Starostlivosť o zdravie mačky

Mačky ako "divokí" domáci miláčikovia ochorenie často zámerne skrývajú, aby neukazovali slabosť. Mohli by sa tak stať ľahkou korisťou pre iné zvieratá. Aj pre majiteľa je potom často problematické rozpoznať, kedy sa jeho miláčik necíti dobre. Čítajte ďalej

4 min

5 tipov: Ako Vaša mačka dobre zvládne horúčavy

Mnohé mačky sa radi vyhrievajú na slnku na streche auta alebo na balkóne. V obzvlášť teplých letných dňoch a pri veľkých horúčavách však aj mačky dosahujú svoje limity. Dôsledkom môže byť úpal alebo spálenie od slnka. Nižšie sa dozviete 5 tipov, ako môžete svoju mačku počas horúcich letných dní chrániť.

4 min

6 fáz dospievania: Rast mačiek

Ako dlho mačky rastú a aké budú veľké? Na jednej strane to závisí od ich genetickej výbavy, a na druhej strane od vonkajších faktorov ako je strava. Rast mačiek prebieha v šiestich rastových fázach. Ak ich poznáme, môžeme našim mačiatkam poskytnúť dokonalý štart do zdravého života a čo najlepšiu podporu pri ich dospievaní.

4 min

Absces u mačky

U mačiek sa abscesy alebo vredy tvoria najmä na koži, čeľusti alebo v orgánoch, ako je pečeň. Absces je forma zápalu, pri ktorej sa v dutinách v tkanive tvorí hnis, ktorý sa obalí spojivovým tkanivom z okolitého tkaniva. Toto zapuzdrenie odlišuje absces u mačky od tzv. empyému, ktorý je nahromadením hnisu vo fyziologických dutinách, ako sú kĺbové dutiny alebo duté orgány (napr. maternica).

3 min

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj veterinári sa niekedy pomýlia, keď určujú pohlavie mačiatka. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznať mačku od kocúra.

6 min

Ako vidia mačky?

Mačky v noci prekvapujú svojich majiteľov chytenou myšou. Ale ako to robia? Prečo mačky vidia tak dobre aj v tme? A je vlastne pravda, že mačky sú farboslepé? Vysvetlíme Vám, ako mačky vidia svet a aká je štruktúra ich očí. Poradíme Vám, čo robiť v prípade, že máte doma mačku so slabým zrakom.

4 min

Alergia na mačky u ľudí

Máte radi mačky, ale vždy musíte v ich prítomnosti kýchať? Príčinou môže byť alergia na mačky. Tu sa dozviete, ako sa môžete nepríjemných príznakov alergie zbaviť a opäť sa so svojou mačičkou nerušene maznať. 

4 min

Alergia u mačiek

Alergia u mačiek je reakcia organizmu na bežne neškodné látky (alergény alebo antigény), pri ktorých sa v tele vytvárajú určité špeciálne bielkoviny, tzv. protilátky. Táto reakcia antigén-protilátka môže v konečnom dôsledku viesť k rôznym sekundárnym reakciám, ktoré okrem neškodných zápalov kože môžu spôsobiť aj život ohrozujúce stavy. V podstate každé plemeno mačiek môže byť postihnuté nadmernou imunitnou reakciou, ktorá sa môže kedykoľvek spontánne objaviť.  

3 min

Antikoncepcia u mačiek

Mačky sú nádherné zvieratá. Kto by sa nerozplýval nad roztomilými mačiatkami a nechcel ich celý deň pozorovať a maznať sa s nimi? Bohužiaľ, žijeme v dobe, kedy sú útulky preplnené, a z tohto dôvodu sa veľa milovníkov zvierat bráni množeniu svojich domácich miláčikov.

3 min

Artritída u mačky

Všimli ste si, že Vaša inak živá mačka leží bezvládne v kúte a nechce sa jej pohnúť? Potom by ste sa mali pozornejšie pozrieť na jej kĺby! Tu si prečítate, prečo artritída u mačky vedie ku krívaniu, a aká liečba pomáha. 

4 min

Artróza u mačiek

Artróza, tiež známa ako osteoartróza, je rozšírené, bolestivé a nevyliečiteľné ochorenie kĺbov. Okrem mačiek môžeme týmto chronickým ochorením kĺbov trpieť aj my ľudia a mnoho ďalších zvierat (napr. psy). Keďže je toto ochorenie degeneratívne, sú poškodenia ním spôsobené nenapraviteľné a postupne vedú k niekedy závažným zmenám správania, obmedzeniu pohybu a bolesti mačky. Na rozdiel od artritídy (zápalu kĺbov) nie je toto ochorenie spôsobené infekciou, ale je ovplyvnené rôznymi faktormi, akými sú strava, genetika a chov. 

