Život so psom: Byt alebo dom?

Pes beží s dieťaťom na trávniku

Mesto alebo vidiek, byt alebo dom – v zásade je možné žiť so psom kdekoľvek. Ale v závislosti od pôdorysu a prostredia existujú rôzne plemená, ktoré sú viac alebo menej vhodné pre určitý druh bývania. Dáme Vám tipy a príklady niektorých plemien, ktoré sa dobre hodia k príslušnému prostrediu. Zvážte tiež: Ak sami nie ste vlastníkom domu alebo bytu, potrebujete pred zadovážením si psa písomný súhlas Vášho prenajímateľa!

Mnoho možností: Život so psom v byte 

Od útulného jednoizbového bytu v meste až po priestranný mezonetový byt so strešnou terasou: Byty sa môžu veľmi líšiť. Na možné výhody anevýhody sa pozrieme bližšie: 

  • Byt bez schodov: bezbariérový život psov 

Ak žijete v byte, kde je všetko od vchodových dverí po obývaciu izbu na jednom podlaží, je to veľká výhoda: Váš štvornohý kamarát nemusí namáhavo loziť po schodoch, čo je obzvlášť dobré pre šteniatka. Koniec koncov, mladých psov by ste nemali nechať behať po schodoch. Máte vo svojom prízemnom byte záhradu? Prečítajte si naše „záhradnícke tipy“ na konci článku. 

Vhodné psie plemená:Ak bývate na prízemí alebo máte výťah, ak Váš byt je priestranný a máte tolerantných susedov, máte (takmer) slobodnú voľbu pri výbere plemena psa. 

Nie je vhodný pre:Výnimky potvrdzujú pravidlo, ale pracovné psy s veľkou potrebou pohybu sa do bytu odporúčajú menej – najmä ak sa byt nachádza v meste. Okrem trávenia dosť času so svojím majiteľom, by títo štvornohí priatelia mali mať k dispozícii dostatok priestoru a bezpečnú záhradu. Sem patrí väčšina plemien poľovníckych psov, ale aj usilovné pracovné psy, ako je border kólia. 

  • Byt so schodami 

Váš byt je veľký a priestranný, ale bývate na druhom poschodí? Tu platí, že minimálne šteniatka by ste mali cez schody prenášať. Prejsť sem tam zopár schodov šteniatku síce neublíži, ale riziko zranenia pri nekontrolovateľnom behaní hore a dolu schodmi je veľké. To platí aj neskôr: U veľkých plemien psov sa môžu vyvinúťproblémy s kĺbmi, keď musia pravidelne zdolávať schody, no na nosenie po schodoch sú zas príliš ťažkí. 

Vhodné plemená psov:Dospelé stredne veľké a malé psy môžu chodiť po schodoch. Ak však bývate na piatom poschodí, môže to byť pre tieto psy z dlhodobého hľadiska nezdravé. Malé psy, ako napr. čivavu môžete s ľahkosťou vziať na ruky. Ďalej sú na chov psov v takomto byte vhodné tzv. „lap dogs“, čím sú označované psy malej veľkosti priateľské k ľuďom, ako napríklad bolonský psík alebo bavlnka (Coton de Tuléar) a príbuzné plemená. 

Nevhodný pre:Poľovné psy, pracovné psy a veľké psy nad 20 kilogramov sú menej vhodné na bývanie vo vyšších poschodiach. Pretože v prípade, že by Váš pes začal mať problémy s kĺbami, mali by ste zvládať ho nosiť po schodoch. Nasledovné plemená nie sú kvôli svojej stavbe tela vhodné na pravidelné behanie po schodoch: Jazvečík, francúzsky buldoček, pekinský palácový psíkabaset.

Zlatý retríver leží na gauči
  • Malý byt 

Že jednoizbový byt nie je vhodný pre psa? To závisí od jeho obyvateľov! Nie každý pes je príliš aktívny. Navyše: „Jednoizbový pes“, ktorý je so svojimi dvojnohými priateľmi často vonku, žije vo väčšine prípadov šťastnejší život než pes, ktorý musí v päťizbovom byte tráviť niekoľko hodín denne osamote. 

