Pumi

Pes pumi

Dobrodružný Maďar

Mnohí šťastní majitelia pumiho, ktorí na otázku o plemene svojho zvieracieho spoločníka pravdivo odpovedia “pumi”, sa dočkajú odpovede: “Aha, to je ten nový mix pudla!”. To však nie je ani zďaleka pravda! Viac informácií o tomto 300 rokov starom maďarskom plemene psov nájdete nižšie.

Poznávacie znamenie: Nápadné uši

Je pravda, že pumi na prvý pohľad svojou kučeravou srsťou pripomína pudla. Nezameniteľným znakom tohto plemena sú však jeho vtipne vyzerajúce stojace uši, ktoré pumi dodávajú špeciálny vzhľad.

Tieto malé psy vážia od 10 do 15 kg a ich maximálna výška v kohútiku je 47 cm. Štetinatá krycia srsť s mäkkou podsadou zdobí zástupcov plemena vo farbách sivej, čiernej, bielej aj plavej – najčastejšie sa vyskytujú siví pumi, ktorí sú po narodení úplne čierni a časom ich srsť nadobudne svetlejší odtieň.

Pumi s predkami puli

Pumi je pravdepodobne kríženec puli, menšieho z dvoch huňatých plemien maďarských pastierskych psov, s francúzskymi ovčiakmi a nemeckými teriérmi. Počiatky plemena spadajú do 17. a 18. storočia. Pumi sa niekedy najprv považovali za variantu puli, ale v roku 1920 bolo plemeno pumi uznané ako samostatné plemeno. Kým puli sa čoraz viac vyvíjal ako vizuálne pôsobivý spoločenský pes, pumi zostal rozhodne nekomplikovaným a všestranným pracovným psom na maďarských farmách, kde sa používal najmä na pasenie dobytka, niekedy aj na lov.

Dnes sa pumi vyskytujú aj ako rodinné spoločenské psy, ale mimo Maďarska sa toto plemeno objavuje stále len veľmi zriedka. Svedčí o tom napríklad evidencia šteniat Nemeckého kynologického zväzu (VDH), kde sa v posledných rokoch ročne zapíše v priemere len asi dvanásť šteniat plemena pumi.

Energický strážca

Toto plemeno je temperamentné, veľmi chytré a potrebuje zamestnať. Ako pracovný pes je zvyknutý pracovať samostatne. Pumi sú veľmi verní svojej svorke a radi strážia svoje územie. Pri stretnutí s cudzími ľuďmi sa spravidla správajú s odstupom. Dbajte na to, aby cudzí ľudia vášho štvornohého priateľa hneď nehladkali, a namiesto toho nechajte pumiho, aby si zachoval svoj typický odstup: jednoducho potrebuje čas. Pes si s vami a vašou rodinou dokáže vytvoriť silnú väzbu a hladkanie si cení.

Keď sa pumi cíti byť ohrozený, je pripravený sa brániť, takže so sebou prináša určitú ostrosť, ktorá patrí do rúk zodpovedného majiteľa psa. V kombinácii s jeho chuťou pracovať preto nie je moc vhodný pre začiatočníkov. Má tiež tendenciu štekať, ale v prípade, že je pumi vyrovnaný a zamestnaný, so štekaním zvyčajne problém nie je.

Výchova: Socializácia a dôslednosť

Tak ako pre mnohé pôvodné pracovné psy, aj pre toto plemeno platí: len u psa, ktorý je plne zamestnaný, existuje predpoklad, že sa bude dobre správať. Pretože ak sa nudí, zamestná sa sám – a to zvyčajne jeho majiteľa nepoteší! Inak sa toto plemeno považuje za veľmi ochotné učiť sa a dôslednosťou a množstvom pochvál sa dá dobre vycvičiť, ak berieme do úvahy nezávislú povahu psa. Kto povie “nie” a potom nechá psa skočiť späť na pohovku, nemusí byť prekvapený, ak bude chcieť šikovný pumi prevziať vedenie svorky.

Keďže rozsiahla socializácia môže mať na toto plemeno veľmi pozitívny vplyv, odporúča sa okrem vhodného chovateľa, kde sa šteniatko formuje a oboznamuje s mnohými vecami, navštíviť aj kurz pre šteniatka. Tu môže nadviazať kontakt s inými štvornohými priateľmi rôznych plemien a veľkostí, čo výrazne zlepšuje jeho sociálne návyky. Samozrejme, návšteva školy pre psov vám môže pomôcť uľahčiť aj výchovu vášho pumiho.

Zdravie a výživa

Okrem problémov s kožou a srsťou, ktoré sa môžu u niektorých pumi vyskytovať častejšie než u iných psov, nemá toto odolné plemeno sklony k častejšie sa vyskytujúcim zdravotným problémom. Tieto svižné psy sa môžu dožiť približne 16 rokov. Najlepším základom pre dlhý a zdravý život psa je dobrý chovateľ a vhodná strava.

