Maltézsky psík

Maltézsky psík

Malý maltezáčik – obľúbený rodinný pes

Malý, snehobiely maltézsky psík si svojou inteligenciou a čulosťou získal mnohých milovníkov zvierat. Maltezáčikovia sú mimoriadne dobrými spoločníkmi pre ľudí, ktorí majú radi svojho štvornohého priateľa vždy vo svojej blízkosti, a ktorí sa s radosťou starajú o jeho hodvábne jemnú srsť. 

Výzor 

Rozkošné a elegantné lákadlo pre oči 

S tmavými gombíkovými očami a čiernym nosom v žiarivo bielom kožúšku maltézski psíkovia už len svojím vzhľadom roztápajú srdcia mnohých milovníkov psov. Maltézsky psík napriek svojej len 21 – 25 cm výške a nízkej hmotnosti maximálne 4 kg hneď upúta pozornosť svojím veselým vzhľadom. Hodvábna kožušina nemá podsadu a siaha až k zemi. Upravený vzhľad maltézskeho psíka si však zo strany majiteľa vyžaduje časovo náročnú údržbu. Vizuálne je toto plemeno veľmi podobné svojim blízkym príbuzným „bišonom“. Mnoho laikov si ho zamieňa najmä s bielym „coton de tuléar“. Maltézsky psík je však menší a má hladkú srsť. 

História 

Korene tohto plemena siahajú až do staroveku: jedna teória hovorí, že predkovia maltézskeho psíka pochádzali z Egypta, odkiaľ sa toto plemeno ďalej obchodníkmi rozšírilo. Archeológovia našli v hrobke slávneho faraóna Ramzesa II., ktorý zomrel v roku 1225 pred Kr., malé sochy psov, ktoré vyzerali byť podobné dnešným maltezákom. Vyobrazenia na vázach o 700 rokov neskôr zobrazujú malého psa s nápisom „Melitae“.

Minulosť je však rovnako nejasná ako pôvod názvu: dlho sa vychádzalo z toho, že názov odkazuje na ostrov Malta pri pobreží Sicílie alebo na dalmátsky ostrov Mjlet, no v súčasnosti sa predpokladá, že názov je odvodený od semitského slova „màlat“, čo znamená „prístav“, a bol použitý v mnohých miestnych názvoch. Prinajmenšom je isté, že predkovia tohto malého psa boli známi už v staroveku, a boli obľúbení ako spoločenské psy. V priebehu storočí boli tieto psy vyhľadávanými spoločníkmi vznešených dám a šľachticov, až po cisárov a kráľov. Napríklad britská kráľovná Viktória, ako aj francúzske kráľovné Mária Antoinetta a Joséphine de Beauharnais patria medzi šťastné majiteľky maltézskych psíkov. Maltezák je až do súčasnosti obľúbeným psom, ktorý sa aj v meste cíti ako doma. 

Charakter 

Dobrá nálada na štyroch labkách 

Maltézski psíkovia kompenzujú svoju malú veľkosť pozitívnym a živým šarmom. Sú inteligentní, dobromyseľní, hraví, a baví ich učiť sa nové triky. Aj keď sú ostražití, nemajú tendenciu štekať. Maltézsky psík si na cudzích ľudí zvyká pomaly – všetku náklonnosť venuje svojmu majiteľovi, ktorého by mal najradšej stále pri sebe. Samota je pre toto plemeno, ktoré bolo po tisícročia chované pre potešenie ľudí svojou spoločnosťou, náročná. Preto by ste nikdy nemali tohto oddaného štvornohého priateľa nechať dlho osamote. Je to nekomplikovaný spoločník: spoločná hra, výlety alebo leňošenie. Maltézsky psík vždy šíri dobrú náladu, hlavná vec, že je v blízkosti svojho milovaného človeka. 