4 min

Astma u mačiek

Astma u mačiek je veľmi podobná ľudskej astme. Mačky nezriedka trpia takzvanou mačacou bronchiálnou astmou, čo je zápal priedušiek (bronchitída) podmienený alergiou. Chorobou môžu trpieť všetky vekové skupiny aplemená mačiek,obzvlášť často však ochorenie postihuje siamské mačky.

5 min

Cukrovka u mačky

Okrem ľudí môžu na cukrovku ochorieť aj mačky. Vysvetlíme Vám, ako rozpoznať príznaky u Vašej mačky, aké typy cukrovky existujú a ako sa dá cukrovka u mačky liečiť. 

4 min

Dehydratácia u mačiek: Pije moja mačka dostatok vody?

Hovorí sa, že my, majitelia mačiek, by sme mali vypiť asi dva až dva a pol litra vody denne. Nie vždy to zvládame, takže niekedy večer trpíme bolesťami hlavy a zlou náladou. Čo je dehydratácia u mačiek? Koľko tekutín vlastne musia vypiť naše mačky, aby netrpeli nedostatkom vody? A ako rozpoznám, či moja mačka vypila dostatok vody alebo či je dehydrovaná? V našom článku nájdete všetky dôležité fakty atipy týkajúce sa dehydratácie u mačiek.

4 min

Demencia u mačiek (Alzheimerova choroba)

Ak má vaša mačka viac ako 15 rokov, veterinári ju klasifikujú ako geriatrického pacienta. V tomto veku musíte počítať so zvýšením rizika ochorení súvisiacich s vekom, ako je napríklad Alzheimerova choroba. Aby ste mohli neurologické ochorenie u svojej mačky rozpoznať čo najskôr, v nasledujúcom článku sme pre vás zhrnuli tie najdôležitejšie fakty na tému demencie u mačiek. 

4 min

Epilepsia u mačiek

Mozog ako orgán vytvárajúci a vedúci podnety zohráva dôležitú úlohu pri koordinácii pohybov, vnímania a všetkých životne dôležitých funkcií. Ak sú tieto funkcie mozgu v dôsledku štrukturálneho alebo funkčného poškodenia narušené, môže nasledovať prílišné zaťaženie a preťaženie nervových buniek podnetmi. Nerovnováha medzi nervovou aktivitou a inhibíciou následne spôsobí epileptický záchvat, ktorý môže byť sprevádzaný bezvedomím a kŕčovitými pohybmi. Ak sa dva epileptické záchvaty vyskytnú s odstupom aspoň jedného dňa, hovoríme o epilepsii.

3 min

FORL u mačiek

Pravdepodobne aj vy ste už niekedy zažili silnú bolesť zubov. FORL u mačiek spôsobuje prinajmenšom rovnakú bolesť. 

3 min

Giardie u mačiek

Ak má vaša mačka opakované hnačky, príčinou môžu byť giardie. Jednobunkové črevné parazity môžu byť obzvlášť nebezpečné predovšetkým pre mladé a oslabené zvieratá. Čo ešte potrebujete vedieť o giardióze u mačiek, si môžete prečítať v nasledujúcom článku. 

3 min

Gravidita u mačky

Čaká vaša mačka potomka? Potom vám blahoželáme a prajeme príjemnú zábavu v tomto vzrušujúcom období! Tu sa dozviete, čo by ste mali o gravidite mačky vedieť, akú startostlivosť gravidná mačka potrebuje a ako môžete až do dňa pôrodu nastávajúcu mačaciu mamičku podporiť. 

4 min

Hnačka u mačiatok

Pri nasťahovaní nového mačiatka do domu začína obdobie plné emócií – pre obe strany. Či už ste chovateľom dlho alebo ste v celom procese nováčikom, vždy sa jedná o obdobie plné zmien. Mačiatku musíte venovať zvláštnu pozornosť. Užívajte si každú minútu, pretože mláďatá rastú veľmi rýchlo. Podobne ako malé deti musia aj mačiatka absolvovať pravidelné prehliadky u veterinára, táto starostlivosť je nevyhnutná. Prehliadka mačky by mala prebiehat aspoň raz ročne, avšak u mačiatok je žiadúce, aby návštevy boli častejšie, aby mohli byť aplikované očkovania proti bežným infekčným chorobám. Občas je však potrebné s mačiatkom zájsť k veterinárovi aj kvôli „bežným detským“ ochoreniam či symptómom choroby, ku ktorým patrí aj chovateľmi podceňovaná hnačka u mačiatok. Pokiaľ na hnačku trpí mačiatko, nemali by ste návštevu veterinárnej ordinácie odkladať.

