Krmivo pre mačky s nadváhou

Nielen my ľudia môžeme byť tučnejší, ale aj mačky môžu trpieť obezitou. Pre mačky môže byť obezita rovnako škodlivá ako pre človeka. Príliš mnoho tuku na rebrách znamená záťaž pre kĺby, narušenie metabolizmu a ďalšie komplikácie. Kto má nadváhu, tak sa ťažšie pohybuje a je tučnejší a tučnejší. V takej situácii je treba pripraviť a začať s diétnym plánom u Vašej mačky.

Čo spôsobuje obezitu?

Životný spôsob mačiek sa za posledné tisícročie dramaticky zmenil. Divoké mačky museli celý deň loviť, aby si zohnali dostatok jedla. V našich bytoch ale býva pre našich mačacích tigríkov málo podnetov k pohybu. Naviac im doprajeme výživné jedlo vo veľkom množstve. Mnoho majiteľov dáva svojim mačkám k dispozícii granule po celý deň a okrem toho im dávajú aj denný prídel krmiva z konzervy. Nie je sa preto čomu čudovať, že toľko mačiek trpí obezitou. Ako ale u mačiek spoznáme obezitu?

Môžete použiť nasledujúce pravidlo:

Pri výraznej podvýžive je vidieť rebrá a pánvovú kosť voľným okom. Pri pohľade zhora má výrazný pás. U mačiek s podvýživou sa dajú ľahko nahmatať stavce a rebrá. Pri pohľade zhora je pás viditeľný. Ideálnu váhu spoznáme podľa toho, že rebrá nahmatáme ale nevidíme ich. Pri pohľade zhora má mačka mierne viditeľný pás.

U obéznej mačky sú rebrá skryté pod silnejšou vrstvou tuku. Pás je ťažko rospoznateľný. Ťažká obezita sa vyznačuje tým, že sa rebrá nedajú takmer nahmatať. Tuk sa ukrýva v pase. Mačka sa pohybuje ťažkopádne a pomaly, väčšinu času trávi spánkom alebo jedlom. Tým začne celý začarovaný kruh.

Teraz je treba jednať, pretože nadváha predstavuje pre Vašu mačku veľká záťaž. V prvom rade sa musí mačka viac pohybovať. Hrajte sa s ňou, využívajte hračky (existujú rôzne udice, myšky, loptičky, atď.). Buď si zakúpite nejaké nové hračky alebo si ich sami vyrobíte - nie je to nič zložité ani nákladné.

mačka s nadváhou

Štíhla – ale aj zdravá!

Takže zdravý mačací životný štýl by mal byť doprevádzaný prepracovaným diétnym konceptom. Pretože opatrnosť je oprávnená. Mačky sú veľmi citlivé na rýchle chudnutie. Radikálna strata hmotnosti môže viesť k „pečeňovej lipidóze“ alebo „ztukovateniu pečene“. Mačky s nadváhou potrebujú menej kalórií ale rovnaké množstvo vitamínov a minerálov ako ich chudší kamaráti. Vhodným riešením sú krmivá ušité na mieru mačkám s nadváhou, ktoré im určite uľahčia chudnutie.

Dnes na trhu nájdete mnoho Light krmív pre mačky s nadváhou. Tieto krmivá majú nízky obsah kalórií, ale na druhej strane dostatok živín, aby Vaša mačka zostala zdravá. Prísada ako je L-karnitín môže pomôcť naštartovať metabolizmus. Vyvážený pomer vápnika/fosforu je dôležitý pre rovnováhu minerálov v tele a môže znížiť riziko vzniku močových a obličkových kameňov. Kvalitné bielkoviny zaženú pocit hladu.

mačka s nadváhou

Ale označenie „Light“ neznamená automaticky dobré. Nízkokalorické krmivá sú k zakúpeniu v rôznej kvalite. Nekupujte krmivo len tak náhodne podľa označenia, ale stále si starostlivo prečítajte zloženie. Čo platí pre kvalitné mačacie jedlo: mäsožravci vyžadujú vysoký podiel kvalitných bielkovín. Sacharidy využijú len z malej časti. Mäso ako tá najdôležitejšia časť výživy by malo byť v zložení uvedené na prvom mieste. Rastlinné vedľajšie produkty alebo kukurica by krmivo malo obsahovať len vo veľmi malom množstve, pretože ako bolo popísané vyššie, mačka sacharidy nevyužije. Tie len zaťažujú trávenie mačky a jej močové ústrojenstvo. „Mäso a vedľajšie živočíšne produkty“ môžu obsahovať orgány, ako je pečeň alebo slezina a dokonca chlpy či rohy.

Mimochodom: Váš veterinár Vám môže pomôcť pri určení diéty. Dokáže povedať, ako veľmi je Vaša mačka obézna a odporučí vhodnú metódu chudnutia.

Prajeme veľa šťastia Vašej mačke aj Vám!

Naše najobľúbenejšie články

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky? Hľadanie vhodného krmiva pre mačky sa zdá byť veľmi komplikovanou úlohou. Prinajmenšom to tak vyzerá, ak prechádzate viaceré internetové fóra o mačkách alebo si čítate odbornú literatúru o tejto problematike. Surová strava, doma pripravované krmivo, mokré krmivo, suché krmivo - čo poskytne Vašej mačke správne vitamíny a minerálne látky, aby bola zdravá? Ktoré krmivo je pre zviera najviac prírodné? Tieto otázky pre Vás určite nie sú žiadnou novinkou - nezáleží na tom, či s chovateľstvom práve začínate alebo už roky mačku vlastníte. Žiadny strach! Kŕmiť mačku správne vlastne nemusí byť veľká veda.