Austrálsky dobytkársky pes

Australian Cattle Dog

Austrálske dobytkárske psy sú veľmi športové a aktívne psy.

Austrálsky dobytkársky pes má fanúšikov na mnohých kontinentoch. Niet divu, pretože Australian Cattle Dog alebo Australian Heeler, ako sa tiež nazýva, nie je len pestrým lákadlom pre oči. Toto psie plemeno so sebou prináša športový charakter, vernosť a jedinečnú povahu.

Stručný prehľad o austrálskom dobytkárskom psovi

Stručné informácie: Austrálske dobytkárske psy sú silné, stredne veľké psy s výrazným pastierskym a ochranárskym pudom.
Výška v kohútiku: 46 – 51 cm (samci), 43 – 48 cm (samice)
Hmotnosť: 15 – 24 kg (samci), 14 – 18 kg (samice)
Priemerná dĺžka života: 14 rokov
Cena: od 600 eur
Povaha: aktívny, pracovitý, lojálny
Srsť: krátka, hustá podsada
Farba srsti: Modrá a červená, škvrnitá/bodkovaná
Náročnosť na výchovu: stredná
Náročnosť na starostlivosť: nízka
Potreba pohybu: vysoká
Pôvod: Austrália

Výzor: Sila a dynamika v jednom

Stredne veľký austrálsky dobytkársky pes je silný pracovný pes športovo kompaktnej postavy. Jeho vzpriamené uši dosadajú na širokú lebku a jeho podsada je hustá.

Podľa štandardu plemena sú žiaduce nasledujúce farby srsti: modrá (blue), modrá škvrnitá (blue speckle), modrá bodkovaná (blue mottle) a červená škvrnitá (red speckle).

Okrem iných, menej žiaducich farieb existuje ešte aj červená (even red) s menej bielou škvrnitosťou a načerveno bodkované psy. Majte však na pamäti, že šteniatka prichádzajú na svet ako pestro biele a škvrny sa na nich vytvárajú až postupne.

Akú veľkosť a hmotnosť dosahuje austrálsky dobytkársky pes?

Samci sú vo všeobecnosti väčší ako samice tohto plemena. Dospelé psy dosahujú výšku v kohútiku 46 až 51 centimetrov (samci) alebo 43 až 48 centimetrov (samice). Dospelé samce vážia 15 až 24 kilogramov. Suky vážia 14 až 18 kilogramov.

Austrálsky dobytkársky pes
Austrálsky dobytkársky pes je stredne veľký, kompaktný pes.

Odvaha a vytrvalosť robia z plemena Australian Cattle Dog vynikajúceho pastierskeho psa. Tento silák je však vhodný aj ako sprievodný pes. Je nielen múdry a pracovitý, ale voči svojmu stádu aj lojálny.

Voči cudzím ľuďom je tento pastiersky pes skôr odmeraný, a preto je tiež vynikajúcim strážnym psom. Okrem toho sa voči iným psom predovšetkým samci často správajú netolerantne.

Samostatná povaha s vlastnou hlavou

Tento športový pes má však povahu s ozajstnou vlastnou hlavou. Pretože ako pastiersky pes je zvyknutý pracovať samostatne a má sklon presadzovať svoju vôľu.

Pre austrálskeho dobytkárskeho psa sú teda mimoriadne dôležité hierarchia a jeho pevné miesto v nej. Rád sa podriadi vodcovi stáda, ktorý je toho hodný. Vtedy boduje lojalitou a skvelou povahou. Heeler sa preto často fixuje na jednu osobu v rodine, voči ktorej pociťuje mimoriadnu previazanosť.

Výchova voľnomyšlienkarov

Austrálsky dobytkársky pes presne vycíti neistotu a rýchlo ju využije. Preto je pre majiteľov tohto plemena okrem dôsledného správania sa dôležité aj sebaisté vystupovanie.

Pri práci so svojím austrálskym miláčikom sa preto vždy správajte pokojne a sebavedome. Tajomstvom úspechu je dôslednosť, nie tvrdosť – inak sa váš zvierací voľnomyšlienkar zatvrdí.

Aby sa váš zvierací člen rodiny nedal vyviesť z miery tak ľahko, malo by sa toho zvieratko veľa naučiť už v šteňacom veku. Navštevujte s ním škôlku pre šteniatka a psiu školu. Tam môže váš mladý samotár spoznať rôzne psie plemená a zlepšovať si sociálne zručnosti.

