Americký kokeršpaniel

Americký kokeršpaniel

V USA je americký kokeršpaniel jedným z najobľúbenejších plemien psov v Európe je odporúčaný všetkým, ktorí hľadajú priateľského psa so zvláštnym šarmom (bývalého) poľovníka. 

Výzor: Elegantný vzhľad

S telesnou hmotnosťou približne 12 kg a výškou v kohútiku do 38 cm je americký kokeršpaniel najmenší zo všetkých španielov. Jeho telo je silné a mohutné s dlhými visiacimi ušami. V porovnaní s anglickým kokeršpanielom má guľatú hlavu. 

Ďalším znakom amerického kokeršpaniela, ktorým sa od toho v Európe známejšieho anglického odlišuje, je oveľa hustejšia srsť. Srsť amerického kokra je na hlave pomerne krátka a jemná. Uši, ako aj brucho, hruď a zadná časť nôh sú dobre osrstené, na zvyšku tela je srsť strednej dĺžky. 

Tieto elegantné psy existujú v rôznych farbách: Jednofarební zástupcovia plemena majú základnú farbu čiernu, čokoládovo hnedú, červenú alebo krémovú v rôznych odtieňoch. Viacfarebné americké kokeršpaniele môžu byť biele s červenými, krémovými, hnedými alebo čokoládovo hnedými škvrnami. 

Americký kokeršpaniel: Povaha

Tento veselý psík je nekomplikovaným spoločníkom pre mnohých milovníkov psov. Považuje sa za veľmi spoločenského, kontaktného a inteligentného. Je z neho vynikajúci rodinný pes, ktorý si dokáže vytvoriť blízke priateľstvo s deťmi. Keďže je veľmi orientovaný na ľudí, mal by mať možnosť žiť v úzkom kontakte so svojimi ľuďmi. 

Americké kokeršpaniele sú ostražité, avšak nie hlučné ani agresívne. Nemali by sa používať ako strážne psy, pretože sú zvyčajne veľmi otvorené a priateľské voči cudzím ľuďom. 

Ak chcete spolunažívať s americkým kokeršpanielom, môže jeho ešte stále prítomný lovecký inštinkt za určitých okolností predstavovať problém.

Výchova

Sú americké kokeršpaniele náročné na výcvik?

Výcviktohto šikovného psa ľahko zvládnu aj poučení začiatočníci. Americký kokeršpaniel je bystrý, dychtivý a rád sa učí. Samozrejme je dôležitá dôslednosť, ale ak ste raz nedokázali odolať psím očiam vášho štvornohého priateľa, neznamená to, že musíte s výcvikom začínať znovu od nuly. Pretože tento pes na rozdiel od iných psov nebude chcieť hneď prevziať kontrolu. 

Držte sa svojho cieľa, ale nebuďte prehnane prísni: Tento prítulne vyzerajúci pes má v sebe ešte stále lovecké gény svojich predkov, takže zostáva nezávislý a niekedy ukáže svoju tvrdohlavosť. Čo sa týka loveckého inštinktu: len dobre vycvičený americký kokeršpaniel môže behať na voľno. Najlepšie je začať s výcvikom na privolanie psa čo najskôr. Aby ste si mohli vychutnať pohodové prechádzky so svojím spoločníkom, je dôslednosť pri výcviku nevyhnutná. Návšteva kurzu základnej poslušnosti pre šteniatka a následný výcvik v psej škole sú vždy užitočné. 

Zdravie

Odolné plemeno 

Celkovo sa plemeno považuje za pomerne odolné. Aby to tak zostalo, chovatelia nechávajú svoje zvieratá testovať na dyspláziu bedrových kĺbov a očné ochorenia, ako sú progresívna atrofia sietnice (PRA) a šedý zákal (katarakta). Pomocou genetického testovania možno dokonca vylúčiť PRA z chovu. 

Sem a tam sa objavujú aj “amíkoviavo farbe srsti merle to by ste však radšej kúpou nemali podporovať. Dôvodom je skutočnosť, že sfarbenie súvisí s mutáciou, ktorá je spojená so zvýšeným rizikom ochorenia očí a uší. Zdravý americký kokeršpaniel dosahuje priemerný vek približne 12 rokov ale môže byť samozrejme aj starší. 

Koľko rokov sa dožíva americký kokeršpaniel? 

Pri dobrom chove a zdravotnej starostlivosti sa americký kokeršpaniel dožíva 13 až 14 rokov. 

Strava a zamestnanie

Zdravá výživa amerického kokeršpaniela 

Objavte našu ponukukrmív pre psov špeciálne pre kokeršpanielov! 

Doprajte svojmu americkému kokeršpanielovi zdravú a druhovo vhodnú stravu. To je základ jeho pohody. 

Pravidelne svojho dospelého amerického kokeršpaniela vážte a kontrolujte, či pribral alebo schudol. V prípade potreby podľa toho upravte stravu. Bojujte proti nadváheuž v ranom štádiu, pretože so sebou prináša mnohé zdravotné riziká.  

