Maltipoo

Maltipoo

Golden Doodle, cockapoo alebo maltipooVšetky tieto plemená psov majú jedno spoločné: sú to kríženci, ktorí vznikli skríženímpudlas iným čistokrvným plemenom. V súčasnosti sú takéto pekné “dizajnové psy” pomerne populárne. Milovníci psov by však mali zvážiť aj kritické aspekty “hybridného chovu” predtým, než sa rozhodnú pre niektorého z týchto sympatických psov. 

Vzhľad

Keďže maltipoo kríženci, ich vzhľad sa nedá zovšeobecniť. Inými slovami, neexistuje jednotný štandard. Čo sa týka veľkosti, môžeme povedať, že maltipoo patrí prinajmenšom medzi malé psy. V závislosti od toho, či je krížený s toy pudlom alebo trpasličím pudlom,váži maltipoo od dvoch do desiatich kilogramov. V priemere vážia tieto psy okolo štyroch kilogramov a ich výška v kohútiku dosahuje 28 centimetrov. 

Pes so vzhľadom plyšového medvedíka 

Charakteristické sú aj strapaté uši a okrúhle oči, ktoré dodávajú maltipoo typický vzhľad plyšového medvedíka. Hoci všetky maltézske psy sú biele, maltipoo, v závislosti od farebnej varianty pudla, sa môžu vyskytovať vo všetkých farbách: Nájdete ich v bielej, čiernej, hnedej, krémovej alebo marhuľovej farbe, pričom mnohé maltipoo sú dvojfarebné. Nos je väčšinou čierny alebo ružový. 

História dizajnových psov 

Maltipo je hybridný pes – alebo inými slovami kríženec. Znovu a znovu sa objavujú inzeráty alebo ponuky na internete, kde sú vyzdvihované výhody kombinácie dvoch plemien. To nie je nič nové, ale zástancovia “dizajnových psov” zachádzajú zvyčajne ešte ďalej. Uvádzajú, že v potomstve možno nájsť len pozitívne vlastnosti dvoch plemien – napríklad neplznúcu srsť pudla s povahou retrívera. 

Najznámejšími dizajnovými psami sú pravdepodobne labradoodle a goldendoodle. Chytrý a odolný pudel sa u hybridných plemien využíva často. Dôvodom môže byť nelichotivá povesť pudla ako “psa pre babičku” alebo “módneho psa”, hoci má množstvo pozitívnych povahových vlastností. Krížené plemená sa zvyčajne na chov nevyužívajú, pretože zdedené vlastnosti by boli v druhej generácii ešte nepredvídateľnejšie. 

Pudel sa využíva aj u plemena maltipoo. Maltipoo je vlastne kríženec maltézskeho a trpasličieho alebo toy pudla. Maltézsky psík pochádza z obdobia staroveku ako spoločenský pes, zatiaľ čo predkovia pudla boli všestranne využiteľné psy. Ako pôvodne lovecké psy sa pudle používali najmä na lov vo vode a v jej okolí, a preto majú iné povahové črty ako čisto spoločenské psy. 

Povaha & výchova 

Vzhľadom k rôznym predkom sú roztomilí maltipoo vždy prekvapením, pokiaľ ide o ich povahu. Nikto nedokáže predpovedať, ktoré vlastnosti plemena budú dominovať. Maltipoo sú často hraví a úzko sa viažu na svojho majiteľa, ktorého najradšej všade sprevádzajú. Voči cudzím ľuďom sa obe plemená, a teda väčšinou aj maltipoo, správajú skôr rezervovane. 

Povaha maltipoo v prehľade: 

  • často je hravý 
  • vytvára si úzke puto s majiteľom 
  • voči cudzím ľuďom je väčšinou rezervovaný 
  • s inými psami zvyčajne dobre vychádza 
  • pri správnej výchove nemá tendenciu štekať 
  • je popisovaný ako odvážny, zvedavý a dobrodružný 

Ako sa vychováva maltipoo?