Pes je tzv. mäsožravec, čo znamená, že v prírode sa živí nielen čistou svalovinou, ale zožerie celú korisť vrátane srsti, kostí a obsahu žalúdka. Okrem toho sa vlci vo voľnej prírode pravidelne živia trávou, bobuľami a koreňmi, ako aj trusom bylinožravcov, a to nielen v období nedostatku potravy. Pri hľadaní vhodného krmiva pre vášho domáceho miláčika sa teda uistite, že hlavnou zložkou krmiva je mäso doplnené o vysokokvalitné zložky. Pri výbere krmiva sa vyhnite nekvalitným obilninám, ktoré slúžia len ako lacné vyplnenie obsahu. Šteniatku môžete dať štyri až päť jedál denne, pričom dospelému pumi postačia dve porcie.

Po kŕmení svojmu štvornohému priateľovi doprajte odpočinok, napríklad krátke zdriemnutie. Údaje výrobcu o dennej dávke krmiva sú len orientačné a líšia sa v závislosti od aktivity a stavby tela vášho štvornohého priateľa. Pumiho je najlepšie pravidelne vážiť, aby ste mohli včas reagovať na prípadný úbytok alebo prírastok hmotnosti. Krmivo môžete príležitostne doplniť tvarohom, nízkotučným tvarohom, varenými zemiakmi alebo ryžou, ako aj niektorými druhmi ovocia a zeleniny – vyhýbajte sa však hroznu a všetkým cibuľovitým rastlinám vrátane cesnaku.

pumi agility

Nenáročná starostlivosť

Starostlivosť o kučeravú srsť pumiho je jednoduchá: raz týždenne ju vyčešte hustým hrebeňom – to postačí, aby ste zabránili plstnateniu srsti. S úpravou srsti je najlepšie začať hneď ako si šteniatko poriadite a po česaní je treba ho vždy pochváliť. Okrem starostlivosti o srsť si všímajte aj uši a pazúry vášho domáceho maznáčika. V prípade potreby mu môžete uši vyčistiť prípravkom na čistenie uší pre psov. Čo sa týka pazúrov, zvyčajne sa behaním opotrebujú, no v prípade staršieho psa ich bude možno treba skrátiť nožnicami na pazúry – ak si na to netrúfate, požiadajte veterinára, aby vám ukázal, ako na to.

Niektorí majitelia svojho dospelého psa pravidelne trimujú, čo znamená vytrhávanie uvoľnenej srsti špeciálnym trimovacím nožom. Trimovanie je však potrebné len u pumiho s veľmi jemnou srsťou. V prípade drôtovitej krycej srsti, ktorá je podľa štandardu plemena v pomere k mäkkej podsade srsti žiaduca, je to zvyčajne zbytočné. Z hygienických dôvodov môže byť užitočné opatrne skrátiť srsť okolo konečníka a – pre lepšiu viditeľnosť – okolo očí.

Niektorí majitelia psov už zvykli svojich mladých psov na čistenie zubov špeciálnou pastou a zubnou kefkou pre psov. Ak sa to robí pravidelne, je to dobrá prevencia pre zdravé zuby až do vysokého veku. Ako alternatívu alebo doplnok môžete svojmu pumi podávať snacky na starostlivosť o zuby alebo suché žuvacie snacky pre psov. Starostlivosť o zuby môže podporiť aj niekoľko kúskov surového hovädzieho mäsa.

Len žiadna nuda!

Na pripomenutie: Len dostatočne zamestnaný pumi je aj príjemným spoločníkom. Z nevyťažených psov tohto plemena sa môžu rýchlo stať nervózne zvieratá s problémami v správaní. V tomto prípade je na zodpovednosti majiteľov, aby sa už pred poriadením si psa tohto plemena nastavili na vysoké nároky pumiho na aktivitu a dobre zvážili, či sú schopní ich splniť.

Ak máte pochybnosti, toto pracovité plemeno nie je pre vás to pravé. S pumi nikdy nie je nuda: tieto energické psy sú vždy pripravené na dobrodružstvo a vedia oceniť akúkoľvek aktivitu v prírode. Sú výbornými strážcami a sú vhodné na mnohé psie športové aktivity, ako sú agilitydog dancing, flyball alebo mantrailing. Vyskúšajte, čo vás oboch najviac baví. Toto plemeno vo všeobecnosti oceňuje činnosti, pri ktorých môže využiť svoju bystrú myseľ. Športový tréning by sa mal začať až s dospelým pumi a záťaž by sa mala zvyšovať pomaly. Pumi vás bude veľmi rád sprevádzať aj pri behu. Tento temperamentný pastiersky pes sa doma cíti dobre najmä vtedy, keď má voľný prístup do oplotenej záhrady.

Je pumi pre mňa vhodný?

