Mačacia panleukopénia (FPV)

Mačacia panleukopénia, známa tiež ako mačací parvovírus alebo mačací mor, je nebezpečné infekčné ochorenie. Pôvodcom ochorenia je parvovírus (FPV), ktorý je medzi mačkami rozšírený. Keďže toto vysoko nákazlivé ochorenie mačiek pri neliečení zvyčajne končí smrťou, sú preventívne opatrenia mimoriadne dôležité. Zhrnuli sme pre Vás najdôležitejšie informácie o typických príznakoch, liečbe a ochrane Vašej mačky pred týmto vírusom.

Čo spôsobuje mačaciu panleukopéniu?

Spúšťačom mačacej panleukopénie je parvovírus (FPV) patriaci do čeľade Parvoviridae a u mačiek sa vyskytuje pomerne často. Vysoko nákazlivé vírusy sa, okrem iného, vylučujú stolicou. Pretože tieto vírusy sú veľmi odolné, môžu prežiť v prostredí viac ako rok. Dodržiavanie prísnych hygienických opatrení je preto veľmi dôležité, aby sa zabránilo infekcii. Našťastie vďaka mnohým očkovaniam počet infekcií v posledných rokoch prudko poklesol. Ak je mačka parvovírusom infikovaná, dochádza k poklesu množstva bielych krviniek (leukocytov), ​​ktoré sú súčasťou imunitného systému mačky. Ak sa ich celkový počet zníži, imunita mačky je oslabená. To môže mať za následok sekundárne bakteriálne infekcie a iné ochorenia.

Ako sa môžu mačky nakaziť?

Panleukopénia je vysoko nákazlivé ochorenie. K prenosu vírusu dochádza orálnou cestou. Mačky sa môžu navzájom nakaziť kvapôčkami. Existuje však aj nepriamy prenos, napríklad kontaktom s kontaminovanými predmetmi alebo krmivom infikovaným vírusom.

Vírusy sa dostávajú do tela gastrointestinálnym alebo dýchacím traktom a odtiaľ putujú do okolitých lymfatických uzlín. Odtiaľ sa dostanú do krvného obehu mačky. Toto je tiež známe ako virémia. Mačací parvovírus sa zameriava na bunky, ktoré sa rýchlo delia, ako sú bunky v črevách, lymfatickom systéme alebo kostnej dreni a tieto následne poškodzuje.

Aké sú príznaky panleukopénie u mačiek?

Mačaciu panleukopéniu možno rozdeliť do rôznych foriem. Formy sa navzájom výrazne líšia svojou charakteristikou a prognózou.

1. Perakútna forma

Táto forma sa vyskytuje hlavne u mladých mačiek, ktoré boli infikované parvovírusom medzi ôsmym a dvanástym týždňom života. Keďže ešte nemajú vyvinutý imunitný systém, zvyčajne umierajú vo veľmi krátkom čase bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov.

2. Akútna forma

Táto forma tiež nastáva náhle a je sprevádzaná širokou škálou príznakov. Postihnuté mačky môžu zomrieť na nasledujúce príznaky:

 • Celkový zlý zdravotný stav s vysokou horúčkou, ktorý zvyčajne prebieha vo fázach
 • Zažívacie ťažkosti, ako sú nevoľnosť, zvracanie, hnačka s vodnatou a sčasti krvavou stolicou, ako aj znížený príjem potravy
 • Nedostatok tekutín (dehydratácia)

3. Subakútna forma

Väčšina dospelých mačiek má silný imunitný systém. Preto často nemajú žiadne, alebo majú len mierne príznaky.

4. Forma vyskytujúca sa v maternici (intrauterinná)

Ak dôjde k infikovaniu plodu v maternici matky, môže to viesť k jeho odumretiu. Ak sa mačiatka narodia, môžu mať deformácie mozočku, čo znamená, že môžu po celý život trpieť pohybovými poruchami.

Aká je prognóza?

Prognóza panleukopénie závisí od konkrétnej formy ochorenia. Zatiaľ čo subakútna forma u dospelých mačiek má zvyčajne mierny priebeh, akútna forma, ak je neliečená, môže rýchlo viesť k smrti postihnutej mačky. Bohužiaľ, ani mladé mačky, u ktorých sa vyvinie perakútna forma, vo väčšine prípadov bez liečby neprežijú.

