Vipet

Vipet

Často stiahnutý chvost u vipetov nie je znakom plachosti, ale patrí k charakteristickým znakom plemena.

Ak hľadáte nenáročného, dobrodružného a veľmi športovo založeného štvornohého priateľa, ktorý ocení aj príjemné maznanie na gauči, pravdepodobne nájdete svojho vysnívaného psa vo vipetovi. Niet divu, že priateľské chrty obľubuje čoraz viac milovníkov zvierat.

Vzhľad: Pôvabný a športový

Tento drobný a elegantný pes váži len približne 12 kg a jeho výška v kohútiku dosahuje 51 cm. Pohľad na jeho dynamické telo prezrádza, že plemeno bolo vyšľachtené na špičkové športové výkony. Široký hrudník a stiahnuté brucho zdôrazňujú vzhľad rýchleho bežca. V skutočnosti môže vipet dosiahnuť rýchlosť až 60 km/h.

Veľmi krátka srsť je povolená vo všetkých farbách a farebných kombináciách. Svojím celkovým vzhľadom pripomína vipet zmenšenú verziu výnimočného greyhounda, a preto bol často nazývaný “chrtom drobného vzrastu”.

Vipet s jemnými ružovými ušami a široko posadenými veľkými očami pôsobí veľmi milým dojmom. Mimochodom: Chvost, ktorý často nosí stiahnutý, nie je znakom plachosti, ale patrí k charakteristickým znakom plemena.

Charakter: Priateľský pes s veľkou dávkou energie

Je to spoločník na všetky športové príležitosti. Vipet je milý, veľmi priateľský pes s vyrovnanou povahou. Maznanie a spoločnosť svojho pána, sú pre toto plemeno mimoriadne dôležité. Preto by vipet nemal byť ponechaný dlho sám.

Životu v interiéri sa ľahko prispôsobí, no miluje aktivity vonku a je pripravený na akúkoľvek zábavu. Hoci je považovaný za ostražitého, nevyštekáva. Keď je vonku, cudzích ľudí si pokiaľ možno nevšíma a s neznámymi psami vychádza zvyčajne bez problémov.

Spoločenský vipet sa môže chovať v skupine. Jeho zvedavosť a poslušnosť v kombinácii s úzkym putom s majiteľom z neho robia skvelého spoločníka na mnohé voľnočasové aktivity. Avšak behanie na voľno vzhľadom na silný lovecký inštinkt nie je u každého vipeta možné.

Vipet má rád pohyb a je pripravený na akékoľvek vonkajšie aktivity.

Starostlivosť: Vipet nemá veľké nároky 

Veľmi krátka srsť vipetov si nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Pravidelné masáže kefou však stimulujú krvný obeh a zbavujú srsť uvoľnených chlpov. Venujte pozornosť aj starostlivosti o pazúry, pretože u chrtov sa väčšinou dostatočne neopotrebujú, takže ich treba častejšie skracovať.

Najlepšie je strihať tesne pred koncom cievok vo vnútri pazúrika. Dávajte pozor, aby ste nezastrihli do tejto časti. Najjednoduchšie sa pazúry skracujú profesionálnymi nožnicami na pazúry a pri miernej vlhkosti, napríklad po prechádzke v daždi. 

Pokiaľ ide o starostlivosť o zuby, môžete už teraz svoje šteňa navykať na pravidelné čistenie zubov pomocou špeciálnej zubnej pasty a kefky pre psov. Tvorbe zubného kameňa môžu zabrániť aj maškrty na starostlivosť o chrup alebo žuvacie snacky, napríklad sušené hovädzie uši. 

Chov: Je vipet tým správnym psom pre mňa?

Vipety sú veľmi prispôsobivé psy a na rozdiel od mnohých iných chrtov ich možno chovať v byte – vždy však za predpokladu, že toto športové plemeno môže denne tráviť veľa času vonku a mať dostatok pohybu. Ideálny je veľký, oplotený pozemok, kde sa môže vipet vyšantiť, kedy sa mu zachce.

