Mudi

Pes mudi

Mudi, ktorý je mimo svojej domoviny pomerne neznámy, je skutočne všestranný. Ako pracovný pes pasie dobytok a udržiava dom a dvor bez potkanov. Ako rodinný pes je zas neúnavným spoločníkom športovo založených ľudí, ktorí ho dokážu dostatočne zamestnať. 

Stredne veľký pes s ostražitým pohľadom 

Stredne veľký pastiersky pes z Maďarska má maximálnu výšku v kohútiku 47 cm. Sučky vážia 8 až 11 kg, psy maximálne 13 kg. Hlava má klinovitý tvar a smerom k nosu sa zužuje, čo v kombinácii so stojacimi ušami zdôrazňuje ostražitý výraz plemena. U niektorých jedincov sa vyskytuje prirodzene skrátený chvost. Srsť je vpredu a na hlave zvyčajne krátka a na zvyšku tela hustá a vlnitá alebo kučeravá. Mudi sú často čierni, ale vyskytujú sa aj v plavej, bielej, sivej alebo modrej farbe. Keďže šľachtiteľské úsilie tohto plemena je ešte pomerne mladé, môžu sa u niektorých mudi vyskytnúť vizuálne odchýlky. 

Obľúbený pomocník farmárov 

Prvé zmienky o mudi v písomných prameňoch pochádzajú z knihy z roku 1815, v ktorej je zobrazený pastiersky pes strednej veľkosti so stojacimi ušami, ktorý sa vizuálne podobá dnešnému mudi. Plemeno vzniklo krížením rôznych maďarských pastierskych a salašníckych psov s malými pastierskymi psami z Nemecka vrátane takzvaného Schäferspitze alebo Pommern-Spitze. Je úzko príbuzný s maďarskými plemenami pumi a puli, ako aj s chorvátskym ovčiakom. V roku 1936 sa uskutočnil prvý oficiálny opis a pomenovanie plemena, ktoré bolo pomenované podľa obzvlášť typického predstaviteľa plemena, čierneho samca menom Mudi. 

V súčasnosti sú mudi v Maďarsku veľmi rozšírené pracovné psy: pasú tu všetky druhy hospodárskych zvierat, od dobytka, cez ovce, až po kone. Títo samostatní pomocníci dokážu ráno sami vyhnať ošípané alebo husi na pole, strážiť ich tam a večer ich priviesť späť. Mudi zvieratá pri pasení kontrolujú predovšetkým pohľadom a štekotom. Toto všestranné plemeno sa mimo Maďarska vyskytuje stále len zriedkavo. Napríklad v Nemecku je ročne registrovaných asi len dvanásť šteniat. Obľuba týchto šikovných a originálnych pastierskych psov však pomaly rastie – najmä v škandinávskych krajinách sa v súčasnosti objavuje čoraz viac chovateľov. Plemenná kniha je stále otvorená, čo znamená, že psy z Maďarska, ktoré spĺňajú štandard plemena, ale nemajú rodokmeň, môžu byť ešte stále uznané. 

Biely mudi ped © Uros Petrovic / stock.adobe.com

Nebojácny pes navonok, citlivý vo vnútri 

Mudi je typický pastiersky pes – múdry, zvedavý a veľmi učenlivý. Ľahko sa podriaďuje dôslednému vedeniu, ale vždy si zachováva časť svojej nezávislosti, ktorá bola absolútne nevyhnutná pre jeho pôvodné určenie. Toto plemeno sa považuje za odvážne a nebojácne, takže už len svojim dominantným prejavom dokáže ľahko viesť želaným smerom aj také stáda, ktoré sa ťažko ovládajú. Na rozdiel od niektorých iných ovčiarskych psov mudi stádo zverených zvierat nikdy „neštípe“, ale ovláda ho výlučne pohľadom a štekotom. Maďarskí ovčiaci sú vždy pripravení zažiť nové dobrodružstvá a voči svojej rodine, vrátane všetkých svojich štvornohých priateľov, sú veľmi lojálni. Mudi rád trávi čas so svojou ľudskou rodinou a napriek svojej pracovnej tvrdosti je citlivým spoločníkom. Je citlivý aj pokiaľ ide o výchovu: agresia zo strany človeka ho hlboko znepokojuje. Mudi si od cudzích ľudí radšej udržiavajú odstup. Mudi sa vyznačujú ostražitosťou, a preto aj radi vyštekávajú. 

