Dandie Dinmont Terrier

Dandie Dinmont teriér na zelenom trávniku

Dandie Dinmont teriér je rovnako tvrdohlavý ako vyzerá.

Za hranicami Veľkej Británie sa svojrázny a pôvabný Dandie Dinmont teriér vyskytuje len zriedka. Fanúšikovia tohto plemena oceňujú drsný šarm tohto šikovného štvornohého priateľa. V našom článku sa zoznámite s týmto škótskym teriérom so všetkými jeho zvláštnosťami.

Profil Dandie Dinmont teriéra

Krátky popis: Staré plemeno psov s jedinečným vzhľadom a povahou, ktoré poteší najmä skúsených milovníkov psov.
Výška v kohútiku: 20-28 cm
Hmotnosť: 8-11 kg
Priemerná dĺžka života: 12-14 rokov
Cena: od cca. 1 000 eur 
Povaha: odvážny, inteligentný, nezávislý
Srsť: jemná podsada, drsná krycia srsť
Farba srsti: farba korenia alebo horčice
Náročnosť výchovy: stredná
Náročnosť na starostlivosť: vysoká
Potreba pohybu: stredná
Pôvod: Škótsko 

Výzor Dandie Dinmont teriéra

“Je to kríženec jazvečíka?” Túto otázku už počul nejeden majiteľ Dandie Dinmonta. Pretože drzý pohľad, “rozstrapatená srsť” a dlhý chrbát v porovnaní s výškou ramien pripomínajú typický (hrubosrstý) vzhľad jazvečíka.

Dandie Dinmont teriér je staré a nezávislé plemeno psa. Jeho vzhľad je definovaný štandardom plemena FCI, okrem iného nasledovnými znakmi:

 • Celkový vzhľad: veľké oči s inteligentným výrazom, lasicovité telo, krátke nohy, srsť odolná voči poveternostným vplyvom 
 • Hlava: silná a veľká, výnimočne silno vyvinuté lícne svaly 
 • Oči: veľké v pomere k telu, okrúhle, posadené ďaleko od seba 
 • Uši: sklopené a dlhé do 10 cm, pokryté svetlými chlpmi 
 • Chvost: pomerne silný, 20 až 25 cm dlhý, šabľovito zahnutý 
 • Hmotnosť: osem až jedenásť kilogramov 
 • Výška ramien: približne 20 až 28 centimetrov, ale nie je predpísaná 
 • Srsť: mäkká podsada, drsná, na dotyk kučeravá krycia srsť najmä na hornej strane, na chrbte huňatá (nie strapatá). 
 • Farby: farba korenia (pepper) alebo horčice (mustard) 
© Christian Müller / stock.adobe.com
Sympatická bacuľatá hlava: Dandie Dinmont teriér s typickým “dandyovským vzhľadom“.

Charakter Dandie Dinmont teriéra: Chytrá hlavička s drsným šarmom

Majitelia Dandieho Dinmonta sú presvedčení o mnohostrannej povahe tohto škótskeho teriéra. “Trochu samotársky spoločník, ktorý sa hodí k ľuďom, ktorí sú mu podobní,” takto opisuje povahu tohto plemena Eva-Maria Krämerová vo svojej knihe “250 plemien psov”.

Správanie v každodennom živote

Sympaticky vyzerajúci škótsky pes má vlastnú predstavu o tom, ako by mal vyzerať každodenný život. Je považovaný za odvážneho, inteligentného a nezávislého. Každý, kto to vie ocen, nájde v Dandie Dinmontovi príjemného spoločníka. 

Rád sa mazná so svojimi dvojnohými priateľmi a je prítulný, voči cudzím ľuďom je však zdržanlivý. To sa môže týkať aj malých detí: nepredvídateľné pohyby, náhle dotyky alebo krik sa malým teriérom nepáčia.

Dandie Dinmont teriér má vysoký prah dráždivosti a po vyprovokovaní môže reagovať prudko. Dandie Dinmont nevyštekáva, no prekvapivo silným hlasom hlási “votrelcov”. 

Výchova bez perfekcionizmu 

Výchovu Dandie Dinmont teriéra totiž sťažuje jeho tvrdohlavá povaha: záujemcovia o toto plemeno by už mali mať skúsenosti so psami. Ak hľadáte psa s veľkou vôľou vyhovieť alebo ak prikladáte veľký význam vždy poslušnému spoločníkovi, tak ste na zlej adrese.

