Druhý pes: Ktoré plemená psov sa k sebe hodia?

Dalmatín a mini španiel

Niektorí milovníci psov by si najradšej hneď zadovážili dvoch psov. Ostatní si poriadia druhého psa až o niečo neskôr. Ktoré plemeno psa bude čo najviac vyhovovať Vášmu štvornohému spoločníkovi? Pri hľadaní druhého psa samozrejme nehrá úlohu iba plemeno, ale aj mnoho ďalších faktorov, ako sú pohlavie, vek a socializácia. Napriek tomu niektoré psy spolu vychádzajú lepšie než iné. Dáme Vám tipy na plemená psov, ktoré spolu ladia.

Psy, ktoré sa spolu hodia

 

Existujú štvornohí priatelia, ktorí milujú spoločnosť svojho druhu. Radi žijú so psami rovnakého druhu, a preto sa najlepšie hodia na chov v svorke. Okrem toho mnohé z nich nepotrebujú blízky kontakt s ľuďmi.

 

Dobrým príkladom sú typické severské psy, ako sú aljašský malamut, grónsky pes a sibírsky husky – dobre sa k sebe hodia a užívajú si život vo väčších skupinách. Ako typické psy žijúce vo svorke môžu žiť so psami podobných plemien.

 

To platí aj pre početné farbiare a duriče, ako sú napríklad anglický foxhound, francúzsky durič alebo bígl. Sú zvyknutí loviť a žiť v svorke. Nemusí to však byť len svorka: Psy týchto plemien samozrejme dokážu spolunažívať s inými psami aj v menšom počte.

Tieto psy si dobre vychádzajú s inými psami

Za predpokladu bohatej socializácie v období veku šteniatka existuje veľa plemien psov, ktoré sa dobre hodia s inými psami a majú radi svoju spoločnosť. Pretože svoju úlohu zohráva aj vzrast a športovosť, predstavujeme spoločensky kompatibilné psy zoradené podľa ich veľkosti.

Malé psy si samozrejme môžu dobre rozumieť aj s veľkými psami, alebo veľmi aktívne psy s tými pohodlnejšími. Tieto kombinácie psov však kladú špeciálne požiadavky na chovateľov, ktorí sa musia prispôsobiť rozličným nárokom.

Malé psy, ktoré si dobre rozumejú s inými psami

Stredne veľké plemená psov, ktoré sú spoločensky kompatibilné

  • Šeltia
  • Bradatá kólia
  • Pudel – vo všetkých veľkostiach

Spoločensky kompatibilné psy veľkých plemien

Veľmi veľké psy, ktoré dobre vychádzajú s inými psami

Zostavený zoznam nezaručuje úplnosť. Popozerajte si teda podobné plemená a  poraďte sa s chovateľom.

© shodography / stock.adobe.com

Vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá

Má zmysel zvoliť si ako druhého psa takého, ktorý má podobný temperament a potrebu pohybu ako pes, ktorého už máme doma. Avšak rovnaký temperament nie je zárukou dobrého porozumenia.

Napríklad veľa pastierskych psov je rado pánmi svojho teritória a druhý pes k nim často nie je dobrou voľbou. Takže v tomto prípade sa nehodí ani motto „vrana k vrane sadá…“, ani „protiklady sa priťahujú“.

Každý, kto žije so psom, ktorý je skeptický voči iným psom, by sa mal predtým, než sa rozhodne zaobstarať si druhého psa, poradiť s odborníkom, napríklad so psím trénerom.

Tieto plemená by sa mali chovať spolu s inými plemenami len za určitých podmienok:

  • Pastierske psy ako kangal
  • Teriér ako parson russell teriér
  • Doberman
  • Portugalský vodný pes
  • Niektoré chrty ako je afgánsky chrt alebo barzoj
  • Niektoré dogy ako argentínska doga alebo neapolský mastif
  • Šiba inu

Tiež medzi týmito psami existujú výnimky, ktoré si skvele rozumejú s inými psami.