Preto do dennej kŕmnej dávky zarátajte ajmaškrty,ako sú suché žuvacie pochúťky, ktoré uspokojujú potrebu vášho domáceho maznáčika žuť, alebo špeciálne pochúťky na starostlivosť o chrup. Váš štvornohý priateľ by mal mať neustále k dispozícii čerstvú pitnú vodu. 

Správna aktivita: Choďte von!

Tento pes miluje, keď má po svojom boku dvojnohého priateľa na túry: Americký kokeršpaniel má stále v krvi gény loveckého psa, a preto aj ako rodinný pes uprednostňuje dlhý pobyt v prírode za každého počasia. 

Takisto má rád vodu a čo je pre španielov typické chce využiť každú príležitosť k plávaniu. Rozhliadnite sa po vhodných a bezpečných miestach na kúpanie. Hľadajte aktivity, ktoré si môžete so svojím štvornohým priateľom užívať spoločne a ktoré budú zároveň výzvou pre jeho bystrú myseľ. Napríklad pri mantrailingumôže dobre využiť svoj vynikajúci nos. 

Starostlivosť

Ako sa starať o srsť amerického kokeršpaniela?

Jeho srsť je v porovnaní s ostatnými španielmi veľmi dlhá ajej úprava je časovo náročná. To bohužiaľ znamená, že je často strihaný, čo je veľká škoda. Srsť amerického kokršpaniela je najlepšie denne kefovať – vyhnete sa tak splstnateniu srsti. 

Príjemným vedľajším efektom je, že každodenná starostlivosť o srsť posilňuje puto medzi vami a vaším spoločníkom. S česaním srsti začnite už vo veku šteniatka, aby si na to zvykol. 

Každých niekoľko týždňov je tiež potrebné profesionálne trimovanie srsti. Najlepšie je požiadať chovateľa alebo psieho kaderníka, aby vám ukázal, ako na to. Nesprávne vykonané trimovanie je často obtiažne napraviť. 

Dlhé uši, ktoré môžu byť náchylné na zápaly, a tiež oči potrebujú vašu pravidelnú pozornosť a v prípade potreby čistenie špeciálnymi čistiacimi prostriedkami pre psov. Ak si nie ste istí, ako na to, bude najlepšie požiadať veterináraalebo chovateľa, aby vám ukázal, ako ich používať. 

To isté platí aj pre pazúry vášho španiela: najmä staršie psy, ktoré sa menej pohybujú, ako aj psy, ktoré veľa chodia po mäkkej lesnej pôde, majú tendenciu mať príliš dlhé pazúry. Ak sa psovi pazúr zachytí, hrozí riziko poranenia. V prípade potreby skráťte pazúry pomocou kliešťov na pazúry alebo nožníc. 

Pokiaľ ide o starostlivosť o zuby,niektorí majitelia psov sa spoliehajú nielen na snacky na starostlivosť o zuby, ale psovi zuby aj pravidelne čistia pastou a zubnou kefkou pre psov. V každom prípade to má zmysel, pretože čistenie zubov je najlepšou ochranou pred zubným kameňom a mnohými pridruženými sekundárnymi ochoreniami. Ak svojmu psíkovi chcete čistit zuby, zvykajte ho na tento každodenný rituál už od šteniatka. 

Vhodnosť pre spolužitie

Hodí sa ku mne americký kokeršpaniel? 

Americký kokeršpaniel je ideálnym psom pre ľudí, ktorí radi trávia čas so psom vonku. Pretože napriek svojmu nápadnému vzhľadu a prítulnej priateľskej povahe to v žiadnom prípade nie je „gaučový pes“. Ak si to uvedomíte pred poriadením si psíka, získate ním priateľa na celý život. 

Dobre zapadne do rodiny a skvele sa správa k deťom všetkých vekových kategórií. Môže byť tiež skvelým spoločníkom pre jednotlivcov – avšak uistite sa, že tento na ľudí orientovaný pes nezostane príliš dlho sám, pretože miluje ľudskú spoločnosť. Americký koker je vhodný pre psích začiatočníkov, pretože výcvik je – aj napriek jeho vášni pre lov – ľahko zvládnuteľný. 

Životu v byte sa prispôsobí, ale samozrejme, ako každý pes bude rád, ak bude mať k dispozícii zabezpečenú záhradu, kde môže čuchať do sýtosti. Ak hľadáte strážneho psa, americký kokeršpaniel nie je tou správnou voľbou. 

Harmonické spolunažívanie s mačkami je možné, najmä ak je na ne zvyknutý od útleho veku. Nikdy však nenechávajte menších zvieracích spolubývajúcich s bývalým poľovníkom osamote a aj pod dohľadom sa uistite, že ich prítomnosť psa nestresuje. Americký koker si vyžaduje nielen čas na pohyb a hru, ale aj na každodennú starostlivosť to si vopred uvedomte.

Majte tiež na pamäti: Dlhosrsté psy prinášajú do bytu viac nečistôt ako krátkosrsté psy. Ak kladiete veľký dôraz na to, aby bol byt vždy čistý, čakajú vás pravdepodobne náročné časy.