Vhodný pre:Všetky malé plemená psov bez prílišnej potreby pohybu, ako napríklad japonský španiel, maltézsky psík, bavlnka (Coton de Tuléar), bišon, mops a francúzsky buldoček. V malom byte sa vynikajúco cítia aj malé varianty pudlov agavalieršpaniel Kráľ Karol. Rovnako dobre sa cítia v malom byte aj väčšie psy, ako anglický buldog a nemecká doga. Samozrejme, byt by mal byť tak dostatočne priestranný, aby Váš štvornohý kamarát pri vrtení chvostom nezhodil napr. porcelánové figúrky na poličkách. 

Nevhodný pre:Poľovné a pracovné plemená psov, aktívne plemená, retríverov. 

  • Hlučný byt 

Počujete, keď Vaša suseda zapne kávovar alebo chrápe? Potom by to mohlo hrať úlohu pri rozhodovaní o konkrétnom plemene psov. Pretože niektoré psy majú tendenciu štekať. Majte tiež na pamäti: Nadmerné štekanie môže byť prejavom stresu alebo nudy. 

Vhodný pre: Basendžiz anatomického hľadiska nemôžu štekať, môžu vydávať iba hrdelné zvuky pripomínajúce jódlovanie. Celkovo sú tieto psy veľmi pokojné – a, mimochodom, ľahko sa tiež chovajú v malých alebo vyššie položených bytoch. Okrem toho sotva inklinujú k štekaniu: vipet, barzoj, gavalieršpaniel Kráľ Karol, zlatý retrívera labradorský retríver, akita Inua francúzsky buldoček. 

Nevhodný pre:teriérov, nakoľko tí majú spravidla tendenciu štekať, menej vhodní do hlučných bytov sú tedajorkšírsky teriér, kern teriérawesthighlandský biely teriér. Väčšie riziko štekania je taktiež u psov, ako súdoberman, malý bradáč, trpasličí pudel a toypudel, čivavaa pekinský palácový psík. Aj v prípade dobrej výchovy majú tieto psy tendenciu viac štekať. 

Dobré spolunažívanie so psom v dome 

Bývanie v dome je hotovým rajom pre celú rodinu – vrátane štvornohých priateľov. Život v dome je v zásade vhodný pre všetky plemená psov. Napokon, je tam veľa priestoru a vo väčšine prípadov aj záhrada. V závislosti od pôdorysu domu a veľkosti psa môžete oddeliť zóny, kam sa pes nedostane – napríklad detské izby alebo spálne. 

Vhodné plemená:Na život v dome je vhodné akékoľvek plemeno psov od tých veľkých po malé. Niektoré psy by však potrebovali veľkú záhradu. Sem patria:sibírsky husky,  bernský salašnícky pesalebonovofunlandský pes, ktorí sa cítia obzvlášť dobre, keď majú prístup k záhrade. 

  • Možnéproblémové zónyv dome: 

Schody:Mramorové alebo strmé schody v dome môžu pre šteniatka alebo väčšie plemená psov predstavovať problém. Schody zabezpečte mrežovou zábranou a šteniatka, či väčšie plemená psov chovajte radšej len v prízemnej časti domu. 

Veľa priestoruveľa zdrojov nebezpečenstva:Čím viac izieb, tým viac musíte dbať na to, aby boli izby pre psa bezpečné, najmä pokiaľ ide o šteňa. Malé časti, ktoré je možné prehltnúť, jedovaté rastliny v domácnosti azáhrade, káble a iné predmety, môžu byť pre Vaše šteňa nebezpečné. Riziko môžete zmierniť postupným sprístupňovaním miestností. 

Problémové zóny vzáhrade 

Dom so záhradou – čo viac si môže pes želať? Majte však na pamäti, že spolunažívanie v dome so záhradou môže mať určité úskalia. 