S inými psami vychádzajú zvyčajne dobre, ale v tomto smere je samozrejme rozhodujúci imprinting. Chovateľ by mal už šteniatka intenzívne socializovať a zvykať ich na rôzne situácie z každodenného života (vysávač, dotyk, prípadne mačky). Mnohí majitelia maltipoo opisujú svojho spoločníka ako zvedavého, odvážneho a dobrodružného. Cudzích ľudí ohlasuje štekaním, ale pokiaľ je dobre vychovaný, nemá tendenciu štekať. 

Pri výchove platí to isté, čo pre každého iného psa: nerobte výnimky z pravidiel, ktoré ste si stanovili. Dokonca aj keď sa na vás maltipoo bude pozerať pohľadom, ktorý by obmäkčil každé srdce: pri výchove zostaňte vždy dôsledný, aby váš spoločník od začiatku vedel, že sa na vás môže spoľahnúť. Všetci členovia rodiny by mali, pokiaľ ide o dôslednosť, ťahať za rovnaký povraz. 

Ak svojmu novému zvieraciemu spolubývajúcemu určíte jasné pravidlá, bude ich rýchlo dodržiavať. Aj jednoduché príkazy môžu byť veľmi náročné, ak ste psíka nenaučili základnej poslušnosti. Navštívte so svojím štvornohým priateľom školu pre šteňatá a neskôr výcvik v psej škole, aby ste podporili jeho sociálne správanie a učili sa spolu s ním. 

Wolf of Wilderness - MINI Kroketten ("The Taste Of")

Wolf of Wilderness – MINI kroketky

  • Bezobilninové a bez zemiakov
  • S čerstvým mäsom z regionálnych kanadských zvieratách – hovädzie, moriak, treska
  • Bez umelých konzervačných prostriedkov, farbív a ochucovadiel

Čo patrí do misky psíka maltipoo? Podobne ako pudle, maltézske a iné psy, aj títo roztomilí kríženci najradšej žerú krmivo s veľkým obsahom živočíšnych bielkovín. Na obale príslušného krmiva pre psov skontrolujte, koľko mäsa obsahuje: mäso by malo byť vždy uvedené na prvom mieste v zozname ingrediencií. Plnidlá, ako sú obilniny alebo cukor, nemajú v krmive vášho štvornohého priateľa čo hľadať.

Tiež je možné kombinovať suché a mokré krmivo: suché krmivo podávajte napríklad ako odmenu počas tréningu a pri pátracích hrách, zatiaľ čo mokré krmivo podávajte ako “hlavné jedlo”. Zatiaľ čo šteňa potrebuje jesť niekoľkokrát denne, dospelý pes si vystačí s jedným alebo dvoma jedlami. 

Žuvacie kosti z hovädzej kože vo vhodnej veľkosti alebo sušené mäsové kúsky prinesú vášmu maltipoo ďalšie potešenie zo žuvania. Všímajte si však jeho pás, aby ste sa vyhli nadváhe. Váš spoločník by mal mať možnosť kedykoľvek uhasiť svoj smäd. 

Predajcovia krížených plemien často tvrdia, že kríženci sú vo všeobecnosti zdravší, pretože genofond je väčší než u čistokrvných psov. 

Seriózne vybrané čistokrvné plemená sú však psy, ktoré prešli mnohými vyšetreniami ešte predtým, ako sa mohli použiť na chov. Dôvodom je, že väčšina klubov pred použitím psa na chov vyžaduje skúšku vhodnosti na chov. To znamená, že kúpou psa tak získate akúsi minimálnu istotu ohľadne zdravia vášho budúceho spolubývajúceho. Príslušní chovatelia vám radi poskytnú informácie o zdravotných prehliadkach svojho chovu. 

Zdravotná zraniteľnosť plemena maltipoo

Žiaľ, len málo chovateľov investuje peniaze do rozsiahlych zdravotných kontrol pred začatím chovu. Keďže mnohé choroby sa objavujú až u dospelých zvierat, príslušní kupujúci si za ne “priplatia”. Pri krížení pudla a maltézskeho psíka by mali byť rodičovské zvieratá vyšetrené na výskyt chorôb špecifických pre tieto plemená. U oboch plemien treba spomenúť očné choroby a problémy s kolennými kĺbmi. 

