ste psa na kúpanie privykali už od šteniatka. Zvyčajne však stačí zaschnuté nečistoty zo srsti jednoducho vykefovať. Skontrolujte dĺžku pazúrikov – najmä u starších psov – aby ste ich mohli skrátiť, ak sú príliš dlhé, pomocou špeciálnych kliešťov na pazúriky. Predídete tak zraneniam.

Pre koho je shikoku vhodným psom?

Milovníci prírody, ktorí majú dostatok času na dlhé poznávacie prechádzky a oplotenú záhradu, môžu o tomto originálnom plemene uvažovať. Shikoku môže byť chovaný v rodine, ale je považovaný za psa, ktorý zvyčajne preukazuje veľkú lojalitu len jednej osobe. S deťmi zvyčajne vychádza dobre, ale vždy by mal mať k dispozícii miesto, kde sa môže stiahnuť. Vopred si overte, či sa vo vašej rodine nevyskytujú alergie na zvieraciu srsť.

Tento pes môže rušiť susedov svojím štekaním. Aj keď sa vám vďaka dobrému tréningu podarí dostať štekanie pod kontrolu, je rozumné nebývať v tesnej blízkosti susedov citlivých na hluk. V každom prípade takýto pes patrí do priestranného prostredia, ktoré mu dáva priestor na rozvoj. Takto môže slúžiť ako strážny pes. Mestský byt sa u tohto plemena neodporúča. Mačky a iné malé zvieratá môže tento lovec považovať za korisť a nemali by s ním žiť v jednej domácnosti. Výnimky v prípade mačiek sú možné – v tomto prípade by však pes mal mačky poznať už od chovateľa a mal by sa s nimi harmonickým spôsobom socializovať. 

Nezabudnite, že rozhodnutie žiť so shikoku znamená prevziať veľkú zodpovednosť: Počas nasledujúcich desiatich až 14 rokov bude psík po vašom boku a bude potrebovať primeranú pozornosť. Ak sa zdráhate opustiť dom v nepríjemnom počasí, štvornohý priateľ tohto plemena nie je dobrý nápad. Okrem toho je potrebné zohľadniť vzniknuté výdavky. Okrem kúpnej ceny od seriózneho chovateľa zvyčajne zaplatíte aj nemalé cestovné náklady z dôvodu malej dostupnosti plemena v Európe. Vopred si overte, či máte zakúpené základné vybavenie pre nového zvieracieho spolubývajúceho a čo by ste mali ešte zaobstarať. Predtým, než si psíka prinesiete domov, je tiež užitočné odhadnúť očakávané pravidelné výdavky: kvalitné krmivo, poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú psom a daň, ako aj preventívne prehliadky vrátane očkovania u veterinára. Mali by ste mať aj dostatočnú finančnú rezervu na neplánované návštevy veterinára. 

šteňa shikoku © Erik Lam / stock.adobe.com

Shikoku vás môže sprevádzať aj na dovolenke – mnohé hotely už prijímajú aj štvornohých hostí – alebo sa vopred zamyslite nad tým, kto sa o psíka počas vašej dovolenky postará. V ideálnom prípade by to mal byť člen rodiny alebo iná osoba, ktorú váš pes už pozná, napríklad iný majiteľ psa, ktorého poznáte zo spoločných výletov. 

Kde nájdem svojho shikoku?

Toto plemeno mimo Japonska patrí medzi veľmi vzácne plemená. Preto, ak ste sa rozhodli poriadiť si shikoku ako nového člena rodiny, môže byť ťažké nájsť šteniatko shikoku. Ale nezúfajte, pretože v Európe je hneď niekoľko serióznych chovateľov, ktorí sa venujú tomuto plemenu. Prvý oficiálny vrh mimo Japonska sa uskutočnil v roku 2000 v Holandsku, kde sú chovatelia shikoku ešte stále aktívni.

Možno však budete musieť prekonať dlhú vzdialenosť, kým budete môcť držať svoje šteniatko shikoku v náručí. Bez ohľadu na to, aké je plemeno vzácne, neznižujte nároky, ktoré môžete a mali by ste klásť na seriózneho chovateľa. Informujte sa u chovateľa o zdravotných prehliadkach psov a požiadajte ho o nahliadnutie do príslušných dokumentov, napríklad o vyšetreniach na dyspláziu bedrového kĺbu. Samozrejme, že chovateľ by mal byť tiež členom chovateľského združenia. Rád vám zodpovie všetky otázky, ale na oplátku bude mať aj on pre vás niekoľko otázok, aby zistil, či môžete jeho šteniatku ponúknuť vhodný domov.

Ak hľadáte už dospelého shikoku, budete potrebovať veľa šťastia nájsť ho v Európe. Sľubnejšie je poobzerať sa po zmiešaných plemenách špicov v útulkoch a tiež získať predstavu o severských plemenách špicov. Možno dospelý pes niektorého z týchto plemien hľadá nový domov a dokáže si vás svojím šarmom omotať okolo labky.

Prajeme vám veľa radosti s inteligentným a všestranným psom shikoku!

Prečítajte si tiež náš článok: Navykanie šteňaťa na nový domov: Základné vybavenie & tipy. 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.