Pevné zdravie 

Mudi je pomerne mladé a pôvodné plemeno, ktoré sa vyznačuje veľkou fyzickou odolnosťou. Tieto pastierske psy sa pri dobrej starostlivosti môžu dožiť až 15 rokov. Zdravie takéhoto citlivého, avšak veľmi energického psa si bezpodmienečne vyžaduje fyzickú a duševnú činnosť. Ak nie je dostatočne zamestnaný, môže mať sklon k patologickým problémom so správaním, ako je agresivita či apatia. Čo sa týka šteniatok plemena mudi, aj keď sú energické, majte na pamäti, že mladé psy by nemali absolvovať žiadny športový tréning do veku 12 až 15 mesiacov, pretože by to mohlo viesť k trvalému poškodeniu pohybového aparátu psa. Do tohto veku by ste šteniatka nemali nechať chodiť ani po schodoch. Keď Váš štvornohý priateľ úplne vyrastie, môžete začať pomaly, ale vytrvalo trénovať, pretože šport psovi prospieva fyzicky aj duševne. 

Vyvážený jedálniček 

Zdravá strava je strava, ktorá je optimálne prispôsobená psovi a jeho potrebám. Preto sa uistite, že svojmu mudi dávate krmivo s vysokým obsahom mäsa. Vo voľnej prírode by títo lovci zvierat samozrejme zožrali aj obsah čriev svojej koristi, v prípade potreby aj ovocie alebo rastliny, ale hlavnou zložkou potravy by malo byť vždy mäso. Hotové krmivo vo forme suchého alebo mokrého krmiva poskytuje vyvážený pomer potrebných živín. Vyberte kvalitné krmivo bez obsahu obilnín. 

Mladého mudi by ste mali kŕmiť častejšie než dospelého. Tomu stačia dve porcie denne. Množstvo potrebného krmiva závisí nielen od veľkosti, ale aj od úrovne aktivity Vášho spoločníka. Pri dávkovaní krmiva sa môžete orientovať podľa odporúčaní výrobcu. Sledujte však pás svojho štvornohého priateľa, aby ste porcie krmiva mohli prispôsobiť podľa toho, či zaznamenáte úbytok alebo prírastok hmotnosti. Pri výpočte denných dávok krmiva nezabúdajte ani na maškrty. V prípade zmeny krmiva postupujte vždy pomaly a postupne primiešavajte viac nového krmiva do toho starého. Predídete tak reakciám z precitlivenosti v podobe hnačky alebo zvracania. Samozrejme, pes by mal mať vždy k dispozícii dostatok čerstvej pitnej vody. 

Starostlivosť od hlavy až po labky 

Mäkká srsť mudi sa ľahko udržiava, pretože nemá tendenciu plstnatieť. Počas výmeny srsti je však najlepšie psa denne kefovať, aby sa obmedzilo množstvo popadanej srsti v domácnosti a pes sa zbavil uvoľnenej srsti. Niektorí majitelia, aby zabránili tvorbe zubného kameňa, pravidelne čistia svojim psom zuby špeciálnou zubnou pastou a kefkou pre psov. Ak na túto starostlivosť o zuby privyknete už šteniatko, ani dospelý mudi s ňou nebude mať problém – odmenou za snahu budú zuby, ktoré môžu byť žiarivo biele až do vysokého veku.

