Burmilla

Biela Burmilla mačka

Toto hravé, nové plemeno mačiek z Veľkej Británie vzniklo náhodným skrížením perzského kocúra činčily s barmskou mačkou. Okolo jeho vzniku kolujú mýty, z ktorých jeden je roztomilejší a srdečnejší ako druhý. Rovnako ako samotná mačka burmilla. Kráska s trblietavou striebornou srsťou je v podstate vhodná aj do bytu s obmedzeným priestorom. Mačka burmilla však ocení zažiť aj nejaké dobrodružstvá vonku a veľmi rada sa začlení do rodiny.

História

Názov burmilla odkazuje na dve plemená, ktoré sa podieľajú na jej vzniku: barmská a perzská mačka činčila. Vznik mačky burmilly v roku 1981 znie ako ľúbostný príbeh alebo skôr mačací román či mačacia rozprávka. Kedysi dávno žil perzský kocúr činčila menom “Sanquist” a fialo barmská mačka menom “Faberge“. Sanquist sa k Faberge dostal nedopatrením alebo zo súcitu domáceho sluhu, pretože zviera bolo zamknuté v pracovni anglickej barónky Mirandy von Kirchberg o tom existujú rôzne tvrdenia. Podľa jedného z nich sama barónka chovala obe plemená. Podľa iného tvrdenia jedna z barmských mačiek utiekla od barónky, aby sa spárila s perzským kocúrom činčily na susednom pozemku. 

Ako to bolo v skutočnosti, sa už asi nedozvieme. Nespochybniteľným faktom však je, že neskôr sa narodili prvé mačiatka burmilly. Malé mačiatka tohto náhodne vytvoreného plemena boli veľmi silné, pôsobivé a mali lesklú striebornú srsť. Tá sa neskôr stala jedným z charakteristických znakov tejto pôvabnej krásky. Začiatkom roku 1984 bol založený “Klub mačiek Burmilla“. To bol začiatok pomalého, ale vytrvalého vzostupu tohto plemena. Po náhodnom vzniku burmilly sa chovu ujal samostatný klub. Uznanie zo strany FiFe (“Fédération Internationale Féline“) sa uskutočnilo v roku 1996. 

Dve mačiatka burmilla © dizfoto1973 / stock.adobe.com

Výzor

Burmilla má stavbu tela, ktorá je veľmi podobná jej barmským predkom. Je skôr malého až stredného vzrastu. Jej stavba tela je silne svalnatá, a zároveň elegantná a dosahuje hmotnosť 3 až 6 kg. Jej hrudník je dosť široký. Má štíhle nohy a jemné labky. Jej zadné nohy sú o niečo dlhšie ako predné. Charakteristickými vonkajšími znakmi burmilly je jej lesklá strieborná srsť a nezameniteľný “make-up”, ktorý lemuje jej nos, pery a výrazné oči. Jej oči vyzerajú tak, akoby ich mala obkreslené kajalovou ceruzkou. 

Základná farba srsti je čisto strieborno-biela s prelivmi vo sfarbení “shaded(tieňovaná) alebo “shell (závojová). Oficiálne uznané farby srsti sú čierna, modrá, čokoládová, fialová, škoricová, plavo-strieborno-červená, krémovo-strieborná a plavo-tortie-strieborná. Burmilla sa vyskytuje v dvoch rôznych dĺžkach srsti s polodlhou a s dlhou srsťou. V GCCF (“Governing Council of the Cat Fancy“) – jednej z najstarších európskych zastrešujúcich organizácií mačacích klubov sa polodlhá srsť nazýva “Tiffanie“.

Srsť burmillypeknú jemnú štruktúru. Recesívny gén zodpovedný za dlhú srsť bol zdedený po perzskom kocúrovi činčila. Tieto mačky majú polodlhú srsť, ktorá kopíruje línie tela. Je mäkká a hodvábna. Chvost burmilly je dlhý a huňatý. Gén zodpovedný za krátku srsť dominuje, čo znamená, že ak existuje jeden gén pre krátku a jeden pre dlhú srsť, gén pre krátku srsť má vždy prevahu. Výsledkom je vždy burmilla s krátkou srsťou. 

Hlava mačky burmilla je zaoblená so silnou čeľusťou. Presnejšie, vrch hlavy je mierne zaoblený, na úrovni očí a čeľuste je hlava široká. Nos a špička brady sú ideálne v jednej línii. Oči tohto plemena mačiek môžu mať akýkoľvek odtieň zelenej farby. V mladosti majú mačky tohto plemena zvyčajne zeleno-zlaté až žltkasté oči, pričom keď mačka starne, zelenej farby ubúda. Celkový vzhľad je trochu porovnateľný so vzhľadom barmskej mačky, ale s “roztomilejším” výrazom. 

