5 dôvodov, prečo si adoptovať staršieho psa

starší pes

Adopcia staršieho psa má veľa výhod.

Priznajme si, že takmer každý milovník psov túži po malom, prítulnomšteniatku. Dospelé psy, napr. zútulkualebo z organizácie na ochranu zvierat, majú často len malú šancu na úspešné umiestnenie. Je to škoda, pretože adoptovanie staršieho psa má mnoho výhod. Aké to sú, sa dozviete nižšie. 

Už pri kúpe vidíte, čo dostanete  

Pri kúpe šteňaťa sa musíte starostlivo informovať o rodičoch a starých rodičoch psa. Len tak môžete odhadnúť, akú bude mať váš pes napríklad povahu alebo aký bude aktívny a predovšetkým zdravý. Ale aj keď ste si preštudovali rodokmene, informovali sa otypických vlastnostiach plemena a popýtali sachovateľa, nič nie je isté. 

Na druhej strane, staršie psy sa takmer vôbec nemenia. Ich povaha je spravidla už ustálená a aj pokiaľ ide o výzor, nemusíte sa obávať prekvapivých zmien. Už pred kúpou môžete zistiť, či je pes veľmi aktívny, či má tendenciu k nadváhealebo či sa u neho napríklad nevyskytliproblémy s kĺbami.

Samozrejme, mali by ste si zistiť čo najviac aj o minulosti staršieho psa. Okrem toho však môžete – pri troche empatie – odpozorovať, aké sklony, zvláštnosti a preferencie má váš budúci spolubývajúci, a podľa toho sa pripraviť.

Staršie psy poznajú pravidlá

Starší pes sa už spravidla naučil najdôležitejšie pravidlá spolunažívania s ľuďmi. Je naučený vykonávať potrebu vonku, vie, že krmivo je k dispozícii len v stanovenom čase, a rešpektuje nočný odpočinok. V lepšom prípade si už osvojil základy poslušnosti, reaguje na základné povely, ako sú “Sadni!“, “Ľahni!” alebo “K nohe!“.

Mnohí budúci majitelia psov sa obávajú, že najmä staršie psy sa ťažko cvičia a že si osvojili zlé návyky. Práve to môže byť dôvod, prečo pes skončil v útulku. Vo väčšine prípadov je to však neopodstatnené.

Samozrejme, existujú aj prípady, keď boli predchádzajúci majitelia preťažení výchovou psa a museli sa ho vzdať kvôli jeho problematickému správaniu. Väčšina dospelých psov čakajúcich na nový domov v útulku sa tam však ocitnú zo súkromných alebo pracovných dôvodov.

starsi kokerspaniel © annebe / stock.adobe.com
Aj staršie psy sú ešte aktívne a chcú sa hrať.

Staršie psy už zvyčajne ovládajú základné povely. 

Samozrejme, dospelé psy je potrebné vycvičiť. Ani tá najlepšia výchova šteniatkaneprinesie úžitok, ak sa v nej neskôr nepokračuje a dôsledne sa nedodržiava. Niektoré psy si okamžite všimnú, keď ich majitelia v pravidlách poľavia a takúto slabosť bez hanby využijú.

Radosť učiť sa u starších psov

Ako majiteľ by ste mali mať určité znalosti o výcviku psov, aj keď je váš nový pes už dospelý. Najmä ak sa v psovi zakorenili zlé návyky, je potrebná dôslednosť a trpezlivosť, aby ste ho prevychovali.

chova dospelého psavšak nemusí byť nevyhnutne ťažšia alebo zložitejšia ako výchova šteniatka. Dobré je, že psy sa nikdy neprestávajú učiť. Sú schopné naučiť sa povely, pravidlá a určité správanie aj v staršom veku.

Najmä dospelé psy často prejavujú veľkú ochotu učiť sa. Sú pokojnejšie a uvoľnenejšie. Sú tiež menej roztržité ako šteniatka, čo sa prejavuje aj pri výcviku: zatiaľ čo mladé psy sú rýchlo preťažené, staršie psy sa dokážu oveľa dlhšie sústrediť.

Vďačnosť

Okrem toho staršie psy z útulku, ktoré dostali druhú šancu, mimoriadne vďačnými spoločníkmi. Vedia, že sú vašimi dlžníkmi a urobia všetko pre to, aby vás potešili.