Výchova šteniatka maltézskeho psíka © Richard Kadow / stock.adobe.com
Výchova šteniatka maltézskeho psíka

Štvornohý priateľ ochotný učiť sa 

Výchova tohto učenlivého psíka nie je žiadnym problémom ani pre začiatočníkov. Maltezák je považovaný za psa ochotného učiť sa, ale je aj citlivý. Vyvarujte sa akejkoľvek tvrdosti pri zaobchádzaní s týmto citlivým psom, ktorý Vám ako majiteľovi rád splní každé želanie. Pri objavovaní niečoho nového však platí aj toto: svojho maltezáčika nerozmaznávajte. Tento malý psík je totiž zvyčajne odvážny a otvorený, a je oveľa viac než len psom na pestovanie. Potrebuje samozrejme aj dôslednú výchovu, aby sa naučil, čo môže a čo nie. Nenechajte sa obmäkčiť a nerobte výnimky, ak napríklad nesmie ísť do postele – aj keď je ťažké jeho sladkému pohľadu odolať. Ak raz podľahnete, budete musieť vždy začínať odznova. 

Zdravie 

Rovnako ako mnoho malých psov, aj toto plemeno je náchylné na patelárnu dislokáciu, bolestivé posunutie kolenného kĺbu. Najlepším preventívnym opatrením je vyhnúť sa nadváhe a dopriať psovi pravidelný pohyb, pretože to posilňuje stabilizačné svaly okolo kolien. Existuje tiež predispozícia na cukrovku, ako aj problémy so slznými kanálikmi. Oči Vášho maltézskeho psíka udržiavajte bez chlpov, aby ste predišli vzniku tohto problému.

Ak konce chlpov často zasahujú do oka, vedie to k jeho podráždeniu. Tomuto psíkovi je najlepšie čistiť oči každý deň špeciálnym čistiacim prostriedkom na oči pre psov. K udržaniu zdravia tiež patrí denné kefovanie bohatej srsti maltezáka, pretože splstnatenie srsti môže rýchlo viesť k zápalom alebo plesniam na koži. Pri dobrom zdravotnom stave sa maltézsky psík môže dožiť veku 14 až 16 rokov. 

Výživa maltézskeho psíka 

U psa, ktorý podľa normy váži maximálne 4 kg, je ešte dôležitejšie vyhnúť sa nadváhe. Pamätajte: 2 kg naviac na rebrách psa zodpovedajú osobe, ktorá váži viac ako 100 kg namiesto ideálnej hmotnosti 70 kg! U maltézskych psíkov s nadváhou sa zvyšuje riziko kĺbových a srdcových problémov, ako aj riziko cukrovky. Údaje výrobcu o dennom množstve krmiva sú iba orientačné, a mali by byť prispôsobené každému psovi individuálne. Dospelého maltezáka teda pravidelne vážte, aby ste v prípade potreby mohli podniknúť opatrenia.

Keď si psa zadovážite, najlepšie je mu podávať krmivo, ktoré už pozná, aby si ľahšie u Vás doma zvykol. Zmeny krmiva by sa mali robiť vždy opatrne, napríklad tak, že každý deň do starého krmiva primiešate o niečo viac nového krmiva. Vyhnete sa tak reakciám z precitlivenosti, ako sú hnačky alebo zvracanie. Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre mokré alebo suché krmivo, krmivo by malo obsahovať vysoký podiel mäsa – tak aby Váš štvornohý priateľ mohol optimálne zužitkovať výživné látky, ktoré krmivo obsahuje.  

Kŕmenie psa vysokokvalitným krmivom bez lacných prísad prispôsobené výživovým potrebám Vášho maltézskeho psíka sa odzrkadlí na jeho lesklej srsti, zdravej pokožke a bezproblémovom trávení. Dbajte tiež na to, aby snacky ktoré psovi podávate boli dobrej kvality: okrem snackov na starostlivosť o zuby, sa ako malá odmena medzi kŕmeniami hodia tiež napr. malé bezobilninové snacky sušené mrazom. Samozrejme, Váš pes by mal mať vždy k dispozícii čerstvú pitnú vodu. 

Starostlivosť o srsť 

Aj veľmi malý pes môže mať na sebe veľké množstvo srsti – maltezák je toho dôkazom! Starostlivosť o srsť je náročná a hlavne nováčikovia v tejto oblasti by to nemali podceňovať! Milovníci psov, pre ktorých je starostlivosť o srsť nevyhnutným zlom, by sa pre plemeno maltézskeho psa radšej rozhodnúť nemali. Starostlivosť o srsť by mala byť pre obe strany zábavou, pretože v každodennom živote so psom si vyžaduje veľa času! Po každej prechádzke by ste mali srsť maltézskeho psa prejsť rukou, aby ste mu zo srsti odstránili zachytené listy alebo vetvičky.

