Japonský špic

Japonský špic

Malý, ale mocný: so svojou bohatou srsťou čistej bielej farby a veselým, hrdým výrazom je malý japonský špic skutočným pútačom pozornosti. Nihon Supittsu, ako sa nazýva vo svojom rodnom Japonsku, hlučným štekaním pozornosť nepúta. Na rozdiel od svojich príbuzných, nemeckých špicov, tento ostražitý japonský pes šteká len v prípade núdze. 

Čokoľvek, len nie štekot 

Štandard japonského špica FCI výslovne uvádza, že skutočný predstaviteľ plemena “nesmie robiť hluk”. Hoci je – ako všetky špice – veľmi pozorným strážnym psom, nemusí hlásiť každú osobu alebo psa, ktorý prechádza okolo jeho teritória. Až keď vidí, že jeho rodina, ktorú nadovšetko miluje, je v skutočnom nebezpečenstve, viac sa neudrží a hlasno a s veľkou odvahou ju bráni. Našťastie sa to stáva len zriedka, a tak je japonský špic veľmi príjemným a pokojným spoločníkom, ktorý si k cudzím ľuďom udržiava zdravý odstup, avšak bez výraznej nedôvery.

Vyrovnaný charakter s výraznou túžbou po pohybe 

Zatiaľ čo doma vyžaruje japonský špic vyrovnaný pokoj, vonku sa tento malý biely pes rozbehne na plné obrátky. Miluje túlanie sa v prírode, dlhé prechádzky po lesoch a poliach a hry so svojím pánom alebo paničkou, pri ktorých sa môže do sýtosti vyšantiť. Dynamicképsie športy, ako napr. tréningagility, tomuto energickému psovi tiež prinášajú veľké potešenie. Keď sa prechádzky, hry a psie športy skombinujú s duševnou výzvou, inteligentný a veselý špic len ťažko dokáže potlačiť nadšenie.

Nekomplikovaný a prítulný rodinný pes

Japonský špic miluje svoju rodinu ešte viac než pobyt na čerstvom vzduchu. Miluje byť so svojou rodinou a blízkosť svojich ľudí si naplno užíva. Neznáša však byť dlhý čas osamote a ani ďalšie psy či iné zvieratá pre tohto, na ľudí orientovaného spoločenského psa, nepredstavujú dostatočnú spoločnosť. Jeho oddanosť spolu s rýchlym chápaním a veľkou ochotou učiť sa veľmi uľahčuje jeho výchovu. Aj ľuďom, ktorí majú len málo alebo žiadne skúsenosti so psami, by tento pes nemal spôsobovať problémy. 

 

Spolužitie s malými deťmi alebo inými domácimi zvieratami býva zvyčajne tiež harmonické a bezproblémové.

Pre koho je vhodný japonský špic?

Vďaka svojej priateľskej povahe a temperamentnému, ale pokojnému správaniu je japonský špic ideálnym spoločníkom pre všetkých ľudí, ktorí majú chuť a čas aktívne sa mu venovať. Nezáleží na tom, či žijú sami alebo majú rodinu, či žijú na vidieku alebo v meste – hlavné je, aby im ich životné podmienky umožňovali mať psíka čo najviac času nablízku a umožniť mu, aby ich sprevádzal pri športe, za priateľmi, do obchodu alebo do kancelárie. Našťastie ich na ľudí orientovaná povaha a poslušnosť z nich robia veľmi nenáročných spoločníkov. Dokonca aj pokusy o presadenie vlastnej vôle, ktoré dávajú psíkovi veľmi zvláštne čaro, sa dajú pri troche dôslednosti rýchlo dostať pod kontrolu.

Vzhľad

Vo všeobecnosti sa na tohto pekného psa nemôžete dlho hnevať. Takémuto veselému bielemu “klbku vlny” s bystrým pohľadom tmavých mandľových očí a roztomilou tváričkou sa dá odpustiť takmer všetko – aj keď je to vzhľadom na jeho pozitívne vlastnosti len málokedy potrebné.

Elegantný a vznešený, ale aj športovo aktívny a silný

V súlade so svojou vyrovnanou a dôstojnou povahou je japonský špic aj navonok veľmi harmonicky a elegantne stavaný. S výškou v kohútiku 30 až 38 cm u samcov (sučky sú o niečo menšie) a hmotnosťou 5 až 10 kg sú jeho proporcie veľmi vyvážené. Napriek krátkym nohám je nihon supittsu veľmi atletický a má silnú stavbu tela s pomerom 10:11 (pomer medzi výškou ramien a dĺžkou trupu). Tým sa mierne odlišuje od navonok veľmi podobného nemeckého stredného špica, ktorého stavba by mala byť úplne hranatá s pomerom 1:1. Ďalší rozdiel je v srsti, ktorá je na rozdiel od nemeckého príbuzného výlučne čisto biela.