Považuje sa za priateľského k deťom a dokáže spolunažívať aj s mačkami, ak bol s nimi socializovaný už od šteniatka. Vďaka svojej spoločenskej a kompatibilnej povahe je vhodný aj ako druhý pes do domácnosti. Nekomplikovaný vipet sa cíti príjemne aj v rodinách, aj so športovo založenými jednotlivcami a je tiež vhodným psom pre ambicióznych začiatočníkov. 

Skôr než si psíka donesiete domov, mali by všetci členovia rodiny s novým zvieracím spolubývajúcim súhlasiť. Vopred si ujasnite, ako sa budete o psa starať v prípade choroby alebo počas dovolenky. V zásade platí, že váš vipet vás bude rád sprevádzať na dovolenke – najlepšie je vopred zistiť, ktoré destinácie sú vhodné. 

Pred kúpou vipeta si uvedomte, že okrem jednorazových nákladov na kúpu psa a základnej výbavy sú potrebné aj pravidelné výdavky v podobe dane za psa, poistenia zodpovednosti za škodu a návštev veterinára minimálne raz ročne. 

Výchova s množstvom pochvál 

Psy, ktoré sa chcú učiť, sa dajú ľahko vycvičiť: Vipet svojho majiteľa rád poslúcha a je aj bystrý a pozorný. Pri vipetovi máte teda optimálne podmienky na rýchle naučenie najdôležitejších pravidiel základnej poslušnosti alebo trikov. Vďaka otvorenej povahe tohto psa dosiahnete najväčší úspech s pozitívnym prístupom a množstvom pochvál. Naopak, k tomuto milému a citlivému psovi by ste nikdy nemali byť prísni.

S nácvikom privolania začnite včas, aby ste tohto bývalého poľovníka dokázali vždy spoľahlivo privolať. Len tak mu môžete umožniť voľný výbeh, ktorý veľmi ocení. Od začiatku dbajte na to, aby ste mali pod kontrolou aj trvanie výbehu.

Výchovu vášho psa optimálne podporí včasná socializácia, napríklad navštevovanie psej školy, vrátane hier so šteniatkami. Tu má možnosť spoznať iných štvornohých kamarátov všetkých veľkostí, aby sa neskôr ľahko skamarátil s veľkými aj malými psami.

Šport a aktivity: Vipet je všestranne využiteľný

Tak ako všetky chrty, aj vipet miluje veľa pohybu v prírode. Ak váš štvornohý priateľ vykazuje dobrú poslušnosť a má s vami úzke puto, zvyčajne ho môžete nechať voľne behať, ak je ľahko privolateľný, čo ešte viac zvyšuje možnosti trávenia voľného času. 

Rád šantí aj s inými psami. Je však potrebné dbať na to, aby pokojnejšie plemená neboli preťažené neutíchajúcou hravosťou a dynamikou vipetov. 

U niektorých jedincov je lovecký inštinkt tak hlboko zakorenený, že beh na voľno nie je možný. Týmto psom by sa na voľný výbeh rozhodne mali poskytnúť dobre oplotené priestory.

Koľko pohybu potrebuje vipet?

Keď máte vipeta, môžete si vybrať zo širokého repertoáru voľnočasových aktivít. Tento športový nadšenec miluje mnohé druhy psích športov. Ochotne vás bude sprevádzať pri bicyklovaní, behaní alebo na dlhých prechádzkach. Agilityje pre všestranného športovca, akým je vipet, tiež dobrým spôsobom, ako sa vyšantiť.

Samozrejme, pes, ktorý dokáže pri behu vyvinúť rýchlosť až 60 kilometrov za hodinu, je ideálny na preteky psov na dráhe. Majte však na pamäti: Ak chcete svojmu psovi dopriať voľný výbeh, mali by ste sa paralelne vyhnúť pretekom na dráhe. Okrem všetkých dobrodružstiev ocenia tieto drobné chrty aj príjemné popoludnie strávené na gauči.