Primeraný pohyb, ako aj zdravá telesná hmotnosť môžu chrániť kĺby vášho maltipoo. Nezvyčajná kombinácia kučeravej srsti pudla a hodvábnej srsti maltézskeho psíka môže v niektorých prípadoch viesť aj ku kožným problémom.

Koľko rokov sa dožíva maltipoo?

Zdravý maltipoo sa dožíva v priemere až 15 rokov. 

Zatiaľ čo pudel si vyžaduje len málo starostlivosti o srsť, maltézsky psík je v tomto smere pomerne náročný: malý psík s bielou dlhou srsťou si vyžaduje nielen každodenné kefovanie, ale aj pravidelné kúpanie. 

U kríženca nie je možné predpovedať, ako sa vyvinie jeho srsť. Ako už bolo uvedené, problémy so srsťou a kožou sa môžu vyskytnúť v dôsledku genetických predispozícií maltézskeho psíka, ako aj v dôsledku odlišnej štruktúry srsti maltézskeho psíka a pudla. 

Tiež starostlivosť o srsť môže byť náročná: niektorí majitelia maltipoo uvádzajú, že srsť sa ťažko rozčesáva a má tendenciu rýchlo plstnatieť. Preto by ste si mali každý deň vyhradiť čas na úpravu srsti. Ak má váš maltipoo dlhšiu srsť, mali by ste ju po každej prechádzke prezrieť a odstrániť z nej zachytené malé vetvičky alebo lístie. Ak je to potrebné, psí kaderník vám poradí so strihaním. Pretože strihanie u maltipoo často vedie k problémom s kožou a srsťou. 

Ak sú pazúry vášho maltipoo príliš dlhé, mali by ste ich skrátiť pomocou špeciálnych nožníc na pazúry. Každých niekoľko týždňov pazúry kontrolujte.  Klopkanie pazúrov pri chôdzi tiež naznačuje, že by ste mali pazúry ostrihať. Ak ešte nemáte skúsenosti, požiadajte o radu skúsených majiteľov psov alebo svojho veterinára. 

Čo maltipoo baví?

Tieto malé klbká energie si užívajú výdatné prechádzky, na ktorých majú možnosť veľa oňuchávať a šantiť sa. Dospelý a vycvičený maltipoo vás bude rád sprevádzať aj na dlhších prechádzkach. Mali by ste si však dávať pozor, aby ste svojho štvornohého priateľa príliš nezaťažili. 

Maltipoo sú často hraví, takže svojmu spoločníkovi môžete urobiť veľkú radosť rôznymi hračkami pre malých psíkov. Mnohí maltipoo sa s vami budú rady učiť nové triky alebo ich bude baviť aportovanie. Tiež agility,špeciálne pre malé psy, je ďalším spôsobom, ako maltipoo zamestnať. Nezabudnite na prestávky medzi hrami, aby sa psík naučil užívať si aj chvíle pokoja. 

Je pre mňa maltipoo vhodný? 

Maltipoo sa cíti rovnako dobre na vidieku, ako aj v mestskom byte. Hlavné je, že vám môže byť (takmer) vždy nablízku! Tento priateľský pes je zvyčajne vhodný pre začiatočníkov. Podrobne si však prečítajte tému výcviku psov a navštívte so svojím štvornohým priateľom školu pre psov, aby ste získali cenné rady pre spoločný život. 

Tieto priateľské psy môžu dobre žiť v rodine. Ak sú vaše deti ešte veľmi malé, mali by ste dbať na to, aby štvornohého priateľa nevnímali ako “hračku”. Existuje riziko, že by mohli drobného psa neúmyselne zraniť. Učte preto svoje deti už od útleho veku, aby sa k zvieratám správali s rešpektom. Okrem toho by maltipoo mal vždy mať k dispozícii miesto, kam sa môže uchýliť, ak je okolo neho príliš rušno.  