Portrét austrálskeho dobytkárskeho psa
Austrálsky dobytkársky pes je samostatný pes, ktorý je voči svojmu majiteľovi veľmi lojálny.

Toto agilné plemeno nepatrí do malého mestského bytu. Tento pes potrebuje miesto na bláznenie, dlhé potulky v prírode a v ideálnom prípade veľký pozemok, kde môže pozorovať a strážiť.

Pre tohto štvornohého kamaráta je dôležité aj spojenie s rodinou, pretože je veľmi závislý od svojich blízkych osôb. Milovníci psov, ktorí si chcú k sebe nasťahovať austrálskeho dobytkárskeho psa, potrebujú vhodné podmienky z hľadiska priestoru a tiež musia každý deň venovať svojmu novému členovi rodiny veľa času.

Dôležitým predpokladom sú čas a trpezlivosť

Spoločné prechádzky a výchova tohto energického psa sú na programe dennodenne a po mnoho rokov po nasťahovaní. Iba ten, kto pristupuje k aktivite, výchove a starostlivosti srdcom a dušou, zažije mnoho rokov radostného života s týmto aktívnym pastierskym psom.

Pri splnení všetkých týchto podmienok môžu zástupcu tohto plemena chovať aj zodpovední a učenliví začiatočníci.

Austrálsky dobytkársky pes chce byť športovo podporovaný. Našťastie existuje celý rad možností aktivít, ktoré môžete vykonávať spoločne:

Dospelé psy sú vynikajúcimi spoločníkmi pri prechádzkach alebo výletoch na bicykli. Pritom im príde vhod, že nemajú takmer žiadny lovecký inštinkt, ale majú silný inštinkt nasledovať – optimálny predpoklad pre spoločné výlety.

Vhodné športy a výcvik

Či už agility, alebo dogdancing, Austrálčanovi robia veľkú radosť aj psie športy. Vyskúšajte v pokoji, čo vám obom vyhovuje. Pri športových aktivitách však nezabudnite trénovať primerane k veku.

Vďaka svojej múdrej hlave sú tieto psy vhodné aj na výcvik ako terapeutické alebo záchranárske psy. A v neposlednom rade sú samozrejme aj naďalej vynikajúcimi pastierskymi a dobytkárskymi psami, ktoré rady plnia svoje pôvodné úlohy na veľkých pozemkoch.

Australian Cattle Dog agility
Agility sa perfektne hodí pre toto energické plemeno.

Starostlivosť o srsť plemena Australian Cattle Dog je nenáročná. Srsť kefujte raz alebo dvakrát týždenne, aby ste vždy odstránili uvoľnené chlpy. Počas výmeny srsti by ste mali svojho psa česať častejšie.

Ak je váš pes špinavý, spravidla stačí nechať špinu uschnúť a potom ju vykefovať. Kúpanie je potrebné len zriedka – a aj to len s jemným šampónom pre psy.

Kontrola očí, uší a pazúrikov

Pravidelne kontrolujte aj oči a uši, ktoré môžete v prípade potreby vyčistiť špeciálnym čistiacim prostriedkom.

Dbajte aj na pazúry. Ak nie sú dostatočne opotrebované, čo sa môže stávať najmä u starších zvierat, môžete ich skrátiť nožnicami na pazúry. Ak si nie ste istí, nechajte si svojím zverolekárom ukázať, ako na to.

S výživou vhodnou pre toto plemeno a s kvalitnými bielkovinami a živinami urobíte pre svojho psa v každom prípade dobre.

Akým množstvom by ste mali svojho psa kŕmiť, závisí od jeho veku a hmotnosti. Údaje výrobcov o dennom množstve krmiva sú len orientačné a mali by ste ich prispôsobiť podľa telesnej stavby a aktivity.

Pozor na nadváhu

Vo všeobecnosti však majú austrálske dobytkárske psy sklon k tomu, že občas toho zožerú príliš veľa. Keďže nadváha neprospieva zdraviu vášho psa, dbajte na štíhlu líniu svojho štvornohého kamaráta. Ak váš pes váži príliš veľa, má zmysel meniť dennú dávku.

Aj maškrty, nech sú akokoľvek lahodné, by ste mali v tomto prípade zo zoznamu krmiva takisto vyškrtnúť alebo ich z váženého denného prídelu nahradiť suchým krmivom.

Váš pes by mal mať vždy k dispozícii čerstvú vodu v dostatočnom množstve.

jarne_dobrodruzstva_pes

V niektorých líniách plemena existujú predispozície k určitým dedičným chorobám, ktoré sa u nich vyskytujú s vyššou pravdepodobnosťou ako u priemerného psa. V prvom rade treba povedať, že tou najlepšou ochranou pred dedičnými chorobami je seriózny chovateľ.

