Inkontinencia u psa

Šteniatko čivavy sa pozerá hore na podložku na výcvik psov Inkontinencia u psa

Inkontinencia je obrovskou záťažou pre psa aj jeho majiteľa.

Váš pes vstane po spánku a zrazu vidno v pelechu mokrý fľak? Alebo ste nedávno začali na podlahe nachádzať malé kvapky? Váš pes môže trpieť nedobrovoľnou stratou moču. V nasledujúcom článku nájdete všetky dôležité informácie o inkontinencii u psov.

Ako nebezpečná je inkontinencia u psov?

Inkontinencia sama o sebe nie je pre psa nebezpečná. Napriek tomu je to nepríjemný a niekedy na nervy idúci stav pre majiteľa aj psa. V závislosti od príčiny inkontinencie u psa môže ísť aj o príznak veľmi vážneho ochorenia. Dôkladné vyšetrenie veterinárom je preto nevyhnutné.

Príčiny: Čo inkontinenciu spôsobuje?

Slovo “inkontinencia” pochádza z latinčiny a v preklade znamená “zadržiavať” alebo “ovládať sa”. Vyjadruje teda neschopnosť kontroly nad vylučovaním moču alebo stolice. Oveľa častejšie než inkontinencia stolice sa u psov vyskytuje inkontinencia moču, ľudovo nazývaná pomočovanie. Na pochopenie príčin pomočovania u psov je užitočné sa pozrieť na anatómiu psa:

Anatómia močového traktu

Močový mechúr sa skladá z tela močového mechúra (corpus) a hrdla močového mechúra. Z oboch obličiek ústia močovody do hrdla močového mechúra a transportujú moč do močového mechúra. Pri močení moč vyteká cez močovú rúru von z tela.

Hromadenie a vylučovanie moču je regulované sťahovaním a uvoľňovaním rôznych svalov. Patria sem svaly močového mechúra, ako aj vnútorné a vonkajšie zvierače močového mechúra. Tieto svaly sú ovládané rôznymi nervami (sympatikom a parasympatikom).

Zjednodušene povedané, sympatický nervový systém spôsobuje, že svaly zvierača sa sťahujú, a tým sa močový mechúr napĺňa. Za vyprázdňovanie močového mechúra je zodpovedný parasympatický nervový systém. Svaly močového mechúra sa stiahnu, svaly zvierača sa uvoľnia.

Primárna inkontinencia moču

Najmä staré sučky po kastrácii často trpia slabým zvieračom močového mechúra. V dôsledku odstránenia vaječníkov chýba sučke estrogén, čím dochádza k oslabeniu spojivového tkaniva a svalstva. Okrem toho je močová rúra sučky v porovnaní so psom výrazne kratšia a rovnejšia – preto sa inkontinencia vyskytuje u kastrovaných sučiek častejšie než u kastrovaných samcov.

Ďalšou častou príčinou primárnej inkontinencie moču u psov je tzv. ektopický močovod. Ide o močovod, ktorý neústi do močového mechúra, ale priamo do močovej trubice. Čím hlbšie v močovej trubici sa ústie močovodu nachádza, tým sa obíde buď jeden alebo oba zvierače, čím je inkontinencia výraznejšia. Touto vrodenou chybou trpia najmä labradori, zlatý retrívri a boxeri.

Sekundárna inkontinencia moču

Patria sem rôzne ochorenia, ktoré môžu v priebehu svojho vývoja vyvolať inkontinenciu močového mechúra u psa:

Inkontinencia u psov je často dôsledkom demencie. Pes si nutkanie na močenie neuvedomí alebo si ho uvedomí príliš neskoro – močový mechúr takpovediac vytečie. Prispieva k tomu aj artróza a celkové oslabenie svalstva v staršom veku.

Pes močí, Psy močia na skaly v parku © CStock / stock.adobe.com
Psy trpia inkontinenciou menej často než sučky.

Príznaky: Aké sú hlavné príznaky?

Inkontinencia u psov sa prejavuje buď nepretržitým prúdom moču, alebo uvoľňovaním moču po kvapkách. Ak je inkontinencia spôsobená vekom alebo kastráciou, často sa vyskytuje počas spánku.

Pri zápalovej príčine sa u psa zvyčajne prejavia ďalšie príznaky. Typickými príznakmi sú silná bolesť, zhoršený celkový zdravotný stav, strata chuti do jedla a horúčka. Typickým príznakom je aj zvýšené bolestivé močenie (strangúria).

Mladé zvieratá s vrodenou chybou zvyčajne vykazujú neprerušované a bezbolestné močenie.