S veľkou dávkou trpezlivosti a dôslednosti ho však môžete naučiť spoľahlivej základnej poslušnosti. No nečakajte, že Dandie bude veľmi poslúchať. Niekoľko krátkych tréningov v každodennom živote však posilní vaše puto so psom a umožní pohodové spolunažívanie.

V zoohit magazíne nájdete množstvo cenných rád o výcviku psov. 

Chov a starostlivosť o Dandie Dinmont teriéra

Dandie Dinmont teriér nie je pes pre každého. Ale tí, ktorí sa vžijú do povahy tohto štvornohého priateľa, v ňom nájdu psa, ktorý sa rád prispôsobí ich životu.

Tipy pre starostlivosť o srsť

Mierne rozstrapatený vzhľad štvornohého priateľa je zámerný, ale vyžaduje si určité úsilie pristarostlivosti o srsť. Škóta s drsnou srsťou treba česať niekoľkokrát týždenne. K tomu každých pár mesiacov profesionálne trimovanie, aby ste získali ten pravý divoký vzhľad.

Dôležité je tiež predísť plstnateniu srsti. Ak totiž budete musieť srsť psa strihať, poškodíte tým prirodzenú dvojvrstvovú štruktúru srsti, vďaka ktorej je pes odolný voči poveternostným vplyvom.

Dobre upravený Dandie Dinmont teriér v domácnosti nepúšťa takmer žiadne chlpy. Pokiaľ ide o srsť, tento pes nie je extravagantný “dandy”, ale potrebuje dobre upravený, prirodzený vzhľad.

Hľadáte vhodnépríslušenstvo na starostlivosť o srsť? V pokoji si prezrite online obchod zoohit.

Ku komu sa hodí Dandie Dinmont teriér?

Tvrdohlavé Dandie Dinmont teriéry nie sú typickérodinné psy. To však neznamená, že ich nemožno chovať v rodinách s deťmi. Je však dôležité deti a psy pomaly na seba privykať a poskytnúť psíkovi dostatok možností, kde môže nerušene odpočívať.

Dandie Dinmont nemá rád pletenie vrkočov ani iné veci, ktoré mnohé typické “rodinné psy” obľubujú. Tiež nemá rád rušné prostredie, a preto sa ideálne hodí k jednému alebo dvom pokojným dvojnohým priateľom, ktorí ocenia jeho svojrázny šarm.

Mestský alebo vidiecky pes?

Malý štvornohý priateľ na to, aby bol šťastný, nepotrebuje dom so záhradou. Preto mu vyhovuje aj život v meste. Ak bol socializovaný s mačkami, spolunažívanie s nimi preňho nepredstavuje žiadny problém. 

Mimochodom, dandie dinmont teriér je výborný spoločník na cesty, ale aj to si vyžaduje rozsiahlu socializáciu a imprinting.

Šport a aktivita: Ako zamestnať Dandie Dinmont teriéra?

Pokiaľ ide o spoločné aktivity, je dospelý Dandie Dinmont teriér veľmi prispôsobivý. Rád vás bude sprevádzať na dlhých prechádzkach alebo túrach. 

Nepatrí však k plemenám, ktoré vyžadujú veľa pohybu. Skákanie alebo pravidelné stúpanie po schodoch môže poškodiť kĺby a stavce psa – ak máte pochyby, opýtajte sa svojho veterinára. 

Mnohé psie športy, ako napríklad agility alebo obedience, nie sú pre Dandie Dinmont teriéra vhodné vzhľadom k jeho vzrastu a povahe. Vyskúšajte, či vášho štvornohého priateľa bude baviť stopovanie alebo učenie sa nenáročných trikov – bez nátlaku. 

Ako je na tom Dandie Dinmont teriér so zdravím?

Krátke nohy tohto teriéra sú podobne ako u krátkonohých jazvečíkov dôsledkom genetickej poruchy tvorby chrupaviek. Táto chondrodysplázia predčasne zastavuje rast dĺžky nôh – preto je Dandie Dinmont teriér „dlhší než vysoký“.

