Puggle

cerveno cierny Puggle

“Puggle” je jedným z moderných dizajnových psov, pri ktorých sa krížia dve uznané plemená psov, aby sa ideálne skombinovalo to najlepšie z oboch plemien. Jedná sa o kríženca mopsa (angl. „pug“) a bígla. 

 

Výzor

Malý pes so vzhľadom kríženca

Puggle nie je plemeno s jednotným štandardom, ale kríženec. Preto v mnohých ohľadoch nie je isté, ktoré vlastnosti budú u jednotlivých psíkov prevládať. Puggle má hladkú, krátku srsť. Často je béžovej farby s čiernou maskou mopslíka, ale môže mať aj hnedú, striebornú alebo čiernu farbu. Psy vážia od 7 do 20 kilogramov a majú mohutnú stavbu tela. Majú visiace uši a tvarom hlavy pripomínajú skôr mopsa, no nemajú tak krátky nos. Zvyčajne majú aj menej kožných záhybov. 

História puggle

Najznámejší z dizajnových psov je labradoodle. Wally Conron, „vynálezca“ tohto plemena prišiel koncom 80. rokov 20. storočia s nápadom skrížiť pudla a labradora s cieľom vyšľachtiť vodiaceho psa pre nevidiacich ľudí s alergiou na zvieraciu srsť, ktorý nebude pĺznuť. Conron sa neskôr niekoľkokrát vyjadril, že svoje rozhodnutie ľutuje, a to preto, že na konci 20. storočia sa hybridné plemená rozmohli bez toho, aby sa kládol dôraz na dôkladný výber chovných psov. Keďže plemená často nie sú veľmi kompatibilné, vývoj bolo ťažké predvídať. Choroby typické pre určité plemeno sa tak prenášajú na krížencov. A v neposlednom rade: popularita dizajnových psov slúži mnohým chovateľom psov ako zdroj peňazí, pretože im dáva možnosť ponúkať psov bez preukazu pôvodu alebo s falošným preukazom za cenu, ktorá často dokonca prevyšuje cenu bežných čistokrvných psov.

Vývoj puggle je podobný: aj ten pochádza z 80. rokov 20. storočia. Cieľom tohto plemena bolo kompenzovať nezdravý vývoj mopsov krížením s bíglami. Prianím chovateľov bolo a stále je: malý pes, ktorý bude mať dobré vlastnosti mopsa a zároveň bude vitálnejší a zdravší, než sú mopslíci v súčasnosti. Prečo by sa však mal mops vylepšovať krížením s poľovným psom namiesto toho, aby sa investovala energia do zdravého chovu mopsov, zostáva otázne. Puggle (zatiaľ) nie sú takí známi ako golden doodle a labradoodle, ale postupne si vďaka svojej prijateľnej veľkosti a tvrdeniu, že sú zdravou alternatívou mopslíkov, získavajú čoraz viac priaznivcov.

Charakter

Priateľský rodinný pes 

Nie je isté, či budú u puggle prevládať črty mopslíka alebo bígla. Potomstvo sa preto môže primerane líšiť. Keďže bígle aj mopslíci sú priateľské rodinné psy, zvyčajne touto vlastnosťou disponuje aj puggle. Lovecký inštinkt môže byť vyvinutý v rôznej miere. V každom prípade sa uistite, že váš mopslík je v počiatočnej fáze výcviku ľahko privolateľný. Ako u každého psíka, aj tu platí, že kľúčom k dobre vychovanému psovi je láskavá dôslednosť. Preto sa nenechajte obmäkčiť jeho rozkošným pohľadom, pretože jedna výnimka vás vráti vo výchovespäť o niekoľko týždňov. Nájdite siškolu pre psov, kde váš štvornohý priateľ môže navštevovať aj socializačnékurzy pre šteniatka.

Dvaja Puggle steniatka sa hraju

Zdravie

Je puggle zdravý pes? 

