Optimálne krmivo pre psov s nadváhou

Mops

Kto by odolal prosiacemu psiemu pohľadu. Trochu maškŕt alebo zvyškov od obeda predsa nie je také zlé. Avšak mnoho majiteľov psov sú vedomí toho, že nadváha ich miláčikom škodí, začnú jednať až vtedy, keď už je neskoro. Možno preto, že im pár špekov naviac nevadí alebo preto, že si postupného naberania na váhe vlastne ani nevšimnú.

Nadváha u psov je problémom, ktorý je treba brať skutočne vážne a ktorému za pomoci špeciálne upraveného stravovacieho plánu v kombinácii s vhodným pohybom môžete predísť. Aké konkrétne opatrenia Vám pomôźu v boji proti tukovým vankúšikom a ako vyzerá redukčný jedálniček?

Aké následky má pre psa nadváha?

Obézni psi trpia na určité ochorenia častejšie než ich normálne vážiaci súkmeňovci. Tak sa u psov s nadváhou častejšie vyskytuje ochorenie kĺbov, napr. artróza alebo osteoartróza, cukrovka (Diabetes mellitus), ochorenie krvného obehu alebo ochorenie dýchacích ciest. Naviac sa u nich vyskytuje zvýšené riziko komplikácií pri podaní narkózy alebo operáciach. Nadváha znižuje u psíka nielen radosť zo života, pretože psi sú menej agilní a častejšie trpia na rôzne boliestky, ale tiež ich celkové životné očakávania. V priemere umierajú obézni psíci o dva roky skôr než štíhli.

Aké následky má pre psa nadváha?

Obézni psi trpia na určité ochorenia častejšie než ich normálne vážiaci súkmeňovci. Tak sa u psov s nadváhou častejšie vyskytuje ochorenie kĺbov, napr. artróza alebo osteoartróza, cukrovka (Diabetes mellitus), ochorenie krvného obehu alebo ochorenie dýchacích ciest. Naviac sa u nich vyskytuje zvýšené riziko komplikácií pri podaní narkózy alebo operáciach. Nadváha znižuje u psíka nielen radosť zo života, pretože psi sú menej agilní a častejšie trpia na rôzne boliestky, ale tiež ich celkové životné očakávania. V priemere umierajú obézni psíci o dva roky skôr než štíhli.

Ako spúšťače prichádzajú v úvahu genetické dispozície daného plemena, vysoký vek, ktorý nepriaznivo pôsobí na látkovú výmenu, kastrácia alebo hormonálne ochorenie ako napr. ochorenie štítnej žľazy alebo zvýšená funkcia obličiek. Tiež ochorenia, ktoré vedú k tomu, že sa pes menej pohybuje, ako napr. dysplazia bedrového kĺbu, artróza, ochorenie krvného obehu alebo ochorenie dýchacích ciest môžu byť príčinou priberania na váhe.

Okrem týchto organických faktorov existuje aj rada vonkajších vplyvov, ktoré vzniku nadváhy napomáhajú. V tomto prípade väzí problém väčšinou priamo v chovateľovi. Zlý štýl chovania zvieraťa, trebárs málo času naňho a teda i málo pohybu, zlé stravovacie návyky alebo zlé uchopená láska ku zvieraťu, ktorá vedie k tomu, že je jedinec opakovane krmený tučnými maškrtami, ktorými je  „odmeňovaný“, to všetko sú faktory, ktoré u psa vedú k nadváhe.

Z čoho sa dá nadváha rozpoznať

Body Mass Index, s ktorého pomocou môžete ľahko spočítať ideálnu hmotnosť, u psov bohužiaľ neexistuje. Množstvo plemien, ktorých telesná stavba je rozdielna a podmienená práve príslušnosťou k danému plemenu, neumožňuje vývoj jednotnej formule na výpočet BMI. Avšak existuje všeobecný návod a spôsob, ako nadváhu u zvieraťa včas rozpoznať:

Musíte pri ňom prehmatať rebrá Vašeho zvieraťa. Pokiaľ sú rebrá pri voľnom položení ruky pod brušnou stenou ľahko nahmatateľné, má Váš pes normálnu, štandartnú hmotnosť. Pokiaľ sá rebrá nedajú nahmatať ani pri pritlačení rukou na hrudník zvieraťa, musí Váš pes schudnúť. Ak postrehnete rebrá voľným pohľadom, trpí Váš pes podvýživou – i v tomto prípade sa obráťte na veterinára.

Zdravo schudnúť – ale ako?