Husté osrstenie pod krkom aj na chvoste

Biela srsť je rovná a smerom von odstáva. To jej dodáva veľmi objemný vzhľad – najmä čerstvo po vykefovaní. Dodatočnú hustotu získava vďaka krátkej a veľmi jemnej podsade, ktorá špicovi poskytuje spoľahlivú ochranu proti poveternostným vplyvom. Krycia srsť je prevažne dlhá, na pleciach a pod krkom je mimoriadne huňatá. Chvost, ktorý japonský špic nosí na chrbte, je tiež bohato osrstený a tvorí krásnu zástavu. Na tvári, ušiach, prednej časti predlaktí a pod pätami je srsť pomerne krátka, ale napriek tomu veľmi hustá. 

História japonského špica

Výrazná podobnosť s nemeckým stredným špicom vedie k domnienke, že japonský špic pochádza práve z tohto plemena. Iní kynológovia však predpokladajú, že špic pochádza skôr zo severských špicov. Jedno je však isté: Pôvod japonského špica nie je v Japonsku, ale v Európe. Odtiaľ prišiel začiatkom 20. storočia s cestovateľmi do Japonska.

Z Európy do novej domoviny Japonska

Tento atraktívny biely pes s očarujúcou povahou si rýchlo získal popularitu medzi japonským obyvateľstvom. Spolu s ďalšími špicmi z Číny, Kanady a USA vzniklo v 20. rokoch 20. storočia v Japonsku ich vlastné plemeno. Zatiaľ čo v Európe sa pokúšali veľkosť špica zväčšiť, a tak vznikol nemecký veľký špic, Japonci vsadili skôr na pôvodnú kompaktnú formu. V roku 1948 Japonský kynologický klub stanovil svoj prvý štandard plemena. V štandarde bolo ako krajina pôvodu uvedené Japonsko. FCI, ktoré oficiálne uznáva japonského špica od roku 1964, ho v súčasnosti uvádza pod číslom štandardu 162 v skupine 5 (Špice a primitívne plemená), ako aj v sekcii 5 (Ázijské špice a príbuzné plemená).

Chov a výskyt

V jeho rodnom Japonsku bol nihon supittsu dlho veľmi populárny, a to najmä v 50. rokoch 20. storočia. Aj keď je tam stále viac rozšírený než v Európe, dopyt po tomto drobnom psíkovi sa postupne mení. Zatiaľ čo v Japonsku počet novo registrovaných šteniatskôr klesá, v Severnej Amerike a Európe sa zvyšuje. 

Kúpa japonského špica

Napriek rastúcej popularite a dopytu na európskom a americkom kontinente patrí japonský špic stále medzi vzácne plemená psov. Preto môže byť čakacia doba na nový vrh šteniatok u chovateľa dlhá. Ak nevyhnutne netúžite len po čistokrvnom šteniatku, ale zvažujete aj kúpu dospelého špica, mali by ste sa – súbežne s hľadaním chovateľa – poobzerať aj po útulku pre zvieratá, kde špice alebo ich krížence čakajú na nový, milujúci domov. Na druhej strane, šteňa by ste mali kupovať len od renomovaného a certifikovaného chovateľa. 

Ako spoznám seriózneho chovateľa?

Pri výbere vhodného chovateľa zohráva úlohu niekoľko faktorov. Napríklad o kúpe by ste sa nemali rozhodovať len na základe “formalít”, t. j. papiere, rodokmeň a kúpna zmluva, ale aj osobných pohnútok. V prvom rade by vám mal byť chovateľ sympatický – a to sa nedá zistiť krátkym e-mailom alebo telefonátom. Na získanie komplexného obrazu o chovateľovi a jeho psoch je potrebné jedno alebo dokonca niekoľko stretnutí. Pozýva vás chovateľ k sebe domov? Ukáže vám ochotne svoju “chovnú stanicu”? Žijú zvieratá v úzkom spojení s rodinou chovateľa? Prvé týždne sú pre socializáciu šteniat veľmi dôležité, a preto by prostredie malo určite zodpovedať láskyplnej povahe japonského špica. Okrem toho vám renomovaný chovateľ bude vedieť povedať veľa o plemene a jeho vlastnostiach. Bude sa vás tiež pýtať na vaše životné podmienky, aby sa uistil, že sa u vás šteniatko bude mať dobre. 

 

Prečítajte si tiež náš článok: Navykanie šteňaťa na nový domov: Základné vybavenie & tipy. 