Náchylnosť na očné choroby

Oči tohto plemena môžu byť postihnuté rôznymi poruchami, napríklad generalizovanou progresívnou atrofiou sietnice (gPRA) alebo luxáciou šošovky (PLL).

Pri neliečení môžu niektoré z týchto očných chorôb viesť k sivému zákalu až k slepote. Pomocou genetického testu môžete niektoré poruchy génov vylúčiť.

Hluchota

Veľkým problémom je tiež vrodená hluchota, ktorá sa môže vyskytovať jednostranne alebo obojstranne. Kupujte preto len od chovateľov, ktorí dávajú robiť audiometrické testy sluchu.

Malformácie kostí

K dedičným chorobám austrálskych dobytkárskych psov patria aj ochorenia chrbtice spondylóza (opotrebovanie chrbtice), ako aj difúzna idiopatická skeletálna hyperostóza (DISH).

Pri spondylóze nie je dedičná zložka prítomná vždy, ale zodpovední chovatelia by mali vedieť predložiť príslušné röntgenové snímky rodičov. Chovateľ by mal mať tiež negatívny test bedier rodičov na dyspláziu bedrového kĺbu.

Koľko rokov sa dožíva austrálsky dobytkársky pes?

Zdravý austrálsky dobytkársky pes je veľmi odolný a môže sa dožívať 14 a viac rokov.

Galéria predkov austrálskeho dobytkárskeho psa je rovnako pestrá ako jeho vzhľad. Pozostáva totiž z rôznych psov, ktoré osídľovali Austráliu spolu s európskymi prisťahovalcami.

Tieto psy slúžili roľníkom ako aktívni honelníci, ktorí dokázali preháňať veľké stáda hovädzieho dobytka cez veľké vzdialenosti v rámci kontinentu. Prvé z týchto psov pravdepodobne vyzerali podobne ako predkovia dnešného bobtailu. Ukázalo sa však, že dlhá srsť je v austrálskom podnebí nevýhodou.

Kríženie s dingami

Priekopníkom šľachtenia austrálskych dobytkárskych psov bol Thomas Simpson Hall (1808 až 1870). Tento šľachtiteľ v prvej polovici 19. storočia okrem toho, že dovážal bezrohý dobytok z Veľkej Británie, vybudoval tiež program šľachtenia psov. Na tento účel skrížil škvrnité pracovné psy (Drover Dogs) s ochočenými dingami.

Takto vzniknuté „Hall’s Heelers“ boli veľmi úspešnými pracovnými psami. Po Hallovej smrti chovatelia tieto psy zasa krížili s inými psími plemenami vrátane austrálskych kelpií. Toto slúžilo k tomu, aby sa dosiahol mimoriadne súmerný vzhľad.

Tak vznikli nakoniec moderné austrálske dobytkárske psy – prvý štandard plemena sa objavil v roku 1903. V ďalšom priebehu histórie šľachtenia dochádzalo k intenzívnejšiemu oddeľovaniu pracovných a výstavných línií.

Kúpa: Na čo musím dbať pri kúpe šteniatka?

Ak ste sa do austrálskeho dobytkárskeho psa zamilovali, existujú predovšetkým dva spôsoby, ako nájsť svojho vysnívaného psa. Buď si šteniatko kúpite u chovateľa, alebo sa opýtate v niektorom útulku vo svojom okolí. Často tam na nový domov čakajú aj čistokrvné psy.

Len od seriózneho chovateľa

Tu rozhodne nešetrite a šteniatka kupujte len od serióznych chovateľov. Zoznam oficiálnych chovateľov nájdete spravidla na webových stránkach oficiálnych klubov chovateľov plemena alebo národných združení chovateľov. Napríklad na Slovensku je jednou z chovných staníc Jašibo-ken v Kálnici pri Novom Meste nad Váhom.

Zhrnutie: Hodí sa ku mne austrálsky dobytkársky pes?

Jedna vec je istá: Austrálsky dobytkársky pes chce byť vami vedený a podporovaný. Ak pre svojho psa vytvoríte športový a priamočiary všedný deň, budete mať po svojom boku verného spoločníka.

Pre motivovaných začiatočníkov je austrálsky dobytkársky pes vhodný len za určitých podmienok. K tomu patrí aj to, že si vopred dôkladne preštudujete povahu tohto plemena, aby ste vychovali vyrovnaného psa.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.