Bohužiaľ, v žiadnom prípade neplatí, že kríženci sú automaticky zdravší než čistokrvné psy. V skutočnosti môže v sebe puggle niesť gény pre choroby typické pre plemená mopsa či bígla. Preto je dôležité, aby si chovatelia pupggle vyberali len psy, ktoré prešli príslušnými testami. Patrí sem napríklad test DNA na progresívnu atrofiu sietnice, ochorenie očí, ktoré sa môže vyskytnúť u oboch plemien. Bígle sú náchylné na oslabenie chrupaviek, ktoré môže viesť k bolestivému ochoreniu platničiek. Túto tendenciu môže zdediť aj puggle. Dobrou prevenciou je vyhýbať sa nadváhe a psíkovi zabezpečiť pravidelný pohyb v takej miere, aby sa nepreťažil. Niektoré bígle sú náchylné na ochorenia štítnej žľazy, ktoré sa zvyčajne pomocou hormónov a prispôsobenej stravy dajú dobre zvládnuť.  

Vzhľadom na tvar hlavy patria mopslíci medzi brachycefalické plemená, ktoré sú nápadné svojimi vystupujúcimi očami, guľatou hlavou a krátkou papuľou. Žiaľ, mnoho mopsov má problémy s dýchaním, ktoré obmedzujú kvalitu ich každodenného života. Puggle by vďaka kríženiu s bíglom tieto problémy mať nemusel alebo sa môžu objaviť len v menšej miere. V tomto ohľade by ste však predsa len mali preskúmať predkov mopslíka: pôsobí pes zdravým dojmom, môže voľne dýchať? Vyhýbajte sa zvieratám, ktoré pochádzajú z extrémnych predkov mopsov. Zdravý mopslík sa môže dožiť 14 rokov a viac.

Výživa

Bígle a mopslíkovia majú so všetkými ostatnými psami spoločné to, že pre nich najvhodnejšia strava je veľmi bohatá na bielkoviny. Puggle preto dávajte krmivos vysokým podielom mäsa. Vhodné je napríklad kvalitnémokréalebosuché krmivo, v ktorom by malo byť mäso na prvom mieste v zozname ingrediencií. Tieto psy spravidla nie sú vyberavé, ale majú sklon k nadváhe. Najmä u bígla je typické to, že sa rád prejedá. Preto sledujte denné dávky krmiva a svojho dospelého puggle pravidelne vážte, aby ste mohli včas prijať opatrenia protinadváhe. Do dennej dávky započítajte aj snacky: žuvacie tyčinky a malésnackysú často veľmi kalorické. Ak chcete svojho štvornohého kamaráta odmeniť pochúťkami, dajte mu zopár granúl alebo snack na starostlivosť o chrup či mrazom sušené mäso. Z času na čas mu môžete dopriať sušené hovädzie uši alebo špeciálne žuvacie kosti z hovädzej kože.

Starostlivosť

Srsť puggle sa upravuje rovnako ľahko ako srsť bígla alebo mopslíka. Stačí, ak každých niekoľko dní odstránite uvoľnené chlpy. Na to je vhodná masážna rukavica na srsť pre psov. Ak psa zvyknete na masáž už odšteniatka, bude si česanie srsti užívať. Ak má váš puggle kožné záhyby, mali by ste ich pravidelne čistiť vlhkou handričkou. V opačnom prípade sa tu môžu rýchlo vytvoriť zápaly. Majte po ruke prípravok na starostlivosť o oči a uši pre psov, ktorý môžete použiť podľa potreby. V prípade, že psík v srsti nečistoty, vyčešte ich hneď, ako vyschnú.

V opačnom prípade ich odstráňte vlhkou handričkou. Mnohí majitelia puggle odporúčajú psa kúpať dvakrát ročne jemným šampónom pre psov. Keď váš puggle zostarne, mali by ste mu pravidelne kontrolovať pazúry. S pribúdajúcim vekom sa často dostatočne neopotrebujú a príliš dlhé pazúry môžu viesť k bolestivým zraneniam. Doma ich môžete ľahko skrátiť pomocou nožníc na pazúry.