Úvahy pred poriadením si psíka 

Ste si istí, že americký kokeršpaniel je plemeno, ktoré vám a vašim životným podmienkam najlepšie vyhovuje? V tom prípade je dôležité, aby ste si pred poriadením psíka premysleli svoj budúci život so štvornohým priateľom. Zistite, či niekto z vašej rodiny netrpí alergiou na zvieraciu srsť. 

Zvážte, kto sa o psíka postará, ak ste chorí alebo chcete ísť na dovolenku. Tip: V súčasnosti je možné navštíviť mnohé destinácie bez problémov aj so štvornohým priateľom. 

Zvážte aj náklady: Okrem obstarávacej ceny a základného vybavenia psa budete mať pravidelné výdavky. Patrí sem kvalitné krmivo, daň za psa, ako aj návštevy veterinára na prehliadku psa a obnovenieočkovaniaaodčervenie. 

Príchod nového člena rodiny si naplánujte tak, aby ste naňho mali dostatok času, najmä na začiatku. Ak pracujete, vezmite si voľno. Postarajte sa o pokojný začiatok spoločného života: Šteniatko je samozrejme vzrušujúce, ale malo by si v novom prostredí najprv zvyknúť, než ho príde navštíviť veľa vašich priateľov a príbuzných. 

Poriadenie si psíka

Kde nájdem svojho amerického kokeršpaniela? 

História tohto plemena nás zavedie do “Nového sveta” a späť: Medzičasom sa v mnohých európskych krajinách objavilo množstvo amerických kokeršpanielov. Anglický kokeršpaniel je v Európe však oveľa rozšírenejší. Napríklad v Nemecku na každých 10 registrovaných anglických kokeršpanielov nepripadá ani jeden americký kokeršpaniel.

Americký kokeršpaniel šteňa © Eudyptula / stock.adobe.com

Ak máte záujem oplemeno amerického kokeršpaniela, informujte sa o rozdieloch medzi týmito dvomi plemenami. Na prvý pohľad sa môže zdať oveľa jednoduchšie poriadiť si anglického kokeršpaniela. Zvyčajne sú to však oveľa väčší lovci. 

Kde nájdem chovateľov amerického kokeršpaniela? 

Chovateľské kluby španielov vám v tomto smere môžu poradiť a tiež vám dať kontakt na chovateľov. Pretože ak chcete, aby sa šteniatko stalo novým členom vašej rodiny, mali by ste sa určite obrátiť na renomovaného chovateľa. Iba tak máte najlepšiu šancu získať zdravého, typického a pravého amerického kokeršpaniela.

Najlepšie je navštíviť šteniatka v dome chovateľa, aby ste si mohli urobiť predstavu o prostredí a rodičoch. Všetky psy by na vás mali pôsobiť vyváženým a zdravým dojmom.

Chovateľ vám rád odpovie na všetky vaše otázky týkajúce sa jeho zvierat, starostlivosti o ne, chovateľských cieľoch a plemene všeobecne. Najlepšie je vopred si premyslieť, čo je pre vás dôležité, aby ste počas maznania sa šteniatkom na nič nezabudli. Ak vám chovateľ položí aj niekoľko otázok o vašich skúsenostiach so psom a životných podmienkach, je to dobré znamenie. Koniec koncov, chce vedieť, čo môžete jeho zverencovi ponúknuť.

Koľko stojí americký kokeršpaniel?

Americký kokeršpaniel, ktorý pochádza od renomovaného chovateľa s dobrou socializáciou a zdravotnou starostlivosťou, stojí v priemere okolo 1 200 eur. 

Ak hľadáte už dospelého kokeršpaniela, s americkým kokeršpanielom to môže byť trochu zložitejšie, pretože toto plemeno nie je veľmi rozšírené. Perspektívnejšie je hľadať kokeršpanielov vútulku pre zvieratáalebo v kluboch kokeršpanielov a prípadne byť otvorený aj krížencom.

História: Jeho predkovia sú Briti

Pôvodne bol americký kokeršpaniel variantouanglického kokeršpaniela. Pôvod tohto plemena je neznámy. Jediné, čo je jasné, je, že americkí milovníci psov krížili kokeršpanielov z Európy a vytvárali čoraz viac svoj vlastný typ, ktorý bol najneskôr okolo roku 1930 považovaný za samostatné plemeno. V roku 1940 dostal americký kokeršpaniel vlastný štandard a v roku 1951 ho FCI uznala ako samostatné plemeno. 

Na rozdiel od svojich britských predkov nebol americký kokeršpaniel nikdy vyšľachtený ako silný poľovný pes. Pri vytváraní plemena sa kládol dôraz skôr na vzhľad avhodnosť plemena ako rodinného a spoločenského psa. 

Okolo polovice 20. storočia bol americký kokeršpaniel jedným z najobľúbenejších plemien psov vo svojej vlasti. V tomto období si sučka tohto plemena podmanila plátna kín po celom svete a stala sa obľúbenou detskou hviezdou: hovoríme o očarujúcej Lady z animovaného filmu Walta Disneyho “Lady a Tramp“. Americký kokeršpaniel sa aj dnes často vyskytuje vo svojej domovine v Európe je ale pomerne vzácny.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.