Bolonský psík

Bolonský psík

Na prvý pohľad je to typický izbový psík. Na druhý pohľad je zrejmé: bolonský psík dokáže oveľa viac, než len sa maznať! Tento sympatický a hravý štvornohý priateľ je dobrým spoločníkom pre malých aj veľkých, a svojou priateľskou povahou všade šíri dobrú náladu. 

Vzhľad: Ľahučký „obláčik“

Sympatický trpasličí psík vizuálne pripomína nadýchaný chumáčik vaty. So svojimi maximálne 4 kg, pri kohútikovej výške až do 30 cm, váži menej ako niektoré mačky. Bolonský psík napriek svojej pomerne kompaktnej stavbe tela pôsobí útlo, a jeho pohyby sú ladné a elegantné. Chvost nosí ľahko zahnutý cez chrbát.

Mäkká, kučeravá a výlučne čisto biela srsť pokrýva celé telo. Srsť je chumáčovitá a nadýchaná, na nose je kratšia. Nos a oči sú čierne. 

História: Malé psy populárne už celé storočia 

Bolonský psík patrí k takzvaným bišonom, „psíkom do lona (angl. lap dogs). Toto označenie je spoločné pre všetky plemená bišonov, pretože okrem ich využitia ako spoločenského psa po dobu stoviek rokov, majú spoločnú aj malú veľkosť tela: ľahko sa zmestia do lona.  

Okrem bolonského psíka, Medzinárodná kynologická federácia (Fédération Cynologique Internationale) alebo skrátene FCI radí medzi bišonov aj plemená bišon, havanský psík a maltézsky psík. Okrem toho s nimi príbuzné aj plemená ako bavlnka (Coton de Tuléar) a levíček.  

Pôvod bolonského psíka je úzko spojený s pôvodom maltézskeho psíka. Obaja majú spoločných predkov, ktorí boli známi už v časoch Aristotela. V priebehu storočí tí najmocnejší z mocných často zdobili seba a svoju domácnosť alebo dvor týmto elegantným spoločníkom. Preto si toto plemeno získalo mnohých slávnych majiteľov. Španielsky kráľ Filip II., Madame de Pompadour, vojvodi Mediciovci, Katarína Veľká a Mária Terézia sú len niektoré z osobností, ktoré sa nielen zapísali do svetových dejín, ale mali po svojom boku aj bolonského psíka.  

FCI ho uznala ako nezávislé plemeno v roku 1956. Našťastie tento šikovný malý psíček už nie je prestížnym predmetom, ale svojou pôvabnou povahou teší všetky spoločenské vrstvy. 

Povaha: Nekomplikovaný spoločník

Bolonský psík sa vyznačuje inteligenciou a hravosťou, takže všade šíri dobrú náladu. Veľmi rád trávi čas so svojimi obľúbencami, a to: hrou, prechádzkami alebo pohodlným popoludním stráveným na pohovke. Tento oddaný psík sa s radosťou zúčastní všetkých aktivít. Hlavná vec, že môže tráviť čas so svojou ľudskou „svorkou“.  

Plemeno je považované za veľmi prítulné, ale tiež za ostražité bez toho, aby malo sklon k brechaniu. Tieto malé spoločenské psy nemajú takmer žiadny lovecký inštinkt, a väčšinou bez komplikácií vychádzajú s inými domácimi miláčikmi, ako sú napr. mačky – za predpokladu, že ich mačka akceptuje. 

Bolonský psík na prechádzke © SasaStock / stock.adobe.com

Dôsledná výchova

Najťažšou časťou pri výchove týchto inteligentných štvornohých priateľov bude pravdepodobne to, aby ste nepodľahli ich šarmu a oni si Vás „neomotali okolo labky“. Pretože tieto malé klbká energie rýchlo rozpoznajú Vaše možné slabé miesta a v prípade potreby môžu nasadiť skutočný psí pohľad, aby dosiahli svoj cieľ – napríklad lahodné sústo z Vášho taniera.  