Socializované psy z útulku

Kto si chce zadovážiť druhého psa, nájde tu množstvo čistokrvných psov alebo krížencov, ktoré sú dobre socializované. Útulky pre zvieratá môžu poskytnúť informácie o tom, ako dobre si ten ktorý pes vychádza s ostatnými psami. Psy z útulku často pochádzajú zo zahraničia alebo žili istý čas na ulici, a tie sú často veľmi dobre kompatibilné s inými psami. Takým psom obzvlášť dobre padne, keď im bude u ich nového majiteľa robiť spoločnosť aj iný pes, pretože vyrovnanosť prvého psa dokáže dobre socializovaného druhého psa upokojiť.

V útulku nájdete ale aj takých psov, ktorí neradi zdieľajú svoje obydlie s inými psami. Pri odhadovaní môže pomôcť prítomnosť psov rôznych plemien v útulku, ale v prípade zmiešaných plemien môže „zdanie klamať“. Dôverujte hodnoteniu pracovníkov útulku, ktorí robia všetko pre to, aby sa ich chránenci dostali do dobrých rúk.

Pre akého druhého psa sa mám rozhodnúť?

Pri hľadaní odpovede na túto otázku by ste sa však okrem voľby plemena mali zamyslieť aj nad nasledovnými otázkami:

Akú rolu hrá pohlavie psa?

U psov, ktorí sa v spoločnosti iných psov cítia veľmi dobre, pohlavie nehrá žiadnu veľkú úlohu. Pre mnohých je však viac harmonické, keď žijú spolu pes so sučkou. Pamätajte však, že aspoň jeden z nich by mal byť kastrovaný, aby sa zabránilo nechceným potomkom.

Akú rolu hrá vek u druhého psa?

Pokiaľ ide o vek, je potrebný istý inštinkt. Psy rovnakého veku často spolu ladia najlepšie. Keď spolu vyrastajú dve šteniatka rôznych plemien, môže sa medzi nimi vyvinúť priateľstvo na celý život.

Mladé druhé psy sa môžu veľa naučiť aj od sebavedomých prvých psov. Ak je však starší pes tým mladým príliš rušený, nemusí sa cítiť dobre. Platí to najmä vtedy, ak rozdiely v temperamente nie sú podmienené len vekom, ale aj rasou.

Akú rolu hrá pôvod psa?

Pokiaľ ide o kompatibilitu plemien psov, je rozsiahla fáza socializácie nevyhnutná.  Zo samotárskeho teriéra však neurobíte „párty zviera“. Pes si ale zvykne na spoločnosť iných psov, a potom to má v domácnosti s viacerými psami jednoduchšie.

Akú rolu hrajú aktivity u druhého psa?

Niektorí milovníci psov chcú vedome plánovať ďalšie aktivity s druhým psom. V takom prípade môžu byť vhodné dve plemená psov rôznych charakterov.

Pamätajte však: plánovanie by sa malo starostlivo zvážiť. Niektorí majitelia musia chodiť častejšie na prechádzky so psom, pretože psy majú odlišné potreby. Veľa času zaberajú aj psie športy. Plánujte realisticky, aby nebol zanedbávaný žiadny z Vašich štvornohých priateľov.

Zdroj: Krämer, Eva-Maria: 250 Hunderassen, Stuttgart 2012

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Má ma môj pes rád? 10 znamení, ktoré to dokazujú

Má ma môj pes rád? Ak máme niekoho radi, zaujíma nás, či dotyčný prechováva rovnaké city k nám, ako my k nemu. Aj pri našich malých priateľoch chceme dokázať odčítať znamenia, pomocou ktorých nám dávajú vedieť, že im ležíme na srdci rovnako ako oni nám. Psy majú ale iné uličky, ktorými preukazujú svoju lásku. „Mám ťa rád“ nevyjadria síce slovami, nachádzajú ale iné milé spôsoby, ktorými nám ukazujú, ako veľmi nás majú radi. Rozpoznať tieto znamenia je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Schopnosť pochopiť jazyk našich milovaných psov drieme v každom z nás.

4 min

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.

7 min

Čomu psy rozumejú?

Mnoho milovníkov psov si je istých, že ich zvierací spoločník im dokonale rozumie. Napriek tomu dochádza v každodennom živote medzi psom a človekom dosť často k nedorozumeniam. Pretože to, čo sa nám javí ako prirodzené, nie je pre psa vždy také jasné. Čomu psy vlastne rozumejú?