Plemená psov

Psy boli skôr čisto úžitkové zvieratá a museli plniť svoj účel. Podľa pracovnej orientácie boli psie plemená rozdeľované do skupín a sekcií. Psie plemená boli potom novo nadefinované v roku 1983 pánom Raymonom Triquetem. Rozoznáva 10 skupín s charakteristickými črtami. Čítajte ďalej

Nájdite Vášho psa

Dôležité vlastnosti

Môj pes má byť

Vzhľad

Veľkosť
malástrednáveľkáextra veľká
Srsť
bez srsti / hypoalergénnakrátkadlhá
Farba
čiernagaštanová / hnedá s pálenímmodrá / šedáhnedá / čokoládová / játrovákrémovábielasvetlo hnedázlatá / žltá
Zafarbenie
bicolortricolormerletuxedoharlekýn / škvrnitéfľakaté / striekané / kropenatéžíhanésoboliesedlové / blanket

Skupina FCI

9 psích plemien podľa Vášho vyhľadávania

Austrálska kelpie

Športová, inteligentná a citlivá – to je opis jej charakterových čŕt. S týmito vlastnosťami by austrálska kelpie mala najlepšiu šancu na úspech ako spoločenské plemeno. Avšak austrálsky pastiersky pes dáva svoju vášeň predovšetkým do práce s ovcami.

Doberman

Ostrý strážny pes alebo trošku veľký izbový pes? U dobermana musíte oddeliť ducha od vzhľadu. Obraz nebezpečnej šelmy sa drží tohto plemena, a to vďaka početným výjavom na obrazovke. Ale najneskôr od úspešného amerického seriálu „Magnum" má doberman status kultu.

Nemecká doga

Nemecká doga je jednou z najväčších plemien psov na svete. Ale aj napriek svoj pôsobivý vzhľad a výrazné pery sú dogy považované za veľmi priateľské, pokojné psy, ktorí potrebujú náklonnosť a pri maznaní s ľuďmi odľahčujú svoju váhu.

Nemecký boxer

Veľký a rýchly, tvrdohlavý aj vyrovnaný, priateľský a zároveň ochranca – nemecký boxer je skrátka psom plný protikladov. Avšak práve jeho mnohostrannosť z neho robí multitalent a je naozajstným klenotom.

Nemecký ovčiak

Nemecký ovčiak je najrozšírenejším psím plemenom na svete. Vďačí za to svojej učenlivej a radostnej povahe a ľuďom orientovanému naturelu. Sú to všestranní psi vhodní pre rodinný život.

Nemecký pinč

Tak nejako uprostred všetkého: kedysi obľúbený stajňový pes a lovec potkanov, ktorý bol kedysi na takmer každom statku a dnes sa stále teší pozornosti ako rodinný pes. Charakter: silný nemecký pinč by chcel byť pri všetkom, bez ohľadu na to, či ide o vonkajšie aktivity alebo o maznanie sa.

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si toto plemeno získava srdcia mnohých milovníkov psov.

Rotvajler

Pevná škrupina, jemné jadro: rotvajler je silný, neohrozený a sebavedomý pes, ktorý niekedy ako strážny a policajný pes ukáže zuby. Ale ako rodinný pes, má bývalý mäsiarsky pes tiež svoju jemnú stránku: láskyplnú, vernú a maznavú!

Yorkšírsky teriér

Malý yorkšírsky teriér s dlhou, jemnou srsťou a roztomilým vzhľadom je taký malý čertík. Ako bývalý lovec krys zo severoanglického grófstva Yorkshire má veľkú sebadôveru a uvítal by, keby ho ako domáceho psa a spoločníka brali vážne aj jeho majitelia.

Kynologický záštitný spolok FCI (Fédération Cynologique Internationale) urobil z tejto kategorizácie celosvetové oficiálne rozdelenie. Ku každému plemenu je priradená FCI spolková krajina, ktorá sa platí za krajinu pôvodu daného plemena.