Okrem toho môžete svojmu psovi podávať aj žuvacie maškrty alebo suché žuvacie snacky. Každý deň psovi skontrolujte aj uši a v prípade potreby použite prípravok na čistenie uší zo špecializovaného obchodu. Z času na čas by ste mali skontrolovať aj pazúry, pretože zatlačenie pazúra do nechtového lôžka môže byť pre Vášho štvornohého priateľa veľmi bolestivé. Najmä staršie psy majú problémy s dlhými pazúrmi. Pedikúru môžete psovi urobiť sami pomocou vhodných kliešťov na pazúry alebo ich raz za niekoľko týždňov nechajte ostrihať u veterinára.  

Socializácia a výchova 

Pri tomto plemene je obzvlášť dôležitá včasná socializácia, aby bol Váš mudi otvorený novým veciam vrátane iných ľudí a štvornohých priateľov. Socializácia by mala začať už u chovateľa a v novom domove by mala pokračovať. Mimoriadne dôležitou fázou vo vývoji Vášho psa z hľadiska jeho výchovy je obdobie medzi 12. a 16. týždňom života. Tu sa Vám môže podariť psíka veľmi dobre formovať. 

Pokiaľ Vás mudi uznáva ako vodcu, dá sa s láskou a dôslednosťou ľahko vycvičiť. Tento inteligentný pes si vyžaduje tiež inteligentného majiteľa – inak je z jeho pohľadu logickejšie postupovať podľa vlastných plánov, veď za svorku nesie zodpovednosť ten inteligentnejší. Napriek svojej poslušnosti mudi chýba vôľa potešiť, ktorá je výrazná u iných pastierskych psov, ako je napríklad borderský teriér. To znamená: ak mudi nevidí vo svojej úlohe zmysel, pravdepodobne ju skôr či neskôr prestane vykonávať. To treba mať na pamäti aj pri niektorých psích športoch, pretože mudi tu môže prejaviť (príliš) pragmatický prístup. Pre mladých zástupcov tohto plemena je najlepšie navštevovať kurzy pre šteňatá, kde sa zoznámia s mnohými inými psami rovnakého druhu. Ak Vás metódy výcviku oslovia, môžete so svojím mudi neskôr navštíviť aj školu pre psov. 

Všestranné zamestnanie pre Vášho mudi 

Pôvodne pracovný pes potrebuje veľa pohybu aj ako spoločenský pes. Ak teda nemáte farmu s hospodárskymi zvieratami, ktoré by mohol strážiť, vyhraďte si dostatok času, aby ste svojho športového spoločníka zamestnali. Ideálne sa hodí na psie športy, ako je agility, dogdance, obedience alebo súťažné psie športy – ak vezmete do úvahy jeho nezávislý charakter. Toto plemeno je vhodné aj na výcvik ako záchranársky pes. Ochotne Vás bude sprevádzať pri behu alebo – ak má dostatočný výcvik a je dospelý – môže bežať vedľa Vášho bicykla alebo koňa. Výhodou tohto pastierskeho psa je jeho takmer neexistujúci lovecký inštinkt, takže zvyčajne nie je problém nechať ho voľne behať.

Mudi má rád aj keď mu zamestnáte hlavu – čo tak tréning s klikerom alebo vyhľadávacie hry? Pri nedostatku aktivít môže mať toto plemeno sklony k problémom so správaním, ako je agresivita alebo apatia. Napriek tomu by ste si mali naplánovať aj prestávky na odpočinok, aby ste sa vyhli prílišnému rozrušeniu psa. 

Čierny mudi so šteniatkom © Dogs / stock.adobe.com

Je plemeno mudi pre mňa vhodné? 