Keďže je ťažké odhadnúť, koľko starostlivosti bude šteňa v dospelosti potrebovať, mali by ste byť pripravení venovať starostlivosti o srsť každodenne nejaký čas. 

Predtým, než si psíka privediete domov, uistite sa, že viete, kto sa oňho postará počas dovolenky alebo v prípade choroby. Vďaka jeho praktickej veľkosti si ho môžete vziať so sebou v závislosti od dovolenkovej destinácie. Čoraz viac hotelov alebo dovolenkových penziónov dnes umožňuje pobyt aj s domácimi miláčikmi, ak sú dobre vychovaní. 

Pred kúpou

Pred poriadením si psa by ste mali odhadnúť aj náklady, ktoré vám maltipoo bude dlhodobo spôsobovať. Okrem obstarávacej ceny a prípadnej základnej výbavy budete musieť počítať aj s pravidelnými výdavkami na: kvalitné krmivo, daň za psa, prehliadky u veterinára vrátane očkovania a odčervenia, ako aj prípadné návštevy psieho kaderníka alebo výdavky v prípade akútneho ochorenia.   

Šteniatko maltipoo

Kúpa: Kde nájdem svojho vysnívaného maltipoo? 

V prípade, že si želáte šteniatko, odporúča sa hľadať chovateľa, ktorý je členom chovateľkého združenia uznaného FCI a šteňa novému majiteľovi odovzdáva spolu s preukazom pôvodu. Len tak si môžete byť istí, že chovateľ dodržiava štandard plemena a stanovy príslušného klubu. Zodpovedný chovateľ je členom chovateľského klubu. 

Keďže u maltipoo sa nejedná o uznané plemeno, nenájdete chovateľa, ktorý by patril do nejakého klubu. Treba sa vyhýbať najmä chovateľom, ktorí uvádzajú, že ponúkajú psíkov s údajným preukazom pôvodu. Žiadne združenie patriace pod serióznu organizáciu nevydá dokumenty pre plemeno, ktoré neexistuje. Ak to bezpodmienečne musí byť šteniatko maltipoo, snažte sa zistiť čo najviac o rodičovských zvieratách a ich pôvode. 

Ešte lepšie je poobzerať sa priamo u chovateľov pudlov a maltézskych psíkov. Možno je pre vás vhodné jedno z týchto dvoch plemien? Obaja majú skvelé povahové vlastnosti a existuje veľa zodpovedných chovateľov, u ktorých si môžete svojho nového spolubývajúceho vybrať. Pri hľadaní vhodného plemena vám môže pomôcť aj návšteva výstavy psov, kde môžete vidieť rôzne plemená naživo a porozprávať sa s ich chovateľmi. 

Ak hľadáte už dospelého psa, najlepšie je poobzerať sa v miestnom útulku alebo na internete. Určite tu nájdete vhodného štvornohého priateľa. V útulku pre zvieratá čaká na nový domov veľa malých krížencov a pri prvom stretnutí si môžete urobiť predstavu o štruktúre srsti a správaní psa. Takto môžete nielen nájsť svojho vysnívaného psa, ale aj výrazne prispieť k ochrane zvierat. Prípadne môžete hľadať dospelých pudlov alebo maltézskych psíkov, ktorí často hľadajú nový domov prostredníctvom špeciálnych klubov chovateľov. 

Je maltipoo pes pre alergikov?

Ľudia, ktorí sú alergickí na zvieraciu srsť, si často kladú otázku, či je pre nich maltipoo vhodný. Na túto otázku neexistuje univerzálna odpoveď. Maltipoo v žiadnom prípade nie je “hypoalergénny”, ako niektorí predajcovia radi tvrdia.

Mnohí milovníci psov reagujú alergicky aj na bezsrstých štvornohých priateľov. Alergény sa totiž nachádzajú v slinách a srsti psov.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.