5 min

Hnačka u mačky

Hnačka u mačky je určite jedným z najčastejších príznakov ochorenia, s ktorým sa majitelia mačiek stretávajú. Čo všetko však môže u mačiek spôsobiť hnačku, a kedy by ste sa mali začať obávať? V tomto článku sme pre Vás zhrnuli najdôležitejšie informácie. 

4 min

Horúčka u mačiek

Ak u mačky nameriate vnútornú telesnú teplotu vyššiu ako 39 stupňov Celzia, môže ísť o prehriatie (hypertermiu) alebo horúčku (pyrexiu). Hypertermia je charakterizovaná zvýšenou produkciou alebo prísunom tepla pri súčasnom nedostatočnom uvoľňovaní tepla. Horúčku charakterizuje mozgom riadené zvýšenie telesnej teploty v dôsledku napríklad infekčného ochorenia. Hoci horúčka pôsobí na nás, majiteľov domácich zvierat, predovšetkým nezdravo, tento všeobecný symptóm má dôležitý posilňujúci účinok na imunitu a prispieva napríklad k boju proti pôvodcom infekcií.

4 min

Hypertrofická kardiomyopatia (HCM) u mačiek

Hypertrofická kardiomyopatia (HCM) je ochorenie srdcového svalu spôsobené zhrubnutím steny ľavej srdcovej komory. HCM je najčastejšie dedičné ochorenie mačiek a vyskytuje sa buď v dôsledku genetickej predispozície, hlavne u plemien Mainská mývalia mačka, Kartúzska mačka, Ragdoll, Perzská mačka, Devon rex a Britská krátkosrstá mačka, alebo v dôsledku iných základných ochorení ako je hyperaktívna štítna žľaza. Vo väčšine prípadov sú  postihnuté mačky už v pokročilom veku, aj keď aj mladé mačky môžu trpieť na srdcové  choroby.

4 min

Jedovaté rastliny pre mačky

Vaša záhrada je krásne rozkvitnutá a mačka s radosťou obhrýza záhradné rastliny. Aj keď sa táto scenéria môže zdať krásna, môže byť životu nebezpečná. Nie každá rastlina je pre mačku zdravá! V našom článku sa dozviete všetko dôležité o téme "Jedovaté rastliny pre mačky".

8 min

Kastrácia mačky: Mám dať svoju mačku vykastrovať?

Na svete je sotva niečo rozkošnejšie ako malé mačiatka. Žiaľ, nie všetky mačiatka si nájdu pekný domov. Keď sa mačky pária a rozmnožujú nekontrolovane, je pre ich potomstvo život v biede takpovediac predurčený. Tým, že svoju mačku necháte vykastrovať, predchádzate zbytočnému utrpeniu. Zhrnuli sme pre Vás, ako prebieha kastrácia mačky, na čo treba pamätať a ako sa od nej líši sterilizácia.

4 min

Keď mačka zvracia

Zvracanie umačiek (lat. vomitus) nie je jasne definované ochorenie, ale symptóm. Môže byť teda vyvolané rôznymi príčinami, ako napr. otravou. Mačka zvracia, keď je stimulované centrum zvracania, ktoré sa nachádza v častiach mozgu. Zvracaním sa označuje jav, kedy dochádza k aktívnemu stiahnutiu brušných svalov a k vyvrhnutiu už tráveného obsahu žalúdka. Je veľmi dôležité rozlišovať zvracanie od regurgitácie (refluxu). Pretože regurgitácia označuje pasívne stiahnutie brušných svalov a dávenie ešte netrávenej potravy. Regurgitované krmivo sa ešte nedostalo do žalúdka, a preto je možné rozlišovať konzistenciu a vôňu zvratkov. 

5 min

Kliešte u mačiek: Správne odstraňovanie a prevencia

Sotva teploty trvalo stúpnu nad hodnotu siedmich stupňov, hneď sa objavia aj otravné parazity. Mimoriadne nepríjemné sú kliešte u mačiek. V našom sprievodcovi sa dočítate, prečo by ste mali tieto otravné tvory čo najrýchlejšie odstraňovať a ako postupovať, aby bol výsledok účinný.