Pohodlní ľudia, ktorí nechodia radi pešo a neradi chodia von počas nepriaznivého počasia, by si toto plemeno obstarávať nemali. Mudi sú však výbornými spoločníkmi pre športovo založených ľudí, ktorí trávia so svojím psom veľa času v prírode a v ideálnom prípade mu môžu poskytnúť aj záhradu. Môže chcieť “hnať” ostatné domáce zvieratá, čo môže nejednu mačku vyviesť z rovnováhy, ale vyrovnaný mudi bude vždy priateľský ku všetkým členom rodiny, či už dvoj- alebo štvornohým. Toto plemeno sa považuje za veľmi orientované na majiteľa a odlúčenie od svojej svorky zle znáša – na to myslite pri plánovaní dovolenky. Možno však nie je potrebná žiadna osobitná starostlivosť, pretože: mnohé hotely dnes ponúkajú možnosť vziať si so sebou aj dobre vychovaného psa. Mudi je napríklad skvelým spoločníkom na turistickú dovolenku. 

Keď sa rozhodnete zaobstarať si psíka, nesiete zodpovednosť za jeho blaho počas nasledujúcich niekoľko rokov. Pred kúpou psa majte na pamäti, že mudi potrebuje každodenný pohyb a že aj keď prší, nestačí mu ísť na krátku prechádzku okolo domu a potom si opäť ľahnúť na pohovku. Predtým, než si mudiho zaobstaráte, vypočítajte si náklady, ktoré Vám vzniknú: okrem obstarávacej ceny za psa a výdavkov na základné vybavenie (košíky, deky, vodítko, obojok alebo postroj, bezpečnostné zariadenie na prepravu autom, pomôcky na starostlivosť o psa, ako sú kefa, kliešte na kliešte a kliešte na pazúry, hračky, misky) sú tu aj pravidelné náklady na kvalitné krmivo, ako aj daň za psa a návštevy veterinára. 

Kde nájdem svojho vysnívaného mudi? 

Rozhodli ste sa: mal by to byť mudi! Skvelé! Pri hľadaní svojho vysnívaného psa však budete musieť byť trochu trpezliví, pretože mudi sa mimo Maďarska vyskytuje len zriedka. V závislosti od regiónu, v ktorom žijete, môže byť najbližší chovateľ vzdialený aj stovky kilometrov. Je užitočné vyhľadať kluby maďarských ovčiakov, ktoré Vám najlepšie poskytnú informácie o aktívnych chovateľoch v regióne, ako aj o prípadných spolupracujúcich chovateľoch v Maďarsku. 

Aj keď sa zvieratá spĺňajúce štandard stále zapisujú do plemennej knihy bez dokladu o pôvode, odporúčame obrátiť sa na skúseného chovateľa mudi, ktorého cieľom chovu je zdravie a jedinečný charakter týchto pastierskych psov. Dlhšie cestovanie alebo čakacia doba na šteniatko plemena mudi sa v každom prípade oplatí. Navštívte chovateľa u neho doma, aby ste si mohli urobiť predstavu o podmienkach chovu a o rodičoch šteniatka. Mudi by nemali byť držaní v búdach a mali by pôsobiť vyrovnaným, fit dojmom. Šteniatka si môžete domov vziať najskôr vo veku ôsmich týždňov a okrem čipu na identifikáciu budú mať aj očkovací preukaz a preukaz pôvodu. 

Združenia maďarských ovčiakov majú na svojich webových stránkach v mnohých krajinách aj sekciu s názvom “Ovčiarske psy v núdzi” alebo “Mudi v núdzi”. Ak uvažujete o dospelom mudi, určite sa pozrite aj sem, pretože mnoho mudi čaká na nový domov v útulkoch v Maďarsku alebo v dočasných rodinách. Vo väčšine prípadov tieto zvieratá nemajú rodokmeň, ale vzhľadom na maďarský pôvod tohto mladého plemena by to nemalo byť prekážkou. Vopred intenzívne prediskutujte povahu psa s umiestňujúcou organizáciou, aby ste zistili, či sa psík k Vám hodí. 

Prajeme Vám skvelú zábavu s Vaším mudi! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.