Leonberger

Pes leonberger

Už cisárovná Sissi mala byť spomedzi psích plemien posadnutá týmito levíkmi. Napokon, veľký leonberger na Vás neurobí dojem iba svojou hrdou levou hrivou a svojou harmonickou stavbou tela, ale predovšetkým sebavedomou miernosťou a povahou prítulnou k deťom.

História

Vzhľad leonbergera podobný levovi nie je žiadna náhoda – ako vzor pri začiatku šľachtenia napokon poslúžil lev v erbe mesta Leonberg. Heinrich Essig, mestský radca juhonemeckého mestečka neďaleko Stuttgartu chcel koncom 30. rokov, začiatkom 40. rokov 19. storočia vyšľachtiť psa, ktorý v erbe mesta pripomína leva. Milovník psov Essig za týmto účelom skrížil čiernobielu sučku novofunlandského psa (mnohé zdroje vychádzajú z toho, že pritom išlo o plemeno Landseer) s bernardínom, samcom tzv. „Barry“ z kláštorného útulku Großer St. Bernhard. Neskôr sa na šľachtenie používali ďalšie bernardíny, ako aj pyrenejské horské psy, ktoré dotvárajú vzhľad tohto nového psieho plemena.

Prvý leonberger, ako ho poznáme dnes, uzrel svetlo sveta napokon v roku 1846. Tieto veľké psy, ktoré v sebe skĺbili všetky vynikajúce vlastnosti svojich východiskových plemien, sa zo svojho rodného mesta Leonberg čoskoro predávali do celého sveta ako symbol postavenia. Až do oboch svetových vojen boli leonbergery obľúbené ako strážne psy pre „vybranú spoločnosť“, tak aj ako sedliacke a ťažné psy.

V neistých časoch svetových vojen a biednych povojnových časoch, kedy dokázal uživiť tak veľkého psa len málokto, sa počet strážnych psov dramaticky znížil. Tým zopár málo majiteľom tohto plemena vďačíme za to, že plemeno leonbergera bolo ochránené pred vyhynutím. Tých niekoľko zvyšných majiteľov sa dalo dohromady a spoločne vybudovalo novú plemenitbu leonbergerských psov. Dnes tak našťastie opäť existuje na celom svete množstvo kynologických združení, ktoré sa venujú chovu tohto pôsobivého plemena.

Dospelý leonberger pes

Veľkosť a vzhľad leonbergera

Leonbergery s výškou v kohútiku až do 80 cm a hmotnosťou až do 75 kg pri samcoch sú nepochybne veľmi impozantnými sprievodcami na cestách. Nemenej pôsobivé sú sučky s výškou medzi 65 a 75 cm a hmotnosťou 60 kg.

Ich sebavedomá chôdza, ich svalnatá postava a ich harmonická stavba tela z nich robia hrdé a elegantné psy, ktorým sa budú všade dostávať obdivné pohľady. V neposlednom rade dáva dlhá srsť týmto „levom“ takmer majestátny vzhľad.

Srsť, ktorá aj napriek hustej podsade umožňuje stále rozpoznávať tvary tela, je stredne mäkká až drsná a napriek značnej dĺžke dobre prilieha. Obzvlášť u samcov tvorí srsť na krku a hrudi hrivu, ktorá pripomína „kráľa zvierat“. Predné a zadné behy, ako aj chvost sú silno zarastené.

Medzi čiernou maskou a často čiernymi končekmi srsti je srsť leonbergerov farebne veľmi pestrá. Farebné spektrum tak siaha od levej žltej cez červenú a červenohnedú až po pieskové farby ako bledožltá či krémová. Čierna na končekoch srsti smie byť pritom výrazná rovnako ako prípadné presvetlenia naspodku chvosta, goliera alebo na predných a zadných behoch iba do tej miery, aby to nenarúšalo harmóniu základnej farby. Malá biela škvrna či línia na hrudi, ako aj biele chĺpky na prstoch sú podľa štandardu plemena tolerované.

Stredne veľké uši leonbergerov sú visiace. Nad rovnomerne prechádzajúcim čiernym chrbtom nosa sa leonbergery pozerajú na svoj náprotivok z hnedých, oválnych očí verne a pozorne.

Leonberger šteniatko s mamou © Ricant Images / stock.adobe.com

Leonberger: Povaha

Leonberger má v tom najpravejšom slova zmysle „hrubú srsť“. Tento jemný obor prejavuje svoju dobrácku a priateľskú povahu predovšetkým pri kontakte s deťmi a malými deťmi. Tomuto trpezlivému psovi necitlivému na hluk neprekáža ani ten najhlasnejší detský krik. Naopak, vďaka svojmu živému temperamentu a hravosti si plnými dúškami užíva bláznenie a hranie sa s deťmi. Extrémne hravé sú predovšetkým šteniatka, pričom navyše môžu byť samozrejme aj trochu nespútané.