Veselý zlatý retríver leží na trávniku
  • Štekot v záhrade 

Ak Váš dom stojí samostatne, bude štekanie pre Vašich susedov menej nepríjemné, ak to Váš pes nepreženie. Záhrada môže byť však problém, ak pes trávi veľa času osamote. Mnoho psov má potom pocit, že musia strážiť majetok. Neskôr to začne byť na obtiaž, keď Váš samozvaný strážca pri strihaní živého plotu vyštekáva na susedov. Aj bez priamych susedov môže byť nepríjemné, keď pes šteká na okoloidúcich od poštárov po turistov. Ak nechcete, aby bol z Vášho psa strážny pes, nenechávajte ho príliš často samého v záhrade. Ak trávite čas v záhrade, najlepšie spoločne so psom. Vyššie sme spomenuli niekoľko „tichších“ psov, ako je baseni. 

  • Hrabanie a hĺbenie jám 

Mladý pes, pravdepodobne, láskyplne udržiavanú záhradu dôkladne „prerobí“. Takže ak ste vytvorili láskyplné záhony, buďte pripravení: Ak sa k nim Váš pes dostane, vo veľmi krátkom čase môžu vyzerať úplne inak. Ak je to potrebné, určité oblasti v záhrade ohraničte plotom, napríklad, kde je nasadená zelenina, aby ste ich ochránili pred psom. 

  • Bezpečnosť v záhrade 

Šteňatá majú tendenciu brať všetko do papule – a niečo z toho prehltnúť. Nenechávajte preto šteniatko samé v záhrade, pretože množstvo predmetov, ktoré je možné prehltnúť, je takmer nekonečné: Malé kamienky, jedovaté bobule, kúsky dreva, borovicová kôra, včely malý objaviteľ berie všetko do papuľky. 

Ak máte poľovného psa alebo psa, ktorý rád skáče a má veľké nutkanie slobody, určite by ste mali záhradu zabezpečiť dvojmetrovým plotom. Malé psy nepotrebujú také vysoké ploty, ale niektoré si môžu prekopať pod plotom jamu, ak ich necháte dlho samých. Oplotená záhrada nechráni len Vášho psa pred nebezpečenstvom vonku, ale aj susednú mačku, ako aj vodičov a cyklistov. 

  • Jedovaté rastliny 

Niektoré psy majú tendenciu ohrýzať všetko zelené, vrátane jedovatých rastlín. Medzi jedovaté záhradné rastliny patrí napríklad brečtan – najmä bobule starého brečtanu – ako aj buxus, vavrinovec lekársky, jarné kvety ako napr. tulipány a mnoho ďalších rastlín. Nielen rastliny, ale aj prostriedky na ochranu rastlín, môžu byť pre Vášho štvornohého miláčika jedovaté. 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Má ma môj pes rád? 10 znamení, ktoré to dokazujú

Má ma môj pes rád? Ak máme niekoho radi, zaujíma nás, či dotyčný prechováva rovnaké city k nám, ako my k nemu. Aj pri našich malých priateľoch chceme dokázať odčítať znamenia, pomocou ktorých nám dávajú vedieť, že im ležíme na srdci rovnako ako oni nám. Psy majú ale iné uličky, ktorými preukazujú svoju lásku. „Mám ťa rád“ nevyjadria síce slovami, nachádzajú ale iné milé spôsoby, ktorými nám ukazujú, ako veľmi nás majú radi. Rozpoznať tieto znamenia je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Schopnosť pochopiť jazyk našich milovaných psov drieme v každom z nás.
4 min

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.
7 min

Čomu psy rozumejú?

Mnoho milovníkov psov si je istých, že ich zvierací spoločník im dokonale rozumie. Napriek tomu dochádza v každodennom živote medzi psom a človekom dosť často k nedorozumeniam. Pretože to, čo sa nám javí ako prirodzené, nie je pre psa vždy také jasné. Čomu psy vlastne rozumejú?