6 min

Kokosový olej: Použitie u mačiek

Kokosový olej pre mačky sa stal veľmi populárnym ako prírodná ochrana proti kliešťom a iným parazitom. Okrem toho sa hovorí, že tento populárny produkt má početné ošetrujúce účinky. Dáme vám rôzne tipy a informácie o tom, kedy môže byť kokosový olejrozumnou alternatívou k bežným produktom.

8 min

Koronavírus u mačiek

Koronavírusy sa vyskytujú nielen u majiteľov zvierat, ale tiež u našich chlpatých štvornohých priateľov. Na rozdiel od terajšieho nového ľudského koronavírusu sú mačacie koronavírusy (FCoV) u mačiek známe už mnoho rokov. Patrí k nim Feline Enterale Coronavirus (FECV) a oveľa viac známy vírus infekčnej peritonitídy mačiek (FIPV). Ten spôsobuje fatálnu infekčnú peritonitídu mačiek (FIP), ktorá u postihnutých mačiek vedie k zápalu pobrušnice a k nahromadeniu tekutiny v brušnej dutine. Ľudia, hlavne ľudia s oslabenou imunitou, ako sú seniory a chorí, trpia chrípkovými príznakmi.

4 min

Kožné plesne u mačiek

Dermatofytóza mačiek a ďalšie kožné plesne u mačiek môžu byť pre vás ako majiteľa mačky dosť nepríjemné a dokonca nebezpečné. Prečo to tak je a ako môžete seba a svoju mačku pred plesňovými ochoreniami chrániť, sa dozviete tu. 

4 min

Krv v moči u mačiek

Ak má moč vašej mačky červenú alebo hnedú farbu, môže ísť o hematúriu (hem = krv, ouron = moč), hemoglobinúriu alebo myoglobinúriu. Tieto tri príznaky môžu byť spôsobené rôznymi príčinami, ako sú infekčné ochorenia, nádorové ochorenia alebo vnútorné poranenia. Preto je veľmi dôležitá dôkladná diagnostika a cielená terapia v prípade krvi v moči u mačiek.

4 min

Lupiny u mačky: Príčiny a liečba

Lesklá srsť je odjakživa znakom zdravých zvierat. No čo ak sa objavia lupiny u mačky? Vysvetlíme Vám, prečo by ste mali týchto malých bielych narušiteľov brať v kontexte zdravia vážne.

10 min

Má moja mačka nadváhu? Príčiny a dôsledky

Takmer každá druhá mačka nadváhu. Nadváhu a obezitu ale netreba brať na ľahkú váhu: oboje nielenže zhoršuje kvalitu a dĺžku života mačiek, ale zvyšuje aj riziko chorôb, ako sú cukrovka alebo bolesti kĺbov. Ako zistiť, či má Vaša mačka nadváhu, sa dozviete v našom článku. 

4 min

Mačací AIDS (Vírus imunodeficiencie mačiek, FIV)

Bola Vaša mačka pozitívne testovaná na mačací AIDS? Potom predovšetkým zachovajte pokoj. Prečo pozitívny test na vírus imunodeficiencie mačiek (FIV) nemusí vždy znamenať infekciu FIV a na čo by ste mali dbať, ak Vaša mačka skutočne trpí mačacím AIDS, sa dozviete tu. 

4 min

Mačacia panleukopénia (FPV)

Mačacia panleukopénia, známa tiež ako mačací parvovírus alebo mačací mor, je nebezpečné infekčné ochorenie. Pôvodcom ochorenia je parvovírus (FPV), ktorý je medzi mačkami rozšírený. Keďže toto vysoko nákazlivé ochorenie mačiek pri neliečení zvyčajne končí smrťou, sú preventívne opatrenia mimoriadne dôležité. Zhrnuli sme pre Vás najdôležitejšie informácie o typických príznakoch, liečbe a ochrane Vašej mačky pred týmto vírusom.

3 min

Mačacie akné

Mačacie akné sa umačiek prejavuje zmenami na koži. Kožné ochorenie je pravdepodobne spôsobené poruchou rohovatenia kože a nadprodukciou mazu v mazových žľazách s následnou bakteriálnou infekciou. Keďže má toto ochorenie vo väčšine prípadov mierny priebeh a nespôsobuje bolesť ani svrbenie, prognóza mačacieho akné je zvyčajne dobrá. 

6 min

Mačacie zmysly

Zrak, sluch, čuch, chuť, hmat - čo vieme o piatich zmysloch našich domácich tigrov? A čo záhadný šiesty zmysel mačiek?

3 min

Môžu mačky plakať?