Dlhá, hodvábna srsť si vyžaduje každodenné kefovanie, inak má sklon k plstnateniu. Okrem toho by ste mali najmenej dvakrát mesačne psa okúpať: už šteniatko na tento rituál privykajte, a na kúpeľ použite jemný psí šampón na dlhú alebo bielu srsť. Pred kúpaním svojho štvornohého priateľa poriadne vykefujte. Použite mierne teplú vodu, šampón jemne vmasírujte, a srsť dôkladne opláchnite. Pre dodatočnú starostlivosť môžete srsť ešte opláchnuť s kondicionérom. V neposlednom rade jemne vytlačte vodu z kožušiny, a svojho malého štvornohého kamaráta fénom vysušte, pretože mokrý maltezák môže rýchlo prechladnúť. Ak je to potrebné, vyčistite uši čistiacim prostriedkom na uši, oči zase prostriedkom na čistenie očí, a kontrolujte ich, aby do nich nezasahovala srsť. Pazúriky Vášho maltézskeho psa by ste mali kontrolovať tiež – najmä s pribúdajúcim vekom môžu rýchlo rásť, a preto by ste ich mali zastrihávať nožnicami na pazúry. 

Zamestnanie 

Maltezák je síce psom užívajúcim si pestovanie, no skrýva sa v ňom aj kus malého dobrodruha, ktorý rád chodí na denné prieskumné túry a rád oňucháva. Hra mu prináša veľa potešenia. Nájdite dobrú rovnováhu medzi fyzickou a psychickou záťažou – príliš veľa „psieho športu“ môže spôsobiť, že Váš malý štvornohý priateľ bude nevyvážený, pretože bude stále očakávať ďalšiu výzvu. Uistite sa preto, že máte tiež tiché hodiny na maznanie a spoločné leňošenie. Maltezáčikovia milujú hračky – napríklad hračky na ťahanie, loptičky a frisbee alebo tiež inteligenčné hračky. Clickery sú tiež skvelým spôsobom na trávenie času pre inteligentných maltézskych psíkov, ktorí sa radi učia triky, a tiež to posilňuje puto medzi psíkom a majiteľom.

Tanec so psom je ďalší skvelý spôsob, ako precvičiť telo aj myseľ súčasne. Myslíte si, že Vášho psa by bavil tréning agility? Žiadny problém: teraz existuje aj vybavenie na agility pre malých psov, s ktorým môžete trénovať. Pravidelne si robte prestávky, aby malé nožičky Vášho psa neboli príliš presilené. Náročné cviky v psom športe by ste mali robiť iba v prípade, že je Váš maltezák už dospelý, aby ste zabránili poškodeniu pohybového aparátu. 

Malý maltezáčik © Senwyn / stock.adobe.com
Malý maltezáčik pripravený na svoj povel.

Základná výbava pre Vášho maltézskeho psíka 

Skôr než si svojho maltézskeho psíka prinesiete domov, môžete si čakanie naňho skrátiť výberom rozumnej základnej výbavy. Maltezák potrebuje ako útočisko pohodlné miesto na spanie – tu máte na výber z mnohých krásnych pelechov a diek pre psov. Obojky, postroje a vodítka sú rovnako súčasťou domácnosti so psom ako misky na vodu a krmivo. Popremýšľajte tiež nad tým, ako by ste svojho psa chceli autom prepravovať – k dispozícii je niekoľko možností, od prepravných boxov z rôznych materiálov, až po bezpečnostné pásy pre psovOchranná deka do auta môže byť tiež veľmi užitočná na častejšie cesty.