Diagnostika: Ako možno zistiť príčinu inkontinencie?

Podrobné skúmanie príčin je pri hľadaní vhodnej terapie inkontinencie psa užitočné. Veterinár sa vás najprv opýta na trvanie, frekvenciu a ďalšie dôležité údaje (anamnéza). Nasleduje všeobecné vyšetrenie a špeciálne vyšetrenie močového ústrojenstva.

Na účely vyšetrenia moču veterinár odoberie vzorku moču pomocou striekačky a ultrazvukového prístroja, pričom si zároveň všíma štrukturálne zmeny v močovom mechúre a okolitých orgánoch.

Pod mikroskopom a v sedimente môže veterinár odhaliť baktérie alebo dokonca močové kamene. Špecifická hmotnosť moču poskytuje informácie o koncentračnej schopnosti obličiek. K zníženiu špecifickej hmotnosti dochádza napríklad pri diabetes insipidus. Naopak, špecifická hmotnosť je zvyčajne zvýšená v prípadoch zvýšenej straty tekutín (dehydratácie) a rôznych ochorení pečene. Röntgenové vyšetrenie ako zobrazovací postup sa používa na vylúčenie nádorov a zmien polohy močového mechúra.

Terapia: Aké sú možnosti liečby? 

Keďže inkontinencia močového mechúra u psov je spôsobená rôznymi príčinami, závisí liečba od základného ochorenia. Malformácie a nádory sa zvyčajne riešia chirurgicky. V prípade nádorov sú ďalšími možnosťami liečby chemoterapia a rádioterapia.

Ak sú príčinou inkontinencie psa močové kamene (väčšinou struvitové kamene), budú buď chirurgicky odstránené, alebo liečené špeciálnou diétou rozpúšťajúcou kamene. V prípade cystitídy veterinárny lekár použije protizápalové lieky a v prípade prítomnosti baktérií antibiotiká.

Ak sú príčinou inkontinencie hormonálne ochorenia, veterinár nahradí chýbajúci hormón náhradnými preparátmi. Najmä liečba estrogénom je však často spojená s vedľajšími účinkami. Každá liečba preto musí byť pod kontrolou lekára.

Ťažkosti inkontinencie spôsobenej kastráciou možno zmierniť alebo im dokonca predísť akupunktúrou, neurálnou terapiou, liekmi (tzv. sympatomimetikami) a chirurgickou liečbou. Výber liečby vždy závisí od celkového zdravotného stavu a veku zvieraťa.

Existujú nejaké domáce prostriedky na inkontinenciu u psov?

Samozrejme, existuje aj množstvo prírodných prostriedkov, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie močového mechúra a prispievajú k úspešnej liečbe. Príčinu inkontinencie psa však musí najprv diagnostikovať veterinár. Po stanovení diagnózy môžu byť bylinné prípravky dobrým doplnkom konvenčných lekárskych opatrení.

Rovnako ako u ľudí, brusnice a tekvicové semienka pôsobia na jednej strane antibakteriálne a na druhej strane posilňujú svaly. Osvedčili sa aj bylinky ako zlatobyľ, žihľava či vŕbová kôra.

Prognóza: Aké sú šance na vyliečenie inkontinencie?

To, či a do akej miery sa dá inkontinencia u psa vyliečiť, závisí od príčiny a závažnosti inkontinencie. Ak boli napríklad pri úraze nenapraviteľne poškodené nervy, zlepšenie je nepravdepodobné. Na druhej strane, zápaly močového mechúra alebo kamene v močovom mechúre sú ľahko liečiteľné.

Prevencia: Dá sa inkontinencii predísť? 

Inkontinencia súvisiaca s kastráciou je jednou z najčastejších príčin inkontinencie u psov. Vyššie riziko hrozí najmä veľkým plemenám, ako sú doberman, rotvajler, boxer alebo veľký bradáč. Tu by ste mali dôkladne zvážiť riziká a výhody kastrácie vášho psa. Váš veterinár vám určite rád poradí.

Predchádzajte močovým kameňom a zápalovým ochoreniam zabezpečením dostatočného príjmu tekutín a vyváženým kŕmením.

Dôležité upozornenie na záver: 
Psa za nepríjemnosti súvisiace sinkontinenciou nikdy netrestajte! Vášho psa tento problém určite rovnako zaťažuje ako vás a trestaním len zvýšite jeho psychickú záťaž. Pri zvládaní problému pomáhajú špeciálne podložkyalebo dokonca plienky pre psov. 

Zdroje:

Barbara Kohn und Günter Schwarz, Praktikum der Hundeklinik, 12. Auflage (2018)

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.