V priebehu nášho života sa opakovane vyskytujú extrémne situácie, kedy smútime. Môžu sa však mačky cítiť rovnako? Môžu mačky plakať? Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete v tomto článku.

6 min

Nepriechodnosť čriev u mačiek

Nepriechodnosť čriev (črevná obštrukcia) u mačiek môže vyvolať rôzne symptómy. Preto nie je také ľahké stanoviť možné ochorenie. V nasledujúcom článku sa dozviete, aké sú príznaky nepriechodnosti čriev, aké môžu byť jej príčiny, a ako čo možno najlepšie toto ochorenie liečiť.

5 min

Nervové a hormonálne poruchy u mačiek

Telo mačky funguje na základe zladenej súhry rôznych elementov. Tento za normálnych okolností perfektne pracujúci systém môže ľahko vyjsť zo zabehnutých koľají. Takáto porucha je zreteľná hlavne ak sa jedná o ťažkosti v oblasti nervového systému a hormonálnych porúch.

4 min

Obličková nedostatočnosť u mačiek

Chronická obličková nedostatočnosť u mačiek sa vykytuje častejšie u mačiek vo vyššom veku. Choroba je známa aj ako chronická renálna insuficiencia. Ide o dlhodobú stratu funkcie obličiek. Choroba postupuje a poškodenie je nenapraviteľné, pričom príznaky ako zvracanie, únava alebo život ohrozujúca nerovnováha elektrolytov sa u mačky prejavia až po niekoľkých mesiacoch od určitého stupňa poškodenia obličiek. 

5 min

Očkovanie mačiek

Aby boli Vaše milované zvieratá zdravé a dlho s Vami, mali by ste dať svoje mačky zaočkovať. V opačnom prípade môžu mačky trpieť vážnymi ochoreniami, ktoré môžu mať trvalé následky alebo ktoré môžu v najhoršom prípade viesť k smrti Vašej mačky. V akom veku očkovanie mačiatok prebieha a aké očkovania existujú pre mačky, sa dočítate v tomto článku.

4 min

Odčervenie mačiek: Ako často odčervovať mačky?

Červy predstavujú pre mačky a ich majiteľov nepríjemný problém. Väčšinou sa problém týka voľne pobehujúcich miláčikov, avšak týmito parazitmi sa môžu nakaziť aj bytové mačky. V našom sprievodcovi sa dočítate, kedy je odčervenie mačiek potrebné a ako často musíte svoju mačku odčervovať.

6 min

Odčervovanie mačiatok

Červy napádajú mačiatka pomerne často. Ak zostane tento problém nevyriešený, môže vyústiť do závažného ochorenia. Našťastie je možné parazity pomerne ľahko poraziť, akonáhle je problém odhalený. Nechajte preto svojich roztomilých tigríkov 3 týždne po narodení odčerviť a celú akciu opakujte každé 3-4 týždne (toto je samozrejme len odporúčanie). Len veterinár totiž môže rozhodnúť, v akých časových rozostupoch by kúra mala byť opakovaná. Predovšetkým v útulkoch je nutné často podávať prípravky na odčervovanie mačiatok, keďže zvieratá prichádzajú do útulku väčšinou vo veľmi zlom stave.

3 min

Parazity u mačiek – červy

Parazity u mačiek? Červy sú naozaj nepríjemnou a nepeknou kapitolou v živote mačiek a ich chovateľov. Avšak do styku s nimi príde väčšina chovateľov - hlavne ak sa Vaša mačka pohybuje aj vo vonkajších priestoroch. Ale aj mačky žijúce len v domácnosti môžu byť týmito parazitmi infikované, a to prostredníctvom potravy, ktorá nebola dostatočne umytá.

5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Prechladnutá mačka: Príznaky a liečba

Chladné ročné obdobie sa len sotva začne a mnohých dvojnožcov už trápia príznaky prechladnutia. Ale čo ak je moja mačka prechladnutá? A predstavuje už každé prechladnutie tú obávanú mačaciu chrípku? V nasledujúcom článku sa o tom dočítate viac.

3 min

Problémy s dýchaním u mačiek

Kašle Vaša mačka alebo ťažko dýcha? Objavuje sa u nej výtok z nosa alebo nahlas chrápe? Respiračné problémy sa objavujú nielen u nás, ľudí, ale aj u mačiek. Príznaky sú podobné a môžu mať viacero príčin.