Váš krásavec na štyroch labkách potrebuje aj zopár pomôcok na starostlivosť o srsť: okrem mäkkej kefy sa na predčesanie ideálne hodí aj hrubý hrebeň. Po ruke by ste mali mať aj špeciálne nožnice pre psov, aby ste na niektorých miestach mohli srsť poskracovať. Zaobstarajte si jemný šampón a kondicionér pre psov – v prípade, že si domov prinesiete šteniatko, tak šampón pre šteniatka, a neskôr môžete prejsť na psie šampóny pre dlhú alebo bielu srsť. Prostriedok na čistenie uší by ste mali mať po ruke. U tohto plemena má zmysel používať aj prostriedok na čistenie očí, keďže maltézski psíkovia mávajú problémy so slznými kanálikmi. Kliešte na pazúry a pinzeta na kliešte dopĺňajú výbavu na starostlivosť o psíka.

Pre koho je maltézsky psík vhodný? 

Záujemci o maltézskeho psíka by si mali byť vedomí toho, že psík potrebuje hladkanie, kefovanie srsti a prechádzky. Títo oddaní psíkovia nezostávajú radi dlho sami, a preto potrebujú ľudí, ktorí sa im často a výdatne venujú. Toto plemeno je vhodné pre seniorov, ktorí trávia veľa času v prírode, ale aj pre pracujúcich, ktorí si svojho štvornohého priateľa môžu vziať so sebou do práce. Maltézski psíkovia vyhľadávajú blízkosť svojho majiteľa, a vzhľadom na svoju veľkosť sú tiež vynikajúcimi spoločníkmi na cesty. Maltézsky psík sa cíti ako doma aj v mestskom byte, ak má dostatok pohybu. Aj keď sa rád zabaví hrami, nepotrebuje intenzívnu športovú aktivitu. Plemeno je vhodné aj pre začiatočníkov, ktorí sú ochotní sa učiť. 

Kde nájdem maltézskeho psíka podľa môjho želania? 

Každý, kto si toto plemeno zamiloval, by si mal šteniatko kúpiť iba od zodpovedného chovateľa, ktorý má veľa znalostí o povahe, druhu a zdraví plemena. V prípade „náhodných vrhov“ alebo dokonca množiteľov, ktorí psy „množia“ hlavne kvôli zárobku, bez preukazu o pôvode psa a bez členstva v klube chovateľov, nemáte záruku, že ide o pravého maltézskeho psíka. Zdravie a charakter môžu byť tiež narušené: psíkovia bývajú často chorí a nie sú dobre socializovaní. V skratke: investícia času a peňazí do hľadania dobrého chovateľa určite stojí za to – koniec koncov, nehľadáte výhodnú ponuku, ale spoločníka na mnoho ďalších rokov! 

Pri návšteve chovateľa môžete v ideálnom prípade spoznať aj rodičovské zvieratá a vidieť, ako šteniatka vyrastajú. Šteniatka by mali pôsobiť zdravým a vyrovnaným dojmom. Chovateľ Vám rád poskytne informácie o zdravotných prehliadkach, a poradí Vám, ktoré zo šteniatok by sa k Vám mohlo najlepšie hodiť. Preberie s Vami tiež výživu a starostlivosť o srsť psíka, ohľadom čoho Vám určite poskytne niekoľko dobrých rád. Váš malý maltezáčik sa k Vám môže nasťahovať najskôr až vtedy, keď bude mať osem týždňov. Spolu so psom obdržíte aj preukaz o pôvode psa (rodokmeň) a očkovací preukaz. Dbajte na to, aby ste dodržali termíny očkovaní, aby bola zaistená ochrana očkovaním. 

Ak hľadáte už dospelého psa, môžete uspieť v miestnom útulku, kde z času na čas určite nájdete maltézskych psíkov alebo bišónov. Ak by ste v útulku neuspeli, tak na internete plnom nespočetných ponúk určite nájdete to, čo hľadáte, pretože každú chvíľu sa stane, že maltézsky psík hľadá nový domov – či už preto, že predchádzajúci majiteľ nezvládal starostlivosť o srsť, alebo kvôli rozvodom či úmrtiam. Prítulní maltezáčikovia veľmi bez ľudského kontaktu trpia, a určite sa potešia novému domovu! 

Prajeme Vám krásne chvíle s Vaším prítulným a veselým maltézskym psíkom!  

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.