Povaha

Burmilla je veľmi orientovaná na ľudí a bezpodmienečnú lásku k svojmu majiteľovi si doslova vypestuje. Keď žije v rodine, vytvorí si veľmi intenzívne puto nielen s jednou osobou, ale so všetkými členmi rodiny. To isté platí aj v jej mačacej rodine. Má veľkú potrebu „komunikácie“ a náklonnosti, preto vždy vyhľadáva blízkosť svojich ľudských spolubývajúcich. Zároveň prináša druhú stranu typických mačacích vlastností. Burmilla je nezávislá a zároveň veľmi náročná vlastnosti, ktoré charakterizujú aj barmskú mačku. 

Vlastnosti ako potreba komunikácie a oddanosť barmskej mačky sa uburmilly miešajú s uvoľnenou a pokojnou povahou perzskej mačky. Tento štvornohý priateľ je dokonalou kombináciou spoločenskosti, hravosti a oddanosti – to je burmilla. Má tiež pozoruhodné vnímanie ľudí okolo seba, takže vycíti, keď sa “jej” človek nemá dobre. Mačky tohto plemena sa pri svojej veľkej citlivosti a pokojnej a jemnej povahe rady zabávajú. Burmilla si zachováva svoju hravosť až do vysokého veku. Dobre vychádza s inými zvieratami aj s deťmi. Chov spoločne s inými mačkamiich povahe vyhovuje najlepšienajmä keď je ich majiteľ celý deň mimo domu kvôli práci. 

Mačka burmilla nerada trávi čas osamote. Ak uvažujete o tom, že si domov zaobstaráte takéhoto úžasného tvora, mali by ste byť schopní tráviť so svojou mačkou dostatok času. Vy si pritom tiež užijete veľa zábavy a budete môcť relaxovať. Plemeno mačiek s hodvábnou striebornou srsťou má inteligentnú a veľmi zvedavú povahu. Vďaka ich výnimočnej inteligencii sa ľahko naučia triky. Na šantenie a hranie netreba príliš veľa miesta. Mačka by mala mať určite k dispozícii lezeckú stenu (môžete si ju aj sami vyrobiť), škrabaciu dosku alebo škrabadlos možnosťou lozenia, alebo ideálne s viac možnosťami, na brúsenie pazúrov a naťahovanie sa. Toto zodpovedá druhovo vhodnému chovu a Váš chlpatý tvor sa s Vami bude zaručene cítiť naozaj príjemne. 

Výživa

Charakteristickú striebornú lesklú srsť môžete získať tak, že budete svojho mačacieho miláčika kŕmiťkvalitným krmivom pre mačky. Na druhej strane, ak je krmivo nekvalitné a ťažko stráviteľné, môže to viesť k nedostatku vitamínov a minerálov. To následne spôsobuje nedostatok lesku a celkovo menej upravený vzhľad srsti. 

Keďže mačky sú od prírody mäsožravce, je rozumné podávať mačke krmivos vysokým obsahom mäsa. Množstvo a druh potravy ovplyvňujú aj faktory, ako vekalebo zdravotný stav mačky. Napríklad staršie mačky potrebujú špeciálnekrmivo pre mačacích seniorov. Ak je Vamačka príliš tlstá,mali by ste jej podávaťdiétne krmivo. Či už sa rozhodnete presuché alebo mokré krmivo, rozhodujúca je kvalita. Uistite sa, že mačke podávate lenkvalitné krmivo pre mačky. Ďalšími spôsobmi kŕmenia súBARF (biologicky vhodné surové kŕmenie) a domáca strava, ale o príslušnom spôsobe kŕmenia by ste sa mali vopred informovať. Týmto spôsobom možno predísť prejavom nedostatku. Poradiť Vám môžu veterinári alebo iní odborníci. 

Sivá mačka burmilla © SynchR / stock.adobe.com

Zdravie & starostlivosť 

Srsť mačky burmilla je pomerne nenáročná na údržbu. Má však radosť, keď jej ľudský spolubývajúci upravuje srsť kefou pre mačky. Tým sa tiež zabráni plstnateniu srsti, pretože mastnota sa kefovaním rozotrie po celej srsti. Z tohto dôvodu by ste si mali nájsť čas na starostlivosť o srsť svojho mačacieho priateľa aspoň raz týždenne. Mačacia srsť je nielen vizuálne a hmatovo príťažli, ale plní aj dôležité funkcie. Prenáša zmyslové informácie achráni mačku pred teplom a chladom, vetrom a dažďom. Okrem toho cez srsť sa produkuje vitamín D.  