2 min

Prvá návšteva veterinára

Býva pravidlom, že sa počas prvých 6 týždňov o mačiatká stará výhradne stará mačka. Mačiatká dostávajú protilátky v materskom mlieku a sú tak chránené pred infekciami. Ak však mačiatko ochorie, je nutné bezodkladne navštíviť veterinára, pretože mu môžu rýchlo zlyhať životné funkcie.

4 min

Rozpoznanie a liečba úpalu u mačiek

Leto znamená veľa slnka a vysoké teploty. Zatiaľ čo my si doprajeme studené nápoje a osvieženie v studenej vode, letné horúčavy sa môžu pre naše mačky rýchlo stať problémom. Najmä úpal môže byť i životu nebezpečný. Vysvetlíme Vám, ako včas rozpoznať úpal u mačky, a ako jej môžete čo najlepšie pomôcť.

5 min

RTG (röntgen) u mačiek

Zasiahlo Vašu mačku auto a silno kríva? Potom je to dobrý dôvod na röntgenové vyšetrenie mačky u veterinára. V ktorých prípadoch je röntgen u mačiek nevyhnutný, ako vyšetrenie prebieha a ako zviditeľniť orgány, sa dozviete v našom článku.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.

5 min

Slepá mačka: Na čo treba brať ohľad?

Mačky môžu oslepnúť nielen v dôsledku očných ochorení. Niekedy sa im zrak zhoršuje aj prirodzene, v staršom veku. To však neznamená, že sa slepá mačka už nemôže tešiť zo života. Tu sa dozviete, ako môžete svoju nevidiacu mačku v každodennom živote podporiť a aké možnosti liečby sú k dispozícii.

2 min

Správna domáca lekárnička pre mačky

Život s človekom je pre zvieratá naozaj pohodlný a zvyčajne bez väčšieho nebezpečenstva, ale niekedy môže dôjsť ku zraneniu alebo drobnému poraneniu. So správnou výbavou lekárničky si pán svojho miláčika rýchlo ošetrí alebo mu aspoň poskytne prvú pomoc!

4 min

Staroba u mačiek: Tak ju rozpoznáte

Robíte si starosti, že Vaša už staršia mačka nepočúva na svoje meno? Alebo sa pýtate, prečo už viac nemôže nájsť svoju misku s krmivom? Vysvetlíme Vám, ako môžete v počiatočnom štádiu rozpoznať príznaky staroby u mačky a ako umožniť svojej mačke viesť dlhý a zdravý život.

2 min

Starostlivosť o mačiatka

Ak mačiatko pije materské mlieko, získava dostatočné množstvo protilátok a je tak chránené pred infekciami. Ak začne v 6. týždni prechádzať na tuhú stravu, ochrana sa zníži.

5 min

Strata chuti do jedla u mačiek: keď mačka nechce jesť

Žranie je jednou z najobľúbenejších činností mačiek. Ale čo ak si všimnete, že vaša mačka nechce jesť ako zvyčajne? Ak mačka náhle stratí chuť do jedla, majitelia sú prirodzene znepokojení. V nasledujúcom článku sa dočítate o možných príčinách a o tom, kedy je lepšie vyhľadať veterinára. 

5 min

Strihanie pazúrov mačke: Ako to robiť správne

Tak ako nechty na prstoch u človeka priebežne dorastajú aj mačacie pazúry. Pri bytových mačkách alebo starších zvieratách dosahujú pazúry často veľkú dĺžku. Môže to viesť k bolestivým komplikáciám. Strihanie pazúrov mačke však nie je vždy jednoduché. Tento článok poskytuje majiteľom mačiek tipy a vysvetľuje, ako správne strihať mačacie pazúry.

5 min

Toxoplazmóza

Ak očakávate v najbližšej dobe prírastok do rodiny, kladiete si pravdepodobne rovnakú otázku ako mnohí chovatelia pred Vami – mačka a dieťa, ide to dohromady? Budúci rodičia si robia starosti hlavne kvôli jednej známej mačacej chorobe a tou je toxoplazmóza.

3 min

Vek mačky

Ako je známe, vek psa sa dá odvodiť ľahko: Jeden psí rok sa rovná siedmim ľudským rokom, pričom to závisí aj od plemena a hmotnosti psa. Ako však možno určiť vek mačky? A koľko rokov sa vlastne mačky dožívajú? Od akého veku sa mačky považujú za seniory?

4 min

Vypadávanie srsti u mačky (alopécia)

Vypadávanie srsti u mačky (alopécia) môže nastať fyziologicky v dôsledku sezónnej výmeny srsti alebo patologicky.Parazity, hormonálne poruchy alebo dedičné poruchy rastu srsti sú len príklady príčin vypadávania srsti umačiek. 