Jeho dobrácka a otvorená povaha robí z leonbergerského psa ideálneho rodinného psa, ktorý je pre svojho človeka stále verným a poslušným sprievodcom v každej životnej situácii. Na základe svojej vrodenej bdelosti a nebojácnej povahe je pre svoju rodinu zároveň spoľahlivým strážnym psom, ktorý bude stáť po boku človeka v každej situácii a chrániť ho. Pritom však leonbergery nie sú ani agresívne ani bojazlivé a na nové alebo staré podnety reagujú veľmi pokojne. Napriek ich veľkosti je možné psy tohto plemena bez problémov brať všade so sebou. Obzvlášť šteniatka kvôli svojej hravosti síce nepočujú na každé slovo, ale kto už len by týmto veselým a priateľským tvorom neodpustil ich tvrdohlavú povahu?

Keď majú mladé psy po svojom boku človeka, ktorý ich s pokojom a trpezlivosťou naučí počúvať povely, nemala by výchova leonbergera v žiadnom prípade predstavovať problémy.

Napriek svojej inteligencii a výraznému sebavedomiu prejavujú leonbergery už od začiatku veľkú ochotu podriadiť sa človeku. Leonbergery sa tým hodia pre začiatočníkov, čo samozrejme nemá znamenať, že by sa mal do toho človek pustiť úplne bezhlavo.

Ak sa rozhodnete kúpiť si leonbergera, mali by ste sa oboznámiť so starostlivosťou, chovom a výchovou tohto psieho plemena. Kto dokáže splniť jeho nároky na pohyb, starostlivosť a spoločný čas s rodinou, ten isto nájde v leonbergerovi neuveriteľne láskavého, verného a prítulného kamaráta do života.

Leonberger pes beží vo vode © Ricant Images / stock.adobe.com

Výživa

Na výživu psov majú vplyv niektoré podstatné faktory. Patria k nim napríklad vek, zdravotný stav a veľkosť. Na základe toho sa nedá všeobecne povedať, aké krmivo a koľko ho Váš miláčik potrebuje. V prípade pochybností o potrebe živín pre Vášho štvornožca je rozumné poprosiť o radu zverolekára, ktorému dôverujete.

Keďže leonberger predstavuje ťažké a veľmi veľké psie plemeno, je energetická spotreba relatívne vysoká. Okrem toho by ste mali neustále sledovať hmotnosť štvornožca, aby ste predišli nadváhe a pridruženým zdravotným problémom. Okrem suchého a mokrého krmiva sa ako výživová metóda ponúka BARF (biologicky vhodná surová strava). Podľa tejto metódy sú štvornožci kŕmení prevažne surovým mäsom, ale aj vnútornosťami, ovocím, zeleninou a vitamínovými a minerálnymi doplnkami. Cieľom je obnoviť pôvodnú výživu psov. Dbajte neustále na to, aby mal Váš miláčik k dispozícii vždy dostatok čerstvej vody.

Chov a starostlivosť

Popri nevyhnutných „drobných“ na zaobstaranie a chov týchto impozantných zvierat by ste si ako budúci majiteľ leonbergera mali vyhradiť predovšetkým čas. Na základe svojej veľkosti potrebujú leonbergery veľa pohybu, aby boli fyzicky fit a zdraví. Čím viac času môže Váš leonberger s Vami a Vašou rodinou tráviť, tým bude šťastnejší.

Leonbergery sú veľmi prítulné psy viazané na človeka, ktoré sa cítia najradšej, keď je celá rodina pohromade. Zároveň však majú tiež veľkú radosť z pohybu – dom so záhradou, kde sa môžu vyblázniť podľa chuti a nálady, je u týchto psích obrov povinnosťou. Okrem toho by mal byť v blízkosti nejaký les alebo park, aby mohli podnikať bohaté výlety v prírode. Pre týchto milovníkov vody by bolo optimálne aj nejaké to jazero v bližšom okolí, v ktorom sa môžu pohrať a zaplávať si podľa chuti a nálady. Napriek svojej pokojnej a vyrovnanej povahe sú teda leonbergery veľmi aktívne psy, ktoré by mali taktiež ideálne skončiť v aktívnych rukách. Pre leonbergery je vhodný tiež psí šport ako Dog Diving alebo treibball, avšak najviac sa im pozdáva bláznenie vo voľnej prírode a vode.