Šport

Aktivity, ktoré puggle ocení

Mnohí puggle, aj keď sú malí, sú skutočnými športovými nadšencami. Za to vďačia svojim génom po bíglovi. Dospelé a starostlivo vycvičené puggle sa výborne hodia naagilitya veľmi ich bavia mnohépsie športy. Vyskúšajte, čo vás s vaším štvornohým priateľom baví: aportovanie, práca s nosom, dog dancingčitriky. Puggy sú zvyčajne oveľa aktívnejší ako mopslíci, takže nie sú vhodní pre pohodlných ľudí. Puggle chce spolu s vami objavovať prírodu a má rád dlhé prechádzky. Občas si však rád užije aj spoločné popoludnia na pohovke.

portrét Puggle

Hodí sa puggle ku mne?

Puggle je vhodný pre ľudí, ktorí hľadajú rodinného psa, ktorý by nikdy nemusel zostať dlho sám. Pokiaľ je dobre socializovaný, dobre vychádza s inými psami a má rád aj deti. Ak bol už ako šteniatko privyknutý na mačky, dokáže s nimi pokojne spolunažívať. V prípade, že je dobre vychovaný, môžete si ho vziať aj so sebou do práce – a potom využiť prestávku na obed na prechádzku. Puggle dokáže byť výborným spoločníkom aj pre starších ľudí, ktorí radi trávia veľa času vonku.

Predtým, než si puggle zaobstaráte, zamyslite sa nad tým, že kúpou psíka preberáte zodpovednosť na ďalších 10 až 15 rokov. Je dôležité, aby všetci členovia rodiny s novým spolubývajúcim súhlasili a aby nikto nemal alergiu na zvieraciu srsť. Vopred by ste mali myslieť aj na starostlivosť o psíka počas dovolenky. Tip: Mnohé hotely dnes umožňujú ubytovanie aj so zvieratkami. Okrem časovej náročnosti by ste si mali vypočítať aj náklady, ktoré vám vzniknú. Okrem obstarávacej ceny a základného vybavenia pre psíka myslite aj na náklady na kvalitné krmivo, veterinárne prehliadky a daň za psa.

Kde nájdem svojho vysnívaného puggle?

Puggle sú priateľské psy, o tom niet pochýb. Skôr ako začnete hľadať chovateľov puggle, poobzerajte sa po už osvedčených plemenách psov. Ak ste športovo založení a môžete svojmu štvornohému priateľovi dopriať dostatok pohybu a vychádzok, môžete zvážiť napríklad bígla. Vďaka svojej priateľskej povahe je bígl vhodný rodinný pes strednej veľkosti. Môžete sa tiež poobzerať po chovateľoch mopsov: čoraz viac chovateľov mopsov sa dištancuje od extrémov a kladie dôraz najmä na zdravie svojich zvierat. 

Ak aj naďalej máte záujem o šteniatko puggle, mali by ste sa uistiť, že obe rodičovské zvieratá majú preukaz o pôvode. Overte si tiež serióznosť chovateľskej stanice, ktorá by mal byť pridružená k medzinárodnej zastrešujúcej organizácii, akou je FCI. Obe rodičovské zvieratá by tiež mali byť vyšetrené na choroby typické pre toto plemeno. Zodpovedný chovateľ sa vašej návšteve poteší a umožní vám spoznať šteniatka vo svojom domove. Šteniatka môžu byť odovzdané do nového domova najskôr od ôsmeho týždňa. Mali by byť niekoľkokrát očkované, čipované a odčervené. Vyhýbajte sa predajcom šteniat, ktorí neposkytujú žiadne informácie o podmienkach chovu svojich psov a predovšetkým sa snažia zaujať nízkou cenou. 

Alternatívou sú aj malé psy z útulkov pre zvieratá. Najmä ak ste otvorení už dospelému štvornohému priateľovi, mali by ste sa tam poobzerať. Je pravda, že menším psom sa často rýchlejšie nájde domov než tým väčším. V každom útulku sa však pravidelne nachádzajú očarujúce malé psíky, ktoré z rôznych dôvodov stratili svoj domov. 

S vaším krásnym psíkom vám prajeme veľa radosti! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.