4 min

Zápal ďasien u mačiek (gingivitída)

Gingivitída je zápal ďasien, ktorý sa spravidla prejavuje začervenaním a opuchom sliznice pri okrajoch zubov. Toto zvyčajne bolesti ochorenie ďasien sa u mačiek vyskytuje veľmi často a môžu ho vyvolať rôzne príčiny. Aby bolo zápal ďasien u mačiek možné včasne a správne liečiť, je dôležitá podrobná diagnostika. 

5 min

Zápal močových ciest u mačky (cystitída)

Cystitída je lekársky termín pre zápal močového mechúra. Zápal močových ciest u mačky sa vyskytuje pomerne často. Hlavnými príčinami sú felinná idiopatická cystitída (FIC) a bakteriálne infekcie močových ciest, ako aj močové kryštály a kamene. 

4 min

Zápal sliznice žalúdka u mačiek (gastritída)

Žalúdočná sliznica chráni žalúdok pred žalúdočnou kyselinou, ktorá je dôležitá pre trávenie potravy. Ak sa sliznica zapáli, je to pre mačky nielen bolestivé, ale aj nebezpečné. Zhrnuli sme pre vás, ako zápal sliznice žalúdka u mačiek vzniká, a aké sú jej následky. 

Naši mačací miláčikovia nám často dajú najavo, že sú chorí, až keď je to naozaj vážne. Indíciou ochorenia vyžadujúceho liečbu môže byť, ak mačka stratí chuť do jedla. Existujú však výnimky: Napríklad psi alebo tiež králiky nechcú jesť, keď majú bolesť zubov, u mačky to tak ale väčšinou nie je.

Mačku možno označiť za zdravú, ak je schopná viesť typický mačací život bez akýchkoľvek bolestí a konzumácie liekov.

Odporúčame mačku starostlivo pozorovať a absolvovať pravidelné vyšetrenia u veterinára.

U mačky, ktorá žije voľne vonku, máte len obmedzené možnosti, ako skontrolovať jej zdravotný stav. Koniec koncov, trus a moč môžete skontrolovať len vtedy, keď mačka navštívi mačaciu toaletu. Ak vykonáva potrebu výhradne v prírode, nemáte žiadnu šancu toto zdravotné kritérium posúdiť.

Dbajte na to, aby stolica vybratá z mačacej toalety na veterinárne vyšetrenie obsahovala čo najmenej steliva. Ak mačka očividne trpí a necíti sa dobre, navštívte veterinára okamžite. Uvedomte si, že rady či zdanlivo odborné texty z internetu nemôžu nahradiť vyšetrenie odborníkom.

Aké sú typické ochorenia mačiek?

Červy: Napadnutie červami je u voľne žijúcich mačiek pomerne časté. Z tohto dôvodu sa odporúča robiť pravidelné odčervenie. Napadnutie parazitmi sa môže prejaviť hnačkou, strapatou srsťou, za určitých okolností môže viesť aj k vyčerpaniu a dehydratácii a k celkovému zhoršenému zdravotnému stavu. Pri obzvlášť závažnom priebehu môže dôjsť aj ku črevnej obštrukcii alebo peritonitíde. Našťastie možno pri vyšetrení stolice zreteľne identifikovať vajíčka parazitov.

Napadnutie červami možno liečiť odčervovacími prípravkami.

Chlamýdie: Patogén chlamydophila felis infikuje očnú spojovku. V dôsledku toho sa infekcia prejavuje zápalom spojoviek (konjunktivitída). Výrazným príznakom je slzenie oka, po niekoľkých dňoch môže byť zasiahnuté aj druhé oko. Pri závažnom priebehu choroby môže dôjsť k výraznému poškodeniu oka. Ďalšími príznakmi môže byť nachladenie a horúčka.

Najčastejšie toto ochorenie postihuje mačky vo veku piatich týždňov až deviatich mesiacov. K prenosu dochádza priamym kontaktom s očným sekrétom postihnutej mačky. Môže dôjsť tiež k prenosu na človeka.

Parazita možno detekovať spojovkovým sterom. Ak mačka nie je očkovaná, môže podezrenie na toto ochorenie potvrdiť tvorba protilátok.
Základom liečby sú vhodné antibiotiká. Liečba trvá zhruba štyri týždne.
Za určitých podmienok, ktoré posúdi veterinár, môže byť odporučená vakcína proti chlamydiám. Ta prichádza do úvahy len ak je mačka vystavená zvýšenému riziku infekcie, napríklad v útulku.