Už pri výchove šteniatka buďte vždy dôslední, a potom bolonský psík rýchlo pochopí, že „nie“ aj zostáva „nie“, a Vy sa nedáte ľahko obmäkčiť jeho pohľadom. Ak zostanete dôslední, bude výchova tohto psa, ktorý sa rád učí, veľmi ľahká a dobre zvládnuteľná aj pre začiatočníkov, ktorí sú vo výcviku psov nováčikmi. 

Zábava: Maznanie, hry, prechádzky

Okrem maznania je hranie sa jednou z obľúbených činností tohto plemena. Pre bolonského psíka sú zábavné aj dlhé prechádzky. Ak by ste s ním chceli ísť na túru, berte ohľad na jeho veľkosť. Dospelého psa na dlhšie túry zvykajte postupne a všímajte si, kedy sa unaví.  

Psy sa samozrejme musia venčiť aj za daždivého počasia, avšak toto plemeno nepatrí k tým, ktoré vyžadujú dlhé prechádzky za každého počasia: v prípade neprívetivého počasia môžete bolonského psíka dobre zabaviť aj doma po krátkom vyvenčení tak, že sa s ním budete hrať, alebo ho budete učiť malé triky – jednou z možností je napr. výcvik s klikerom. Pre mnohých psíkov tohto plemena sú zábavné psie športy, ako napríklad tanec so psom (dogdance) alebo tréning agility pre malých psov.  

Tip pre športovo založených ľudí: bolonský psík vzhľadom k svojej veľkosti ako spoločník na jogging vhodný nie je, ale môžete si ho vziať so sebou na výlet na bicykli tak, že ho uložíte do špeciálneho košíka. 

V miske: Málo – ale kvalitne! 

Malý pes potrebuje aj malé porcie Vašou úlohou je predchádzať obezite, pretože toto plemeno môže byť niekedy dosť pažravé. Dbajte na vysokú kvalitu krmiva, ktorého hlavnou zložkou je mäso.

Odporúčania výrobcov týkajúce sa dávok krmivalen orientačné hodnoty, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od stavby tela a aktivity Vášho psíka. Najlepšie je pravidelne dospelého bolonského psíka vážiť, aby bolo možné inapriek jeho bohatej srsti zreteľne identifikovať prípadné odchýlky v hmotnosti.

Ak Váš štvornohý priateľ priberá na váhe, zodpovedajúco tomu upravte dávku krmiva, a majte pritom na pamäti, že pol kila viac alebo menej je už v pomere kveľkosti jeho tela veľa: ak má bolonský psík namiesto 4 kg hmotnosť 4,5 kg, zodpovedá to osobe, ktorá váži 90 kg namiesto 80 kg.

Keď dávate psíkovi maškrty, voľte zdravé maškrty, ako je napríklad lyofilizované mäso (mrazom sušené) alebo suché snacky na žuvanie, ktoré navyše čistia zuby. Dbajte na to, aby mal Váš psík neustále k dispozícii čerstvú vodu. 

Malé psy s pevným zdravím

Toto plemeno sa považuje za veľmi odolné. Niektorí zástupcovia plemena – rovnako ako mnoho malých psov sú náchylnejší na problémy s kolenami vo forme luxácie pately (vyskakovanie jabĺčka v kolene). Pri kúpe šteniatka sa uistite, že rodičovské zvieratá boli na to testované a požiadajte chovateľa, aby Vám výsledky testov ukázal.

Čo sa týka chovateľov: kúpa bolonského psíka od renomovaného chovateľa je najlepšou investíciou do zdravia Vášho budúceho člena rodiny. Najväčšie riziko predstavujú pochybní chovatelia, ktorí predávajú psíkov väčšinou bez papierov – s cieľom dosiahnuť zisk. Takýmto chovateľom sa určite vyhnite! Zdravý bolonský psík sa môže dožiť veku okolo 15 rokov. 