Ak má teda Vaša mačka horúčku, pretrvávajúce vracanie alebo hnačky, neváhajte a navštívte svojho veterinára. Včasné opatrenia sú pre úspešnú liečbu mačky rozhodujúce.

Ako je možné zistiť panleukopéniu u mačiek?

Panleukopénia sa u mačiek zvyčajne vyskytuje náhle, takže majitelia mačiek môžu zhoršenie ich celkového stavu zvyčajne rýchlo rozpoznať. Najneskôr pri vysokej horúčke, zvracaní alebo trvalej hnačke je nevyhnutné navštíviť veterinára.

Veterinárny lekár môže vysloviť podozrenie už na základe rozhovoru s majiteľom mačky (anamnéza) a všeobecného klinického vyšetrenia. Aby bolo však možné ochorenie potvrdiť, sú potrebné ďalšie diagnostické opatrenia.

Prostredníctvom vyšetrenia krvi sa dá zistiť počet bielych krviniek (leukocytov). Prudký pokles celkového počtu leukocytov je jasným indikátorom panleukopénie u mačiek. Nakoľko však iné infekčné ochorenia (napr. koronavírusy alebo salmonela) môžu viesť ku klinickému obrazu mačacej panleukopénie, je nevyhnutná ďalšia detekcia patogénov. Tá sa vykonáva prostredníctvom vzorky stolice, ktorá sa vyšetrí na parvovírusy.

infúzia mačiek

Ako sa panleukopénia lieči?

Liečba panleukopénie sa primárne vykonáva pomocou podporných opatrení. Tieto slúžia predovšetkým na stabilizáciu Vašej mačky. Existujú nasledujúce možnosti:

 • Infúzie s elektrolytmi, tekutinami a cukrovými roztokmi, v prípade potreby s prídavkom heparínu, aby sa zabránilo zvýšenej zrážanlivosti krvi
 • Lieky proti nevoľnosti a tablety na ochranu žalúdka v prípade zvracania
 • Antibiotiká na sekundárne bakteriálne infekcie: existuje riziko výskytu infekcií, pretože imunitný systém mačky je v dôsledku zníženého počtu bielych krviniek oslabený
 • Používanie protilátok (imunoglobulínov) na podporu imunitného systému
 • Dodanie živín krvou (parenterálna výživa) počas prvých pár dní spolu s diétou, napr. varené kuracie mäso alebo tvaroh
 • Prípadne môže byť potrebná transfúzia krvi

Môžem svoju mačku pred panleukopéniou ochrániť?

Panleukopénia vedie k závažným príznakom a vývoju chorôb, ktoré môžu rýchlo viesť k smrti, a to najmä u mladých mačiek a mačiek s oslabenou imunitou. Z tohto dôvodu je dôležité prijať preventívne opatrenia, medzi ktoré patria:

 • Hygienické opatrenia: pretože parvovírus (FPV) môže v prostredí prežiť veľmi dlho, je veľmi dôležitá dezinfekcia povrchov a predmetov, ako napríklad mačacej toalety a misiek na krmivo. Pri výbere dezinfekčného prostriedku však musíte dbať na virucídny účinok.
 • Očkovanie: k dispozícii sú rôzne vakcíny. Očkovacia komisia pre veterinárne lekárstvo Friedrich-Löfflerovho inštitútu preto odporúča základnú vakcináciu všetkých mačiek od ôsmeho týždňa až do 15. mesiaca života. Toto očkovanie by sa malo potom opakovať každé tri roky.
Naše najobľúbenejšie články
4 min

Rodenie mačiatok

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Ľudský zásah, až na niekoľko výnimok nie je pri rodení mačiatok nutný. Mačka-matka privedie mladé na svet tak, ako by nerobila celý život nič iného! Jediný spôsob ako môže človek pomôcť, je sedieť pri mačke a milo na ňu hovoriť. Len ak dôjde ku komplikáciam, je treba zavolať veterinára.
4 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu, tzv. ruji“.