Zdravie: Odolný pes s útlou postavou

Drobný vipet pôsobí krehko, no zdanie klame: toto plemeno sa považuje za veľmi odolné a je len málo náchylné na niektoré dedičné choroby.

Vo veľmi zriedkavých prípadoch však môžu byť niektorí zástupcovia plemena v dôsledku genetickej chyby postihnutí tvorbou väčšej svalovej hmoty. Takéto psy sa nazývajú aj “Bully Whippets” a svojou silnou postavou už nezodpovedajú štandardu plemena.

Súvisiace zdravotné problémy však nie sú závažné: niektoré zvieratá majú silnejšiu náchylnosť na svalové kŕče a približne polovica má silný predkus. Mutáciu možno zistiť už u mladých šteniat v prvých týždňoch života. Nositeľov bez príznakov možno dnes už spoľahlivo identifikovať genetickým testom a vylúčiť ich z chovu.

Keďže krátkosrsté a veľmi štíhle vipety sú citlivé aj na chlad, v zime odporúčame psíkovi obliecť psí kabátik. Toto plemeno sa dožíva priemerne 12 až 15 rokov.

Výživa: Zdravie začína v miske

Vyvážená strava je základom zdravého a dlhého života psa. Psy sa pôvodne živili korisťou, čo znamená, že hlavnou zložkou vyváženej stravy psa by malo byť mäso. Preto sa uistite, že mäso je v zozname zložiek krmiva na prvom mieste, a to bez ohľadu na to, či ide o mokré alebo suché krmivo.

V porovnaní so všežravcami alebo bylinožravcami majú mäsožravce kratší tráviaci trakt, ktorý je vyvinutý tak, aby optimálne využíval na bielkoviny bohatú kvalitnú potravu.

Najmä pri kŕmení suchým krmivom je dôležité, aby váš vipet prijímal dostatok tekutín. Zatiaľ čo šteňa môžete kŕmiť až štyrikrát denne, svojmu dospelému zvieraciemu spoločníkovi by ste mali podávať maximálne dve dávky krmiva denne. 

Po kŕmení by mal mať vždy možnosť odpočinku. Dobre mienená zmena krmiva môže pre žalúdok vášho štvornohého priateľa znamenať stres. Ak teda zvažujete prechod krmiva na iný druh alebo značku krmiva, postupujte pomaly. Najlepšie je miešať nové krmivo so známym krmivom vo zvyšujúcom sa pomere počas niekoľkých dní.

Pokiaľ ide o množstvo krmiva, môžete sa v zásade riadiť pokynmi výrobcu. Sledujte však štíhly pás vášho chrta a v prípade potreby množstvo upravte, najmä ak má váš vipet viac pohybu, ako je priemer. Správna strava sa odráža nielen na kondícii vášho psa, ale aj na jeho zdravej a lesklej srsti.

Chov a kúpa: Kde nájdem svojho vysnívaného vipeta?

Najlepším miestom, kde hľadať šteniatko vipeta, je u chovateľa vipetov. Chovateľ by mal patriť do klubu chovateľov a predávať svoje šteniatka len s preukazom pôvodu. Takto si môžete byť istí, že spĺňa požiadavky chovateľských združení pre blaho zvierat a udržanie zdravia plemena. 

U seriózneho chovateľa doma sa môžete so šteniatkami v pokoji zoznámiť a položiť chovateľovi otázky o plemene, ako aj o jeho chovateľskom cieli z hľadiska zdravia, povahy a druhu. Buďte radi, ak aj vám chovateľ položí niekoľko otázok o vašich skúsenostiach so psom alebo o trávení vášho voľného času. To svedčí o tom, že mu záleží na blahu jeho šteniatok. Samozrejme, je to aj príležitosť spoznať rodičov šteniatok, ktorí by mali pôsobiť čulým, vyrovnaným a priateľským dojmom.