Pes vám bude každý deň prejavovať vďačnosť za novú šancu, ktorú ste mu dali.

Staršie psy tiež ocenia ničnerobenie

Zatiaľ čo šteňatá nikdy nemajú dosť šantenia a najradšej by sa s vami hrali celý deň, starší pesocení svoj kľud. Rád si zdriemne vo svojom pelechu a vôbec sa nenahnevá, ak ho necháte na chvíľu samého. Má rád aj krátke prechádzky a nepotrebuje nabitý program každý deň. 

Množstvo pohybu a aktivity, ktoré váš pes potrebuje, sa prirodzene líši od psa k psovi. Najmä pracovné a úžitkové plemená psov zostávajú aktívne po celý život a potrebujú zmysluplnú činnosť aj v starobe.

When you have the opportunity to be active , you should be able to use it to make sure that it is in the right place. Koniec koncov, je to skvelý spôsob, ako si dobiť baterky na ďalšiu prechádzku so svojím pánom . 

starý pes s loptou © Wellnhofer Designs / stock.adobe.com
Hľadáte to najlepšie pre svojho domáceho miláčika?

Ušetríte

V najlepšom prípade je dospelý pes pri adopcii už zaočkovaný ,  odčervený a čipovaný. Mnohé staršie psy su tiež kastrované.

Okrem toho za adopciu psa do utulku zvyčajne zaplatíte len pomerne malý adopčný poplatok. If you have a double-sided psa od chovateľa, you will be able to see what is going on here .

Zdravotná stránka

Samozrejme, môže sa stať, že váš pes v pokročilom veku ochorie a vzniknú vám tak náklady na veterinárne ošetrenie. Tieto náklady však môžu skôr či neskôr vzniknúť aj pri kúpe šteniatka. Preto sa uistite, že vášho psa kŕmite stravou , ktorá zodpovedá jeho potrebám, pravidelne absolvuje prehliadky a očkovania u veterinára a  venujete mu druhovo vhodnú starostlivosť . Mnohým chorobám sa dá predísť alebo i aspoň včas odhaliť .

V každom prípade sa pri adopcii psa informujte, či sa už nevyskytli nejaké ťažkosti a či never u rodičovských zvierat známe nejaké choroby. Výhodou kúpy staršieho psa je predsa to, že vidíte, “čo” kupujete, a môžete sa lepšie prispôsobiť prípadným slabostia m zvieraťa.

Potrebujete ďalšie dôvody ? 

Ako kupujúci staršieho psa viete, do čoho sa púšťate. Don’t forget to say “psa vo vreci “.

In order to do this, you should tie your eyes up with your own hands, so you won’t have to worry about anything. Ľudia, ktorí nemôžu každodenne venovať niekoľko hodín výcviku šteňaťa , si preto radšej zaobstarajú dospelého štvornohého priateľa .

A to aj v prípade, že mu pomaly šedne ňufák a spomaľuje sa chôdza: Vďačnosť a láska psa, ktorému ste dali new domov a tým aj druhú šancu, zaručene odstránia posledné pochybnosti or adopcii star š ieho psa .

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Má ma môj pes rád? 10 znamení, ktoré to dokazujú

Má ma môj pes rád? Ak máme niekoho radi, zaujíma nás, či dotyčný prechováva rovnaké city k nám, ako my k nemu. Aj pri našich malých priateľoch chceme dokázať odčítať znamenia, pomocou ktorých nám dávajú vedieť, že im ležíme na srdci rovnako ako oni nám. Psy majú ale iné uličky, ktorými preukazujú svoju lásku. „Mám ťa rád“ nevyjadria síce slovami, nachádzajú ale iné milé spôsoby, ktorými nám ukazujú, ako veľmi nás majú radi. Rozpoznať tieto znamenia je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Schopnosť pochopiť jazyk našich milovaných psov drieme v každom z nás.

4 min

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.

7 min

Čomu psy rozumejú?

Mnoho milovníkov psov si je istých, že ich zvierací spoločník im dokonale rozumie. Napriek tomu dochádza v každodennom živote medzi psom a človekom dosť často k nedorozumeniam. Pretože to, čo sa nám javí ako prirodzené, nie je pre psa vždy také jasné. Čomu psy vlastne rozumejú?