Nadha môže viesť tiež k tomu, že mačka si pri starostlivosti o srsť kvôli svojej plnosti nedosiahne na všetky časti tela – a následne je srsť menej upravená a lesklá. To isté platí, ak mačka už nedosiahne na všetky časti tela kvôli pokročilému veku, pretože má artritídu alebo je jednoducho obmedzená jej fyzická ohybnosť. Srsti môže tiež škodiť častékúpanie mačky. Matná srsť môže poukazovať aj na žnejšie ochorenia, akodiabetes, napadnutie parazitmi, alergie, autoimunitné ochorenie a podobne. 

Sklon k alergiám

U mačiek plemena burmilla sa alergie môžu vyskytovať častejšie než u iných mačiek. Spúšťače môžu byť veľmi rôznorodé. Najčastejšie ide o uštipnutie blchou a alergény z prostredia, ako sú peľ, roztoče a spóry plesní. Peľo alergia sa prejavuje len počas peľovej sezóny. Mačky môžu byť alergické aj na niektoré potraviny. Napríklad potraviny, ktoré obsahujú pšenicu, hovädzie mäso alebo ryby. Prídavné látky, ako sú farbi a konzervačné látky, môžu u mačiek tiež vyvolať alergie a mali by ste sa im čo najviac vyhýbať. Dokonca aj vône a farbi v čistiacich prostriedkoch môžu u mačiek vyvolať prejavy alergie. 

Aby ste zistili, na ktoré látky je mačka alergická, veterinár môže vykonať test na alergie. Ak existuje alergia na určité zložky krmiva, môžete to zistiť pomerne ľahko sami tak, že budete mačke skúšobne podávať krmivo, ktoré neobsahuje žiadnu zo zložiek, u ktorých existuje podozrenie, že spôsobujú alergiu mačky. Pokiaľ ide o terapiu prípadnej alergie, veterinár bude vedieť, ktorú možno zvoliť. Homeopatia sa ukázala ako účinná aj u mačiek. Ako potenciálny nový majiteľ by ste mali skontrolovať rodokmeň mačky, aby ste sa uistili, že sa v minulosti nevyskytli žiadne žne problémy s obličkami. To by zvýšilo pravdepodobnosť, že sa tieto problémy vyskytnú aj u danej mačky.  

Výber chovateľa burmilly 

V súčasnosti existuje len niekoľko chovateľov týchto mačiek. Kritériá pre výber správneho chovateľa burmilly sú v podstate rovnaké ako u iných plemien mačiek. Od údajného chovateľa, ktorý ponúka predaj mačiek bez dokladov, by ste mačku rozhodne kupovať nemali. Vytvorte si dojem o príslušnej chovateľskej stanici. Ako na Vás mačky pôsobia? Sú spoločenské a vyrovnané alebo vystrašené? Ako vyzerajú? Majú vonkajšie abnormality, ako sú zalepené a opuchnuté oči? Opuchnuté oči sú za každých okolností neprípustné. Seriózny chovateľ sa vyznačuje aj tým, že patrí do združenia alebo klubu pridruženého kFiFe“. Okrem toho Vám môže ukázať rodokmeň mačky a ochotne Vám poskytne jeho kópiu. 

V súčasnosti existujú spoľahlivé testy na odhalenie genetických chýb. V budúcnosti môžu byť dokonca povinné. Aj keď sú chovatelia akokoľvek svedomití a opatrní, môže sa stať, že nie všetky mačiatka vo vrhu sú zdravé. Dôveryhodný chovateľ sa bude zaujímať o blaho svojich mačiatok aj po ich narodení a bude m k dispozícii v prípade otázok aj po tom, ako už budú mačky u s. 

Prajeme m krásne spolunažívanie so spoločenskými domácimi mačičkami s hodbnou striebornou srsťou. 

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Turecká angora

Turecká angora sa považuje za najstaršiu čistokrvnú mačku na svete a kedysi boli jej domovom dvory sultánov a kráľov. Znalci tohto plemena oceňujú jeho hodvábnu srsť a ladné pohyby. Turecké angorské mačky sú inteligentné, hravé a veľmi prítulné.

8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.

7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...