V deň odovzdania šteniatka vám chovateľ odovzdá nielen nového člena rodiny, ale aj preukaz o pôvode a očkovací preukaz. Samozrejme, šteňa už bolo v tomto čase niekoľkokrát odčervené a očkované, a je v dobrom zdravotnom stave.

Záujemci o šteniatko by sa mali vyhýbať údajným chovateľom, ktorí predávajú svojich štvornohých priateľov za výhodné ceny. Tieto ponuky sú zvyčajne na úkor zdravia a socializácie psov.

Okrem toho takíto chovatelia neinvestujú žiadny čas do druhovo vhodného chovu rodičovských zvierat. Sučkám často nenechávajú takmer žiadne prestávky medzi vrhmi. Okrem toho majú len zriedkakedy know-how na výber vhodných chovných zvierat. U takýchto chovateľov nekupujte ani z ľútosti, pretože tak, ako aj v mnohých iných oblastiach, dopyt určuje ponuku. Zdravé a dobre socializované šteňa vipeta nájdete u renomovaného chovateľa.

šteniatka vipetov

Koľko stojí vipet?

Vipet od seriózneho chovateľa stojí v priemere 1 100 až 1 300 eur.

Špeciálne organizácie zamerané na umiestňovanie chrtov

Ak máte záujem o vipeta, dobrou voľbou môže byť aj dospelý pes. Informácie o zvieratách, ktoré v súčasnosti hľadajú nový domov, získate od konkrétnych organizácií na umiestňovanie chrtov.

Počas rozhovoru s vami vám skúsení sprostredkovatelia zvyčajne pomôžu zistiť, či sa pes, o ktorého máte záujem, k vám hodí. Dôvody, prečo starší vipet hľadá nový domov, môžu byť rôzne.

Jedno je však isté: Plemeno, ktoré je priateľské k ľuďom, veľmi trpí, ak musí zotrvávať v útulku. Pretože mať puto s človekom je preňho veľmi dôležité. Rozhodnutie pre psa z útulku môže byť pre obe strany veľmi obohacujúcou skúsenosťou.

História: Briti zo skromných pomerov

Hoci chrty veľmi podobné vipetom existovali už pred viac ako 300 rokmi, toto plemeno sa objavilo na severe Anglicka až v 19. storočí. Väčšie chrty greyhoundy boli vyhradené pre šľachtu ako lovecké psy, takže chudobnejšie vrstvy obyvateľstva sa v chove psov vydali vlastnou cestou.

Vipet je výsledkom šľachtenia vykonávaného hlavne továrenskými robotníkmi alebo baníkmi, ktorí krížili malé chrty greyhoundy s krátkosrstými teriérmi. Ako lovecký pes chudobných vrstiev sa vipet využíval najmä pri zväčša nelegálnom love zajacov.

Oficiálne plemeno

Od roku 1891 je plemeno oficiálne zapísané v plemennej knihe – štandard sa vtedy, rovnako ako dnes, zameriaval na funkčnú, bežeckú stavbu tela a stabilný temperament. Postupom času sa vipet stal čoraz populárnejším ako dostihový pes. Hoci nikdy nedokázal predbehnúť veľké chrty greyhoundy, obe plemená sa radia medzi najrýchlejšie suchozemské zvieratá na svete.

Krajina ich pôvodu, Veľká Británia, je stále vedúcou krajinou v chove vipetov. Názov “whippet” vznikol kombináciou slov “whip” a “peitsche”, čo znamená “pes s bičom” – narážka na dlhý chvost bežiaceho vipeta.

Pôvodne existovali aj hrubosrstí zástupcovia plemena. Dnešné snahy o chov dlhosrstých vipetov pod názvom “Silken Windsprite” však nie sú založené na pôvodnom šľachtení, a preto predstavujú nové plemeno. Vipety majú po celom svete síce málo, ale zato verných fanúšikov.

Prajeme vám veľa dobrodružstiev s vaším priateľským vipetom! 

Súvisiace články
Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.