V Kategóriách psích plemien nájdete podrobný popis všetkých 10 FCI psích skupín. Dozviete sa tu všetko podstatné z oblasti ich histórie, vlastností, záľub, averzie, zdravia a nárokov. Na nasledujúcich stránkach Vám predstavíme jednotlivé skupiny

FCI- skupiny a sekcie psích plemien

Skupina 1: Ovčiarske, pastierske a honiace psy

Všetkým plemenám patriacim k tejto skupine je vlastná silná chuť pracovať. Strážne psy sú inteligentní jedinci a sú obľúbení pre svoju ostražitosť. Málokedy štekajú a rýchlo sa podriadi človeku. Oproti tomu je dôležitou vlastnosťou plašiacích psov práve ich štekot, lebo len tak dokážu zháňať ovce do stád. Ako psíkovia do bytu alebo na jednoduché prechádzky sú títo psíkovia úplne nevhodní. Bearded kólia je veselé vyrovnané a ľahko vychovateľné zviera. Typické pre tieto plemená je podnikavý výraz v tvári. Biely švajčiarsky ovčiak pochádzajúci z Kanady sa vyvinul v samostatné plemeno. Miluje deti, dáva pozor, ale v žiadnom prípade sa nejedná o agresívny typ, hodí sa skvele ako strážny pes.

Skupina 2: Pinče, bradáče, molosy, švajčiarske salašnícke psy a iné plemená

V tejto skupine nájdeme okrem bradáčov a pinčov plemená ako sú holandské pinče, ruskí čierni teriéry, rôzne druhy dog, horské psy a švajčiarske salašnícke psy. K pinčom patria aj dobermany a trpasličí pinč. Tieto zvieratá prišli do našich, teda na pevninskú Európu, z Anglicka začiatkom 19. storočia. Opičí pinče sú jednou z najstarších psích plemien v Nemecku, ktorí zostali prakticky nezmenené. Tieto zvieratá sa dožívajú okolo 15 rokov a správajú sa k človeku s veľkou náklonnosťou. Radi sa maznajú, dobre strážia a nepotrebujú toľko pohybu.

Skupina 3: Teriéry

Do tejto skupiny radíme malých aj veľkých terierov, bulterierov a trpasličích terierov. Na základe veľkolepého výzoru je za kráľa všetkých teriérov považovaný Erdelteriér. Pochádza z anglického grófstva Yorkshire. Tu potrebovali horali, robotníci a farmári odolní psy pre lov vo vode a hnanie dobytka. Erdelterieri boli na túto pozíciu ideálnymi adeptmi a vďaka svojej spoľahlivosti a mnohostrannosti našli vzápätí mnoho prívržencov. Australský teriér je vhodný aj pre život v meste, pokiaľ bude mať dostatočný výbeh. Pôvodne bol aj on strážnym psom, pretože je robustný, odolný voči chladu a silný. Tiež drsnosrstý foxteriér je v Európe veľmi rozšírený. V Anglicku bol využívaný na lov lišiek a je zobrazený na mnohých maľbách z anglickej histórie.

Skupina 4: Jazvečíky

Jazvečík je známy už od stredoveku. Z pôvodných duričov boli vyšľachtení jedinci s kratšími nôžkami, ktorí boli vhodní pre lov na zemi aj pod ňou. Tak vzniklo plemeno jezevčíkov. Tieto zvieratá majú krátku, hustú priľahlú srsť v širokej škále farieb, od čiernej až po hrdzavo hnedú. Jazvečíky sú vyrovnaní, vytrvalí, majú jemný noštek a sú vrtkí. Existujú v 3 rozmeroch (klasický jazvečík, trpasličí jazvečík a králiči jazvečík) a podľa dĺžky srsti rozlišujeme medzi krátkosrstým, drsnosrstým a dlhosrstým jazvečíkom. Svalnatí jazvečíky potrebujú menej pohybu, môžu sa dožiť až 17 rokov a dobre strážia.

Skupina 5: Špice a tzv. Primitívne plemená

Ku špicom radíme husky, severské lovecké psi, severské strážne psy, európske a ázijské špice. Nemecký špic je potomkom pôvodného špica a tým je najstarším plemenom strednej Európy. Špice sú nápadní krásnou srsťou, ktorá im veľmi podrastlá. Múdre očká a špicaté ušká prepožičiavajú zvieratám odvážne výzoru. Nemecký špic je živý ale veľmi oddaný a učenlivý. Možno ho ľahko vycvičiť. Keďže je voči cudzím osobám nedôverčivý, hodí sa aj ako strážny pes. Severské plemená všeobecne sú obľúbení strážcovia s teplučkou srsťou.