Toxoplazmóza: infekcia toxoplazmou (toxoplasma gondii) sa nazýva toxoplazmóza. Toxoplazmy sú jednobunkové mikroorganizmy. Tento parazit je rozšírený po celom svete a okrem mačiek postihuje tiež rysov, ocelotov a pumy. K prenosu dochádza trusom napadnutých mačiek alebo infikovanou korisťou ako sú myši a vtáci. U voľne žijúcich mačiek je riziko infekcie oveľa vyššie ako u mačiek žijúcich výhradne v byte.

Zjavnými príznakmi choroby sú strata chuti do jedla, strata hmotnosti, letargia, respiračné ťažkosti, horúčka, zvracanie, hnačka, neurologické deficity a zápaly svalového systému. Veterinár určí, či je Vaša mačka infikovaná. Po jedinej infekcii sa často stáva, že má mačka v krvi vytvorené protilátky.

Veterinár určí pomocou krvného testu, či je mačka infikovaná toxoplazmou. Každé dva týždne vykoná aj vyšetrenie stolice.
Pri liečbe sa používajú antibiotiká a antiparazitiká.

Besnota: Je spôsobená vírusom a je rozšírená po celom svete. Nakaziť sa mačka môže, ak ju pohryzie zviera nakazené besnotou, ale aj kontaktom, napr. olizovaním alebo škrabaním. Parazit prenikne do tela mačky slinami cez rany alebo sliznicu, kde nájde cestu do mozgu prostredníctvom nervových traktov. Tam sa vírus rozmnoží. Odtiaľ sa potom rozšíri po celom tele a dostane sa mimo iné aj do slinných žliaz. K prenosu dochádza pohryzením. Nie všetky zvieratá nakazené besnotou napadajú ostatné zvieratá, naopak sú nápadne krotké. Môže trvať až 200 dní, predtým ako sa prejavia prvé príznaky.

Približne dva až sedem týždňov po nakazení sa prejavia príznaky, ako je strata chuti do jedla, bolesť hlavy, závraty, zvracanie, bolesť v krku a horúčka. Môžu byť sprevádzané nekľudom a úzkosťou, rovnako ako strachom z vody. Celková nadmerná citlivosť sa prejavuje zvýšeným slzením, nadmerným potením a rozšírenými zorničkami. Sliny odkvapkávajú z úst, aby nedochádzalo k prehĺtaniu a s tým spojenými kŕčami. Potom sa objavujú záchvaty.

Po troch až piatich dňoch dochádza k úmrtiu zvieraťa. Preukázateľne môže byť choroba zistená až u mŕtveho zvieraťa. Prevenciou proti besnote je vakcinácia. Po základnej imunizácii je nutné preočkovanie po troch rokoch. Odporúčame vakcináciu u všetkých voľne žijúcich mačkách.

Čo môžem urobiť pre zdravie svojej mačky?

Ako majiteľ mačky môžete urobiť veľa pre zdravie svojho milovaného mačacieho miláčika. Samozrejme sa môže stat, že mačka niekedy ochorie. Je však dôležité poradiť sa s veterinárom, ak máte akékoľvek pochybnosti, pretože mačky, ako sme už písali, majú tendenciu ochorenie skrývať. Toto správanie je inštinktívne, pretože vo voľnej prírode je pre mačku nebezpečné ukázať slabosť a stat sa tak ľahko korisťou.

Odporúčame tiež zmysluplné očkovanie. Veterinárny lekár môže rozhodnúť na základe niekoľkých parametrov, ktoré vakcíny sú pre Vašu mačku vhodné. Avšak aj Vy, ako majiteľ/ka mačky by ste mali byť tiež dobre informovaný/á o tom, aké očkovania sú nevyhnutné a v akom intervale je nutné ich podstúpiť.

Pre očkovanie platia určité hranice: Len toľko, koľko je nutné a ak možno, čo najmenej. Vakcína nezaručuje 100% ochranu proti chorobe. Užitočnosť očkovania je však oveľa vyššia ako riziko spojené s týmto očkovaním.

Aj pravidelné odčervovanie je nevyhnutné, pretože napadnutie červami môže byť nebezpečné nielen pre mačku, ale tiež pre človeka, ak má oslabený imunitný system. To isté platí pre deti.

Veľmi cenené sú tiež homeopatiká. S ich pomocou je možné urobiť veľa pozitívneho. Uvedomte si však, že účinok homeopatických vakcín nebol nikdy dôkladne testovaný a preukázaný. Odporúčame preto pokračovať v liečbe konvenčným spôsobom.