Pri takejto postave je toto plemeno psov náchylné na vyskočenie platničiek, podobne ako u niektorých jazvečíkov. Ak má k tomu Dandie Dinmont predispozíciu, nemal by pravidelne behať po schodoch ani veľmi skákať.

Dbajte tiež navyváženú stravu, pretože nadváha môže prispieť k problémom s medzistavcovými platničkami.

Medzi choroby, na ktoré môžu byť dandie dinmont teriéry náchylné, patrí najmä glaukóm (zelený zákal oka). Ak si chcete kúpiť šteniatko, mali by ste sa chovateľa popýtať na zdravotné prehliadky psíka.

Informujte sa pred kúpou šteniatka: 12 otázok pre chovateľov psov

Koľko sa dožívajú Dandie Dinmont teriéry?

Priemerná dĺžka života Dandie Dinmont teriérov je 12 až 14 rokov.

História a pôvod Dandie Dinmont teriéra

Od 17. storočia sa v Škótsku malé teriéry s drsnou srsťou využívajú na lov vydier alebo líšok. Je možné, že predkoviaškótskych teriérov, skye teriérovaborder teriérovzohrali úlohu pri vývojidandi.

Vedeli ste, že?Toto plemeno je pomenované podľa románu “Guy Mannering” od Sira Waltera Scotta z roku 1815. Hlavný hrdina Dandie Dinmont v ňom chová dva teriéry pomenované podľa farby srsti “Pepper” a “Mustard”.

Dinmont je založený na skutočnom živote Jamesa Davidsona, ktorý je považovaný za zakladateľa moderného chovu tohto plemena psov. Prostredníctvom novely sa Dandie Dinmont teriér stal populárnejším, ale mimo Veľkej Británie je stále len vzácne sa vyskytujúcim plemenom.

V novembri 1875 bol v Škótsku založený prvý klub Dandie Dinmont. Dnes patrí tento pes k najvzácnejším psom britského pôvodu. Britský kynologický klub ho preto zaraďuje medzi “zraniteľné pôvodné plemená”. Takmer nikdy sa nechová na lov, ale väčšinou ako spoločenský pes.

© Baillie Photography / stock.adobe.com
Dandie Dinmont teriér je tvrdohlavý už od šteniatka.

Tipy na kúpu Dandie Dinmont teriéra

Mimo Škótska je Dandie Dinmont skutočnou raritou. Máte záujem o psíka tohto plemena? Potom sa vopred informujte o chove a alternatívnych plemenách.

Kde hľadať Dandie Dinmont teriéra?

Dandie Dinmont teriér je vzácny dokonca aj vo svojej rodnej krajine: v roku 2020 uzrelo svetlo sveta v Spojenom kráľovstve len 87 šteniat. V kontinentálnej Európe boli počty vždy nižšie a naďalej klesajú.

Toto plemeno však môžete hľadať u chovateľov alebo v rôznych kluboch teriérov, ktoré sa starajú o podobné plemená.

Alternatívne psie plemená

Keďže toto plemeno je jedným z predkov plemena jazvečíka, majú obe plemená podobné povahové črty. Podobnosť majú aj v stavbe tela a srsti.

Najmä medzi škótskymi plemenami psov je veľa takých, ktoré sú Dandie Dinmont teriérovi podobné.

Napríklad

 • rovnako samostatný skye teriér, ktorý vyžaduje dôkladnú starostlivosť o srsť, 
 • temperamentný bedlingtonský teriér, ktorý je napriek svojej výške s Dandie Dinmont teriérom príbuzný, a 
 • sealyhamský teriér, ktorý vznikol krížením Dandie Dinmonta s bulteriérom, ktorý mu je tiež podobný. 

Záver: Dandie Dinmont – verný spoločník

Dandie Dinmont teriér je pes so silnou povahou, ktorý sa netúži každému zapáčiť.

Posledné slovo o týchto výnimočných psoch má Sir Walter Scott: “Plemeno, ku ktorému Pepper a Mustard patria, je dnes veľmi uznávané – nielen preto, že sú to dobrí lovci, ale aj preto, že sú inteligentní a verní. Pre tých z nás, ktorí Dinmont teriéra chovajú, je to veľmi milovaný spoločník..“

Zdroje:

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.