Skupina 6:  Honiči, duriči a príbuzné plemená

Honiči majú citlivé ňufáky  pomáhajú ľuďom pri love už stáročia. Odolávajú počasiu a sledujú stekajúce stopy. Zástupcovia tejto skupiny sú napríklad anglický foxhound, švajčiarský malý honič, otterhound, francúzsky trojfarebný honič alebo bígl. Duriče sú psy špecializujúce sa na stopovanie poranenej zveri. Majú podobne ako honiči dobre vyvinutý čuch, a preto dokážu skvele stopovať zver. Typickým zástupcom je bavorský durič a alpský jazvečíkovitý durič. Honiči sú pre lov vo svorke ako robené, duriči vykonávajú túto činnosť samostatne.

Skupina 7: Stavače

Rozlišuje sa medzi kontinentálnymi stavačmi ako je braque, španiel alebo griffon, rovnako tak britskí a írski stavače ako sú setri a pointeri. Stavače ochotne aportujú ulovenú zver. Boli veľmi chovaní predtým, ako sa rozšírili strelné zbrane, práve kvôli svojej mnohostrannosti. Nezabíjajú, iba lovci ukazujú miesto, kde sa zver nachádza. Táto úloha v dnešnej dobe už nie tak v kurze ako predtým, ale napriek tomu sú vyhľadávaní ako verní spoločníci. Patrí jednoznačne do rúk lovca.

Skupina 8: Sliediče, retrievery a vodné psy

Retrievery sú poľovné psy, ktorí v lese nájdu pernatú zver a prinesú ju lovci. Sliediče hľadajú nízku zver samostatne. Do tejto kategórie patrí napr. anglický kokeršpaniel, anglický špringer španiel, field španiel, kooikerhondje a welšský špringeršpaniel. Vodné psy sa hodia ako pomocníci pri love rýb. Americký španiel je vyšľachtená forma anglického španiela a jedná sa o najmenšie plemeno z radov španielov. Chesapeake Bay retriever bol špeciálne vychovaný pre lov vo vode a musí okrem aportovania zvládnuť aj prelomenie ľadu a výdrž v chladnej vode.

Skupina 9: Spoločenské plemená

Títo jedinci slúžia svojmu majiteľovi predovšetkým ako sprievod a sociálny partner. Do tejto veľkej skupiny radíme bišónikov, pudlov a malé belgické plemená, ale tiež tibetské psy, naháče, pekingské psy a čivavy.  Napríklad Bichon Frisé je veselý a temperamentný. Rýchlo sa učia a možno ho ľahko vychovať. Bolonský psík má krehkú telesnú konštrukciu, je vľúdny a priateľský, rodinný typ. Boloňka je naopak typický mazliaci psík. Pretože tieto plemená sú veľmi živé a priateľské, sú vhodné ako kamaráti na hranie. Bostonský teriér má veľmi vyrovnanú povahu. Tento doge príbuzný pes bol vyšľachtený v Bostone v 70.rokoch. Je šikovný, živší, odolný a láskavý. Od ich objavenia v roku 1850 patria čivavy k najmenším plemenám na svete. Šíri sa, že pochádza z pôvodných obetných psov starého Mexika. Od 19. storočia predávali farmári provincie Chihuahua tieto zvieratá aj turistom, a tak sa toto plemeno rozšírilo do Európy. Čivava môže vykazovať mnoho rôznych vlastností od ostražitosti až po hravosť.

Skupina 10: Chrty

Či už sa jedná o dlhosrsté, krátkosrsté alebo drsnosrsté chrty, títo štíhli, dlhonohy jedinci sa radia spolu s gepardmi k najrýchlejším zvieratám sveta. Boli už čoskoro chované na konkrétny účel a výhľadovo k lovu.  Podľa pôvodu rozoznávame okcidentálne a orientálne chrty. Charakteristické pre orientálne psy sú ovisnuté uši a nezávislý duch, zatiaľ čo okcidentálni jedinci sú skvelí bežci a majú rozetové ušká.