Niet divu, že čoraz viac ľuďom sa páči živá povaha a pekný vzhľad tohto plemena a chceli by si ho poriadiť, aby ho mali každý deň po svojom boku. Čo by však mali záujemci o plemeno pumi spĺňať? Pumi ako veľký milovník prírody nepatrí do mesta, aj keď by bolo určite možné ho chovať aj v meste. Život vhodný pre pumi však zahŕňa dostatok zelene na pohyb a ideálne oplotenú záhradu, ktorú môže štvornohý priateľ každodenne využívať a strážiť, a to za každého počasia. Ľudia, ktorí radi leňošia na gauči, by sa mali tomuto plemenu vyhnúť, pretože pumi potrebuje veľa pohybu vonku – či už svieti slnko, alebo prší. Pumi nie sú moc vhodní pre ľudí bez skúseností so psami, no ak už si takíto začiatočníci pumiho zaobstarajú, mali by vyhľadať skúsenú pomoc pri výcviku psov. V opačnom prípade hrozí nebezpečenstvo, že vedenie prevezme tento šikovný pastiersky pes.

Toto plemeno sa považuje za obľúbené u detí, avšak deti by sa mali najprv naučiť správať k zvieratám s rešpektom – potom sa môže vyvinúť priateľstvo na celý život. Malé deti s pumi nenechávajte bez dozoru, pretože pumi si môže napríklad nesprávne vysvetliť hravé potýčky medzi dvoma deťmi a pokúsiť sa ochrániť člena svojej „svorky“ pred domnelým útokom. Pastierske psy môžu dobre vychádzať s mačkami, ak si na ne zvykli už v období šteniatka. V opačnom prípade môže jeho pôvod teriéra v jednotlivých prípadoch socializáciu s mačkami sťažovať.

Myslite na to, že keď si pumiho poriadite, preberáte zaňho zodpovednosť na celý zvyšok života – to zahŕňa nielen každodenné množstvo času, ale aj nemalé finančné náklady. Okrem počiatočných nákladov na začatie spoločného života s pumi: kúpnu cenu za zdravého psa od chovateľa a v prípade potreby dlhú cestu k nemu, treba myslieť na náklady za základnú výbavu: misky, vodítko s postrojom alebo obojkom, psie deky a pelechy, bezpečnostný pás na cesty autom a pomôcky na starostlivosť od hrebeňa po kliešte na odstránenie kliešťov. Okrem toho by ste mali myslieť na pravidelné výdavky na kvalitné krmivo, daň za psa, ako aj prehliadky u veterinára. Návštevy veterinára sa samozrejme môžu v prípade nepredvídaných ochorení rýchlo predražiť – na to by ste mali byť pripravení ešte pred kúpou psa.

Kde nájdem svojho vysnívaného pumiho?

Zamilovali ste si povahu tohto sympatického plemena a máte všetko, čo potrebujete pre skvelý život s pumi? Skvelé – potom sa môžete pustiť do hľadania pumiho! V závislosti od miesta, kde žijete, to však môže byť trochu zložitejšie, pretože toto plemeno je stále veľmi vzácne a v krajinách mimo Maďarska zvyčajne nájdete len zopár chovateľov. Obráťte sa napríklad na kluby chovateľov maďarských pastierskych psov, ktoré vám určite radi pomôžu pri hľadaní.

Keď ste našli vhodného chovateľa, mali by ste sa vybrať ho navštíviť, aby ste ho spoznali osobne a videli tiež jeho zvieratá. Počas rozhovoru môžete zistiť, či sa k sebe s konkrétnym šteniatkom pumiho mimoriadne hodíte, a tiež získať predstavu o rodičoch šteniatok. Zodpovedný chovateľ vám rád povie o svojich chovateľských cieľoch týkajúcich sa zdravia a plemena psa, ale položí vám aj niekoľko otázok, aby zistil, či môžete jeho zverencom ponúknuť dobrý domov na celý život.

Keď si psíka prinesiete domov, má zvyčajne osem až desať týždňov, preukaz o pôvode a je odčervený a niekoľkokrát očkovaný – nezabudnite si zapísať dátumy ďalších očkovaní. Ak by ste chceli dať domov staršiemu zvieraťu, v útulku čistokrvné plemeno pumi pravdepodobne nenájdete, keďže pumi sa mimo Maďarska vyskytujú len veľmi vzácne. Existuje však mnoho organizácií na ochranu zvierat, ktoré umiestňujú maďarské psy hľadajúce nový domov. Keďže pumi bez rodokmeňa sa používali ako pracovné psy na mnohých farmách v Maďarsku, je možné, že sa medzi nimi nachádza aj pumi alebo kríženec pumiho. Niektoré z týchto psov však nemajú dobré skúsenosti s ľuďmi a vyžadujú si veľa znalostí o psoch. Predtým, ako sa rozhodnete pre pumiho, ktorý vyrástol mimo chráneného chovateľského prostredia, podrobne prediskutujte svoje predstavy a životné podmienky s organizáciou na ochranu zvierat.

V každom prípade sa vyhýbajte údajne čistokrvným šteniatkam pumi, ktoré sa predávajú bez rodokmeňa a z pochybných zdrojov – podporuje to len čisto ziskový obchod so šteniatkami, v ktorom ide len o peniaze, a nie o zachovanie charakteru, typu a zdravia tohto krásneho plemena. V prípade pochybností je lepšou voľbou kríženec pumi z útulku pre zvieratá!

S vaším energickým pumi vám prajeme veľa radosti a zábavy!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.