Starostlivosť o srsť

Kučeravá, mäkká srsť si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, má však obrovskú výhodu v tom, že takmer nepĺzne. Už šteniatko by ste mali privykať na pravidelný rituál starostlivosti o srsť pomocou hrebeňa a kefy. Počas výmeny srsti by ste mali psa každý deň česať, aby ste zabránili splstnateniu srsti – mimo tohto času stačí používať hrebeň a kefu každý druhý deň. Na snehobielej srsti sa navyše ľahko prichytia malé vetvičky alebo špina.  

Čo sa srsti týka: biela srsť potrebuje z času na čas kúpeľ – najlepšie je psa už od šteniatka na kúpeľ zvykať, a na kúpanie použiť jemný šampón pre psov. Pre žiarivú bielu farbu srsti sa odporúča šampón určený špeciálne na bielu srsť.  

Dbajte na to, aby srsť nešla psíkovi do očí, a nedráždila ich. Inak srsť primerane skráťte, aby ste zabránili infekcii očí. Najmä ak sa jedná o staršieho psa, pravidelne mu kontrolujte dĺžku pazúrov, aby ste zabránili tomu, že sa pazúr o niečo zachytí. 

Hodí sa ku mne bolonský psík?

Bolonský psík je skutočne univerzálny, a je tiež vynikajúcim spoločníkom pre začiatočníkov. Je tiež veľmi vhodný ako rodinný pes, má rád deti, s ktorými sa môže hrať, a maznať sa s nimi.  

Napriek roztomilému vzhľadu to však nie je plyšové zvieratko. Deti by sa preto mali naučiť zodpovedne zaobchádzať so zvieratami. Inak by sa mohol tento malý psík pri drsnejšom zaobchádzaní v zápale hry rýchlo zraniť. Váš bolonský psík by mal mať tiež dostatok možností na odpočinok, kde sa môže stiahnuť.  

Tieto malé psíky zvyčajne dobre vychádzajú s mačkami alebo inými malými zvieratami, najmä ak s nimi boli v ranom veku socializovaní. Ak si zaobstaráte šteniatko k dospelej mačke, dbajte na to, aby ste mačke venovali rovnako veľa pozornosti ako predtým, aby mačka nevidela v novom členovi rodiny narušiteľa pokoja.

Toto plemeno je tiež veľmi vhodné na spolunažívanie s jednou osobou, a užíva si čas strávený vo dvojici. Bolonský psík nie je rád sám, takže bolonského psíka by ste mali mať psa vždy vo svojej blízkosti. Tieto psy sa ideálne hodia aj ku seniorom. Starší ľudia si môžu svojho štvornohého priateľa väčšinou všade vziať so sebou, zatiaľ čo tento malý psík ich udržuje v kondícii a aktívnych. Či už mesto alebo vidiek – prispôsobivý bolonský psík sa cíti dobre všade. 

Bolonský pes v psom salóne © frank11 / stock.adobe.com

Pred poriadením si psíka 

Aj keď je toto plemeno malé, zaobstaranie si psa znamená veľkú zmenu vo Vašom živote. Ešte pred kúpou psíka si to ujasnite, a v kľude sa pripravte na život so psom.  

Predtým, než sa rozhodnete si psíka zaobstarať, by ste si mali, ak žijete sami, dobre premyslieť, kto sa oňho postará, keď budete chorí alebo odcestovaní. Tip: V dnešnej dobe si môžete vziať psa so sebou do mnohých hotelov alebo dovolenkových apartmánov.  

Obzvlášť malý a nekomplikovaný bolonský psík môže byť skvelým spoločníkom pre všetky turistické ciele, kam sa dá dostať autom alebo vlakom. Najmä preto, že cestovanie s ním je vďaka jeho šikovnej veľkosti jednoduché. Ale ak túžite po dovolenke na pláži v tropickom podnebí, je lepšie vopred si zorganizovať opatrovanie psa s ohľadom na jeho potrebu blízkosti človeka.  