Pokiaľ ste rozpoznali, že Váš pes má nadváhu, učinili ste tak prvý krok k tomu, aby ste proti nadbytočným kilám bojovali. Rozhovor s veterinárom je krokom druhým, pri ktorom nebude pátrať len po príčine, ale stanoví tiež stravovací plán na redukciu váhy. V dnešnej dobe síce ponúka mnoho značiek light produkty pre zvieratá, ktoré sa dajú ľahko zakúpiť, ale nie všetky vedú nutne k zníženiu hmotnosti

Light-krmivo pre psov

Pretože pojem „Light“ nie je zákonom ošetrený, znamená to, že definícia toho, čo je a čo nie je light závisí len na posúdení výrobcu. To, čo jeden výrobca označí za „light,“ môže mať v konečnom dôsledku rovnako veľa kalórií, ako normálne krmivo od iného výrobcu. Aby ste poznali, či je dané krmivo vhodné, musíte si preštudovať aj zloženie výrobku. Odborné znalosti, aké látky, v akom pomere budú pre Vašeho psa prospešné a nápomocné pri chudnutí, sú nevyhnutné.

Diétne krmivo

Istejšie je siahnuť po špeciálnom, veterinárom naordinovanom krmive. Oproti termínu „light“ je pojem „diétne krmivo“ zákonom ošetrené, to znamená, že existuje európska smernica, ktorá udáva, aké indikácie sú prípustné a aké údaje na balení byť musia, napr. množstvo krmiva a množstvo kalórií. Posledne spomenuté by u diétneho krmiva malo byť o poznanie nižšie než u priemerného normálneho krmiva. Aj cez znížený obsah energie si môžete byť u diétneho krmiva istí, že Váš pes dostane do tela všetky dôležité vitamíny, minerálne látky a stopové prvky, teda bude zaopatrený všetkými živinami, ktoré potrebuje.

Protizápalové Omega 3 mastné kyseliny v diétnom krmive se starajú o to, aby hladina krvného cukru zostávala stabilná. Okrem toho sa kvalitné redukčné diéty vyznačujú vysokým obsahom proteínu. To činí krmivo pre psa nielen chutným, ale zároveň podporuje cielené odburávanie tuku pri tvorbe svalovej hmoty. Správne množstvo vlákniny pomáha dosiahnuť pocitu nasýtenia. Váš pes zostáva spokojný a neprosí stále o jedlo, čo dodržovanie diéty uľahčuje obom stranám.

Žiadne diéty založené na znižovaní dávok krmiva

K úspešnému znižovaniu hmotnosti sa teda v mnoho prípadoch hodí skôr diétne krmivo než zmieňovaná light verzia daného výrobcu. Podobne Vás odraďujeme od skúšania tzv. SjP (zjedz len polku). Skrze redukciu porcií podávaného krmiva neznížite len kalórie, ale tiež obsah vitamínov a minerálov, čo môže opäť viesť k nepríjemným zdravotným prejavom. Naviac Váš pes neprestane mať hlad, začne teda prosíkať o jedlo a Vy budete musieť odolávať prosebnému psiemu pohľadu i tomu, aby ste zvieraťu nepodali maškrtu.

Pohyb – druhý pomocník v boji s obezitou

Aby ste znížili hmotnosť zvieraťa, musíte sa samozrejme vzdať pôvodného krmiva, ktoré ste mu podávali, a postupne ho nechávať privykať si na krmivo nové. Samotná zmena stravy však nestačí a neprinesie požadovaný výsledok. Musíte zvieraťu dopriať i dostatok pohybu. Tréning, šport a hranie sa pomôžu nielen potlačiť hlad, ale tiež povedú k zvýšenej spotrebe energie, tukové vankúšiky sa začnú odburávať a Váš vzťah so psom sa posíli vplyvom spoločne tráveného času a aktivít.

Chudnúci proces Vašeho psíka teda nebude pôsobiť pozitívne len na jeho zdravie, ale i na radosť zo života a vzťah k pánovi. Prajeme mnoho úspechov pri redukcii hmotnosti!

Naše najobľúbenejšie články

Kŕmenie šteniatok

Nájsť optimálne krmivo pre psa je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika. Niektoré potraviny, ktoré ľudia jedia, sú pre psov škodlivé alebo dokonca jedovaté, preto by ste mali mať prehľad o tom, ktoré z nich psovi podávať môžete a ktorým by ste sa mali oblúkom vyhýbať. V prípade, že pes zožerie niečo, čo nemal jesť, je najlepším riešením vyhľadať okamžite veterinára. Ten sa Vás bude pýtať, ako je to dlho, čo pes danú potravinu zjedol a koľko si z nej vzal. Na základe týchto informácií stanoví liečbu. Niekedy je pre psíka už príliš neskoro, preto sa snažte bezpodmienečne zabrániť tomu, aby pes prišiel s nevhodnými potravinami do kontaktu a ak k tomu dôjde, tak jednajte okamžite, aby bolo možné zviera zachrániť.

Pečenie domácich sušienok pre psy

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť sušienky pre Vášho miláčika doma. V tomto článku sa dozviete, aké sušienky môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.