Zdravie a starostlivosť

Ďalším znakom dobrého a seriózneho chovu je predloženie výsledkov genetických testov. Zvieratá využívané na chov by mali mať bezchybnú genetickú výbavu, aby sa od začiatku vylúčili genetické choroby. Psy s dedičnými chorobami typickými pre plemeno sa musia vylúčiť z chovu v záujme zachovania zdravia plemena. Patrí sem aj sklon k luxácii pately (vyskočenie jabĺčka zo svojej polohy), ktoré môže byť dedičné najmä u psov malých plemien. U japonských špicov sa môžu vyskytnúť aj problémy s očami, ako je distichiáza alebo zúžené slzné kanáliky, ako aj problémy so zubami. Iné ochorenia typické pre toto plemeno nie sú známe.

Ako sa správne starať o japonského špica?

Napriek dedičnej predispozícii k mnohým chorobám sa dá mnohým ťažkostiam predísť dostatočnou starostlivosťou o psa. Pravidelnou starostlivosťou o chrup, t. j. čistením zubov aspoň raz týždenne, v ideálnom prípade denne, možno predchádzať najmä problémom so zubami. Ochorenia alebo zápaly očí, nosa, uší a pazúrov sa dajú včas odhaliť a liečiť vhodnou starostlivosťou a pravidelnými kontrolami. Ďalším dôležitým aspektom starostlivosti je starostlivosť o srsť. Napriek pôsobivej, bohatej srsti to nie je časovo náročné a zvyčajne stačí, ak sa srsť dvakrát týždenne dôkladne vyčeše alebo vykefuje. Počas fázy výmeny srsti (dvakrát ročne) je nevyhnutné každodenné česanie. 

Výživa japonského špica

Nielenstarostlivosť, ale aj výživa má rozhodujúci vplyv na zdravie našich štvornohých priateľov. Tak ako zdravá a vyvážená strava môže zvýšiť vitalitu psa, nesprávna strava môže viesť k rôznym ochoreniam. Rozšíreným problémom u špicov jenadváha, ku ktorej je japonský špic vzhľadom na svoju malú veľkosť veľmi náchylný. Ak sa proti nadbytočným kilogramom včas nezasiahne, môžu viesť ku kardiovaskulárnym problémom, cukrovke a ochoreniam kĺbov. Preto urobíte veľkú službu nielen svojmu psovi, ale aj svojej peňaženke, ak budete dodržiavať odporúčané denné množstvo krmiva. 

Koľko krmiva pes potrebuje a čo by malo obsahovať?

Zdravékrmivo pre psovsa vyznačuje predovšetkým vysokým podielom kvalitného mäsa, ktoré je doplnené zeleninou a prípadne ryžou. Na druhej strane, príliš veľa obilnín vkrmive poukazuje na nekvalitné krmivo, ktoré môže z dlhodobého hľadiska viesť k poruchám trávenia alebo obezite. Rovnako by krmivo nemalo obsahovať žiadne sladidlá ani umelé zvýrazňovače chuti. V súčasnosti existuje množstvo kvalitných suchých a mokrých krmív, ktoré spĺňajú tieto požiadavky a poskytujú psovi všetky dôležité živiny, ktoré potrebuje. Čoraz populárnejšia je však domáca kuchyňa alebo takzvanýBARF, pri ktorom sa mäso a zelenina podávajú v surovej forme. Ak nechcete používať bežné krmivá, môžete psa kŕmiť touto metódou veľmi individuálne a podľa jeho potrieb. Poznanie vhodných surovín a individuálnych požiadaviek psa na živiny je však absolútnym predpokladom pre domáce varenie aj formu stravovania BARF.  

Je špic tým správnym psom pre vás?

Roztomilé klbko vlny s peknou tváričkou sa v mnohých krajinách teší čoraz väčšej obľube. Jeho priateľská a milujúca povaha, ako aj to, že nemá tendenciu štekať a loviť, tiež zvyšuje jeho popularitu medzi milovníkmi psov. Pred kúpou japonského špica by ste si však mali byť istí, že tento pes do vášho života dobre zapadne.

Ľudia, ktorí sú veľmi zaneprázdnení prácou, a preto sú často mimo domova, pravdepodobne nebudú vhodnými majiteľmi tohto milujúceho a prítulného psíka. Japonský špic rád trávi veľa času so svojou rodinou a ak sa mu venuje príliš málo

Nevhodný pre pohodlných ľudí

Je dôležité, aby ste okrem potreby blízkosti vyhoveli aj veľkej potrebe tohto štvornohého priateľa, ktorou je behanie. Do programu treba zaradiť pravidelné prechádzky (aspoň hodinu denne), ako aj dlhšie túry – bez ohľadu na počasie. Psie športy sú tiež dobrým spôsobom, ako špica fyzicky aj psychicky zamestnať. Ľudia, ktorí radi žijú aktívne a túžia po priateľskom, nekomplikovanom psovi, ktorého výcvik zvládnu aj začiatočníci, si s japonským špicom určite užijú veľa zábavy. Pre tých, ktorí radi leňošia na gauči, však toto plemeno dobrou voľbou nie je.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.