Vypočítajte si pravidelné náklady na psa, pretože tieto budete musieť platiť mnoho rokov od momentu, čo si psíka poriadite. Okrem výdavkov na kvalitné krmivo by ste mali myslieť tiež na návštevy u veterinára z dôvodu prehliadky či očkovania, ako aj na platbu za daň za psa. 

Na začiatku Vášho spolunažívania so psom musíte okrem kúpnej ceny za psa od renomovaného chovateľa počítať aj s nákladmi na základnú výbavu pre Vášho nového spolubývajúceho. Uistite sa, že je všetko pre nového člena rodiny pripravené skôr, než si ho prinesiete domov: Okrem misiek na vodu a krmivo potrebujú psíkovia aj hračky vhodné pre malých psov, deku a pelech na spanie, vodítko s postrojom alebo obojkom a pás pre psa do auta: tu nájdete tiež malé prenosné prepravné boxy pre psov.  

Zaobstarajte si tiež niekoľko pomôcok na starostlivosť o srsť: tu sa odporúča hrebeň, kefa, šampón a obrúsky na oči. Lepšie je tiež mať pre prípad potreby doma hrebeň na blchy a pinzetu na kliešte. 

Ako nájdem svojho vysnívaného bolonského psíka?

Títo psíkovia sa spolu s ostatnými plemenami bišonov tešia veľkej obľube. Nájsť renomovaného chovateľa však vyžaduje určitú prípravu. Dbajte na to, aby Vami zvolený chovateľ bolonských psíkov bol členom klubu chovateľov, a vedel Vám predložiť písomné dôkazy o vykonaných chovateľských skúškach.  

Dohodnite sa s chovateľom, aby Vám ukázal šteniatka aj ich rodičov – všetci by na Vás mali pôsobiť vyrovnane. Chovateľ odovzdáva šteniatka najskôr až po dovŕšení ôsmich týždňov veku. Dovtedy sú nielen formované a značne socializované, ale aj niekoľkokrát odčervené, očkované a začipované. Spolu so šteniatkom chovateľ odovzdáva aj očkovací preukaz.  

Ak Váš nový člen rodiny pochádza z inej krajiny, musí byť vo veku 15 týždňov, keď sa pohybuje v rámci EÚ, a musí byť kompletne zaočkovaný proti besnote. Tí, ktorí uprednostňujú hľadanie psa vo svojom regióne a nemôžu v blízkosti nájsť chovateľa bolonského psíka, môžu zvážiť kúpu psíka iného plemena z radu bišonov. Aj keď teraz niektorí zarytí fanúšikovia bolonských psíkov protestujú: najmä bišon, ako aj bolonskému psíkovi veľmi podobný maltézsky psík, môžu byť skutočnou alternatívou pre milovníkov psov.

Dbajte na výber správneho chovateľa

V každom prípade sa vyhýbajte všetkým „chovateľom“, ktorí predávajú šteniatka bez toho, aby boli členmi klubu. Títo majitelia psov zvyčajne nemajú ani také odborné znalosti, ktoré sú potrebné pre chov zdravých a typických potomkov, ani neinvestujú do selekcie orientovanej na zdravie alebo do času na nevyhnutnú socializáciu šteniat. Výsledkom môžu byť choroby, poruchy správania a v neposlednom rade neistota zo získania bolonského psíka s charakteristickými znakmi. 

Ak chcete dať domov už dospelému bolonskému psíkovi, môžete sa rozhliadnuť po internete. Niekedy sa majitelia bolonských psíkov musia so svojím zvieracím spoločníkom z rôznych dôvodov rozlúčiť. Žiadny bolonský psík pravdepodobne nebude čakať na nový domov v miestnom útulku – na to je toto plemeno príliš zriedkavé. Okrem toho sa pre tieto pekné a nekomplikované psy väčšinou rýchlo dá nájsť nový domov. Návšteva útulku však nie je na škodu. Niekedy tam nájdete aj iné plemená bišonov alebo krížencov, ktoré Vám môžu spontánne prirásť k srdcu. 

Prajeme Vám krásne spoločné chvíle so svojím bystrým bolonským psíkom! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.