Okrem fyzickej aktivity so štvornožcom zaberá čas samozrejme aj starostlivosť o srsť dlhosrstého obra. Dlhá, hustá srsť sa musí kefovať denne. Na uľahčenie tejto procedúry je dôležité, aby sa leonberger už ako šteňa naučil sedieť, resp. ležať pokojne. Dospelý pes, ktorý sa tieto povely nenaučil, bude mať sotva trpezlivosť podrobiť sa takejto intenzívnej starostlivosti.

Oproti tomu sa ľahšie ako starostlivosť o srsť javí výchova učenlivého leonbergera. Vďaka jeho inteligencii a dobrej chápavosti, ako aj ochote podriadiť sa sa toto psie plemeno považuje za veľmi dobre vychovávateľné a učenlivé. U týchto dobráckych a jemných psov stačí najdôležitejšie povely naučiť v šteňacom veku. Blízka osoba by pritom mala vytýčiť jasný smer a vždy hovoriť pokojným hlasom. Kričanie alebo vôbec násilie isto nepovedie k úspechu.

Leonberger s vyplazeným jazykom © julia_siomuha / stock.adobe.com

Chov a kúpa

Medzičasom sa v Európe opäť vyskytuje niekoľko tisíc leonbergerov. Len v Nemecku, krajine pôvodu tohto psieho plemena, bolo v posledných rokoch vychovaných každoročne asi 600 šteniatok. Nájsť nejakého chovateľa leonbergerov by preto nemalo predstavovať žiaden problém.

Napriek tomu je potrebné pri kúpe psa tohto plemena zohľadniť niekoľko bodov. Prvý náznak serióznosti chovateľa predstavuje okrem iného členstvo v niektorom z mnohých klubov zameraných na leonbergerov, ktoré sú pridružené k Medzinárodnej únii leonbergerov a sú uznávané Medzinárodnou kynologickou federáciou, najväčším medzinárodným kynologickým zastrešujúcim zväzom. Chovatelia sa pritom podrobujú veľmi prísnym chovným poriadkom s vysokými štandardmi kvality. Cieľom tohto veľmi kontrolovaného chovu plemena je zachovanie čistokrvnosti leonbergera, ktorá v sebe zjednocuje zdravie, silné stránky povahy a krásu.

Samosebou sa rozumie, že šteniatko z profesionálneho chovu nie je lacné. Odhliadnuc od časového nasadenia (odchov šteniatok a starostlivosť samíc je napokon 24-hodinová práca) predstavuje chov tohto veľkého plemena pre chovateľa enormnú finančnú záťaž. Zaobstaranie si vhodných chovných psov, zodpovedajúci chov, komplexná lekárska starostlivosť (očkovania, vyšetrenia na dedičné choroby atď.), kvalitné krmivo, poplatky za výstavy, poplatky klubov, poplatky za krytie, kontroly čipov, rodokmene, ako aj semináre pre chovateľov a kurzy ďalšieho vzdelávania niečo stoja. Aj výchova ešte pomerne búrlivých šteniatok v dome chovateľov vedie podľa okolností k veľmi vysokým nákladom. Poškriabané dvere, roztrhané koberce, škrabance v parketách alebo trhliny na pohovke nie sú pri mladých, temperamentných a silných psoch ničím zriedkavým. Pri domnelých „výhodných ponukách“ si preto dávajte pozor! Ušetrené náklady sa často vrátia dvakrát a trikrát v podobe vysokých faktúr za zverolekára alebo návštev u psieho terapeuta.

Ak ste našli nejakého vhodného chovateľa, u ktorého by ste si radi kúpili šteniatko leonbergera, ideálne ho niekoľkokrát navštívte. Iba tak možno zistiť, či má prvý dobrý dojem aj nejaký dlhodobý podklad. Dôležité je, aby bol chovateľ otvorený a aby Vám ochotne ukázal chovnú stanicu a samicu. Nenechajte sa podráždiť, keď sa Vás chovateľ vypytuje na Vaše životné podmienky. Seriózneho chovateľa, ktorý tomu venuje veľa lásky a robí to zo srdca, bude zaujímať, komu predáva svoje šteniatka. Vie Vám poradiť, či sa k Vám leonberger hodí a či máte potrebné podmienky, ktoré si vyžaduje chov tohto veľkého štvornožca. Zodpovedný chovateľ Vám navyše kedykoľvek poradí a pomôže, a to po celý život psa.

Ak dokážete splniť nároky na krmivo, starostlivosť o srsť a zdravie a vyhradiť si potrebný čas, aby ste sa svojmu psovi venovali fyzicky aj duševne, s leonbergerom budete mať po svojom boku nezrovnateľne verného priateľa, ktorý s Vami bude v dobrom i zlom.

Súvisiace články
Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.